Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Οι Πελοποννήσιοι ηττήθηκαν στον εμφύλιο από τους Ρουμελιώτες - Φαναριώτες - Υδραίους - Αγγλικά δάνεια.

Το μοντέλο διοίκησης που εφαρμόστηκε το φορτώσαμε στους Πελοποννήσιους κοτζαμπάσηδες, όμως στην ουσία είναι ο Φαναριώτικος ραγιαδισμός(Μαυροκορδατος, Νεγρης, Κωλέτης) (ακα γλύφω τον κώλο ενος ισχυρού αφεντη-σουλτανου-μινιστρου-βασιλιά-τσάρου....οποιος πλειοδοτησει εν πασει περιπτώσει και προωθώ τα συμφέροντα της κάστας μου ενάντια στα συμφέροντα του λαού και της "πατριδας" μου).

Ο Φαναριωτικος ραγιαδισμος, λοιπόν, πασπαλισμένος με μπολικη εθνοσωτηρια ρητορία και φανφαρες.
Εδώ να προσθεσουμε και τη Βαυαροκρατία, για να καταλάβουμε γιατι ο απλος Ελληνας δεν ειδε ποτε το κρατος ως δικο του, αλλά σαν καποια φυσικη συνεχεια του Σουλτανου : μια αλλαγη δλδ των αφεντικών του και συνεχιση της δικης του καταπίεσης.
Ενα κρατος αντιπαλο του, το οποιο επρεπε παντα να κλεψει -ξεγελάσει για να επιβιώσει.

Όλοι οι υπόλοιποι Ελληνικοι πληθυσμοι που ηρθαν και προστεθηκαν στο αρχικο , κολοβο κρατος (Μακεδόνες, Κρητες, Ποντιοι, Μικρασιατες) ειχαν απο αδιάφορη εως κι εχθρικη αντιμετωπιση απο τους παλαιοελλαδιτες, που τους ειδαν σαν ανταγωνιστες στη διαχειριση της εξουσίας και του κράτους και προσπαθησαν με καθε τροπο να τους κρατησουν στο περιθώριο.

Δεν ειναι τυχαιο ότι πχ απο τουςπεριθωριοποιημένους πρόσφυγες μικρασιατες γιγαντώθηκε το ΚΚΕ και γενικα το αριστερο-προοδευτικο κίνημα στον Ελληνικό χώρο.
:thumbsup:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οι Πελοποννήσιοι ηττήθηκαν στον εμφύλιο από τους Ρουμελιώτες - Φαναριώτες - Υδραίους - Αγγλικά δάνεια.

Το μοντέλο διοίκησης που εφαρμόστηκε το φορτώσαμε στους Πελοποννήσιους κοτζαμπάσηδες, όμως στην ουσία είναι ο Φαναριώτικος ραγιαδισμός(Μαυροκορδατος, Νεγρης, Κωλέτης) (ακα γλύφω τον κώλο ενος ισχυρού αφεντη-σουλτανου-μινιστρου-βασιλιά-τσάρου....οποιος πλειοδοτησει εν πασει περιπτώσει και προωθώ τα συμφέροντα της κάστας μου ενάντια στα συμφέροντα του λαού και της "πατριδας" μου).

Ο Φαναριωτικος ραγιαδισμος, λοιπόν, πασπαλισμένος με μπολικη εθνοσωτηρια ρητορία και φανφαρες.
Εδώ να προσθεσουμε και τη Βαυαροκρατία, για να καταλάβουμε γιατι ο απλος Ελληνας δεν ειδε ποτε το κρατος ως δικο του, αλλά σαν καποια φυσικη συνεχεια του Σουλτανου : μια αλλαγη δλδ των αφεντικών του και συνεχιση της δικης του καταπίεσης.
Ενα κρατος αντιπαλο του, το οποιο επρεπε παντα να κλεψει -ξεγελάσει για να επιβιώσει.

Όλοι οι υπόλοιποι Ελληνικοι πληθυσμοι που ηρθαν και προστεθηκαν στο αρχικο , κολοβο κρατος (Μακεδόνες, Κρητες, Ποντιοι, Μικρασιατες) ειχαν απο αδιάφορη εως κι εχθρικη αντιμετωπιση απο τους παλαιοελλαδιτες, που τους ειδαν σαν ανταγωνιστες στη διαχειριση της εξουσίας και του κράτους και προσπαθησαν με καθε τροπο να τους κρατησουν στο περιθώριο.

Δεν ειναι τυχαιο ότι πχ απο τουςπεριθωριοποιημένους πρόσφυγες μικρασιατες γιγαντώθηκε το ΚΚΕ και γενικα το αριστερο-προοδευτικο κίνημα στον Ελληνικό χώρο.

να μην ξεχνάμε όμως ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν αρχηγός του "Ρωσσικού" κόμματος...

εντιτ... συγνω΄μη υποστηρικτής

 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Καλώς. Εσείς, τότε, να πάτε να πείτε ότι κάποιος σας τον έβαλε, αλλά παρά τούτο δεν σας πήδηξε.

Μην άγχεστε. Δεν διεκδικώ τα σκήπτρα σας. Όσο για το αν το έχω ή δεν το έχω, επιτρέψατε μου να μην σας θεωρώ ως τον πιο ικανό κριτή. 

Αυτό που ήθελα να σας καταστήσω σαφές, είναι ότι προχωράτε σε μια λογική βαθμονόμησης, και σε πράγματα που η βαθμονόμηση είναι λίγο ή πολύ αδιάφορη με το αποτέλεσμα. Αναρωτιέστε λοιπόν, ποιος την πάτησε πιο πολύ. Αυτός που έχει τα περισσότερα έξοδα ή αυτός που έχει τα λιγότερα χαρτζιλίκια; Κατά την ταπεινή μου άποψη, την πάτησαν και οι δύο. Ο ένας γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στα λίγα ή πολλά έξοδα που του επιβάλλονται (ή έχει δημιουργήσει) σε συνδυασμό με τις "δια νόμου" μειώσεις αποδοχών, και ο άλλος γιατί δεν έχει, και το κυριότερο δεν βλέπει, μέλλον. Και οι δύο κατηγορίες συνεπώς, έχουν οξύτατο πρόβλημα, η κάθε μία για τον λόγο της και με το δίκιο της. Δεν αντιλέγω στο ότι υπάρχουν κάποιοι, που δεν αντιμετωπίζουν απλά οικονομικό πρόβλημα, αλλά πρόβλημα επιβίωσης. Αυτό που προσπαθώ να κάνω κατανοητό είναι το ότι όλοι έχουν πρόβλημα, και ότι ο καθένας βλέπει ως μεγαλύτερο το δικό του.

Ίσως θεωρήσετε άσχετο (και πάλι) το παράδειγμα που θα σας δώσω, αλλά είναι ενδεικτικό του ό,τι σε ορισμένες καταστάσεις οι διαβαθμίσεις δεν διαμορφώνουν το αποτέλεσμα.

Δεν υπάρχει λοιπόν, λίγο έγκυος. Ή υφίσταται εγκυμοσύνη, ή δεν υφίσταται.

Δεν υπάρχει λίγο άουτ. Υπάρχει, ή τέρμα, ή  άουτ.

Και τέλος, δεν υπάρχει ή έννοια (που σημειωτέον προσπαθεί να μας πείσει ότι υπάρχει η εκάστοτε Πολιτική Ηγεσία), δηλαδή, του παρανόμησα αλλά παρανόμησα λίγο. Υπάρχει παράνομο και νόμιμο. Και όταν κάτι είναι παράνομο δεν συζητείται το πόσο παράνομο είναι, αλλά ποια ελαφρυντικά μπορεί να έχει αυτός που διέπραξε την παρανομία.

Τέλος θα ήθελα να σας πω, ότι με το να κλιμακοποιούμε ορισμένες  καταστάσεις, το μόνο που καταφέρνουμε είναι το να δίνουμε άλλοθι σε κάποιους, προκειμένου να φερθούν με χειρότερο τρόπο την επόμενη φορά. Είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι ορισμένοι θίχτηκαν, αλλά όχι και τόσο πολύ. Συνεπώς δεν έχουν και τόσο δικαίωμα (συγκριτικά με κάποιους άλλους) στο να προβάλουν τα δικαιώματα τους και τις αντιρρήσεις τους. Και όπως αντιλαμβάνεστε  είμαι της άποψης του ότι, όταν θίγονται με βάναυσο τρόπο ορισμένα δικαιώματα, δεν υπάρχει το "τα θίγω λίγο". Υπάρχει το "τα Θίγω" ή το "δεν τα θίγω".     

αρα συμφωνα με τη λογικη σου κακως φωναζουν για αδικη φορολογηση φτωχων εναντι πλουσιων, αρα δεν υπαρχει σαν εννοια η αναλογικη φορολογια και καταληγουμε οτι το γαμησι ειναι γαμησι δεν υπαρχει τα θιγω λιγο ή τα θιγω πολυ ολοι την ιδια πουτσα φαγανε πλουσιοι και φτωχοι.

συνηθως δε λες μαλακιες, αλλα οταν λες του δινεις και καταλαβαινει.
 

Επισκέπτης
Ελλαδα,θυμα των ρωσσοδουλων.Εξαπανεκαθεν.

Αναμενονται τοποθετησεις απο σεβαλιε μολις γυρισει απο Χαλκοκονδυλη.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Όλοι οι επαναστάτες πλην του Υψηλάντη. Βάλτε τα και με τον Κολοκοτρώνη...

Μην το παίρνεις έτσι ρε. Με τον Γέρο τα βάζουν μόνο οι Μανιάτες και η μαλακία που τους δέρνει. Ωστόσο από αυτή τη γαμημένη υπογραφή και μετά, αυτό το μπουρδέλο παραμένει δύο αιώνες προτεκτοράτο. Φυσικά, ίσως να μην είχε υπάρξει ούτε ως τέτοιο...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220

HALCON

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2009
Μηνύματα
2.908
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ...........

εχεις δίκιο καλέ μου/μας φίλε....
εγώ έχω αποψη επί παντός επιστητού χωρίς γούγληδες στατιστικά και παραθέσεις....

αλλά κάνοντας μια αναδρομή μου ρχονται στο μυαλό οι απαντησεις σου με χίλιες παραθέσεις και νούμερα και οι δικές μου με αυτά που κατέβαζε η γλάβα μου....
στη φουκουσίμα ας πουμε δε θα ξεχάσω τις παραθέσεις σου και τις αναγωγές σου πως ολα πήγαν καλά.
επίσης στα του χρέους της ελλαδα με είχες κάνει αλοιφή με τα νουμερα και τα ομόλογα και π΄σο μαλάκας είμαι που δεν καταλαβαίνω με στατιστικά γιατί το ευρώ είναι η μόνη μας διέξοδος.....

το δυστύχημα είναι ότι η ιστορία αργεί να καταγράψει ποιός είχε δίκαιο.
ας πούμε......
εγώ δεν ξέρω απο προυπολογισμούς και οικονομικά.....
θα μου κάνεις χιλιάδες παραθέσεις θα μου εξηγήσεις τον άριστο προυπολογισμό του 12 και θα με ψέξεις για το πόσο αλμπάνης είμαι.
Βεβαίως εγώ ξέρω χωρίς καν να ασχοληθώ με τις παραθέσεις σου τις βαρυσήμαντες ότι πάλι θα εκτροχιαστεί το ελλειμμα και πάλι σεπτέμβρη μήνα θα μιλάμε για νέο μνημόνιο.

και έρχομαι και αναρωτιέμαι.
τι φταίει;
η μικρή μου αντίληψη ή το μικρό σου IQ;

Για αυτο βγηκες και ο ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ του bordela com.με ψηφοφορια
επειδη εχεις αποψη καημενε ΜΑΛΑΚΑ.
Το κακο ειναι οτι και οι αλλοι εχουν αποψη για σενα.
Κακο αυτο.
 

Επισκέπτης
Πόθεν των ρωσόφιλων; Πλην των ορλωφικών.
Nαι,αλλα λεει το Ρωσσικο κομμα κυβερνησε κιολας,ο δε Κωλεττης ηταν που επινοησε την μεγαλη ιδεα,οπως και την εννοια του Ελληνισμου,αν δεν κανω λαθος.

Ας με διορθωσει κανεις(σκα?).
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Πηγαν να καταλαβουν την Γουλ Στριτ κατι διαδηλωτες στην Αμερικη και να το κανουν
αλα Συνταγμα και τους μαζεψανε μεσα σε 5 λεπτα.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Nαι,αλλα λεει το Ρωσσικο κομμα κυβερνησε κιολας,ο δε Κωλεττης ηταν που επινοησε την μεγαλη ιδεα,οπως και την εννοια του Ελληνισμου,αν δεν κανω λαθος.

Ας με διορθωσει κανεις(σκα?).

Το ρωσικό κόμμα κυβέρνησε ένα χρόνο.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αφιερωμένο στον περσόνα σχετικά με τον αφρό της Ελλαδας που θα μεταναστεύσει λόγω μνημονίου

Γερμανία 27.354, Γαλλία 9.530, Ολλανδία 5.957, Ηνωμένο Βασίλειο 5.402, Ιταλία 4.088, Σουηδία 3.560, Βέλγιο 2.040, Δανία 1.843, Αυστρία 1.730, Φινλανδία 1.639, Ισπανία 1.436, Ιρλανδία 515, Λουξεμβούργο 423, Ελλάδα 85, Πορτογαλία 81, Βουλγαρία 9. Οι αριθμοί δίπλα από το όνομα της κάθε χώρας αναφέρονται στις αιτήσεις για την κατοχύρωση ευρεσιτεχνιών, που κατετέθησαν στο αρμόδιο γραφείο της Ε.Ε. το έτος 2010. Εμείς, τρίτοι από το τέλος, με μία αίτηση ανά περίπου 117.000 κατοίκους, δεν είμαστε και άσχημα - ή κάνω λάθος; (Και λάθος αν κάνω, δεν πειράζει. Αρκεί που πιστεύουμε ότι είμαστε ο εξυπνότερος λαός του κόσμου...) Επομένως, για να θυμηθούμε την απροσμέτρητη σοφία του Προέδρου της Δημοκρατίας μας, αυτοί οι Γερμανοί με 1 προς 2.990, οι Ολλανδοί με 1 προς 2.800 και οι Φινλανδοί με 1 προς 3.290, ποιοι είναι επιτέλους;

 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
αφιερωμένο στον περσόνα σχετικά με τον αφρό της Ελλαδας που θα μεταναστεύσει λόγω μνημονίου

Γερμανία 27.354, Γαλλία 9.530, Ολλανδία 5.957, Ηνωμένο Βασίλειο 5.402, Ιταλία 4.088, Σουηδία 3.560, Βέλγιο 2.040, Δανία 1.843, Αυστρία 1.730, Φινλανδία 1.639, Ισπανία 1.436, Ιρλανδία 515, Λουξεμβούργο 423, Ελλάδα 85, Πορτογαλία 81, Βουλγαρία 9. Οι αριθμοί δίπλα από το όνομα της κάθε χώρας αναφέρονται στις αιτήσεις για την κατοχύρωση ευρεσιτεχνιών, που κατετέθησαν στο αρμόδιο γραφείο της Ε.Ε. το έτος 2010. Εμείς, τρίτοι από το τέλος, με μία αίτηση ανά περίπου 117.000 κατοίκους, δεν είμαστε και άσχημα - ή κάνω λάθος; (Και λάθος αν κάνω, δεν πειράζει. Αρκεί που πιστεύουμε ότι είμαστε ο εξυπνότερος λαός του κόσμου...) Επομένως, για να θυμηθούμε την απροσμέτρητη σοφία του Προέδρου της Δημοκρατίας μας, αυτοί οι Γερμανοί με 1 προς 2.990, οι Ολλανδοί με 1 προς 2.800 και οι Φινλανδοί με 1 προς 3.290, ποιοι είναι επιτέλους;


παμε να τα κανουμε και εξω μπουρδελο? Γουσταρω

με το μαλακο ομως μην μας μαζεψουνε στο Αμερικα  :grin:

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
κατα τα άλλα το "μαζί τα φάγαμε" μας πειράζει..

Εισπράττονταν τέλη για ιδιοκτησίες 2.800.000 τ.μ. αντί για 6.200.000 τ.μ.!

Πόσο απέχουν τα στοιχεία που έχει ένας δήμος «στα χαρτιά» για να εισπράττει δημοτικά τέλη, με την πραγματικότητα; Στην περίπτωση της Ζακύνθου... κατά 215%! Η καταγραφή που έγινε με τεχνολογικά προηγμένα μέσα αποκάλυψε ένα φαινόμενο κοινό σχεδόν σε όλους τους τουριστικούς δήμους: ότι χιλιάδες επιχειρήσεις και ιδιώτες απέκρυπταν από το δήμο -ενδεχομένως επί δεκαετίες- από λίγες δεκάδες μέχρι αρκετές χιλιάδες τετραγωνικά, καταβάλλοντας στην πραγματικότητα ένα... συμβολικό ποσό για τέλη φωτισμού και καθαριότητας. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση υπευθύνων ξενοδοχείου που δήλωναν 60 τετραγωνικά στον δήμο, ενώ στην πραγματικότητα οι εγκαταστάσεις καταλάμβαναν 6.200 τετραγωνικά! Οπως ήταν επόμενο, οι αντιδράσεις όσων κλήθηκαν να πληρώσουν όσα πραγματικά οφείλουν υπήρξαν έντονες...

Η ιστορία ξεκινά πριν από λίγους μήνες. Ο δήμαρχος Ζακύνθου κ. Στέλιος Μποζίκης, έχοντας «παραλάβει» έναν από τους πιο χρεωμένους δήμους στη χώρα (με μια «μαύρη τρύπα» 50 εκατ. ευρώ) αναζητούσε τρόπους ώστε ο δήμος να αντεπεξέλθει οικονομικά. Οι εισπράξεις από τα δημοτικά τέλη (που είναι ανταποδοτικά, δηλαδή καταλήγουν υποχρεωτικά στις υπηρεσίες καθαριότητας και φωτισμού) ήταν μόλις περί τα 3,5 εκατ. ευρώ ετησίως, ποσό που δεν επαρκούσε για να καλυφθούν οι ανάγκες. Σημειώνεται ότι τα δημοτικά τέλη πληρώνονται μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και υπολογίζονται με βάση το εμβαδόν των επιφανειών που ηλεκτροδοτούνται σε ένα ακίνητο. Εμβαδόν που είναι μεγαλύτερο από την «κυρίως» επιφάνεια ενός κτιρίου, καθώς συνυπολογίζονται εξώστες, ημιυπαίθριοι, μπαλκόνια και άλλοι χώροι.

«Το ζητούμενο λοιπόν ήταν η “επικαιροποίηση” του καταλόγου που χρησιμοποιεί η ΔΕΗ», λέει στην «Κ» ο κ. Μποζίκης. «Γνώριζα ότι πολλοί συμπολίτες μου απέκρυπταν τα πραγματικά τους τετραγωνικά και έτσι αποφάσισα να μετρήσω όλους τους ηλεκτροδοτούμενους χώρους στη Ζάκυνθο». Ο κ. Μποζίκης απευθύνθηκε σε τεχνικές εταιρείες που θα μπορούσαν να φέρουν σε πέρας το πολύπλοκο αυτό έργο, δηλαδή την καταγραφή του πραγματικού εμβαδού όλων των κτιρίων που υπάρχουν στο νησί και τον υπολογισμό των επιφανειών που ηλεκτροδοτούνται. Το έργο ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2011 και ολοκληρώθηκε στα τέλη της ίδιας χρονιάς.

Το αποτέλεσμα ήταν... πέρα από κάθε φαντασία. Αντί για 2,8 εκατ. τετραγωνικά για τα οποία καταβάλλονταν δημοτικά τέλη, μετρήθηκαν 6,2 εκατομμύρια τετραγωνικά, δηλαδή 215% περισσότερο! Περαιτέρω, εντοπίστηκαν περισσότερα από 15.000 κτίρια που ηλεκτροδοτούνταν χωρίς να έχουν ρολόι ΔΕΗ (δηλαδή... από του γείτονα), 4.329 κτίσματα που στους καταλόγους της ΔΕΗ είχαν... μηδενική επιφάνεια και 2.831 κατασκευές με απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής δημοτικών τελών. Αν όλα αυτά συνυπολογιστούν, τότε προκύπτει ότι ο δήμος έχανε περισσότερα από 6,2 εκατ. ευρώ ετησίως! Επιπλέον, για τον κοινό νου, αποκαλύπτεται το πολεοδομικό... μπάχαλο που επικρατεί στο νησί.

Ορισμένα παραδείγματα των όσων προέκυψαν:

- ξενοδοχείο σε παραθαλάσσια περιοχή πλήρωνε δημοτικά τέλη για 60 τ. μ. ενώ στην πραγματικότητα είχε 6.200 τ. μ.!

- αγροικία 20 τ. μ. έδινε ρεύμα σε βίλα με πισίνα 880 τ. μ.

- διώροφο σπίτι σε ορεινό οικισμό δήλωνε 40 τετραγωνικά στη ΔΕΗ ενώ καταλάμβανε 938 τετραγωνικά, με την προσθήκη... επιπλέον δύο κτιρίων!

«Εχοντας πλέον εικόνα των πραγματικών τετραγωνικών που έχουν χτιστεί στο νησί, είδαμε ότι τα έσοδα θα ήταν τέτοια που μας έδιναν τη δυνατότητα για πολιτική εκπτώσεων», λέει ο κ. Μποζίκης. «Ορίσαμε διαφορετικές τιμές όχι μόνο για κατοικίες και επαγγελματικούς χώρους, αλλά και για τη Χώρα, τα ορεινά και το υπόλοιπο νησί. Για τους επαγγελματικούς χώρους χρεώνουμε 1,95 ευρώ/τ. μ., όταν η Κέρκυρα χρεώνει 5,79 ευρώ/τ. μ. και η Κεφαλονιά 5,80 ευρώ/τ. μ. Οπως καταλαβαίνετε, αυτός που ήταν απολύτως νόμιμος ωφελήθηκε, ακόμα και αυτός που από άγνοια ή επίτηδες απέκρυπτε λίγα τετραγωνικά. Οι υπόλοιποι απλώς θα πρέπει να πληρώσουν αυτό που τους αναλογεί».

Οπως ήταν επόμενο, ο κ. Μποζίκης εξακολουθεί να δέχεται οξύτατες αντιδράσεις. Μάλιστα στο δημοτικό συμβούλιο της Τετάρτης δέχθηκε επίθεση από δημότες που του εκτόξευσαν αντικείμενα. «Οι αντιδράσεις είναι τριών ειδών. Καταρχήν, από κόμματα της Αριστεράς που θεωρούν την απόδοση δικαιοσύνης χαράτσι. Από αυτούς που απέκρυπταν χιλιάδες τετραγωνικά και προφανώς θίγονται.

Και τέλος, από μη επαρκώς ενημερωμένους. Πολλοί μας κατηγορούν ότι η αλλαγή θα «περάσει» στο Τέλος Ακίνητης Περιουσίας. Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει, καθώς όλοι αυτοί οι φόροι υπολογίζονται μέσω των πραγματικών τετραγωνικών και όχι των ηλεκτροδοτούμενων. Μοναδικός μας στόχος είναι να πληρώνουν όλοι οι Ζακυνθινοί με βάση το πόσο έχουν χτίσει και όχι όσο... δηλώνουν ότι έχουν χτίσει» κατέληξε ο ίδιος.


ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί το τονισμένο....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom