Νέα

Χρέωση στην επανέκδοση χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας από τις τράπεζες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sapakias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.931
Κριτικές
16
Like
14.864
Πόντοι
6.515
τυπε ο μεγαλυτερος μπαταχτσης ειναι η ιδια η τραπεζα.....επιτοκιο καταθεσεων (τις καλες μερες) γυρω στο 3% επιτοκιο καρτων μεσος ορος 18%......υπερογκα δανεια σε συγγενεις και φιλους που δεν θα επιστραφουν ποτε και εξηγησε μου γιατι να τα πληρωσει το κρατος και κατ'επεκταση εσυ και γω?

Τυπε μεγαλυτερος μπαταχτσης ηταν το ελληνικο κρατος που πιστολιασε με τα ομολογα του τις τραπεζες  :happy:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
παιδια αυτό για υπαλληλο σε τραπεζα μην περιμενετε να βρειτε κανεναν επιστημονα εκει. πετυχα σε τραπεζα στην θεσσαλονικη κοπελα που εκανε την πρακτικη της και την περναγαμε ολοι οι καθηγητες με 9,5 και ο μαθηματικος μπραβο του την εκοψε , πρεπει να εχει απολυτηριο λυκειου κοντα στο 10. μουναρα όμως, ψηλη λεπτη ξανθια γαλανοματα, εβγαλε ένα ιδιωτικο ιεκ και τσουπ ένα χρονο στην τραπεζα εκαπιδευομενη να κανει 10 λαθη μεχρι να μαθει να κανει 5 πραγματα. και σε μενα που πηγα 2 φορες την μια φορα λαθος εκανε.
 
OP
OP
Sapakias

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Άσχετο. Εκπαιδευόμενος υπάλληλος στην τράπεζα πληρώνετε με 300 άντε 400 ευρώ τον μήνα.
Πολλοί είναι ενοικιαζόμενοι μέσω εταιριών ICAP, Mellon, και άλλες.
Ειδικά αυτούς που έχουν προσλάβει τα τελευταία χρόνια τους έχουν ξεκωλιάσει στην υπερωρία.
Συγκεκριμένα πολλά καταστήματα και υπηρεσίες της eurobank είναι κολαστήρια εργαζομένων. Μην κοιτάτε την βιτρίνα.
 

Velociraptoras

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.385
Κριτικές
35
Like
5.080
Πόντοι
2.266
θα εχει πλακα να τσακωθειτε και για τις τραπεζες.......εχετε πολυ πλακα μερικοι αυτοκλητοι υπερασπιστες των παντων.....
Σιγα μη τσακωθω για τις γαμωτραπεζες και μη τις υπερασπιστω τυπε απλα η παραπληροφορηση ειναι καλο να αποφευγετε
 
OP
OP
Sapakias

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Σημερινή ανακοίνωση από την Τράπρζα Πειραιώς:

Σας ενημερώνουμε ότι από 1-10-2018, ορίζονται νέες χρεώσεις στις Χρεωστικές Κάρτες.

Για τις επανεκδόσεις & αντικαταστάσεις
Για τις ανανεώσεις (5 έτη)
Για την έκδοση επιπλέον κάρτας (παράλληλα με την υφιστάμενη)

Ενημερωθείτε αναλυτικά στο Τιμολόγιο Προμηθειών​ της Τράπεζας.

:heavymetalbig:
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.456
Κριτικές
3
Like
12.384
Πόντοι
3.506
Είδα στο λογαριασμό μου στην Εθνική,ότι από κάπου είχε γίνει αφαίρεση 20€.Ψαχνω στην αιτιολογία και βλέπω ότι τα έχει πάρει η ίδια η τράπεζα,ως εξοδα διαχείρισης overdraft.
Δεν έχω κάνει καμμιά υπεραναληψη ουδέποτε και το δικαίωμα για overdraft μου το είχε δώσει η ίδια η τράπεζα ως δώρο πριν πολλά χρόνια κατά το άνοιγμα του λογαριασμού,χωρίς καμμιά χρέωση μέχρι τώρα.
Μου φαίνεται ότι οι τράπεζες βλέπουν το αγγούρι που έρχεται και βουτάνε από όπου βρουν,χωρίς να ρωτάνε καν...
Προσέξτε τους λογαριασμούς σας.
Πολύ φοβάμαι ότι σε λίγο θα βλέπουμε να λείπουν διάφορα ποσά,με τις πιο απίθανες αιτιολογίες..

:tickedoff:
 
OP
OP
Sapakias

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Μάλλον σου έχουν ενεργοποιήσει την υπερανάληψη η οποία χρεώνεται πλέον άσχετα αν την χρησιμοποιείς ή όχι.
Για διάβασε λίγο εδώ και επικοινώνησε με την τράπεζα για να στο απενεργοποιήσουν
 

nickpie2008

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.976
Like
5.028
Πόντοι
1.106
Είδα στο λογαριασμό μου στην Εθνική,ότι από κάπου είχε γίνει αφαίρεση 20€.Ψαχνω στην αιτιολογία και βλέπω ότι τα έχει πάρει η ίδια η τράπεζα,ως εξοδα διαχείρισης overdraft.
Δεν έχω κάνει καμμιά υπεραναληψη ουδέποτε και το δικαίωμα για overdraft μου το είχε δώσει η ίδια η τράπεζα ως δώρο πριν πολλά χρόνια κατά το άνοιγμα του λογαριασμού,χωρίς καμμιά χρέωση μέχρι τώρα.
Μου φαίνεται ότι οι τράπεζες βλέπουν το αγγούρι που έρχεται και βουτάνε από όπου βρουν,χωρίς να ρωτάνε καν...
Προσέξτε τους λογαριασμούς σας.
Πολύ φοβάμαι ότι σε λίγο θα βλέπουμε να λείπουν διάφορα ποσά,με τις πιο απίθανες αιτιολογίες..

:tickedoff:
Αγαπητέ έχεις δίκαιο μεν αλλά και αδικο
Δυστυχως όλοι μας δεν διαβάζουμε ποτέ κανέναν όρο και το κυριότερο όταν μας έρχεται κάποια ειδοποίηση πως "άλλαξαν οι όροι" κτλ πατάμε ένα ξερό "ενημερώθηκα".
Όλες οι τράπεζες οποιαδήποτε τέτοια χρέωση είναι υποχρεωμένες να την ανακοινώσουν. Ασφαλώς έξυπνα ποτέ δεν βγαίνουν να πουν ΜΟΝΟ τα 5,6 σημεία που άλλαξαν αλλά σου παραθέτουν 5 σελίδες με τον τιμοκατάλογο (στην καλύτερη).
Δυστυχως θέλει επαγρύπνηση σε κάθε τι
Όταν έγινε το θέμα με την Πειραιώς (που το μάζεψε λόγω κραξιματος) ειχε δίκαιο η Πειραιώς με την έννοια πως τέλη Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά είχε μεταβάλει τις χρεώσεις και το είχε ανακοινώσει! Φυσικά κάνεις δεν έδωσε σημασία εγώ εκλεισα το λογαριασμό (γιατί με έπαιρνε βέβαια) και ενημέρωσα κολλητό που γέλαγε.Φυσικά 1η Ιανουαριου έστειλε print screen και γκρίνιαζε και έκανε post στην Πειραιώς...
Δεν κρίνω αν είναι δίκαιο άδικο κτλ αναφέρω πως καλώς ή κακώς το ανακοινώνουν (ασφαλώς στα μουλωχτά)
 

nickpie2008

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.976
Like
5.028
Πόντοι
1.106
Σημείωση άσχετη : μερικές τράπεζες μέχρι τέλος του μήνα δεν χρεώνουν την επανέκδοση οπότε αν έχετε κάμμια φθαρμενη κτλ είναι ευκαιρία-θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ισχύος οπότε παρατείνεται και το επόμενο 5ευρω 6 ευρώ
 

Mr_Robot

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
362
Like
260
Πόντοι
1
Σημείωση άσχετη : μερικές τράπεζες μέχρι τέλος του μήνα δεν χρεώνουν την επανέκδοση οπότε αν έχετε κάμμια φθαρμενη κτλ είναι ευκαιρία-θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ισχύος οπότε παρατείνεται και το επόμενο 5ευρω 6 ευρώ


eurobank_"Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι η επανέκδοση της χρεωστικής κάρτας σας λόγω απώλειας, φθοράς ή κλοπής θα πραγματοποιείται χωρίς χρέωση μέχρι τις 30 Απριλίου 2020"

Ισχύει,μου το έστειλαν και εμένα. Ξεκωλιάστε τους ,ότι κάρτα έχετε αλλάξτε την τώρα που γυρίζει.
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
Σημείωση άσχετη : μερικές τράπεζες μέχρι τέλος του μήνα δεν χρεώνουν την επανέκδοση οπότε αν έχετε κάμμια φθαρμενη κτλ είναι ευκαιρία-θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ισχύος οπότε παρατείνεται και το επόμενο 5ευρω 6 ευρώ


Δεν αλλάζει η χρονική ισχύς. Θα είναι η ίδια με της προηγούμενης κάρτας.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.475
Like
5.001
Πόντοι
456
Δεν αλλάζει η χρονική ισχύς. Θα είναι η ίδια με της προηγούμενης κάρτας.

....δεν νομίζω,οι χρεωστικές της γιούρομπανκ είναι ανάλογα με το κατάστημα 5ετία από το πόσο φρέσκια είναι ....στην τυπώνουν  στο όνομα σου επιτόπου.
 

lion67

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
145
Like
38
Πόντοι
1
τον προηγουμενο μηνα εληγε η χρεωστικη μου της Εθνικης και αφου μου κρατησαν 5 ευρω για επανεκδοση μου εστειλαν την καινουρια η οποια ειναι για 3 χρονια
 

nickpie2008

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.976
Like
5.028
Πόντοι
1.106
....δεν νομίζω,οι χρεωστικές της γιούρομπανκ είναι ανάλογα με το κατάστημα 5ετία από το πόσο φρέσκια είναι ....στην τυπώνουν  στο όνομα σου επιτόπου.
Αλλαζει...εκανα προσφατα αντικατασταση καρτας σε eurobank
Ετσι ειναι
 

LOUPOS100

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2020
Μηνύματα
137
Like
47
Πόντοι
1
Σημείωση άσχετη : μερικές τράπεζες μέχρι τέλος του μήνα δεν χρεώνουν την επανέκδοση οπότε αν έχετε κάμμια φθαρμενη κτλ είναι ευκαιρία-θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ισχύος οπότε παρατείνεται και το επόμενο 5ευρω 6 ευρώ

ποιες τραπεζες ειναι αυτες μπορεις να μας ενημερωσεις παρακαλω
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Eurobank για τον πεοντα, ακυρωνω μια πιστωτικη τους λεω εχει κατι πληρωμες ακομη θα φαινονται στο app.. Λενε ναι κυριε βεβαιως θα μπορειτε να πληρωνετε.. Αρχιδια δεν εμφανιζει πληρωμες δε ξερω πως να πληρωσω κατι δοσεις στη γαμωκαρτα
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
Αλλαζει...εκανα προσφατα αντικατασταση καρτας σε eurobank

Χρεωστική ή Πιστωτική;
Η χρεωστική σίγουρα δεν έχει θέμα, αλλά η πιστωτική συνδέεται και με άλλα πράγματα (πχ συνέπεια πληρωμών) οπότε δεν γίνεται αλλαγή χρόνου λήξης (έμμεση και άμεση επιμήκυνση) χωρίς τα αναγκαία δικαιολογητικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom