Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
τότε έχει χαμηλωτερα έσοδα άρα χαμηλωτερα κέρδη και συνεπώς μικρότερο φόρο εισοδήματος.και ένας τρόπος να αυξήσεις τα κέρδη είναι να αυξήσεις τον τζίρο μειώνοντας τις τιμές ωστε να μαζεύεις περισσοτερη πελατεισ

Μειωνοντας (και αλλο) τις τιμες δεν οδηγει πουθενα.Αν ειναι να εχω ενα γεματο μαγαζι κ στο κλεισιμο του ταμειου το βραδυ να μην εχω μαζεψει ουτε 400ε για τα εξοδα της επομενης,τοτε κλαφτα χαραλαμε.

Γτ πολυ απλα πλεον δεν εξαρταται η πελατεια απο την ποιοτητα που εχει το μαγαζι.Οταν κοβουν κοβουν τους μισθους,ο αλλος πως θα βγει να πιει ποτε να φαει κτλπ?
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
εισαγεις πετρελαιο, μηχανηματα, αυτοκινητα, οπλικα, κομπιουρερ κλπ
εξαγεις λαδια, ελιες, κρασια, γιαουρτια κλπ. Τα προιοντα που παραγεις και εξαγεις ειναι χαμηλης αξιας στην παγκοσμια αγορα, πιο φτηνα απο αυτα που εισαγεις ετσι δημιουργειται ελλειμα.
Προσπαθεις να καλυπτεις αυτο το ελλειμα απο τουρισμο και ναυτιλια αλλα παλι δεν εινα  αρκετο.

:thumbsup:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Μειωνοντας (και αλλο) τις τιμες δεν οδηγει πουθενα.Αν ειναι να εχω ενα γεματο μαγαζι κ στο κλεισιμο του ταμειου το βραδυ να μην εχω μαζεψει ουτε 400ε για τα εξοδα της επομενης,τοτε κλαφτα χαραλαμε.

Γτ πολυ απλα πλεον δεν εξαρταται η πελατεια απο την ποιοτητα που εχει το μαγαζι.Οταν κοβουν κοβουν τους μισθους,ο αλλος πως θα βγει να πιει ποτε να φαει κτλπ?

εσυ εχεις υπαλληλο ; με τα σημερινα δεδομενα ποσο μισθο θα του εδινες ;
 

Επισκέπτης
Να και τα επιχειρηματα...

Πούτσες μπλε με πράσινο σκουφί.
Η αύξηση ΦΠΑ/ΕΦΚ/τελών κυκλοφορίας τελικά έγινε για να μειωθεί ο λόγος εισαγωγών/εξαγωγών και να σινιάρουμε το ισοζύγιο.
Τομπουτσοκλαίγανε.
Βαριέμαι.
Τιγκανέιρος..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μειωνοντας (και αλλο) τις τιμες δεν οδηγει πουθενα.Αν ειναι να εχω ενα γεματο μαγαζι κ στο κλεισιμο του ταμειου το βραδυ να μην εχω μαζεψει ουτε 400ε για τα εξοδα της επομενης,τοτε κλαφτα χαραλαμε.

Γτ πολυ απλα πλεον δεν εξαρταται η πελατεια απο την ποιοτητα που εχει το μαγαζι.Οταν κοβουν κοβουν τους μισθους,ο αλλος πως θα βγει να πιει ποτε να φαει κτλπ?
Δεν είπαμε να μειώσεις για να χάνεις.από την άλλη κοιτάς να κόψεις έξοδα πχ ηλεκτρικό οικονπμια,περισσότερη προσωπικη η οικογενειακή δουλειά κανένα μηχάνημα για να κόβει εργατικα,αν κανείς ντελιβερι προσφορές αν έρθουν να τα παρουν από το μαγαζί κλπ
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
Δεν είπαμε να μειώσεις για να χάνεις.από την άλλη κοιτάς να κόψεις έξοδα πχ ηλεκτρικό οικονπμια,περισσότερη προσωπικη η οικογενειακή δουλειά κανένα μηχάνημα για να κόβει εργατικα,αν κανείς ντελιβερι προσφορές αν έρθουν να τα παρουν από το μαγαζί κλπ

ειναι οικογενειακη επιχειρηση φιλε,και αυτες οι επιχειρησεις τραβανε τα ζορια και τα λουκια.

Σε ενα μαγαζι οπως το δικο μου δεν μπορεις να κανεις οικονομια στο ηλεκτρικο.! :P
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
jhonny64 poly kaλη ερωτηση...

geoMan εισαι σωστος αν και μπορεις να πουλησεις ανετα 8 ευρω το λιτρο λαδι

που θα παραγεις... οι ελιες ενα χρονο δινουν ενα χρονο οχι... απλα θελουν 5-6 χρονια μεχρι να εχεις κερδος. Υπαρχουν και αρκετες αλλες καλλιεργειες.... Για να παραξεις οπλικα συστημα θες τεχνογνωσια την οποια δεν εχεις.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Που ηταν καθηγητρια η θεια σου?Στο ΜΙΤ?

Εσυ κανεις παραπληροφορηση φιλε.... και δεν εχεις και αποψεις

δεν ξερεις τι συμβαινει γυρω σου μονο να πιπιλας την κλασσικη καραμελα των "αγωνιστων" ξερεις

μας μειωσανε... και το κωλοκεφαλαιο.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ειναι οικογενειακη επιχειρηση φιλε,και αυτες οι επιχειρησεις τραβανε τα ζορια και τα λουκια.

Σε ενα μαγαζι οπως το δικο μου δεν μπορεις να κανεις οικονομια στο ηλεκτρικο.! :P
πάντα υπάρχουν περιθώρια ειδικά στην ενέργεια.πχ λάμπες κεντ,ροοστατες για μείωση εντασης φωτός σε ορισμένες γωνιές,φωτοκύτταρα στις τουαλέτες ,μικρότερη φωτεινή επιγραφη και ΠΟΛΛΑ αλλά.
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
πάντα υπάρχουν περιθώρια ειδικά στην ενέργεια.πχ λάμπες κεντ,ροοστατες για μείωση εντασης φωτός σε ορισμένες γωνιές,φωτοκύτταρα στις τουαλέτες ,μικρότερη φωτεινή επιγραφη και ΠΟΛΛΑ αλλά.


Oλα αυτα γινονται φιλε μου..το θεμα ειναι αν δεν μπει κοσμος ο,τι και να κανεις..ΔΕΝΝΝΝ..
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Oλα αυτα γινονται φιλε μου..το θεμα ειναι αν δεν μπει κοσμος ο,τι και να κανεις..ΔΕΝΝΝΝ..

Εγω εγραψα πριν οτι ο μισθος καθοριζεται απο την αγορα....

ερχεστε απλα στα λογια μου  :P

εδω σε τι σου χρησιμευει ο κατωτατος μισθος αμα δεν εχεις τζιρο να πληρωσεις τον υπαλληλο σου
για πες μου... εγω βαζω στοιχημα θα τον εχεις ακομη και ανασφαλιστο αν δεν θες να τον διωξεις
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
μαλιστα δηλ ευελικτη μορφη εργασιας με 240 τον  μηνα

τοτε τι μας λες


Μα αμα δεν εχω κοσμο ρε φιλε τι να του δωσω?Να μπω στο τρυπακι του εναντι φιλε?ΟΧΙ..

Ο κλαδος της εστιασης ειναι πολυ πιο δυσκολος απ οτι φαινεται.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Τουλαχιστον αυτος εχει το φιλοτιμο να απανταει σε ερωτησεις.
Δεν σε κοροιδευει ...

δεν ειναι θεμα φιλοτιμου ειναι θεμα ρεαλισμου

η οικονομια ειναι δυστυχως αριθμοι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Oλα αυτα γινονται φιλε μου..το θεμα ειναι αν δεν μπει κοσμος ο,τι και να κανεις..ΔΕΝΝΝΝ..
κοίταξε όσο μειώνεται η κατανάλωση και η πίτα που μοιραζεσαι με άλλους μικραίνει προσπαθείς να μεγαλώσεις το κομμάτι της πίττας που θα σαγονιασεις εσυ από τους αλλους
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Η Αγγλια -αν δεν κανω λαθος-δεν εχει κατωτατο μισθο,εχει κατωτατο κοστος εργατο-ωρας...στην τελικη ας το κανουν κ εδω ετσι,αμα τους δυσκολευει ο κατωτατος...
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
Εγω εγραψα πριν οτι ο μισθος καθοριζεται απο την αγορα....

ερχεστε απλα στα λογια μου  :P

εδω σε τι σου χρησιμευει ο κατωτατος μισθος αμα δεν εχεις τζιρο να πληρωσεις τον υπαλληλο σου
για πες μου... εγω βαζω στοιχημα θα τον εχεις ακομη και ανασφαλιστο αν δεν θες να τον διωξεις


Μια φορα με τσακωσαν με ανασφαλιστο(δοκιμαστικο) κ ακομα το φυσαω και δεν κρυωνει φιλε..να κανεις 2 φορες το ιδιο λαθος πρεπει να σαι μαλακας. ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom