Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Stefanos83

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
εντελώς σωστο και ηθικοτατο!

Τι ηθικό ρε φίλε; Μαζί τα βγάλαμε ή τα χάρισε το κράτος στους συγγενείς μου; Τώρα, παίρνω 900 ευρώ με πτυχίο - μεταπτυχιακό, δύο άριστες ξένες γλώσσες, δύο πτυχία υπολογιστών και φυτοζωώ σε μία ιδιωτική εξαγωγική επιχείρηση στα πρώτα μου επαγγελματικά βήματα. Κάποια στιγμή στα επόμενα χρόνια υπάρχει πιθανότητα να μου έρθει κληρονομιά που θα μου ανεβάσει κάπως το βιωτικό επίπεδο, θα ζήσω σε άνετο σπίτι δηλαδή (ακόμα ζω με τους γονείς μου ρε γιατί δεν μπορώ να ορθοποδήσω οικονομικά). Το σπίτι χτίστηκε πριν 50 χρόνια σε περιοχή που τώρα έχει μεγάλη αξία. Αφού είδα ότι σε αυτό το μπουρδέλο της αδικίας που διαβάζεις, διαβάζεις, δουλεύεις, δουλεύεις δεν γίνεται να βγάλεις χρήματα, αυτή η κληρονομιά (!) έφτασε να είναι μία από τις μεγαλύτερες ελπίδες μου αξιοποίησης για το μέλλον. Και το γαμωκράτος πάει να μου ψαλιδήσει ακόμα και αυτή την ευκαιρία. Ουστ ρε! Πολλοί σκέφτονται όπως εσύ άλλοι πάλι ζητάνε να βάλουμε πλάτη σε ένα σύστημα που εγώ προσωπικά βρίσκω άδικο και τύποι όπως εσύ δεν έχουν πρόβλημα να ζητάνε από το κράτος να με ξαναγαμήσει στην φορολογία στα πρώτα μου βήματα, λες και τα 900 ευρώ τα παίρνω επειδή φίλαγα κατουρημένες ποδιές για να μπω σε stage και μετά να κλαψομουνιάζω. Έννοια σου, θα κάνω κάθε τι που περνάει από το χέρι μου για να μη δώσω ούτε cent σε τύπους όπως κι εσύ.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ποιος είναι Κριτάν φίλε μου?
Για την ώρα θα έλεγα μια εστία είναι ποιός έφαγε/μας έφτασε εδω/ξεπούλησε τη χώρα.
Σε λίγο θα είναι ποιός θα μας σώσει  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Μπορεί να μην είναι παρόμοιες οι συνθήκες και η ένταση που επικρατούσαν μετά ή/και πρίν τον πόλεμο αλλά πάντα χωρισμένοι ήμασταν.
Και θα είμαστε. Άξιοι απόγονοι των προγόνων μας  :grin: :grin:
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
αδερφέ έχει χαθεί το μέτρο.
εγώ που έχω να πετάξω 5 ευρώ για καφέ δεν το πράττω γιατί θεωρώ ότι κάποιος με κοροιδεύει και νομίζει ότι είναι πιο έξυπνος απο μένα.
μπρικάκι και σεικεράκι λοιπόν.

από την άλλη στην ελλάδα βλέπεις μπάσταρδα των 1000 ευρώ μικτών να κυκλοφοράνε με το άιποντ των 500 και να το θεωρούν και φυσιολογικό.
τι να πει κανείς.  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Καλά τώρα.... Άρες μάρες κουκουνάρες (που έλεγε και η φιλενάδα μου η σαύρα)

Η γενιά του 50 - 60 που έβγαλε Λαλιώτιδες και άλλους ΖΙΒΑΓΚΟΦΟΡΟΥΣ κλέφτες δεν σε χαλάει..

σε χαλάει ο τελειωμένος πιτσιρικάς που αύριο δεν θα έχει να φάει γιατί ακριβώς αυτή η
γενιά τον ΓΑΜΗΣΕ..

ΜΠΡΑΒΟ ωραίος είσαι..

 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Καλά τώρα.... Άρες μάρες κουκουνάρες (που έλεγε και η φιλενάδα μου η σαύρα)

Η γενιά του 50 - 60 που έβγαλε Λαλιώτιδες και άλλους ΖΙΒΑΓΚΟΦΟΡΟΥΣ κλέφτες δεν σε χαλάει..

σε χαλάει ο τελειωμένος πιτσιρικάς που αύριο δεν θα έχει να φάει γιατί ακριβώς αυτή η
γενιά τον ΓΑΜΗΣΕ..

ΜΠΡΑΒΟ ωραίος είσαι..
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Οκ, δεν μπορώ να γνωρίζω τις εμπειρίες και τις παραστάσεις που έχει αποκομίσει ο καθένας απο τον εργασιακό του βίο.
Πάντως στον τομέα όπου δραστηριοποιούμαι επαγγελματικά (ας το πούμε "εικόνα"), το κράτος δεν εμπλέκεται.
'Οποιος έχει την επαγγελματική επάρκεια ή/και τις γνωριμίες σε προσωπικό/επαγγελματικό επίπεδο, έχει δουλειά.
Όπως δηλαδή σε ένα οποιοδήποτε άλλο κράτος όπου κάποιοι δουλεύουν (είτε γιατί είναι ικανότεροι, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο) και κάποιοι άλλοι αναγκάζονται ν'αλλάξουν επάγγελμα για να επιβιώσουν.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως κάθε επαγγελματικός κλάδος έχει διαφορετικές "αντοχές" και ως εκ τούτου πιστεύω ακόμα υπάρχει δυνατότητα επιτυχημένησ καρριέρας.

μια νορμάλ ζωή δε μπορεί να στηρίζεται μόνο σε μια νορμάλ καριέρα.
μπορεί να έχεις νορμάλ δουλειά αλλά να σου τη σπάει που περνάνε με κόκκινο, που τους εγκαλείς σε στοπ και σου λένε αει γαμήσου, που τους λές συγγνώμη γκαρσόν είναι κρύο και να σου απαντάνε και τι θες να κάνω εγώ, που πηγαίνεις σε υπηρεσία να κλείσεις υπόθεση με δημόσιο και χρειάζεται να πας με ψυχολογια και εξοπλισμό στρατιωτικής άσκησης, που βλέπεις να σπάνε 10 γαμημένες φορές το δρόμο για να φτιάξουν την ίδια βλάβη, που οι δρόμοι είναι κινούμενα νεκροταφεία, που ο κάθε μαλάκας πετάει τα σκουπίδια του όπου γουστάρει αρκεί να μην τον ενοχλούν, που ο μπάτσος χρειάζεται μόνο για να γράφει εισπρακτικές κλήσεις ενώ παραδίπλα κάνουν επιδειξη αγωνιστικών ικανοτήτων, που σε θέσεις αναπήρων παρκάρει η σαβούρα το εσελκέι της, που το κέντρο της πρωτεύουσας είναι οδύσσεια γιατί ο κάθε μαλάκας αποφάσισε να κάνει το κομμάτι του, που η χώρα διχοτομείται στη μέση επειδή κάποιος θέλει να του πληρώσουν το πορτοκάλι για αστακό, που γενικά ο ασυνείδητος επιβραβεύεται ρίχνοντας μονίμως τις ευθυνες στον μαλάκα.

Για όλα τα παραπάνω που εάν σνεχίσω δε θα τελειώσουν η υγεία ενός ανθρώπου και του περιβάλλοντός του είναι συνισταμένη πολλών κοινωνικών δεδομένων. Προσωπικά όταν γαμάω μια μουνάρα θέλω να το κάνω με την ησυχία μου, στα καθαρά σεντονάκια μου με τη μουσικούλα μου, το ποτάκι μου, το φωτισμό μου και όλα αυτά τα όμορφα.
Αλλως ας πάει η μουνάρα στο καλό και ας συνεχίσω να βαράω μαλακία.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Καλά τώρα.... Άρες μάρες κουκουνάρες (που έλεγε και η φιλενάδα μου η σαύρα)

Η γενιά του 50 - 60 που έβγαλε Λαλιώτιδες και άλλους ΖΙΒΑΓΚΟΦΟΡΟΥΣ κλέφτες δεν σε χαλάει..

σε χαλάει ο τελειωμένος πιτσιρικάς που αύριο δεν θα έχει να φάει γιατί ακριβώς αυτή η
γενιά τον ΓΑΜΗΣΕ..

ΜΠΡΑΒΟ ωραίος είσαι..

η γενιά που τον γάμησε ροζαλία
1.
πείνασε
2.
δεν είχε παπούτσια να περπατήσει
3.
δεν είχε σπίτι να ζήσει
4.
δεν είχε χαρτζιλίκι να πάει τη γκόμενα σινεμά

παρόλ αυτά στερήθηκε ώστε μπάσταρδα σαν και σένα και μένα να μιλάνε στο νετ και να λένε ότι φταίνε εκείνοι που πείνασαν και υπέφεραν για να τους φορτώνεις σαν καλό κακομαθημένο εσύ σήμερα τη αυθάδεια, την καλοπέραση και την ασέβειά σου.
πα μαλ.
καιρός είναι να διορθωθεί και αυτή η στρέβλωση των ασεβέστατων αχάριστων πουθενάδων δεκαοχτάρηδων.
το μεγαλύτερο λάθος αυτής της γενιάς είναι που προσπαθησε να καταργήσει τις δικές της στερήσεις μέσα από τους απογόνους της.
τα αποτελέσματα τραγικά και εμπεριέχονται πλήρως στην μαλακισμένη απάντησή σου.

αυτό είναι το ευχαριστώ που δεν πείνασες, δεν έφαγες καρπαζά για τη μαλακία που έκανες και γενικά δεν ζορίστηκες για τίποτα που σου προσφέρθηκε απλόχερα....
γι αυτό.
ΤΣΟ ΚΑΙ ΛΟ.
οσονούπω θα διορθωθεί κι αυτή η στρέβλωση με τον γνωστό και παραδοσιακό τρόπο.......
 

c200

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
2.989
Like
8
Πόντοι
16
μια νορμάλ ζωή δε μπορεί να στηρίζεται μόνο σε μια νορμάλ καριέρα.
μπορεί να έχεις νορμάλ δουλειά αλλά να σου τη σπάει που περνάνε με κόκκινο, που τους εγκαλείς σε στοπ και σου λένε αει γαμήσου, που τους λές συγγνώμη γκαρσόν είναι κρύο και να σου απαντάνε και τι θες να κάνω εγώ, που πηγαίνεις σε υπηρεσία να κλείσεις υπόθεση με δημόσιο και χρειάζεται να πας με ψυχολογια και εξοπλισμό στρατιωτικής άσκησης, που βλέπεις να σπάνε 10 γαμημένες φορές το δρόμο για να φτιάξουν την ίδια βλάβη, που οι δρόμοι είναι κινούμενα νεκροταφεία, που ο κάθε μαλάκας πετάει τα σκουπίδια του όπου γουστάρει αρκεί να μην τον ενοχλούν, που ο μπάτσος χρειάζεται μόνο για να γράφει εισπρακτικές κλήσεις ενώ παραδίπλα κάνουν επιδειξη αγωνιστικών ικανοτήτων, που σε θέσεις αναπήρων παρκάρει η σαβούρα το εσελκέι της, που το κέντρο της πρωτεύουσας είναι οδύσσεια γιατί ο κάθε μαλάκας αποφάσισε να κάνει το κομμάτι του, που η χώρα διχοτομείται στη μέση επειδή κάποιος θέλει να του πληρώσουν το πορτοκάλι για αστακό, που γενικά ο ασυνείδητος επιβραβεύεται ρίχνοντας μονίμως τις ευθυνες στον μαλάκα.

Για όλα τα παραπάνω που εάν σνεχίσω δε θα τελειώσουν η υγεία ενός ανθρώπου και του περιβάλλοντός του είναι συνισταμένη πολλών κοινωνικών δεδομένων. Προσωπικά όταν γαμάω μια μουνάρα θέλω να το κάνω με την ησυχία μου, στα καθαρά σεντονάκια μου με τη μουσικούλα μου, το ποτάκι μου, το φωτισμό μου και όλα αυτά τα όμορφα.
Αλλως ας πάει η μουνάρα στο καλό και ας συνεχίσω να βαράω μαλακία.


Συμφωνώ.
Κατά τη γνώμη μου η έλλειψη κοινωνικής συνείδησης εκπορεύεται από την παντελή απουσία της δικαιοσύνης, σε όλα τα επίπεδα.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
....Για όλα τα παραπάνω που εάν σνεχίσω δε θα τελειώσουν η υγεία ενός ανθρώπου και του περιβάλλοντός του είναι συνισταμένη πολλών κοινωνικών δεδομένων. Προσωπικά όταν γαμάω μια μουνάρα θέλω να το κάνω με την ησυχία μου, στα καθαρά σεντονάκια μου με τη μουσικούλα μου, το ποτάκι μου, το φωτισμό μου και όλα αυτά τα όμορφα.
Αλλως ας πάει η μουνάρα στο καλό και ας συνεχίσω να βαράω μαλακία.

ρε κοουτς στις διακοπες δηλ. δε γαμει?
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
η γενιά που τον γάμησε ροζαλία
1.
πείνασε
2.
δεν είχε παπούτσια να περπατήσει
3.
δεν είχε σπίτι να ζήσει
4.
δεν είχε χαρτζιλίκι να πάει τη γκόμενα σινεμά

παρόλ αυτά στερήθηκε ώστε μπάσταρδα σαν και σένα και μένα να μιλάνε στο νετ και να λένε ότι φταίνε εκείνοι που πείνασαν και υπέφεραν για να τους φορτώνεις σαν καλό κακομαθημένο εσύ σήμερα τη αυθάδεια, την καλοπέραση και την ασέβειά σου.
πα μαλ.
καιρός είναι να διορθωθεί και αυτή η στρέβλωση των ασεβέστατων αχάριστων πουθενάδων δεκαοχτάρηδων.
το μεγαλύτερο λάθος αυτής της γενιάς είναι που προσπαθησε να καταργήσει τις δικές της στερήσεις μέσα από τους απογόνους της.
τα αποτελέσματα τραγικά και εμπεριέχονται πλήρως στην μαλακισμένη απάντησή σου.

αυτό είναι το ευχαριστώ που δεν πείνασες, δεν έφαγες καρπαζά για τη μαλακία που έκανες και γενικά δεν ζορίστηκες για τίποτα που σου προσφέρθηκε απλόχερα....
γι αυτό.
ΤΣΟ ΚΑΙ ΛΟ.
οσονούπω θα διορθωθεί κι αυτή η στρέβλωση με τον γνωστό και παραδοσιακό τρόπο.......

Να σου πω κάτι ΣΤΟ μπούτσό μου την γράφω αν στερήθηκε..

Διότι

Μπορεί να στερήθηκε αλλά η Ελλάδα δεν είχε ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ τότε

Παρόλα αυτά έκλεψε και γιαυτό είναι ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ

ο πιτσιρικάς δεν ΚΡΙΘΗΚΕ ΑΚΟΜΗ

Οπότε μην λες ΜΑΛΑΚΙΕΣ..
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Η γενιά του 50 - 60 που έβγαλε Λαλιώτιδες και άλλους ΖΙΒΑΓΚΟΦΟΡΟΥΣ κλέφτες δεν σε χαλάει..

Ταμπού είναι να πούμε ότι την ευθύνη την έχει η γενιά του Πολυτεχνείου ;
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
εμουά; οου νοου μάι φρέντ. βλέπω θαλασσίτσα και περνάω πρίμα.  :grin:

άλλοι είναι χεν-σμέν-ντεν.  :uglystupid:

παντως σωστα οσα λες παραπανω, αλλα λυσε μου μια απορια. Γιατι η προηγουμενη γενια με τα ξυλινα χρονια και εμπειριες διαλεξε να μαθει στη νεα γενια μονο τα κολπα τα περιεργα και δε διαλεξε να μαθει τα αλλα?
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Ταμπού είναι να πούμε ότι την ευθύνη την έχει η γενιά του Πολυτεχνείου ;
αχ αυτη η γενια του Πολυτεχνιου....

τα μηδενικα που καταφεραν να φερουν την Ελλαδα στο μηδεν...

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕ!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ο πιτσιρικάς δεν ΚΡΙΘΗΚΕ ΑΚΟΜΗ

Οπότε μην λες ΜΑΛΑΚΙΕΣ..
όταν γράφει το χρεοκοπία με Ωμέγα δεν έχει τύχη. έχει κριθεί πριν καν ξεκινήσει.
τελειωμένη γενιά είναι η γενιά που αναφέρεσαι. όπως ήταν και η γενιά της κατοχής και του εμφυλίου.
φρόντισε η επόμενή σου να μη σου μοιάσει.
σκληρό που το γράφω αλλά δε θα σου λέω ποτέ αυτό που θες ν ακούσεις.  :sunglasses:
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
όταν γράφει το χρεοκοπία με Ωμέγα δεν έχει τύχη. έχει κριθεί πριν καν ξεκινήσει.
τελειωμένη γενιά είναι η γενιά που αναφέρεσαι. όπως ήταν και η γενιά της κατοχής και του εμφυλίου.
φρόντισε η επόμενή σου να μη σου μοιάσει.
σκληρό που το γράφω αλλά δε θα σου λέω ποτέ αυτό που θες ν ακούσεις.  :sunglasses:

Δεν πειράζει όταν η γενιά σου δει τα έκτροπα το Ωμέγα θα είναι Πταίσμα

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom