Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
:grin:

τι Νοέμβρη και παπάρες
ο Γιωργαρας έχει χάρες
και τα Tανκς θα αρματώσει
να σου τον ξανακαρφώσει

θέλεις να γίνουμε ποιητές.

:2funny: :2funny: :2funny:

Ο Γιωργάρας ζει
σε λάκκοδύο μέτρα
κάτω από τη γή
από τον Κορυδαλλό
κλάψε Ντερτιλή
βγάλε Παττακέ
απ' τον κώλο το μυστρί...

:birdman: :birdman: :birdman:  :dancing: :dancing: :dancing:

(Συνθέσεις on the Fly)
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Συνεπώς κατηγορείς τα ΚΚΕδια οτι αντί για τα ορθόδοξα αγγλικά, χρησιμοποιούν τα αγγλικα των αμερικανοϊμπεριαλιστων  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Ημιμαθεις και φιγουρατζηδες τυπε μου!

Σαν τον τομκατ ενα πραμα....
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 4 Μαΐου 2010, 20:41

Επιβάλλεται ειδικός φόρος στις διαφημίσεις που προβάλλονται από την τηλεόραση. Ο συντελεστής του φόρου ορίζεται σε ποσοστό 20% επί της αξίας της διαφήμισης που υπολογίζουν τα τηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Ουσιαστικά, εάν συνυπολογίσει κανείς το ΦΠΑ 23%, που, έτσι κι αλλιώς, βαραίνει και τη διαφημιστική δαπάνη, αλλά και το αγγελιόσημο 20% υπέρ των ταμείων των δημοσιογράφων, η συνολική επιβάρυνση για κάθε τηλεοπτική διαφήμιση αγγίζει το 63%! Με δεδομένη τη μείωση του τζίρου της διαφήμισης -ειδικά στους τηλεοπτικούς σταθμούς-λόγω της κρίσης, μπορεί κανείς να αντιληφθεί το οικονομικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν μέσα στο καλοκαίρι κιόλας οι συγκεκριμένες επιχειρήσεις.

Ο νέος φόρος βαρύνει άμεσα τη διαφημιζόμενη επιχείρηση ή το διαφημιστή που μεσολαβεί και το τιμολόγιο εκδίδεται στο όνομά του. Εφόσον το τιμολόγιο εκδίδεται στο όνομα του διαφημιστή που μεσολαβεί, αντίγραφο του τιμολογίου με τη σφραγίδα και την υπογραφή του εκδότη αποστέλλεται στο διαφημιζόμενο μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση του τιμολογίου. Στα πιστωτικά τιμολόγια που εκδίδουν τα τηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης πρέπει να αναγράφονται και οι αριθμοί των σχετικών τιμολογίων.

Τον ειδικό φόρο εισπράττουν τα τηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης και αποδίδουν στο Δημόσιο με μηνιαίες δηλώσεις που υποβάλλουν στην αρμόδια ΔΟΥ, μέχρι την εικοστή ημέρα κάθε μήνα, για τα έσοδα από τις τηλεοπτικές διαφημίσεις του προηγούμενου μήνα.
Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 4 Μαΐου 2010, 20:41







τι να τους εταξε αραγε ο γαπ για να βγακουν τα σπασμενα;;;
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Σοκαριστική πτώση στο Χρηματιστήριο, εν μέσω φημών και μόνο
Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 4 Μαΐου 2010, 19:15

Δραματικές απώλειες 10,3%, τις μεγαλύτερες της τελευταίας 20ετίας, σημείωσε ο τραπεζικός κλάδος, καταγράφοντας ίσως την πιο «μαύρη Τρίτη» στην ιστορία του και βυθίζοντας το Χρηματιστήριο Αθηνών κάτω από τις 1.800 μονάδες. Ο Γενικός Δείκτης Τιμών με ελεύθερη πτώση 6,68% προσγειώθηκε στις 1.729,68 μονάδες.

Στις φήμες για αναδιάρθρωση του χρέους, που έσπευσε να διαψεύσει το ΥΠΟΙΚ, αλλά και στους φόβους για διάχυση της κρίσης στην ΕΕ, που προκαλούν πτώση και στις διεθνείς αγορές, αποδίδουν οι αναλυτές την κατρακύλα.

Σε ό,τι αφορά το σφυροκόπημα των τραπεζών, ο Μ. Χατζηδάκης, αναλυτής στην Πήγασος Χρηματιστηριακή, επισημαίνει, όπως αναφέρει το Reuters: «Οι ανησυχίες για τις επιπτώσεις στην κερδοφορία τους από τη μεγαλύτερη της αναμενόμενης ύφεση, η έκτακτη φορολογία στις επιχειρήσεις και οι εικασίες για αναδιάρθρωση του χρέους οδηγούν σε αισθητές απώλειες τις τράπεζες εν μέσω χαμηλού τζίρου».

Η αξία των συναλλαγών ανήλθε στα 215,093 εκατ. ευρώ.

Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημείωσε πτώση σε ποσοστό 7,35%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχώρησε σε ποσοστό 6,49 % και ο δείκτης της μικρής κεφαλαιοποίησης σημείωσε πτώση 4,46%.

Με πτώση έκλεισαν όλοι οι επιμέρους δείκτες και τις μεγαλύτερες απώλειες παρουσίασαν οι δείκτες των Πρώτων Υλών -11,10% και των Τραπεζών -10,30%.

Τέλος, 20 μετοχές κινήθηκαν ανοδικά, 168 πτωτικά και 33 παρέμειναν σταθερές.

Τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι μετοχές: Compucon +12,50%, FHL Mermeren +9,24%, Τεξαπρέτ +8,33%, Fashion Box +7,35% και Πετζετάκις (κο) +7,32%.

Τη μεγαλύτερη πτώση κατέγραψαν οι μετοχές: Ντρουκφάρμπεν -19,57%, Sprider-17,74%, Epsilon Net -16,99%, Σιδενόρ -16,50% και ΑΧΟΝ Συμμετοχών -14,89%.
Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 4 Μαΐου 2010, 19:15




ειναι το διχτυ ασφαλειας του μηχανισμου στηριξης....
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Ο Γιωργάρας ζει
σε λάκκοδύο μέτρα
κάτω από τη γή
από τον Κορυδαλλό
κλάψε Ντερτιλή
βγάλε Παττακέ
απ' τον κώλο το μυστρί...

Ο Παττακός ζει
και έχει άλλη κράση :birdman:
ο φλωρακης ψοφησε
γιατί τα είχε κλάσει :birdman:

Το μυστρί σου το χλιδάτο
βάλτο στο δικό σου πάτο
με σοβάδες να τον φράξεις
για να μην μπορείς να κλάσεις

:birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman:
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για την έκτακτη εφάπαξ εισφορά κοινωνικής ευθύνης στις επιχειρήσεις με κέρδη πάνω από 100.000 Ευρώ είπατε ή ακόμη?

:2funny:
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Ο Παττακός ζει
και έχει άλλη κράση :birdman:
ο φλωρακης ψοφησε
γιατί τα είχε κλάσει :birdman:

Το μυστρί σου το χλιδάτο
βάλτο στο δικό σου πάτο
με σοβάδες να τον φράξεις
για να μην μπορείς να κλάσεις

:birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman:


:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:


1. Ο Φλωράκης στ' αρχίδια μου

2. Ο Στελάρας έχει πεθάνει εδώ και χρόνια, αλλά έχετε ξεχάσει να του το πείτε

3. Το μυστρί δεν είναι δικό μου, είναι του Παττακού

4. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα :badair: :badair: :badair: :badair: :badair: :badair: :badair:, γιατί δεν τιμώ τιποτε το εθνικό, συνεπώς ούτε και την εθνική φασολάδα.

Η ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Η ΕΜΕΙΣ, ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΚΙ  ΠΑΤΡΙΣ...
 

Επισκέπτης
Για την έκτακτη εφάπαξ εισφορά κοινωνικής ευθύνης στις επιχειρήσεις με κέρδη πάνω από 100.000 Ευρώ είπατε ή ακόμη?

:2funny:

Ε..αφού είναι κοινωνικής ευθύνης εντάξει..



Καλύπτεται το ποσό της εισφοράς από τις απολύσεις φαντάζομαι έτσι??
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Στις φήμες για αναδιάρθρωση του χρέους, που έσπευσε να διαψεύσει το ΥΠΟΙΚ, αλλά και στους φόβους για διάχυση της κρίσης στην ΕΕ, που προκαλούν πτώση και στις διεθνείς αγορές, αποδίδουν οι αναλυτές την κατρακύλα.

το 8εμα δεν ειναι το εαν, αλλα το ποτε

η υποτιμηση κατα 50% της Δραχμης (89-94) 8α ειναι ευχαριστη αναμνηση
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
μακροικονομικα, ναι
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τελείωσε το Opernturm στην Φρανκφούρτη.

Ύψος 170m, επιφάνεια περίπου 75.000 τ.μ. Κόστος ανέγερσης περίπoυ 450 μύρια Euro.

3430502721_58c40642b1.jpg


Χμ...κάπου τόσο δεν μπαίνει μέσα π.χ. ο ΟΑΣΑ τον χρόνο?

Για να καταλάβουμε, πόσο ζημιά κάνουν οι γνωστοί κοπρίτες.

Λεφτά υπάρχουν είπαμε.

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Τελείωσε το Opernturm στην Φρανκφούρτη.

Ύψος 170m, επιφάνεια περίπου 75.000 τ.μ. Κόστος ανέγερσης περίπoυ 450 μύρια Euro.

3430502721_58c40642b1.jpg


Χμ...κάπου τόσο δεν μπαίνει μέσα π.χ. ο ΟΑΣΑ τον χρόνο?

Για να καταλάβουμε, πόσο ζημιά κάνουν οι γνωστοί κοπρίτες.

Λεφτά υπάρχουν είπαμε.

office/retail ειναι;
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ε..αφού είναι κοινωνικής ευθύνης εντάξει..
Καλύπτεται το ποσό της εισφοράς από τις απολύσεις φαντάζομαι έτσι??

Τα ποσοστά συμπίπτουν.

Αλλά έχουμε και το κόψιμο μισθών, μην το ξεχνάμε αυτό.

Άλλωστε, αυτό μας λέει ο ΓΑΠ.

Εγώ δεν μπορώ να κόψω 13ο και 14ο μισθό (edit) στον ιδιωτικό τομέα γιατί είναι και 4.000.000 ψήφοι, κόψτε τον μόνοι σας εσείς (οι επιχειρηματίες) που δεν εξαρτιέστε από ψήφους.

Μπορεί βέβαια να το κάνει, επειδή το επιπλέον 20-25% φορολογία στα διανεμόμενα κέρδη, ισχύει από του χρόνου, οπότε σου λέει...πάμε για ένα πρώτο καυλάκι 4% (μέχρι και 10% ανάλογα τα κέρδη).

Πόσο είπαμε θα μειωθεί το ΑΕΠ τα επόμενα χρόνια?
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
1. Ο Φλωράκης στ' αρχίδια μου

2. Ο Στελάρας έχει πεθάνει εδώ και χρόνια, αλλά έχετε ξεχάσει να του το πείτε

3. Το μυστρί δεν είναι δικό μου, είναι του Παττακού

4. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα :badair: :badair: :badair: :badair: :badair: :badair: :badair:, γιατί δεν τιμώ τιποτε το εθνικό, συνεπώς ούτε και την εθνική φασολάδα.

Η ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Η ΕΜΕΙΣ, ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΚΙ  ΠΑΤΡΙΣ...

Αγάπη μου δεν είσαι καλλιτέχνης :uglystupid:

μου απαντάς με πεζό.....

δεν πειράζει όμως (εγώ σου γράφω και τα τελευταία με ποίημα.. :birdman:


Ο ΣΤΕΛΑΡΑΣ ΖΕΙ
και ήταν πάντα αξιος
όπου και αν βρεθεί
εχει το μυστρι

και τη λασπη απλωνει
οπου του καυλωνει
γιατι δεν φοβαται
ουτε και κοιμαται  :birdman:


[size=18pt]ΖΗΤΩ Ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ[/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
[size=18pt]ΖΗΤΩ Η 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ[/size]
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
[size=18pt]ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ[/size]








 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Τα ποσοστά συμπίπτουν.

Αλλά έχουμε και το κόψιμο μισθών, μην το ξεχνάμε αυτό.

Άλλωστε, αυτό μας λέει ο ΓΑΠ.

Εγώ δεν μπορώ να κόψω 13ο και 14ο μισθό, κόψτε τον μόνοι σας εσείς (οι επιχειρηματίες) που δεν εξαρτιέστε από ψήφους.

Μπορεί βέβαια να το κάνει, επειδή το επιπλέον 20-25% φορολογία στα διανεμόμενα κέρδη, ισχύει από του χρόνου, οπότε σου λέει...πάμε για ένα πρώτο καυλάκι 4% (μέχρι και 10% ανάλογα τα κέρδη).

[size=20pt]Πόσο είπαμε θα μειωθεί το ΑΕΠ τα επόμενα χρόνια?[/size]
200% +/- 50%
Αποπληθωρισμό ήθελαν, τα αρχίδια μου θα πάρουν  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Κοίτα ρε γαμώτο που το μεσημέρι άφησα το εφταμπούρδελο στο 1,30 και θα το καληνυχτίσω στο 1,29  :'( :'( :'( :'( :'(
[move] :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:[/move]

Νάτσο, αναμνηστικά εχω κατι λίγα.
Οχι οτι θα φτάσουν για καμιά τσίχλα αλλά δε γαμιέται  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom