Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Επισκέπτης
τώρα αν οι αναρχοάμπαλοι προσπαθούν να κρατηθούν στο προσκήνιο κάνοντας μαλακίες σαν τις επιθέσεις στον Κεδίκογλου, στους δημοσιοκάφρους και στα γραφεία της ΝΔ και μοιραία συσπειρώνοντας τον κόσμο εναντίον τους....

Άρα??
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
οι αγορες βλεπουν αριθμους και οχι ανθρωπους.οι αριθμοι της ελλαδας μοιραια με τον αλογιστο δανεισμο θα μας εφταναν εδω.δεν φταιενι οι αγορες για αυτο αλλα εμεις οι ιδιοι που το επιτρεψαμε.για να παρει μπροστα η χωρα πρεπει να φτιαξουν οι αριθμοι.αυτη ειναι η πικρη και δυσκολη αληθεια στο παγκοσμιο καπιτασιστικο συστημα που κυριαρχει.οι αριθμοι συμφωνα με τα τελευταια δεδομενα στην ελλαδα εχουν φτιαξει φυσικα με πεινα και σκληρη πολιτικη οπως προσταζει η νεα δημοσιονομικη ευρωπαικη ενωση.τωρα αν βγει το πρωτο εξαμηνο ειναι στο χερι του πιτσαδορου και των υπολοιπων αν θα δωοσυν αναπτυξη και ωθηση στην οικονομια ωστε να υπαρξουν νεες δουλεις χωρις αλλες περικοπες.
στο τελευταιο της δραχμης συμφωνω.το χρεος με δραχμη θα ηταν πολλασιο οπως και τα μνημονια.
sorry αλλά παπαριές
αυτή την αναγκαία ανάπτυξη την ακούμε εδώ και 3 χρόνια.
Και ανάπτυξη δεν μπορεί να γίνει με "προγράμματα" όπως είπες (επιδοματικά), αλλά με το να φτιάξεις ένα σταθερό περιβάλλον οικονομικό (δεν έχουμε), πολιτικό (δεν έχουμε) και εργασειακό (δεν έχουμε, να είναι καλά οι ΚΟλλάδες)

έχει δώσει η Ευρωπη ένα σκασμό λεφτά σε μας κι εμείς τα σκορπίσαμε στους ημέτερους, οι οποίοι τώρα μάλιστα βγαίνουνε και από πάνω και ζητάνε ρέστα...
 

Επισκέπτης
απαντας στο αρα...
Όχι πάντως αυτοί που κατηγορούνται.
Κανείς δεν είναι τόσο ηλίθιος ώστε να πυροβολάει τσιμέντα γνωρίζοντας πως καταγράφονται από κάμερες.
Αν αυτή ήταν ενέργεια απ'τον αντιεξουσιαστικό χώρο, αυτή τη στιγμή θα είχε δημοσιοποιηθεί και το ΑΜΚΑ τους..
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Και που να ξέρω ρε μαλέα? Μπροστά ήμουν??
τσίμπα μεταφυσικό ανεκδοτάκι

Ήταν δυο φίλοι μουσικοί. Ξαφνικά πεθαίνει ο ένας από καρδιά.
Πέφτει σε μελαγχολία ο άλλος.
Περνάει ο καιρός κι αυτός δε μπορεί ακόμα να αποδεχτεί την απουσία του φίλου του.
Κάθε μέρα παρακαλά το Θεό να δει ξανά τον φίλο του, έστω για λίγο.



Ξαφνικά γίνεται ένα θαύμα κι εμφανίζεται μπροστά του!



- Γρηγόρη! Πόσο μου έλειψες! Δεν το πιστεύω ότι σε βλέπω! Κάθε μέρα ζω με την ελπίδα ότι όπου κι αν είσαι, περνάς καλά...!
- Όντως, η αλήθεια είναι ότι περνάμε πολύ καλά. Βασικά Σωτήρη εγώ αν ήρθα εδώ σήμερα είναι για να σου πω κάποια πράγματα.
- Καλά ή κακά;
- Και τα δύο.
- Πες τα καλά πρώτα...
- Τα καλά είναι ότι περνάμε καταπληκτικά! Συναυλίες συνεχώς. Προχτές έπαιζε ο Bob Marley κι από κάτω όλοι τραγουδούσαμε "No Woman No Cry"... Πριν μια βδομάδα έπαιξε ο Kurt Cobain με τον Jim Morisson, έχουν κάνει νέο γκρουπ πλέον... Άσε σου λέω, πολύ καλά σκηνικά...
- Απίστευτο! Αυτό είναι καταπληκτικό! Και τα άσχημα; Ποια είναι τα άσχημα;


- Εχμ... βασικά... βγήκαν αφίσες... παίζεις το Σάββατο...!!!
 

Επισκέπτης
τσίμπα μεταφυσικό ανεκδοτάκι

Ήταν δυο φίλοι μουσικοί. Ξαφνικά πεθαίνει ο ένας από καρδιά.
Πέφτει σε μελαγχολία ο άλλος.
Περνάει ο καιρός κι αυτός δε μπορεί ακόμα να αποδεχτεί την απουσία του φίλου του.
Κάθε μέρα παρακαλά το Θεό να δει ξανά τον φίλο του, έστω για λίγο.



Ξαφνικά γίνεται ένα θαύμα κι εμφανίζεται μπροστά του!



- Γρηγόρη! Πόσο μου έλειψες! Δεν το πιστεύω ότι σε βλέπω! Κάθε μέρα ζω με την ελπίδα ότι όπου κι αν είσαι, περνάς καλά...!
- Όντως, η αλήθεια είναι ότι περνάμε πολύ καλά. Βασικά Σωτήρη εγώ αν ήρθα εδώ σήμερα είναι για να σου πω κάποια πράγματα.
- Καλά ή κακά;
- Και τα δύο.
- Πες τα καλά πρώτα...
- Τα καλά είναι ότι περνάμε καταπληκτικά! Συναυλίες συνεχώς. Προχτές έπαιζε ο Bob Marley κι από κάτω όλοι τραγουδούσαμε "No Woman No Cry"... Πριν μια βδομάδα έπαιξε ο Kurt Cobain με τον Jim Morisson, έχουν κάνει νέο γκρουπ πλέον... Άσε σου λέω, πολύ καλά σκηνικά...
- Απίστευτο! Αυτό είναι καταπληκτικό! Και τα άσχημα; Ποια είναι τα άσχημα;


- Εχμ... βασικά... βγήκαν αφίσες... παίζεις το Σάββατο...!!!
Μαλακια,ανεκδοταρα ειναι αυτο :2funny:
 

Επισκέπτης
τσίμπα μεταφυσικό ανεκδοτάκι

Ήταν δυο φίλοι μουσικοί. Ξαφνικά πεθαίνει ο ένας από καρδιά.
Πέφτει σε μελαγχολία ο άλλος.
Περνάει ο καιρός κι αυτός δε μπορεί ακόμα να αποδεχτεί την απουσία του φίλου του.
Κάθε μέρα παρακαλά το Θεό να δει ξανά τον φίλο του, έστω για λίγο.



Ξαφνικά γίνεται ένα θαύμα κι εμφανίζεται μπροστά του!



- Γρηγόρη! Πόσο μου έλειψες! Δεν το πιστεύω ότι σε βλέπω! Κάθε μέρα ζω με την ελπίδα ότι όπου κι αν είσαι, περνάς καλά...!
- Όντως, η αλήθεια είναι ότι περνάμε πολύ καλά. Βασικά Σωτήρη εγώ αν ήρθα εδώ σήμερα είναι για να σου πω κάποια πράγματα.
- Καλά ή κακά;
- Και τα δύο.
- Πες τα καλά πρώτα...
- Τα καλά είναι ότι περνάμε καταπληκτικά! Συναυλίες συνεχώς. Προχτές έπαιζε ο Bob Marley κι από κάτω όλοι τραγουδούσαμε "No Woman No Cry"... Πριν μια βδομάδα έπαιξε ο Kurt Cobain με τον Jim Morisson, έχουν κάνει νέο γκρουπ πλέον... Άσε σου λέω, πολύ καλά σκηνικά...
- Απίστευτο! Αυτό είναι καταπληκτικό! Και τα άσχημα; Ποια είναι τα άσχημα;


- Εχμ... βασικά... βγήκαν αφίσες... παίζεις το Σάββατο...!!!

Να κάνει ευχέλαιο ο Σωτήρης..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εγώ ξέρω ότι από την Ιταλία έφυγαν πέρυσι 55000 επιχειρήσεις και έχουν κλείσει πολύ περισσότερες.
Και δε θεωρώ υπεύθυνο τον Μπερλουσκόνι.
Καλό απόγευμα.
τότε δεν τα ξέρεις όλα
γιατί εγώ ξέρω πως η ΦΙΑΤ για παράδειγμα έχει μετακομίσει πολλή από την  παραγωγή της από Πολωνία (όπου ήταν το πλέον σύγχρονο εργοστάσιό της) πίσω στην Ιταλία προκειμένου να μη χάσουνε Ιταλοί θέσεις εργασίας.

Από την άλλη το να ρίχνουμε το ανάθεμα για τα πάντα σε κάποια νεφελώδη "συστήματα", σε απροσδιόριστους "κάποιους", σε αθέατα "λαμόγια"  είναι ανούσιο και χωρίς απολύτως κανένα όφελος.

Στην πράξη το συστημικό μας πρόβλημα είναι οι τράπεζες.
Οι οιποίες κρατάνε τους πάντες από τα αρχίδια (δεν θα αλλάξει αυτό ποτέ) και προκειμένου να μπορέσουνε να αβγατίσουνε το χρήμα τους εφηύραν τα παράγωγα προϊόντα. Στην ουσία δηλαδή εφηυραν χρήμα εκεί που δεν υπάρχει.

Αυτό πια όμως δεν πρόκειται να αλλάξει. Πάπαλα. Το σύστημα λοιπόν πανιδρομεί και χτυπάει όπου βρει - πρακτικά όποιος κάνει κακή χρήση ή υπερβολική χρήση λόγω ανοησίας, την πληρώνει αργά ή γρήγορα ασχέτως οικονομικής του ευμάρειας.

και μην αρχίσουνε τώρα οι μαλακοφιλοσοφίες περί καπιταλισμού κλπ.
Γιατί μπορώ να θυμηθώ αμέτρητους αριστερους στην Ελλάδα που καπηλεύονται όλα αυτά που στηλιτεύουνε. Και που είναι περισσότερο καπιταλιστές από τον οποιονδήποτε άλλο.

Ξεκολλείστε από τις φιλοσοφίες. Οι φιλοσοφίες έχουνε να κάνουνε με τον τρόπο ζωής, μόνο.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Εγώ ξέρω ότι από την Ιταλία έφυγαν πέρυσι 55000 επιχειρήσεις και έχουν κλείσει πολύ περισσότερες.
Και δε θεωρώ υπεύθυνο τον Μπερλουσκόνι.
Καλό απόγευμα.
καλα απο τα επιτοκια δανεισμου με πηγες στην φυγη επιχειρησεων?αν δεν φταιει ο μπερλουσκονι και στις 2 περιπτωσεις που κυβερνουσε τοτε ποιος?
τελος παντων καληνυχτα.

 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
καλα απο τα επιτοκια δανεισμου με πηγες στην φυγη επιχειρησεων?αν δεν φταιει ο μπερλουσκονι και στις 2 περιπτωσεις που κυβερνουσε τοτε ποιος?
τελος παντων καληνυχτα.

Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Όσο ανεβαίνουν τα επιτόκια δανεισμού μιας χώρας και στενεύει η οικονομία της τόσο λιγότερο βιώσιμες γίνονται οι επιχειρήσεις της και αναγκαστικά ή θα κλείσουν ή θα φύγουν. Και αν δε κάνω λάθος πέρυσι δεν κυβερνούσε ο Μπερλουσκόνι αλλά ο "τεχνοκράτης" Πρόντι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom