Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515
Aύξηση του ΦΠΑ με αποτέλεσμα μείωση της κατανάλωσης.
Αύξηση του ΕΦΚ με αποτέλεσμα τη μείωση των εσόδων.
Αύξηση των τελών κυκλοφορίας με αποτέλεσμα απόσυρση αυτοκινήτων και κατ'επέκταση περαιτέρω μείωση της κατανάλωσης καυσίμων, ανταλλακτικών, τζίρου συναφών επαγγελμάτων με συνέπεια την τραγική μείωση των κρατικών εσόδων.
Μειώσεις μισθών, απολύσεις, λουκέτα με τις γνωστές συνέπειες.
Ποιος μαλάκας μπορεί πλέον να ισχυρισθεί πως πραγματικά θέλει η κυβέρνηση έσοδα? Ποιος μπορεί να ισχυρισθεί πως θέλει πραγματικά η κυβέρνηση να γιατρέψει την οικονομία?
Πόσο μαλάκας παίζει να είναι κάποιος που περιμένει σταθεροποίηση της κατάστασης?

Δεν πείθουν πλέον πως θέλουν έσοδα, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΣΟΔΑ..

Θέλουν συνεχείς αστοχίες προϋπολογισμού για να έχουν δικαιολογία για νέα μέτρα.
over & out
μπορει να χανουν σε εσοδα αλλα μειωνουν το εμπορικο ισοζυγιο εισαγωγων - εξαγωγων. Δεν μπορει να σταθει χωρα (ή οικογενεια) που να εισαγει 50 και να εξαγει 10
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
Και γαμα τις ιδιωτικες... αυτη τη στιγμη βλεπω πακιστανους να ανοιγουν δικιες τους επιχειρησεις εδω και να τις δουλευουν....

κανεις απο εσας εχει παει να ψαξει τις επιδοτησεις??? ξερει την φορολογια? ή μονο ξερουμε να κραζουμε ??? δεν θα σου δωσει ο εργοδοτης 1500 ευρω 1ο μισθο αν δεν του παραγεις πως το λενε... ουτε εσυ θα εδινες αμα ησουν.

Η φορολογια αυτη τη περιοδο αν εισαι νεος ειναι στο 13% ... ειναι πολυ αυτο?

Εγω φιλε μου εχω μικρομεσαια επιχειρηση ειμαι κατω των 30 μου κοψανε το αφορολογητο που ειχα ως νεος επιχειρηματιας..Τωρα με φορολογουν απο το 1ο ευρω.

και κτ αλλο..εγω αγοραζω τα προιοντα μου φιλε με 13% και φορολογουμε με 23%..Ελλαδα το μεγαλειο σου.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Και γαμα τις ιδιωτικες... αυτη τη στιγμη βλεπω πακιστανους να ανοιγουν δικιες τους επιχειρησεις εδω και να τις δουλευουν....

κανεις απο εσας εχει παει να ψαξει τις επιδοτησεις??? ξερει την φορολογια? ή μονο ξερουμε να κραζουμε ??? δεν θα σου δωσει ο εργοδοτης 1500 ευρω 1ο μισθο αν δεν του παραγεις πως το λενε... ουτε εσυ θα εδινες αμα ησουν.

Η φορολογια αυτη τη περιοδο αν εισαι νεος ειναι στο 13% ... ειναι πολυ αυτο?
Εχεις δει ελληνα να ψωνιζει απο πακιστανο ?

Απλα τα λεφτα που θα βγαλει ο πακιστανος εδω ειναι απειρως περισσοτερα απο αυτα που θα βγαλει στην χωρα του

Ενδεικτικα η συνταξη του ογα εδω ειναι 345 ευρω....
Στην αλβανια ειναι 80 ευρω η αντιστοιχη (σημερα το εμαθα αυτο)
Σκεψου στο πακισταν ποσο χαμηλοτερη θα ειναι !!!!!!!!
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
ξΕΡΩ τι ψαλιδι εφαγαν... απο 1000 ευρω σε 700-800. Οκ .. ο Σκλαβενιτης ακομη δινει 1000αρικο το μηνα αν θες να μιλησουμε και για ανιδεικευτες θεσεις σουπερ μαρκετ ασε τους δικηγορους και τους στρατιωτικους... παντου εχω γνωστους. Ξερω τι συμβαινει... σαφως υπαρχουν δυσκολιες αλλα μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν θελει οργανωμενο σχεδιο.

Σπανιο να δουλευουν πλεον 8ωρο φιλε στα σουπερ μαρκετ..τους εχουν γυρισει σε 4ωρα και 5ωρα..Ρωτα τον γνωστο σου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εγω φιλε μου εχω μικρομεσαια επιχειρηση ειμαι κατω των 30 μου κοψανε το αφορολογητο που ειχα ως νεος επιχειρηματιας..Τωρα με φορολογουν απο το 1ο ευρω.

και κτ αλλο..εγω αγοραζω τα προιοντα μου φιλε με 13% και φορολογουμε με 23%..Ελλαδα το μεγαλειο σου.
ε καλά τώρα μην λέμε και παπαριες ο φπα δεν είναι δικος σου φόρος ο πελάτης τον πληρώνει. Εσυ πληρώνεις για τα οποία κερδη
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.297
Like
2
Πόντοι
166
Σπανιο να δουλευουν πλεον 8ωρο φιλε στα σουπερ μαρκετ..τους εχουν γυρισει σε 4ωρα και 5ωρα..Ρωτα τον γνωστο σου.
Βεροπουλος ειδικα το εχει γαμησει και τους εχει και απληρωτους 2-3 μηνες
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Σιγουρα μια πολυτεκνη οικογενεια που ακομη και πριν την κριση τα εβγαζα ισα ισα πλεον εχει γονατισει... αλλα αν εχει χρεη οι πλειστηριασμοι για την 1η κατοικια εχουν παγωσει δεν ειναι ολα τοσο μαυρα....



 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μπορει να χανουν σε εσοδα αλλα μειωνουν το εμπορικο ισοζυγιο εισαγωγων - εξαγωγων. Δεν μπορει να σταθει χωρα (ή οικογενεια) που να εισαγει 50 και να εξαγει 10
Αυτο το ακουω συχνα αλλα δεν το καταλαβαινω πως λειτουργει ....

Μου το εξηγεις λιγο αυτο αν θες ?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Ενδεικτικα η συνταξη του ογα εδω ειναι 345 ευρω....
νομιζω εχει παει στα 330....
επισης επειδη παλιοτερα εργαζομουνα σε γνωστη αλυσιδα μαρκετ (Ελληνικη) την περιοδο 2010 ο μισθος ηταν 720 με 740 αναλογα ποσα ημερομισθια βγαινανε τον μηνα...τωρα με την καταρευση των κλαδικων αποκλειεται να ειναι τοσα...Α! κ πτυχιο φυσικα κ δεν πληρωνανε κ η συμβση σχεδον για ολους ηταν εργατικη...αυτα....προς το παρων...συνεχιστε///
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
ε καλά τώρα μην λέμε και παπαριες ο φπα δεν είναι δικος σου φόρος ο πελάτης τον πληρώνει. Εσυ πληρώνεις για τα οποία κερδη

Τι γινεται ομως οταν η εκαστοτε επιχειρηση απορροφα τον φπα? (οπως και συμβαινει)
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
νομιζω εχει παει στα 330....
επισης επειδη παλιοτερα εργαζομουνα σε γνωστη αλυσιδα μαρκετ (Ελληνικη) την περιοδο 2010 ο μισθος ηταν 720 με 740 αναλογα ποσα ημερομισθια βγαινανε τον μηνα...τωρα με την καταρευση των κλαδικων αποκλειεται να ειναι τοσα...Α! κ πτυχιο φυσικα κ δεν πληρωνανε κ η συμβση σχεδον για ολους ηταν εργατικη...αυτα....προς το παρων...συνεχιστε///

αφου ο μπολντης εχει γνωστους
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σιγουρα μια πολυτεκνη οικογενεια που ακομη και πριν την κριση τα εβγαζα ισα ισα πλεον εχει γονατισει... αλλα αν εχει χρεη οι πλειστηριασμοι για την 1η κατοικια εχουν παγωσει δεν ειναι ολα τοσο μαυρα....
Εχουν παγωσει προσωρινα φιλε.....

Οταν ξεπαγωσουν θα δεις τσουναμι κατασχεσεων και δημοπρασιων και δεν αργει να ερθει αυτο να ξερεις !!!!!
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515
O τσιπρας τουλαχιστον φιλε μου,δεν εχει βαλει την υπογραφη του πουθενα εν αντιθεση με τους αλλους.

Κραταω μικρο καλαθι ομως,γτ εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε.

Οταν θα μπει και θα χορεψει και αυτος,τοτε θα κριθει.
[/quote

τι ειπε ο τσιπρας :think: Θα φορολογησει τα σπιτια των πλουσιων. Ουτε που εχει καταλαβει οτι οι πλουσιοι λιγοστεψαν και δεν μπορουν να ζησουν 5 εκατ. συνταξουχους και ανεργους.

Ειπε ακομα οτι θα φορολογησει κι αλλο τις καταθεσεις. Και ποιος θα τις αφησει στην τραπεζα? :think:
Και μετα τι εχουν οι τραπεζες? Ας μας πουν οι τυποι,καταλαβαινουν τι γινεται γυρω τους?
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
O τσιπρας τουλαχιστον φιλε μου,δεν εχει βαλει την υπογραφη του πουθενα εν αντιθεση με τους αλλους.

Κραταω μικρο καλαθι ομως,γτ εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε.

Οταν θα μπει και θα χορεψει και αυτος,τοτε θα κριθει.
[/quote

τι ειπε ο τσιπρας :think: Θα φορολογησει τα σπιτια των πλουσιων. Ουτε που εχει καταλαβει οτι οι πλουσιοι λιγοστεψαν και δεν μπορουν να ζησουν 5 εκατ. συνταξουχους και ανεργους.

Ειπε ακομα οτι θα φορολογησει κι αλλο τις καταθεσεις. Και ποιος θα τις αφησει στην τραπεζα? :think:
Και μετα τι εχουν οι τραπεζες? Ας μας πουν οι τυποι,καταλαβαινουν τι γινεται γυρω τους?


ρε φιλε νταξ μην λεμε λαλακιες..δεν ειπε οτι θα φορολογησει τις καταθεσεις των 1000ε.Ελεος.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τι γινεται ομως οταν η εκαστοτε επιχειρηση απορροφα τον φπα? (οπως και συμβαινει)
τότε έχει χαμηλωτερα έσοδα άρα χαμηλωτερα κέρδη και συνεπώς μικρότερο φόρο εισοδήματος.και ένας τρόπος να αυξήσεις τα κέρδη είναι να αυξήσεις τον τζίρο μειώνοντας τις τιμές ωστε να μαζεύεις περισσοτερη πελατεισ
 

*Lord_

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2013
Μηνύματα
228
Like
0
Πόντοι
1
Δεν ξερω... δεν μιλησα για 4ωρα.


Στο λεω εγω λοιπον,γτ καλως η κακως μερικα πραγματα τα προμηθευομε απο σουπερ.

και δεν εχω λογο να πω ψεμματα.Απλως σου λεω ενδεικτικα οτι τους εχει παρει ολους η μπαλα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.723
Πόντοι
6.515
Αυτο το ακουω συχνα αλλα δεν το καταλαβαινω πως λειτουργει ....

Μου το εξηγεις λιγο αυτο αν θες ?

εισαγεις πετρελαιο, μηχανηματα, αυτοκινητα, οπλικα, κομπιουρερ κλπ
εξαγεις λαδια, ελιες, κρασια, γιαουρτια κλπ. Τα προιοντα που παραγεις και εξαγεις ειναι χαμηλης αξιας στην παγκοσμια αγορα, πιο φτηνα απο αυτα που εισαγεις ετσι δημιουργειται ελλειμα.
Προσπαθεις να καλυπτεις αυτο το ελλειμα απο τουρισμο και ναυτιλια αλλα παλι δεν εινα  αρκετο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom