Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
37
Like
4
Πόντοι
296
Λοιπόν, δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα από τα φοιτητικά μου χρόνια, ξεκινώντας σαν αφισοκολλητής και διανομέας φυλλαδίων. Μετά τις σπουδές και το στρατό δούλεψα σαν υπάλληλος super market, εργάτης παραγωγής σε εργοστάσιο πλαστικών (έχοντας ήδη ένα μεταπτυχιακό, αλλά δεν μπορούσα να είμαι άνεργος μέχρι να βρω δουλειά ανάλογη των προσόντων μου), πωλητής σε ελληνική εισαγωγική εταιρία και τώρα ως υπεύθυνος τομέα σε πολυεθνική, έχοντας κάνει παράλληλα με τη δουλειά και δεύτερο μεταπτυχιακό. Πληρώνω ετσησίως 3400€ σε άμεσους φόρους και 4800€ σε ασφαλιστικές εισφορές (ο εργοδότης δίνει άλλα 9600) θα πρέπει να δουλεύω μέχρι τα 65 μου για να πάρω (αν θα πάρω) σύνταξη και κανείς δε μου εγγυάται ότι αύριο το πρωί που θα πάω στο γραφείο μου τα πράγματά μου δε θα είναι μαζεμένα σε χαρτόκουτο. Και όλα αυτά γιατί κάποιοι μάγκες ζούνε σε βάρος δικό μου και των άλλων κορόιδων απολαμβάνοντας σύνταξη για τριπλάσιο χρόνο από το χρόνο εργασίας τους.
Φιλε μου...τετοιες συζητησεις εχουν γινει εδω μεσα μπολικες απο πολλα μελη στο παρελθον αλλα και προσφατα...και απο συναδελφους μου..αλλα και απο μελη που δουλευουν στο Ιδιωτικο τομεα...και εμεις πληρωνουμε φορους και εμας.. μας ακουμπα η οικονομικη κριση....τωρα αν βγαιναμε στην συνταξη πιο γρηγορα απο τους αλλους...αυτο σκεψου το λιγο...και αν δεν το καταφερεις...ενοχλησε με να σου το πω....αν και αυτο στο παρελθον το εχω καλυψει και εγω...αλλα και ο "Ναυαρχος" που ειναι μελος εδω μεσα...Επετρεψε ετσι δειγματικα να σου πω την πιο ευκολη απαντηση.... οταν πρωτοενταχθηκα στις ταξεις της Π.Α...δεν ηθελε κανενας συνομιληκος μου να κανει το επαγγελμα αυτο....γιατι θα εχανε πολλα απο την προσωπικη του ζωη....και θα ενιοωθε οτι θα τον καταπιεζαν...οποτε ας απολαυσουμε τωρα... ολοι μας τις επιλογες, της νιοτης μας!Μετα τιμης ο Παιχτουρας.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Συνεπώς, εις υγείαν των κορόιδων... Άρα έχει δίκιο ο περσόνας: πτώχευση τώρα! Κανένας δανεισμός, και να δω τότε που θα βρουν τα χρήματα να εξακολουθήσουν να πλήρώνουν μισθούς και συντάξεις του δημοσίου.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ΓΑΜΩ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΑΣ.
Αφού φτάσαμε σε αυτό το σημείο και ΠΑΛΙ ΤΗΝΠΟΥΤΣΑ ΘΑ ΤΗ ΦΑΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ.

ΠΟΙΟΣ;
ο ιδιωτικός υπάλληλος που χάνει ΤΗ ΜΙΣΗ ΑΠΖΗΜΙΩΣΗ στην πολύ πιθανή πλέον περίπτωση απόλυσης.
ο φτωχός συνταξιούχος που το πακέτο τσιγάρα που έπαιρνε πριν από 3 μήνες έχει αυξηθεί 25%.
ο φτωχός πολύτεκνος που το μόνο που του είχε μείνει για βόλτα στην εξοχή καταργηθηκε με αύξηση της βενζίνης κατά 30%....

και το σύστημα ήρθε πάλι να διορθώσει τις στρεβλώσεις. ΠΩΣ;
διατηρώντας τις συντάξεις στους κυφήνες στρατιωτικούς που παίρνουν σύνταξη μη κάνοντας τίποτα όλη τους τη ζωή από τα 50.
διατηρώντας τις διπλές συντάξεις σε πολλά λαμόγια δικαστικούς, εφοριακούς και λοιπούς ΔΥ πολυτελείας.

Γιατί βεβαίως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ να κόβεις 1400 ευρώ από ανθρώπους με ετήσιο εισόδημα 9800 το χρόνο και 9 χιλιάρια από κοινωνικά συνταξιοδοτημένα ζώα με ετήσια σύνταξη μουλαριού 42 χιλιάρικα.

ΕΥΓΕ Πάλι στο ΠΑΣΟΚ.

Υ.Γ.
Γ. Α. Π Α Π Α Ν Δ Ρ Ε Ο Υ   Α Ε Ι    Γ Α Μ Η Σ Ο Υ
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Έχετε ποτέ σκεφτεί ότι εξαιτίας κάποιων βολεμένων τρωκτικών,που χρυσοπληρώνονται,πρώην αφισοκολλητών,τύπου px75,σήμερα σας κόβονται το 30% των αποδοχών σας?

και είναι και προκλητικοί από πάνω,αφού έχουν εξασφαλίσει μέχρι και τα δισέγγονά τους.....

 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
Όχι ρε, είσαι τρελός? Με τους ρυθμούς που έχω συνηθήσει θα πάθαινα κατάθλιψη... Αλλά το έχω σκεφτεί όταν έσκασεε απόλυση μέσα στα χριστούγεννα το Δεκέμβρη του 2008...
  εχω ενα φιλο συμβασιουχο σε δημοτικη επιχειρηση πολλα χρονια τωρα (ελπιζω να βολευτει) με παιρνει τηλεφωνο καμια φορα, δεν εχει τι να κανει, ανακατευει το καλαμακι απο το φραπεδακι :2funny: στριβει και κανα τσιγαρο :2funny: παλι καλα που εχει και το φεηςμπουκ :2funny:  οσο για τους ρυθμους, φιλε μου και γω πολλες ωρες 9-10 παντα  και παλια συνεχεια τωρα πλεον λιγες φορες σαβ/κυριακα          για καποιους στην ελλαδα υπηρχε υπαρκτος σοσιαλισμος :jerking: (δημοσιο) και για καποιους (ιδιωτικος) ακρατος καπιταλισμος
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
ΓΑΜΩ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΑΣ.
Αφού φτάσαμε σε αυτό το σημείο και ΠΑΛΙ ΤΗΝΠΟΥΤΣΑ ΘΑ ΤΗ ΦΑΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ.

ΠΟΙΟΣ;
ο ιδιωτικός υπάλληλος που χάνει ΤΗ ΜΙΣΗ ΑΠΖΗΜΙΩΣΗ στην πολύ πιθανή πλέον περίπτωση απόλυσης.
ο φτωχός συνταξιούχος που το πακέτο τσιγάρα που έπαιρνε πριν από 3 μήνες έχει αυξηθεί 25%.
ο φτωχός πολύτεκνος που το μόνο που του είχε μείνει για βόλτα στην εξοχή καταργηθηκε με αύξηση της βενζίνης κατά 30%....

και το σύστημα ήρθε πάλι να διορθώσει τις στρεβλώσεις. ΠΩΣ;
διατηρώντας τις συντάξεις στους κυφήνες στρατιωτικούς που παίρνουν σύνταξη μη κάνοντας τίποτα όλη τους τη ζωή από τα 50.
διατηρώντας τις διπλές συντάξεις σε πολλά λαμόγια δικαστικούς, εφοριακούς και λοιπούς ΔΥ πολυτελείας.

Γιατί βεβαίως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ να κόβεις 1400 ευρώ από ανθρώπους με ετήσιο εισόδημα 9800 το χρόνο και 9 χιλιάρια από κοινωνικά συνταξιοδοτημένα ζώα με ετήσια σύνταξη μουλαριού 42 χιλιάρικα.

ΕΥΓΕ Πάλι στο ΠΑΣΟΚ.

Υ.Γ.
Γ. Α. Π Α Π Α Ν Δ Ρ Ε Ο Υ   Α Ε Ι    Γ Α Μ Η Σ Ο Υ




Stick a fork in me, I 'm done!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Έχετε ποτέ σκεφτεί ότι εξαιτίας κάποιων βολεμένων τρωκτικών,που χρυσοπληρώνονται,πρώην αφισοκολλητών,τύπου px75,σήμερα σας κόβονται το 30% των αποδοχών σας?

και είναι και προκλητικοί από πάνω,αφού έχουν εξασφαλίσει μέχρι και τα δισέγγονά τους.....

έχεις την εντύπωση ότι για σένα έχουν σχηματίσει τα μέλη του σάιτ (πλην των γειτνιαζόντων του γραφείου σου στη Ρηγίλλης που το γνωρίζουν) διαφορετική άποψη;
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
ΠΕΡΣΟΝΑ....καλημέρα

 

Συνημμένα

  • big6.jpg
    big6.jpg
    121,3 KB · Εμφανίσεις: 36

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
είναι τα νέα μέτρα
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
ΓΑΜΩ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΑΣ.
Αφού φτάσαμε σε αυτό το σημείο και ΠΑΛΙ ΤΗΝΠΟΥΤΣΑ ΘΑ ΤΗ ΦΑΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ.

ΠΟΙΟΣ;
ο ιδιωτικός υπάλληλος που χάνει ΤΗ ΜΙΣΗ ΑΠΖΗΜΙΩΣΗ στην πολύ πιθανή πλέον περίπτωση απόλυσης.
ο φτωχός συνταξιούχος που το πακέτο τσιγάρα που έπαιρνε πριν από 3 μήνες έχει αυξηθεί 25%.
ο φτωχός πολύτεκνος που το μόνο που του είχε μείνει για βόλτα στην εξοχή καταργηθηκε με αύξηση της βενζίνης κατά 30%....

και το σύστημα ήρθε πάλι να διορθώσει τις στρεβλώσεις. ΠΩΣ;
διατηρώντας τις συντάξεις στους κυφήνες στρατιωτικούς που παίρνουν σύνταξη μη κάνοντας τίποτα όλη τους τη ζωή από τα 50.
διατηρώντας τις διπλές συντάξεις σε πολλά λαμόγια δικαστικούς, εφοριακούς και λοιπούς ΔΥ πολυτελείας.

Γιατί βεβαίως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ να κόβεις 1400 ευρώ από ανθρώπους με ετήσιο εισόδημα 9800 το χρόνο και 9 χιλιάρια από κοινωνικά συνταξιοδοτημένα ζώα με ετήσια σύνταξη μουλαριού 42 χιλιάρικα.

ΕΥΓΕ Πάλι στο ΠΑΣΟΚ.

Υ.Γ.
Γ. Α. Π Α Π Α Ν Δ Ρ Ε Ο Υ   Α Ε Ι    Γ Α Μ Η Σ Ο Υ

:rockon: :rockon: :rockon:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
ΓΑΜΩ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΑΣ.
Αφού φτάσαμε σε αυτό το σημείο και ΠΑΛΙ ΤΗΝΠΟΥΤΣΑ ΘΑ ΤΗ ΦΑΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ.

ΠΟΙΟΣ;
ο ιδιωτικός υπάλληλος που χάνει ΤΗ ΜΙΣΗ ΑΠΖΗΜΙΩΣΗ στην πολύ πιθανή πλέον περίπτωση απόλυσης.
ο φτωχός συνταξιούχος που το πακέτο τσιγάρα που έπαιρνε πριν από 3 μήνες έχει αυξηθεί 25%.
ο φτωχός πολύτεκνος που το μόνο που του είχε μείνει για βόλτα στην εξοχή καταργηθηκε με αύξηση της βενζίνης κατά 30%....

και το σύστημα ήρθε πάλι να διορθώσει τις στρεβλώσεις. ΠΩΣ;
διατηρώντας τις συντάξεις στους κυφήνες στρατιωτικούς που παίρνουν σύνταξη μη κάνοντας τίποτα όλη τους τη ζωή από τα 50.
διατηρώντας τις διπλές συντάξεις σε πολλά λαμόγια δικαστικούς, εφοριακούς και λοιπούς ΔΥ πολυτελείας.

Γιατί βεβαίως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ να κόβεις 1400 ευρώ από ανθρώπους με ετήσιο εισόδημα 9800 το χρόνο και 9 χιλιάρια από κοινωνικά συνταξιοδοτημένα ζώα με ετήσια σύνταξη μουλαριού 42 χιλιάρικα.

ΕΥΓΕ Πάλι στο ΠΑΣΟΚ.

Υ.Γ.
Γ. Α. Π Α Π Α Ν Δ Ρ Ε Ο Υ   Α Ε Ι    Γ Α Μ Η Σ Ο Υ
ρε μαλακα εκτιθεσαι......
προσεχε τι γραφεις...
:jerking: :jerking: :jerking:
εκ παραδρομης λογου λες ασυναρτησιες ωρες ωρες.....
 

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
37
Like
4
Πόντοι
296
Παντως τα μετρα δεν θιγουν τον Ιδιωτικο τομεα... πιστευω οτι σωστα πραξανε και δεν ενοχλησανε τον Ιδιωτικο τομεα!!!
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Κοβουν οι Βουλευτες τα δωρα τους...η ομιλια ηταν δραματικη....πρεπει η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ της Πατριδας μας..να ειχε φτασει στο γκρεμο....
Ανατρίχιασα όταν το άκουσα...
Μ'επιασε ρίγος από τη συγκίνηση...


:jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Ρε ΟΥΣΤ με τα μουνιά...

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ρε μαλακα εκτιθεσαι......
προσεχε τι γραφεις...
:jerking: :jerking: :jerking:
εκ παραδρομης λογου λες ασυναρτησιες ωρες ωρες.....

πες μας νεανία γιέ του μπαμπά (άλλη κορυφαία ελληνική κατηγορία) πού είναι οι ασυναρτησίες. Μια ζωή στο ψέμμα και στο γκεμπελισμό.
ΜΙΑ ΖΩΗ οι βολεμένοι το ίδιο τροπάρι.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.476
Like
11
Πόντοι
66
Παντως τα μετρα δεν θιγουν τον Ιδιωτικο τομεα... πιστευω οτι σωστα πραξανε και δεν ενοχλησανε τον Ιδιωτικο τομεα!!!

Μην ανησυχείς... ο ιδιωτικός τομέας έχει την ικανότητα να αυτοθίγεται. Οι επιχειρήσεις έχουν βάλει ως στόχο την ανάπτυξη σε τζίρο (top line) κατά χ%. Η αγορά όμως θα πέσει λόγω των συνθηκών κατά ψ%. Αυτό σημαίνει ότι οι επιχειρήσεις θα πρέπει να υπερασπιστούν τουλάχιστο την κερδοφορία τους (bottom line). Και αφού αυτό δεν μπορεί να γίνει με αύξηση των εσόδων, θα γίνει με περιστολή των δαπανών...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και πάλι τι περίμενες?
Ότι θα σώσει την παρτίδα ο ηλίθιος?

Η ότι θα πληρώσει αυτός που πραγματικά φταίει?

Σοβαρά ρωτάω..
πάντα κρίνω τους ανθρώπους καλοπροαίρετα και πάντα όχι πριν τις πράξεις τους.
το ίδιο είχα κάνει και με τον προηγούμενο..
Στατιστικά έλεγα από μέσα μου ΔΕ  ΜΠΟΡΕΙ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ μετά το 81 ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ. Οχι πολιτική. Προσωπική.
ΠΟΥΤΣΕΣ και ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ ΣΤ ΑΡΧΙΔΑΚΙΑ.

Ζω στο εξωτερικό, αγαπάω την Ελλάδα γιατί εκεί ειναι το σπίτι που μεγάλωσα και όλοι οι δικοί μου άνθρωποι και πάλι εκ του μακρώθεν είμαι έξαλλος.
Δε μπορώ να φανταστώ την ψυχική κατάσταση του μέσου έλληνα που ζει αυτό το χάλι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom