Νέα

Χρέωση στην επανέκδοση χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας από τις τράπεζες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sapakias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Πρόσφατα μια φίλη πήγε σε κατάστημα Πειραιώς να ανοίξει λογαριασμό μισθοδοσίας... Της είπαν με ραντεβού και μετά τις 20 Ιουλίου υπάρχει διαθέσιμοτητα και κοστίζει 50 ευρώ για κάρτα και κωδικούς ebanking. . Παει σε άλλο κατάστημα για πιο αμέσο ραντεβού τις λένε κοστίζει 25 ευρώ λόγω ότι το πρώτο χρόνο είναι υποχρεωτικη η ασφάλεια κλοπής-απώλειας της κάρτας.. Παει σε άλλο κατάστημα τις λένε αφού δεν είσαι ήδη πελάτης της Πειραιώς και ανοίγεις πρώτη φορά λογαριασμό είναι δωρεάν.. Δηλ καμία χρέωση. Τους λεει στα τάδε κατάστηματα ζήτησαν χρήματα.. Επιβεβαιώσε ότι ειναι δωρεάν, δεν υπάρχει υποχρεωτική ασφάλιση της κάρτας.. Η κάρτα δίνετε δωρεάν.. Οι κωδικοί ebanking δε χρεώνονται... Άρα οι υπάλληλοι στα προηγούμενα κατάστηματα ήταν ψεύτες.. Προσέχετε γιατί πολλές φορές τη μαλάκια τη κάνει υπάλληλος για να τσιμπήσει κάποιο μπόνους πωλήσης και παραπληροφορουν!

Οι απλοι υπαλληλοι των retail τραπεζων ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου στην Ελλαδα.

Δεν εχουν βασικες γνωσεις. Ειναι πονηροι, προσπαθουν να σου πουλησουν λες και ειναι πλασιε.

Εμενα με εχει παρει τηλεφωνο ο "προσωπικος" μου τραπεζικος (lol) να ασφαλισω καρτα, να μπω σε αυξηση μετοχικου κεφαλαιου, να παρω μετοχες, αμοιβαια, ασφαλιστικο προγραμμα 10ετιας και καθου ειδους Ελληνικη κλοουνια που τους πιεζουν να προωθησουν.

Καμια εμπιστοσυνη και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δινουν και πληροφοριες σε επιτηδιους (εχω τετοιες υποψιες).
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Την παλια την ακυρωσα γιατι τη χακαραν και εγιναν 17 αποπειρες αγορων, αλλα ειχα απενεργοποιημενες τις online αγορες και ετσι τη γλυτωσα,
Θα την ενεργοποιησω σε ατμ αυριο

Πως σε χακαραν ξερεις?

Ρεβολουτ ειναι must για καθε ανθρωπο που ασχολειται με ηλεκτρονικες αγορες η ταξιδευει.

Φορτωνεις τη καρτα σου.
Φτιαχνεις account σε οτι νομισμα θες σε spot ισοτιμια και αγοραζεις οτι θες.
Αγοραζεις με disposable card. Μολις κανεις μια αγορα αυτοκαταστρεφεται η καρτα και δημιουργειται αλλη
και πολλα αλλα
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.445
Κριτικές
1
Like
35.582
Πόντοι
6.256
Πως σε χακαραν ξερεις?

Ρεβολουτ ειναι must για καθε ανθρωπο που ασχολειται με ηλεκτρονικες αγορες η ταξιδευει.

Φορτωνεις τη καρτα σου.
Φτιαχνεις account σε οτι νομισμα θες σε spot ισοτιμια και αγοραζεις οτι θες.
Αγοραζεις με disposable card. Μολις κανεις μια αγορα αυτοκαταστρεφεται η καρτα και δημιουργειται αλλη
και πολλα αλλα
Σαν paypal λειτουργει;

Υπολογιζα οτι οι ελληνικες τραπεζες θα εχουν τροπους για να μην χακαρονται οι καρτες αλλα επεσα εξω,
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Σαν paypal λειτουργει;

Υπολογιζα οτι οι ελληνικες τραπεζες θα εχουν τροπους για να μην χακαρονται οι καρτες αλλα επεσα εξω,
Πολυ πιο ευκολο.

Κατεβασε ρεβολουτ στο κινητο και ξεκινα.
Δωρεαν ειναι.

Εχω δουλεψει για 2 τραπεζες Ελληνικες. Εαν εβλεπες τι γινεται δε θα εμπιστευοσουν τυφλα ουτε ενα ευρω.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Σαν paypal λειτουργει;

Υπολογιζα οτι οι ελληνικες τραπεζες θα εχουν τροπους για να μην χακαρονται οι καρτες αλλα επεσα εξω,
Τι paypal εννοείς;
Εδώ σου λέμε έχεις τράπεζα στο κινητό σου με δωρεάν ψηφιακή ή φυσική debit card.
Ξέρεις το PayPal να έχει τέτοια κόλπα;

Εδώ εταιρείες δουλεύουν μόνο Revolut για μισθοδοσία, πληρωμή πελατών κλπ.
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.529
Like
11.658
Πόντοι
3.506
Εδώ και η ΑΛΦΑ σε λίγο θα συρρικνωθεί με καμία απ' τις άλλες. Σιγά μην ανοίξει αλλη
Έχει ήδη συρρικνωθεί... πουλάει και την Αλβανία τύπε παρατώντας στη τύχη τους όσες ελληνικές επιχειρήσεις βρίσκονται εκεί. Σε 2-3 χρόνια θα μιλάμε για περίπτερο. Η εξυπηρέτηση έχει πιάσει πάτο. Σιαξε λοιπόν μια revolut όπως πολύ σωστά σου λένε οι συναγωνιστές πιο πανω, και θα βρεις την υγειά σου.
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.248
Κριτικές
46
Like
3.840
Πόντοι
4.365
Ρεβολουτ ειναι must για καθε ανθρωπο που ασχολειται με ηλεκτρονικες αγορες η ταξιδευει.

Φορτωνεις τη καρτα σου.
Φτιαχνεις account σε οτι νομισμα θες σε spot ισοτιμια και αγοραζεις οτι θες.
Αγοραζεις με disposable card. Μολις κανεις μια αγορα αυτοκαταστρεφεται η καρτα και δημιουργειται αλλη
και πολλα αλλα
Ειναι ομως ασφαλής η Ρεβολουτ να εχεις μεσα μονιμα 10-20Κ...?
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Ειναι ομως ασφαλής η Ρεβολουτ να εχεις μεσα μονιμα 10-20Κ...?
Εχει γινει πλεον τραπεζα και εγγυαται μεχρι 100κ.

Ομως θεωρητικα ανταλλασσει πληροφοριες με εγχωρια εφορια (δινεις πλεον και αφμ)

Οποτε 15-20κ μπορεις να εχεις ευκολα αρκει να μην ειναι μαυρα για ισως να εχεις θεμα (δυσκολο).
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.248
Κριτικές
46
Like
3.840
Πόντοι
4.365
Εχει γινει πλεον τραπεζα και εγγυαται μεχρι 100κ.

Ομως θεωρητικα ανταλλασσει πληροφοριες με εγχωρια εφορια (δινεις πλεον και αφμ)

Οποτε 15-20κ μπορεις να εχεις ευκολα αρκει να μην ειναι μαυρα για ισως να εχεις θεμα (δυσκολο).
Οποτε.. ποια τα πλεονεκτήματα τις ρεβολουτ.. απεναντι στις τραπεζες τις συστημικες...???:think:
Ασφαλεια απο χακαριμασμτα κλπ...? Αυτο μονο??
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Ειναι ομως ασφαλής η Ρεβολουτ να εχεις μεσα μονιμα 10-20Κ...?
Φίλε κάνεις πλάκα;
Άλλοι στέλνουν ανά συναλλαγή τέτοια ποσά.

Νομίζεις οτι είναι κανένα μαγαζάκι με εκατομμύρια πελάτες εδώ και 8 χρόνια και εταιρίες να στέλνουν μέσω revolut εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε μισθοδοσία;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Οποτε.. ποια τα πλεονεκτήματα τις ρεβολουτ.. απεναντι στις τραπεζες τις συστημικες...???:think:
Ασφαλεια απο χακαριμασμτα κλπ...? Αυτο μονο??
Γιατί δεν ψάχνεις λίγο μόνος σου να ενημερωθείς;

Ευκολία στην χρήση καρτών και συναλλαγών με όρια χρήσης online ή ανά περιοχή,καθόλου fees σε μεταφορές ποσών, καθόλου fees σε αγορές σε άλλο νόμισμα κλπ
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Οποτε.. ποια τα πλεονεκτήματα τις ρεβολουτ.. απεναντι στις τραπεζες τις συστημικες...???:think:
Ασφαλεια απο χακαριμασμτα κλπ...? Αυτο μονο??

Ε ξερω εγω?

Το να εχεις κανονικη ευρωπαικη τραπεζα απο το κινητο σου χωρις να πατησεις καν σε καταστημα δεν αρκει?
Το να εχεις καρτα και να αγοραζεις απο παντου σε οποιοδηποτε νομισμα στον κοσμο?

Εαν πηγαινεις μεχρι Σκλαβενιτη δε τη χρειαζεσαι.

10-20κ ειναι αστειο ποσο ουτε εφορια δε θα ενεργοποιηθει

Σε καθε περιπτωση βρες μονος σου τα πλεονεκτηματα μπορεις παντα να παραμεινεις στην nbg εμπειρια.
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.248
Κριτικές
46
Like
3.840
Πόντοι
4.365
Ε ξερω εγω?

Το να εχεις κανονικη ευρωπαικη τραπεζα απο το κινητο σου χωρις να πατησεις καν σε καταστημα δεν αρκει?
Εχω να πατησω σε τραπεζα-καταστημα.. κατι χρονια... ολα με e-banking μια χαρα γινοντε...!!!
Το να εχεις καρτα και να αγοραζεις απο παντου σε οποιοδηποτε νομισμα στον κοσμο?
Paypal...συνδεμενο με την ελληνικη καρτουλα.. κ ολα οκ για αγορες απ'εξω...
κ μην μου πεις για 3-4€ για την μετατροπη που κανει το paypal.... κλαιν!!!
Εαν πηγαινεις μεχρι Σκλαβενιτη δε τη χρειαζεσαι.
Οποτε ειναι μονο για οσους βγαίνουν εξωτερικο...???
10-20κ ειναι αστειο ποσο ουτε εφορια δε θα ενεργοποιηθει

Σε καθε περιπτωση βρες μονος σου τα πλεονεκτηματα μπορεις παντα να παραμεινεις στην nbg εμπειρια.
Καλα ρε παιχτες.... χαλαρώστε λιγο... ειπαμε.. ειναι μπουρδελα οι ελληνικες τραπεζες... αλλα για τα βασικα... μια χαρα ειναι...

Το θεμα μας..πρεπει να ειναι.. κατα ποσο ασφαλης ειναι σε χακαρισματα κλπ.... γιατι γινεται κ ντορος αυτες τις μερες με το θεμα...
Δεν λεμε να εισαι στοκος κ να μπαινεις σε λινκ αγνωστα κλπ.... αλλα εδω λενε για χακαρισμα λογαριασμων με αλλαγη καρτας sim κλπ...
Οποτε , παρεχει κατι παραπανω σε θεμα ασφαλειας η Ρεβολουτ....???
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Εχω να πατησω σε τραπεζα-καταστημα.. κατι χρονια... ολα με e-banking μια χαρα γινοντε...!!!

Paypal...συνδεμενο με την ελληνικη καρτουλα.. κ ολα οκ για αγορες απ'εξω...
κ μην μου πεις για 3-4€ για την μετατροπη που κανει το paypal.... κλαιν!!!

Οποτε ειναι μονο για οσους βγαίνουν εξωτερικο...???

Καλα ρε παιχτες.... χαλαρώστε λιγο... ειπαμε.. ειναι μπουρδελα οι ελληνικες τραπεζες... αλλα για τα βασικα... μια χαρα ειναι...

Το θεμα μας..πρεπει να ειναι.. κατα ποσο ασφαλης ειναι σε χακαρισματα κλπ.... γιατι γινεται κ ντορος αυτες τις μερες με το θεμα...
Δεν λεμε να εισαι στοκος κ να μπαινεις σε λινκ αγνωστα κλπ.... αλλα εδω λενε για χακαρισμα λογαριασμων με αλλαγη καρτας sim κλπ...
Οποτε , παρεχει κατι παραπανω σε θεμα ασφαλειας η Ρεβολουτ....???

Ξερεις καμια τραπεζα να ανοιγει λογαριασμο χωρις φυσικη παρουσια?
Για τα βασικα τοτε δε θες ρεβο, εισαι καλα με τις ελληνικες.

Το 2015 που εκλεγε η μιση Ελλαδα σα τις κλαμμενες χηρες εξω απο τα ΑΤΜ, εψαχναν ολοι να βρουνε Leupay,revolut,n26 κλπ

Για χακαρισματα εχει disposable cards, δε ξερω εαν οι ελληνικες κανουν τετοιο πραγμα δεν ασχολουμαι.. νομιζω καποιες εχουν virtual αλλα οχι disposable αλλα δν ειμαι σιγουρος.

Δεν ειναι υποχρεωτικο εαν δε βρισκεις αξια, δεν ανοιγεις απλα.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Φαίνεται απίστευτο για ελληνικές τράπεζες, αλλά ναι είναι αληθινό
Και σαν νεος πελατης? Η πρεπει να εισαι ηδη υπαρχων?

Εχω χασει επαφες με Ελληνικες τραπεζες απο καιρο.
Το θετικο που εχουν εκτος εαν εχει αλλαξει και αυτο ειναι οτι δε χρεωνουν τη συντηρηση λογαριασμου οπως σχεδον ολες οι Ευρωπαικες.

Αλλα διαβαζω κατι 4-5 ευρω σε μεταφορες μεταξυ Ελληνικων τραπεζων.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.775
Κριτικές
16
Like
10.277
Πόντοι
8.645
Και σαν νεος πελατης? Η πρεπει να εισαι ηδη υπαρχων?
Και σαν νέος πελάτης, κλασικά με ανάρτηση εκκαθαριστικου, egov κλπ., και την ταυτοποίηση ταυτότητας νομίζω όλες την κάνουν μέσω βιντεοκλήσης με εκπρόσωπο (σιγα μη γινόταν αυτόματα μέσω κάποιας υπηρεσίας όπως berbix, jumio, αυτά είναι πολιτισμός!)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom