Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Έλα όλα τα μωρά στα τραπέζια

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τις επίσημες στατιστικές δεν τις πιστεύετε, τα εμπειρικά δεδομένα δεν τα πιστεύετε.

Μείνετε τότε μόνοι σας να συζητάτε την αυθεντία σας......

Και ότι σας κατέβει στο καύκαλο.

τι λες ωρέ;
αααααχχααχαχχαχαχαχα
τα στατιστικα λενε πάντα την αλήθεια....
ας πούμε βόλτα σο μιλάνο και τη βαρκελώνη μπορει απλά να επιβεβαιώσει ότι σε αυτές τις δύο πολεις το χάος του βιοτικού επιπεδου υπέρ των Αθηναίων είναι τεράστιο.
αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχχαχαχαααααααα
τι να κλάσει το μιλάνο και η μπάρτσα....
ΠΕΡΑΜΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΠΑΤΗΣΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΕΡΑΜΙΚΟΣ ΚΟΛΩΝΟΣ ΚΥΨΕΛΗ ΓΚΥΖΗ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΚΟΛΙΑΤΖΟΥ ΚΟΤΖΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ ΒΑΘΗΣ  ρούλεζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

έχυσα.
ααααααααααααααχχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααα
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
γεια σου ρε πλουσιε ζηκο μπακαλογατε  :rockon:
να σου πω εγώ ποιός είναι ο πλούσιος...
ο υπάλληλος της ΕΛΣΤΑΤ που για ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΔΙΚΟ ΔΙΟΓΚΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΜΑΤΟΣ το 09 πήρε ένα χιλιάρικο μπόνους.

αααααααααααααααααχααχαχαχαχχααχχαχαχααχχαχαχαχαχααχαχαααααααααα

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Τις επίσημες στατιστικές δεν τις πιστεύετε, τα εμπειρικά δεδομένα δεν τα πιστεύετε.

Μείνετε τότε μόνοι σας να συζητάτε την αυθεντία σας......

Και ότι σας κατέβει στο καύκαλο.

Αυτά λέει και ο τύπος στο a του soupermouse. Απολύτως σεβαστά...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τις επίσημες στατιστικές δεν τις πιστεύετε, τα εμπειρικά δεδομένα δεν τα πιστεύετε.

Μείνετε τότε μόνοι σας να συζητάτε την αυθεντία σας......

Και ότι σας κατέβει στο καύκαλο.
αααααααααααααααχχαχααχχαχαχααχαχχαχα

εμπειρικά πάμε....
πήγα βόλτα με ένα καλαμαρά στη Λευκωσία.
ρε μαλάκα μου λεει τι χάλι μαύρο είναι αυτό;

ρε μαλάκα υπερθεματίζει...
οι Κυπράιοι πρέπει να πεινανε.

ΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ. με το ζόρι τα βγάζουν πέρα.  :2funny: :2funny:
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
να σου πω εγώ ποιός είναι ο πλούσιος...
ο υπάλληλος της ΕΛΣΤΑΤ που για ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΔΙΚΟ ΔΙΟΓΚΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΜΑΤΟΣ το 09 πήρε ένα χιλιάρικο μπόνους.

αααααααααααααααααχααχαχαχαχχααχχαχαχααχχαχαχαχαχααχαχαααααααααα

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Αποδείξεις έχουτε?
Συκοφάντες.  :birdman:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
τι λες ωρέ;
αααααχχααχαχχαχαχαχα
τα στατιστικα λενε πάντα την αλήθεια....
ας πούμε βόλτα σο μιλάνο και τη βαρκελώνη μπορει απλά να επιβεβαιώσει ότι σε αυτές τις δύο πολεις το χάος του βιοτικού επιπεδου υπέρ των Αθηναίων είναι τεράστιο.
αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχχαχαχαααααααα
τι να κλάσει το μιλάνο και η μπάρτσα....
ΠΕΡΑΜΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΠΑΤΗΣΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΕΡΑΜΙΚΟΣ ΚΟΛΩΝΟΣ ΚΥΨΕΛΗ ΓΚΥΖΗ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΚΟΛΙΑΤΖΟΥ ΚΟΤΖΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ ΒΑΘΗΣ  ρούλεζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

έχυσα.
ααααααααααααααχχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααα

Είδες που λες ότι σου κατέβει;

Η Ισπανία και η Ιταλία έχουν μεγαλύτερο κατά κεφαλή ΑΕΠ από την Ελλάδα.

Πράγμα που και εμφανές είναι και που εξηγείται.

Αλλά εσύ βέβαια μπορείς να έχεις άποψη για το Μαρόκο, για την Ελβετία και για την Αμερική όπου πήγες 3 μήνες. Και βέβαια αυτή δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς.
 

Επισκέπτης
αααααααααααααααχχαχααχχαχαχααχαχχαχα

εμπειρικά πάμε....
πήγα βόλτα με ένα καλαμαρά στη Λευκωσία.
ρε μαλάκα μου λεει τι χάλι μαύρο είναι αυτό;

ρε μαλάκα υπερθεματίζει...
οι Κυπράιοι πρέπει να πεινανε.

ΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ. με το ζόρι τα βγάζουν πέρα.  :2funny: :2funny:
Απο πουτανες τι παιζει?
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
αααααααααααααααχχαχααχχαχαχααχαχχαχα

εμπειρικά πάμε....
πήγα βόλτα με ένα καλαμαρά στη Λευκωσία.
ρε μαλάκα μου λεει τι χάλι μαύρο είναι αυτό;

ρε μαλάκα υπερθεματίζει...
οι Κυπράιοι πρέπει να πεινανε.

ΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ. με το ζόρι τα βγάζουν πέρα.  :2funny: :2funny:

Σκάσε μαλάκα. Σε άκουσα κι έβαλα τις καβάτζες στην τράπεζα Κύπρου. Τώρα υποβαθμίστηκε και η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου δεν ανακοινώνεται αν έχει προχωρήσει ικανοποιητικά. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΡΕ.  :'( :'(
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
να σου πω εγώ ποιός είναι ο πλούσιος...
ο υπάλληλος της ΕΛΣΤΑΤ που για ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΔΙΚΟ ΔΙΟΓΚΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΜΑΤΟΣ το 09 πήρε ένα χιλιάρικο μπόνους.

αααααααααααααααααχααχαχαχαχχααχχαχαχααχχαχαχαχαχααχαχαααααααααα

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

μαλακιες. πλουσιος ειμαι εγω αλλα να παμε με το δικο σου για ψαρι στην αρτακη γιατι το καγιεν καιει πολλες βενζινες.
πλουσιος ειμαι εγω αλλα να παμε με το δικο σου φουσκωτο στην υδρα γιατι το δικο μου θελει σερβις  ;) ;)
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Σκάσε μαλάκα. Σε άκουσα κι έβαλα τις καβάτζες στην τράπεζα Κύπρου. Τώρα υποβαθμίστηκε και η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου δεν ανακοινώνεται αν έχει προχωρήσει ικανοποιητικά. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΡΕ.  :'( :'(

Αυτά τα κομμουνιστικά είναι πολύ πορνοδιαστροφικά τελικά
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
μαλακιες. πλουσιος ειμαι εγω αλλα να παμε με το δικο σου για ψαρι στην αρτακη γιατι το καγιεν καιει πολλες βενζινες.
πλουσιος ειμαι εγω αλλα να παμε με το δικο σου φουσκωτο στην υδρα γιατι το δικο μου θελει σερβις  ;) ;)

Ναι. Πάρε εσύ φυσίγγια, γιατί δε χωράνε στο πορτ μπαγκάζ του διθέσιου  :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης

και τώρα θα βγούνε φυσικά οι γνωστοί και μη εξαιρετέτοι κυριοι να ομιλούν περί κακιάς αδελφής και της στάσης του γράφοντος στην δίκη του Πλουμπίδη...
Γουσταρει πρωτα να τσακιστει ο"συμμοριτισμος" ο κυρ-Μαρινος?

Και οι"τηλεοπτικοι αστερες"?Αχαχαχαχαχαχαχ

Ας κοπιασει...
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
Άμα τον τρώνε όλοι και πάει ο ένας και πει "παιδιά εμένα απλά μου τον ακούμπησε λίγο" θα του πουν μπράβο ρε τυχερέ!  :grin:

Καλώς. Εσείς, τότε, να πάτε να πείτε ότι κάποιος σας τον έβαλε, αλλά παρά τούτο δεν σας πήδηξε.

ρε αγιε αστο δε τοχεις με τις παρομοιωσεις.

Μην άγχεστε. Δεν διεκδικώ τα σκήπτρα σας. Όσο για το αν το έχω ή δεν το έχω, επιτρέψατε μου να μην σας θεωρώ ως τον πιο ικανό κριτή. 

ποιος την πατησε περισσοτερο σημερα, αυτος που εχει τα περισσοτερα εξοδα ή αυτος που εχει τα λιγοτερα χαρτζηλικια για να ξοδεψει για την παρτη του? και περισσοτερα εξοδα δε μιλαμε για κρεπαλες αλλα για αναγκαστικα εξοδα διαβιωσης. και χαρτζηλικια μιλαμε για μισθο του 20αρη που τα τρωει για παρτη του ακομα.

Αυτό που ήθελα να σας καταστήσω σαφές, είναι ότι προχωράτε σε μια λογική βαθμονόμησης, και σε πράγματα που η βαθμονόμηση είναι λίγο ή πολύ αδιάφορη με το αποτέλεσμα. Αναρωτιέστε λοιπόν, ποιος την πάτησε πιο πολύ. Αυτός που έχει τα περισσότερα έξοδα ή αυτός που έχει τα λιγότερα χαρτζιλίκια; Κατά την ταπεινή μου άποψη, την πάτησαν και οι δύο. Ο ένας γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στα λίγα ή πολλά έξοδα που του επιβάλλονται (ή έχει δημιουργήσει) σε συνδυασμό με τις "δια νόμου" μειώσεις αποδοχών, και ο άλλος γιατί δεν έχει, και το κυριότερο δεν βλέπει, μέλλον. Και οι δύο κατηγορίες συνεπώς, έχουν οξύτατο πρόβλημα, η κάθε μία για τον λόγο της και με το δίκιο της. Δεν αντιλέγω στο ότι υπάρχουν κάποιοι, που δεν αντιμετωπίζουν απλά οικονομικό πρόβλημα, αλλά πρόβλημα επιβίωσης. Αυτό που προσπαθώ να κάνω κατανοητό είναι το ότι όλοι έχουν πρόβλημα, και ότι ο καθένας βλέπει ως μεγαλύτερο το δικό του.

Ίσως θεωρήσετε άσχετο (και πάλι) το παράδειγμα που θα σας δώσω, αλλά είναι ενδεικτικό του ό,τι σε ορισμένες καταστάσεις οι διαβαθμίσεις δεν διαμορφώνουν το αποτέλεσμα.

Δεν υπάρχει λοιπόν, λίγο έγκυος. Ή υφίσταται εγκυμοσύνη, ή δεν υφίσταται.

Δεν υπάρχει λίγο άουτ. Υπάρχει, ή τέρμα, ή  άουτ.

Και τέλος, δεν υπάρχει ή έννοια (που σημειωτέον προσπαθεί να μας πείσει ότι υπάρχει η εκάστοτε Πολιτική Ηγεσία), δηλαδή, του παρανόμησα αλλά παρανόμησα λίγο. Υπάρχει παράνομο και νόμιμο. Και όταν κάτι είναι παράνομο δεν συζητείται το πόσο παράνομο είναι, αλλά ποια ελαφρυντικά μπορεί να έχει αυτός που διέπραξε την παρανομία.

Τέλος θα ήθελα να σας πω, ότι με το να κλιμακοποιούμε ορισμένες  καταστάσεις, το μόνο που καταφέρνουμε είναι το να δίνουμε άλλοθι σε κάποιους, προκειμένου να φερθούν με χειρότερο τρόπο την επόμενη φορά. Είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι ορισμένοι θίχτηκαν, αλλά όχι και τόσο πολύ. Συνεπώς δεν έχουν και τόσο δικαίωμα (συγκριτικά με κάποιους άλλους) στο να προβάλουν τα δικαιώματα τους και τις αντιρρήσεις τους. Και όπως αντιλαμβάνεστε  είμαι της άποψης του ότι, όταν θίγονται με βάναυσο τρόπο ορισμένα δικαιώματα, δεν υπάρχει το "τα θίγω λίγο". Υπάρχει το "τα Θίγω" ή το "δεν τα θίγω".     

 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166

Και απαντώ: Και η επόμενη προσγείωσή σας ας είναι στο μεζεδοπωλείο όπου θα εορτασθεί από τα μέλη της ΥΠΟΓΑΣ (και τα συνεργαζόμενηα μέλη) η επιτυχία του PSI!

Είσθε προσκεκλημένος!
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Τις τεράστιες πολιτικές ευθύνες του πρώην πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου και πρώην υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου δείχνουν τα έως τώρα ευρήματα της εξεταστικής επιτροπής της Βουλής που διερευνά την υπόθεση της ΕΛΣΤΑΤ.

Μέχρι στιγμής, ορισμένα μέλη της εξεταστικής δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να προκύψουν εντός των επόμενων ημερών ενδείξεις για πιθανή τέλεση και ποινικού αδικήματος στους χειρισμούς που έγιναν για την τελική διαμόρφωση του ελλείμματος του 2009.

Πέραν του κ. Παπακωνσταντίνου, σαφείς ενδείξεις για ολέθριους πολιτικούς χειρισμούς υπάρχουν και για τον τέως πρωθυπουργό, Γ. Παπανδρέου, ενώ στο «κάδρο» των ευθυνών επιχειρείται να μπουν και οι Κ. Καραμανλής και Γ. Παπαθανασίου.

Με τον τρόπο αυτό καθορίζεται το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα κινηθούν οι παρατηρήσεις του τελικού πορίσματος της επιτροπής το οποίο αναμένεται στο τέλος της ερχόμενης εβδομάδας. Επιπροσθέτως, πρέπει να σημειωθεί ότι όπως σε κάθε εξεταστική επιτροπή, έτσι και σε αυτή θα υπάρξουν περισσότερα πορίσματα, ένα δηλαδή για κάθε κόμμα που συμμετέχει στην έρευνα ( ΝΔ και ΚΚΕ έχουν αποχωρήσει).

Αναλυτικά, το σύνολο των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ομολογούν ανεπισήμως ότι οι καταθέσεις του διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας Γιώργου Προβόπουλου και του προέδρου του ΟΔΔΗΧ Πέτρου Χριστοδούλου, ανέδειξαν τους πρωταγωνιστές του ελληνικού δράματος, δηλαδή τους κ.κ. Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου σε πρώτη φάση και σε δεύτερη τους κ.κ. Καραμανλή και Παπαναθασίου.

Παρά ταύτα για καθαρά πολιτικές σκοπιμότητες διαφωνούν σε ποιους τελικά θα αποδώσουν επισήμως τις πολιτικές ευθύνες. Υπάρχουν λοιπόν ορισμένοι που ζητούν να μπουν και οι τέσσερις στο κάδρο των ευθυνών ενώ από την άλλη υπάρχουν «σύντροφοι» που τους ζητούν να αποφευχθεί η πολιτική καταδίκη των πρώην πρωθυπουργών επιδιώκοντας στην ουσία να απαλλάξουν τον κ. Παπανδρέου.

Επιπροσθέτως, οι βουλευτές Παναγιώτης Κουρουμπλής (ανεξάρτητος) και Δημήτρης Παπαδημούλης ( ΣΥΡΙΖΑ) θα καταθέσουν κοινό πόρισμα το οποίο θα καταλογίζει βαρύτατες ευθύνες και στις δύο κυβερνήσεις, εστιάζοντας κυρίως στα πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ. Επιπλέον, θα επιδιώξουν συγκλίσεις και με τους άλλους δύο ανεξάρτητους βουλευτές που μετέχουν στην επιτροπή, τους Ηλία Θεοδωρίδη και Οδυσσέα Βουδούρη, προκειμένου να υπογραφεί κοινό κείμενο.

Σε ίδια κατεύθυνση αναμένεται να κινηθεί και ο βουλευτής του ΛΑΟΣ Αθανάσιος Πλεύρης, ο οποίος μάλιστα, φαίνεται να περιορίζει τις αρχικές του ενστάσεις, να συγκλίνει προς την κεντρική γραμμή του κόμματος και να αναζητά στοιχεία – ευρήματα ώστε να αναδείξει και ποινικές ευθύνες. Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες, ο βουλευτής θα ζητήσει την ερχόμενη εβδομάδα να κληθούν για κατάθεση τόσο ο κ. Παπανδρέου όσο και ο κ. Καραμανλής.

Newsbomb
 

RPM

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.143
Like
0
Πόντοι
16
Προφανώς ΚΑΙ το παρακάτω είναι θέμα συνομωσίας σε βάρος της χώρας μας. Της πιο όμορφης ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Ξενοδοχείο 6.200 τ.μ. πλήρωνε τέλη 60 τ.μ.!

Οργιο κλοπής στη Ζάκυνθο
Εως και χιλιάδες τ.μ. ιδιοκτησίας απέκρυπταν επί δεκαετίες ιδιώτες και επιχειρηματίες στη Ζάκυνθο, ένα δήμο που «βουλιάζει» σε χρέη 50 εκατ. ευρώ, αφού τα ποσά από τέλη φωτισμού και καθαριότητας που κατέληγαν στο δημοτικό ταμείο ήταν... συμβολικά. Το μυστήριο -που απαντάται βεβαίως και σε πολλές άλλες περιοχές της χώρας- αποφάσισε να διαλευκάνει ο δήμαρχος Ζακύνθου Στέλιος Μποζίκης και τα στοιχεία που ήρθαν στην επιφάνεια από τη λεπτομερή καταγραφή κτιρίων χαρακτηρίστηκαν «απίστευτα». Ετσι, αντί για 2,8 εκατ. τ.μ. για τα οποία καταβάλλονταν δημοτικά τέλη, μετρήθηκαν, με τη βοήθεια αεροφωτογραφιών, 6,2 εκατ. τ.μ., δηλαδή 215% περισσότερα!

Ενδεικτικά: για ξενοδοχείο καταβάλλονταν τέλη 60 τ.μ., αντί 6.200! Αγροικία 20 τ.μ. «τροφοδοτούσε» με ρεύμα βίλα 880 τ.μ., με πισίνα. 15.000 κτίρια ηλεκτροδοτούνταν χωρίς ρολόι της ΔΕΗ με το ρεύμα… του γείτονα. Από αυτό το γαϊτανάκι παρανομιών ο δήμος κατέγραφε ετησίως «μαύρη τρύπα» περίπου 6 εκατ. ευρώ. Ωστόσο, ο δήμαρχος Ζακύνθου δέχθηκε μπαράζ επιθέσεων από «αγανακτισμένους» δημότες, όταν ανακοίνωσε ότι ήρθε η ώρα εφαρμογής του νόμου.

Πηγή - καθημερινή
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Είδες που λες ότι σου κατέβει;

Η Ισπανία και η Ιταλία έχουν μεγαλύτερο κατά κεφαλή ΑΕΠ από την Ελλάδα.

Πράγμα που και εμφανές είναι και που εξηγείται.

Αλλά εσύ βέβαια μπορείς να έχεις άποψη για το Μαρόκο, για την Ελβετία και για την Αμερική όπου πήγες 3 μήνες. Και βέβαια αυτή δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς.
χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ...........

εχεις δίκιο καλέ μου/μας φίλε....
εγώ έχω αποψη επί παντός επιστητού χωρίς γούγληδες στατιστικά και παραθέσεις....

αλλά κάνοντας μια αναδρομή μου ρχονται στο μυαλό οι απαντησεις σου με χίλιες παραθέσεις και νούμερα και οι δικές μου με αυτά που κατέβαζε η γλάβα μου....
στη φουκουσίμα ας πουμε δε θα ξεχάσω τις παραθέσεις σου και τις αναγωγές σου πως ολα πήγαν καλά.
επίσης στα του χρέους της ελλαδα με είχες κάνει αλοιφή με τα νουμερα και τα ομόλογα και π΄σο μαλάκας είμαι που δεν καταλαβαίνω με στατιστικά γιατί το ευρώ είναι η μόνη μας διέξοδος.....

το δυστύχημα είναι ότι η ιστορία αργεί να καταγράψει ποιός είχε δίκαιο.
ας πούμε......
εγώ δεν ξέρω απο προυπολογισμούς και οικονομικά.....
θα μου κάνεις χιλιάδες παραθέσεις θα μου εξηγήσεις τον άριστο προυπολογισμό του 12 και θα με ψέξεις για το πόσο αλμπάνης είμαι.
Βεβαίως εγώ ξέρω χωρίς καν να ασχοληθώ με τις παραθέσεις σου τις βαρυσήμαντες ότι πάλι θα εκτροχιαστεί το ελλειμμα και πάλι σεπτέμβρη μήνα θα μιλάμε για νέο μνημόνιο.

και έρχομαι και αναρωτιέμαι.
τι φταίει;
η μικρή μου αντίληψη ή το μικρό σου IQ;
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Το παρακάτω το βρήκα σαν σχόλιο στο ΑΝΤΙ και το παραθέτω για προβληματισμό. Δεν σημαίνει ότι το συμμερίζομαι απόλυτα, αλλά πιστεύω ότι έχει κάποια βάση:

Ο Γιωργος Ιωαννου στο βιβλιο του “Θεσσαλονικη, η πολη των προσφυγων”, εγραψε πως το Εληηνικο Κρατος δημιουργηθηκε απο τους Πελοπονησιους κατ’ εικονα και καθ’ ομοιωση των.. Σκληρο και αρπαχτικο και μια ηγεσια με επαρχιωτικη νοοτροπια! Σ’ αυτο το κατασκευασμα ηρθε ο Ε. Βενιζελος να μπολιασει και τον εντονο σωβινισμο των Κρητων που πλημμυρισαν Δημοσια διοικηση, στρατο, χωροφυλακη.


Οι Πελοποννήσιοι ηττήθηκαν στον εμφύλιο από τους Ρουμελιώτες - Φαναριώτες - Υδραίους - Αγγλικά δάνεια.

Το μοντέλο διοίκησης που εφαρμόστηκε το φορτώσαμε στους Πελοποννήσιους κοτζαμπάσηδες, όμως στην ουσία είναι ο Φαναριώτικος ραγιαδισμός(Μαυροκορδατος, Νεγρης, Κωλέτης) (ακα γλύφω τον κώλο ενος ισχυρού αφεντη-σουλτανου-μινιστρου-βασιλιά-τσάρου....οποιος πλειοδοτησει εν πασει περιπτώσει και προωθώ τα συμφέροντα της κάστας μου ενάντια στα συμφέροντα του λαού και της "πατριδας" μου).

Ο Φαναριωτικος ραγιαδισμος, λοιπόν, πασπαλισμένος με μπολικη εθνοσωτηρια ρητορία και φανφαρες.
Εδώ να προσθεσουμε και τη Βαυαροκρατία, για να καταλάβουμε γιατι ο απλος Ελληνας δεν ειδε ποτε το κρατος ως δικο του, αλλά σαν καποια φυσικη συνεχεια του Σουλτανου : μια αλλαγη δλδ των αφεντικών του και συνεχιση της δικης του καταπίεσης.
Ενα κρατος αντιπαλο του, το οποιο επρεπε παντα να κλεψει -ξεγελάσει για να επιβιώσει.

Όλοι οι υπόλοιποι Ελληνικοι πληθυσμοι που ηρθαν και προστεθηκαν στο αρχικο , κολοβο κρατος (Μακεδόνες, Κρητες, Ποντιοι, Μικρασιατες) ειχαν απο αδιάφορη εως κι εχθρικη αντιμετωπιση απο τους παλαιοελλαδιτες, που τους ειδαν σαν ανταγωνιστες στη διαχειριση της εξουσίας και του κράτους και προσπαθησαν με καθε τροπο να τους κρατησουν στο περιθώριο.

Δεν ειναι τυχαιο ότι πχ απο τουςπεριθωριοποιημένους πρόσφυγες μικρασιατες γιγαντώθηκε το ΚΚΕ και γενικα το αριστερο-προοδευτικο κίνημα στον Ελληνικό χώρο.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom