Νέα

Χρέωση στην επανέκδοση χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας από τις τράπεζες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sapakias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.176
Κριτικές
23
Like
7.809
Πόντοι
3.346
Εθνικη παιδια οτι να ναι.. παω να βγαλω καρτα για το ατμ. και μου λεει η ταμιας μιας και πηγα εκει πρωτα για αναληψη
Αν θελεις να βγει τωρα η καρτα θα σου την ασφαλισω 26 ευρω το χρονο! αν οχι κλεινεις ραντεβου για να την βγαλεις σε καποιο γραφειο. Οχι τι λεω δεν θελω τωρα (νταβατζιλικι 26 ε δεν πληρωνω) φευγω απο εκει παω σε ενα γραφειο που ηταν ελευθερο και λεω στην κοπελα αν γινεται να μου κλεισει ραντεβου..
μου λεει παρε τηλ.
τελικα πηρα οταν βγηκα εξω απο την τραπεζα ? και μου κλεισαν σε μια βδομαδα..μου λεει κιολας στο τηλ. αν την ασφαλισω ειναι 26 χαχα τις λεω τα ιδια μου ειπαν και μεσα..δεν θελω, ενταξει μου λεει 6 θα ειναι τοτε και θα ερθει με κουριερ.
 
OP
OP
Sapakias

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Αυτό με τις πρόσθετες ασφάλειες είναι καινούργιο κόλπο το οποίο απαγορεύεται. Το πασάρουν σχεδόν όλες οι τράπεζες σε αφελείς.
Καθαρά εκβιασμός είναι αυτό που σου είπε. "Αν θελεις να βγει τωρα η καρτα θα σου την ασφαλισω 26 ευρω το χρονο! αν οχι κλεινεις ραντεβου για να την βγαλεις σε καποιο γραφειο".
Έπρεπε να πας στον διευθυντή αλλά μάλλον θα ήταν και αυτός στο κόλπο.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.765
Κριτικές
1
Like
5.763
Πόντοι
2.356
Τυπε πως θα συνεχίσει να δουλευει αφού καταργήθηκε η κάρτα? :think:
Πληρωμή μπορείς να κάνεις με τον αριθμό της κάρτας σε αυτόματα μηχανήματα εντός των καταστημάτων, στο ταμείο, στο ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας αν έχεις και χρεωστική τους ή μέσω ebanking από οποιαδήποτε άλλη τράπεζα
τις δοσεις τυπε τις δινεις στην τραπεζα οχι στα καταστηματα! Τα καταστηματα εχουν πληρωθει ηδη!
 
Εγγρ.
1 Ιαν 2021
Μηνύματα
93
Κριτικές
4
Like
511
Πόντοι
300
Αυτό με τις πρόσθετες ασφάλειες είναι καινούργιο κόλπο το οποίο απαγορεύεται. Το πασάρουν σχεδόν όλες οι τράπεζες σε αφελείς.
Καθαρά εκβιασμός είναι αυτό που σου είπε. "Αν θελεις να βγει τωρα η καρτα θα σου την ασφαλισω 26 ευρω το χρονο! αν οχι κλεινεις ραντεβου για να την βγαλεις σε καποιο γραφειο".
Έπρεπε να πας στον διευθυντή αλλά μάλλον θα ήταν και αυτός στο κόλπο.
Η ασφάλεια της κάρτας δεν είναι καινούργιο.
Εννοειται ότι χωρίς να σε ρωτήσουν σου τσιμπάνε κάθε χρόνο το ποσό,μέχρι πέρσι το πλήρωμα γιατί ξεχναγα να πάω να το ακυρώσω.
Επισεις κάτι ακομα που το αθα από φίλο τραπεζικό.
Ο λόγος που λυσανε να κάνουμε συναλλαγές με κάρτα είναι ότι σε κάθε συναλλαγή,τσιμπάνε 0,2 λεπτά του ευρώ.Το πόσο για εμάς είναι αστείο,όμως μετά από 300 συναλλαγές πχ,το πενηνταρικο που χρησιμοποιήθηκε για συναλλαγή πήγε πλέον στην τράπεζα.Επειδει χρεώνει το νταβατζιλικη σε κάθε συναλλαγή.
Δλδ,το χαρτί όσες συναλλαγές και να κάνεις θα παραμένει η αξία του,ηλεκτρονικά σιγά σιγά παίρνουν το χρήμα πίσω,χωρίς να φορολογουνται,τόσο όμορφα.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.176
Κριτικές
23
Like
7.809
Πόντοι
3.346
Αυτό με τις πρόσθετες ασφάλειες είναι καινούργιο κόλπο το οποίο απαγορεύεται. Το πασάρουν σχεδόν όλες οι τράπεζες σε αφελείς.
Καθαρά εκβιασμός είναι αυτό που σου είπε. "Αν θελεις να βγει τωρα η καρτα θα σου την ασφαλισω 26 ευρω το χρονο! αν οχι κλεινεις ραντεβου για να την βγαλεις σε καποιο γραφειο".
Έπρεπε να πας στον διευθυντή αλλά μάλλον θα ήταν και αυτός στο κόλπο.
Πηγα στο ραντεβου..μου ειπε παλι οτι υπαρχουν δυο τροποι να την βγαλεις, χωρις καν να τελειωσει την ειπα δεν θελω να την ασφαλισω.
Τελικα μου την εβγαλε αμεσως χωρις να την ασφαλισω, και καλα στην αρχη να δω αν γινεται.
Οποτε το κολπο τους ειναι να βρουν καποιους και να τους πεισουν ετσι.. για να κανουν ασφαλεια,αν δει οτι επιμενεις στην βγαζει αμεσως.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.176
Κριτικές
23
Like
7.809
Πόντοι
3.346
Αλλο θεμα τωρα.. με ειπε γειτονας μ. καμια 60 φευγα αυτος, οτι πλεον δεν θα μπορεις να κανεις αναληψη απο το ταμειο, ισχυει αυτο?
εγω ηξερα για οριο καπου στα 400 ευρω.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.176
Κριτικές
23
Like
7.809
Πόντοι
3.346
Σε αλλη τραπεζα εχω ανοιχτο δανειο το οποιο χρησημοποιω οταν χρειαζομαι πολλα λεφτα.
κανα χρονο τωρα δεν εκανα χρηση, με πηραν τηλ. για να με ρωτησουν αν θελω λεφτα απο το δανειο. ?
 
OP
OP
Sapakias

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Πηγα στο ραντεβου..μου ειπε παλι οτι υπαρχουν δυο τροποι να την βγαλεις, χωρις καν να τελειωσει την ειπα δεν θελω να την ασφαλισω.
Τελικα μου την εβγαλε αμεσως χωρις να την ασφαλισω, και καλα στην αρχη να δω αν γινεται.
Οποτε το κολπο τους ειναι να βρουν καποιους και να τους πεισουν ετσι.. για να κανουν ασφαλεια,αν δει οτι επιμενεις στην βγαζει αμεσως.
Οι υπάλληλοι δέχονται πιέσεις για να προωθήσουν αυτές τις ασφάλειες από τους προϊσταμένους τους. Επίσης ενεργοποιούν πολλές φορές την ενημέρωση των συναλλαγών μέσω SMS χωρίς να σε ρωτήσουν και τσιμπάνε από εκεί τον χρόνο τουλάχιστον 12 ευρώ.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.176
Κριτικές
23
Like
7.809
Πόντοι
3.346
Οι υπάλληλοι δέχονται πιέσεις για να προωθήσουν αυτές τις ασφάλειες από τους προϊσταμένους τους. Επίσης ενεργοποιούν πολλές φορές την ενημέρωση των συναλλαγών μέσω SMS χωρίς να σε ρωτήσουν και τσιμπάνε από εκεί τον χρόνο τουλάχιστον 12 ευρώ.
Εγω πιστευω παιρνουν καποιο ποσοστο απο την ασφαλιση.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.765
Κριτικές
1
Like
5.763
Πόντοι
2.356
Η ασφάλεια της κάρτας δεν είναι καινούργιο.
Εννοειται ότι χωρίς να σε ρωτήσουν σου τσιμπάνε κάθε χρόνο το ποσό,μέχρι πέρσι το πλήρωμα γιατί ξεχναγα να πάω να το ακυρώσω.
Επισεις κάτι ακομα που το αθα από φίλο τραπεζικό.
Ο λόγος που λυσανε να κάνουμε συναλλαγές με κάρτα είναι ότι σε κάθε συναλλαγή,τσιμπάνε 0,2 λεπτά του ευρώ.Το πόσο για εμάς είναι αστείο,όμως μετά από 300 συναλλαγές πχ,το πενηνταρικο που χρησιμοποιήθηκε για συναλλαγή πήγε πλέον στην τράπεζα.Επειδει χρεώνει το νταβατζιλικη σε κάθε συναλλαγή.
Δλδ,το χαρτί όσες συναλλαγές και να κάνεις θα παραμένει η αξία του,ηλεκτρονικά σιγά σιγά παίρνουν το χρήμα πίσω,χωρίς να φορολογουνται,τόσο όμορφα.
θα θελες να ηταν 0,2
σε μερικες περιπτωσεις ειναι και πανω απο 1% το νταβατζηλικι στην επιχειρηση (οπως και ο δημοτικος φορος, το ΦΠΑ κλπ)
 

nickpie2008

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.976
Like
5.028
Πόντοι
1.106
Όλες οι εταιρείες όταν σου πουλανε κάτι προσπαθουν να σου πουλησουν κι έναν "αέρα με κάτι" για να ενισχύσουν τα έσοδα.
Φυσικά τις περισσοτερες φορές αυτό το κάτι είναι μια μαλακια και μιση και το βάρος πέφτει στους πωλητες και μάλιστα πλεον και χωρίς bonus αλλά με τσουρεκιαση από τον εκάστοτε δήθεν προϊσταμενο.
Πχ Στα Media σου πουλανε επέκταση εγγυησης στην τράπεζα ασφάλιση κάρτας ή cash card που συμμετέχει σε ποντους (βλ Αλφαμπανκ)
Κι αν η επέκταση εγγυησης ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ φορές είναι ταμαμ πχ παλιοτερα κάλυπτε το burn in η ασφάλιση της κάρτας είναι μια μαλακια και μισή καθώς δεν σου καλυπτει τιποτα
 
OP
OP
Sapakias

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Όλες οι εταιρείες όταν σου πουλανε κάτι προσπαθουν να σου πουλησουν κι έναν "αέρα με κάτι" για να ενισχύσουν τα έσοδα.
Φυσικά τις περισσοτερες φορές αυτό το κάτι είναι μια μαλακια και μιση και το βάρος πέφτει στους πωλητες και μάλιστα πλεον και χωρίς bonus αλλά με τσουρεκιαση από τον εκάστοτε δήθεν προϊσταμενο.
Πχ Στα Media σου πουλανε επέκταση εγγυησης στην τράπεζα ασφάλιση κάρτας ή cash card που συμμετέχει σε ποντους (βλ Αλφαμπανκ)
Κι αν η επέκταση εγγυησης ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ φορές είναι ταμαμ πχ παλιοτερα κάλυπτε το burn in η ασφάλιση της κάρτας είναι μια μαλακια και μισή καθώς δεν σου καλυπτει τιποτα
Εδώ έχουμε άλλη απάτη. Αν θες την κάρτα τώρα πλήρωσε την ασφάλεια αλλιώς κλείσε ραντεβού και ξανά έλα. Τρέχα γύρευε. Καθαρά εκβιασμός.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.211
Κριτικές
10
Like
5.679
Πόντοι
2.816
Και όσο πάει γίνεται και χειρότερο.. τα δικά τους τα σπασμένα τα πληρώνουμε εμείς
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.445
Κριτικές
1
Like
35.582
Πόντοι
6.256
Εκανα επανεκδοση χρεωστικης αλφα και στο web banking στην επισκοπηση βλεπω την ακυρωμενη και δε μπορω να ενεργοποιησω την καινουρια, τι λαθος κανω;
Δε θα πρεπε να βλεπω τη νεα καρτα;
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.037
Κριτικές
184
Like
44.664
Πόντοι
22.266
Εκανα επανεκδοση χρεωστικης αλφα και στο web banking στην επισκοπηση βλεπω την ακυρωμενη και δε μπορω να ενεργοποιησω την καινουρια, τι λαθος κανω;
Δε θα πρεπε να βλεπω τη νεα καρτα;
Είναι gold ή απλή ;
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.037
Κριτικές
184
Like
44.664
Πόντοι
22.266
Τι γκολντ ρε βολκανο, χρεωστικη λεω
Υπάρχουν και χρεωστικές gold ....
αρχείο λήψης (2).jpeg
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.037
Κριτικές
184
Like
44.664
Πόντοι
22.266
Οχι, απλη μπλε, ξερεις κατι;
Προσωπικά Άθω να θυμηθώ διότι πριν κανένα χρόνο άλλαξα ...Αν της ακυρωσες κανε την κ διαγραφή από το προφίλ σου κ ίσως τότε σε αφήσει να την ενεργοποιήσεις αλλιώς το πρωί στο τηλ 2103260000
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.445
Κριτικές
1
Like
35.582
Πόντοι
6.256
Προσωπικά Άθω να θυμηθώ διότι πριν κανένα χρόνο άλλαξα ...Αν της ακυρωσες κανε την κ διαγραφή από το προφίλ σου κ ίσως τότε σε αφήσει να την ενεργοποιήσεις αλλιώς το πρωί στο τηλ 2103260000
Την παλια την ακυρωσα γιατι τη χακαραν και εγιναν 17 αποπειρες αγορων, αλλα ειχα απενεργοποιημενες τις online αγορες και ετσι τη γλυτωσα,
Θα την ενεργοποιησω σε ατμ αυριο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom