Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
σε πρόλαβα, διάβασε το προηγούμενο σχόλιο μου, δεν εννοούσα εσένα, ούτε ήξερα άλλωστε καν τι δουλειά κάνεις, ήταν συμβολικό το "εσύ" - στην βιασύνη μου να απαντήσω δεν εκφράστηκα σωστά
δεκτόν αλλά οι ευθύνες σου δεν εξαλείφονται.
εχεις και συ μεγάλο μερίδιο ευθύνης.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
390
Πόντοι
6.055
Ξερω ενα σωρο επιχειρηματίες που αναπτυσουν τις περιουσιες τους δημιουργωντας, απασχολωντας χιλιαδες κοσμου, και για να μην πιασω τους αμφιλεγομενους Σπύρο Λάτση,Βγενοπουλο,Κοκκαλη, Δες Κορρέ, Ευμορφίδη (Cocomat), Folli-Follie με παρουσια σε ολο τον κοσμο. Τα ιδια εμποδια ειχαν και αυτοι, τουλαχιστον οι τελευταιοι. Δεν σταματησαν. Θεμα νοοτροπιας ειναι.
 

spermsprayer

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2009
Μηνύματα
382
Like
0
Πόντοι
1
το ΕΣΥ τότε περιλαμβάνει και σένα που εντάχθηκες σ αυτό το σύστημα.

εγώ δεν εντάχθηκα καθόλου, πίστεψέ με.

εγώ αγωνίζομαι για την κατάρρευση του συστήματος (δημοκρατικά, συμμετέχοντας ενεργά σε εξωκοινοβουλευτικό κόμμα) και δεν έχω καμία σχέση με το πολιτικό σύστημα εξουσίας.

και δεν είμαι υπερασπιστής της επιχειρηματικής τάξης όπως νομίζεις - απλά και μόνο γιατί και η επιχειρηματική τάξη λόγω των στρεβλώσεων της οικονομίας στην ελλάδα, είναι κρατικοδίαιτη και παρασιτική, τουλάχιστον σε επίπεδο μεγάλων εταιριών.
 

spermsprayer

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2009
Μηνύματα
382
Like
0
Πόντοι
1
Ξερω ενα σωρο επιχειρηματίες που αναπτυσουν τις περιουσιες τους δημιουργωντας, απασχολωντας χιλιαδες κοσμου, και για να μην πιασω τους αμφιλεγομενους Σπύρο Λάτση,Βγενοπουλο,Κοκκαλη, Δες Κορρέ, Ευμορφίδη (Cocomat), Folli-Follie με παρουσια σε ολο τον κοσμο. Τα ιδια εμποδια ειχαν και αυτοι, τουλαχιστον οι τελευταιοι. Δεν σταματησαν. Θεμα νοοτροπιας ειναι.

ακριβώς, αυτοί οι δεύτεροι - που δεν αναδείχθηκαν μέσω της διαπλοκής με το σύστημα εξουσίας - και απεναντίας είχαν να αντιμετωπίσουν όλο το νταβατζηλίκι του ελληνικού συστήματος είναι πραγματικοί ήρωες.

ας τους φορολογήσουμε λοιπόν κι άλλο - για να μάθουν να οδηγούν καγιέν οι ξεδιάντροποι...γιατί τέτοια αυτοκίνητα πρέπει να οδηγούν μόνο οι εφοριακοί, οι διευθυντές πολεοδομίας, οι πολιτικοί, οι ιδιοκτήτες μπουζουτσίδικων, οι μαστροποί, οι μεσίτες οπλικών συστημάτων, οι εργολάβοι αυθαιρέτων, οι γιατροί εισοδήματος 5.000 ευρώ, οι προμηθευτές του δημοσίου, οι μεγαλοσυνδικαλιστές, και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις του αθάνατου ελληνικού συστήματος. :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Καλημέρα,
Πως δηλαδή κάποιος/οποιοσδήποτε θα μπορούσε να αποφύγει την "ένταξη στο σύστημα"?
ξεβόλεμα λέγεται...
μια χαρά ήμανε βολεμένος ενταύθα με αυτοκινητάκια σπιτάκι ζωούλα κωλομπαράκια κλπ,
όταν είδα ότι το μοντέλο στην ελλάδα καταρρέει (εδώ και 2 χρόνια υπήρχαν τα σημάδια) τα παράτησα όλα και πήγα κάπου που θεωρώ ότι έχω προοπτική επαγγλεματικής ανάπτυξης και όχι φυτοζωίας.

απλά στην ελλάδα μας μαθαίνουν από μικρά και με την πιτα ολόκληρη και με το σκύλο χορτάτο, χωρίς ζύμη βεβαίως και χωρίς κονσέρβες για σκύλους.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Ξερω ενα σωρο επιχειρηματίες που αναπτυσουν τις περιουσιες τους δημιουργωντας, απασχολωντας χιλιαδες κοσμου, και για να μην πιασω τους αμφιλεγομενους Σπύρο Λάτση,Βγενοπουλο,Κοκκαλη, Δες Κορρέ, Ευμορφίδη (Cocomat), Folli-Follie με παρουσια σε ολο τον κοσμο. Τα ιδια εμποδια ειχαν και αυτοι, τουλαχιστον οι τελευταιοι. Δεν σταματησαν. Θεμα νοοτροπιας ειναι.
θυμαμαι πριν λιγο καιρο μια κουβεντα στο καναλι της βουλης σχετικα με τη χορηγια του ιδρυματος Λατση για την ανεγερση της νεας Λυρικης(η παλια παει για κλεισιμο by the way)

εκει οι φωστηρες αριστεροι με επικεφαλης εναν βουλευτη του Συριζα, χτυπιοντουσαν οτι δεν πρεπει να δινεται φοροαπαλλαγη στις δωρεες των "καπιταλιστων" και οτι τα λεφτα αυτα δεν ειναι του Λατση αλλα των εργαζομενων ενω αφεθηκαν και υποννοιες πως ειναι και μαυρα!

Και μετα σας κανει και αντυπωση που εχουνε βγαλει ολο το χρημα εξω οι πλουσιοι!

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕΕ
 

c200

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
2.989
Like
8
Πόντοι
16
ξεβόλεμα λέγεται...
μια χαρά ήμανε βολεμένος ενταύθα με αυτοκινητάκια σπιτάκι ζωούλα κωλομπαράκια κλπ,
όταν είδα ότι το μοντέλο στην ελλάδα καταρρέει (εδώ και 2 χρόνια υπήρχαν τα σημάδια) τα παράτησα όλα και πήγα κάπου που θεωρώ ότι έχω προοπτική επαγγλεματικής ανάπτυξης και όχι φυτοζωίας.

απλά στην ελλάδα μας μαθαίνουν από μικρά και με την πιτα ολόκληρη και με το σκύλο χορτάτο, χωρίς ζύμη βεβαίως και χωρίς κονσέρβες για σκύλους.


Δηλαδή προτείνεις να φύγουμε απο την Ελλάδα?
Δεν κρίνω την πρόταση, απλά προσπαθώ να καταλάβω αν αυτή είναι η απάντηση σου όσον αφορά την αποφυγή "'ενταξης στο σύστημα".
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Δηλαδή προτείνεις να φύγουμε απο την Ελλάδα?
Δεν κρίνω την πρόταση, απλά προσπαθώ να καταλάβω αν αυτή είναι η απάντηση σου όσον αφορά την αποφυγή "'ενταξης στο σύστημα".

δεν ξέρω.
εγώ αυτό έπραξα.
προσοχή.
η εταιρεία που δούλευα ήταν υγιέστατη. το περιβάλλον γύρω όμως ήταν ολοένα και πιο άρρωστο.
Είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή όταν η αρρώστια κατακλύζει τα πάντα να αρρωστήσουν και τα υγιή κομμάτια ενός οργανισμού.
Η ελλάδα (δυστυχώς και θλίβομαι καθώς είναι πανέμορφη χώρα στο σύνολό της) ΔΕΝ αποτελεί επουδενί επαγγελματική στέγη για κανένα υγιή άνθρωπο στην παραγωγική του ηλικία.
οι περισσότεροι υγιείς γνωρίζουν ότι έχω δίκαιο απλά τους κρατάνε πίσω ή οικογενειακές ή προσωπικές υποχρεώσεις.

προσωπικά δεν έχω ακούσει ούτε έχω γνωρίσει έλληνα που να αποτύχει ως μετανάστης.
αυτό κάτι δείχνει για την ποιότητα των εσωτερικών δομών της χώρας........
 

spermsprayer

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2009
Μηνύματα
382
Like
0
Πόντοι
1
δεν ξέρω.
εγώ αυτό έπραξα.
προσοχή.
η εταιρεία που δούλευα ήταν υγιέστατη. το περιβάλλον γύρω όμως ήταν ολοένα και πιο άρρωστο.
Είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή όταν η αρρώστια κατακλύζει τα πάντα να αρρωστήσουν και τα υγιή κομμάτια ενός οργανισμού.
Η ελλάδα (δυστυχώς και θλίβομαι καθώς είναι πανέμορφη χώρα στο σύνολό της) ΔΕΝ αποτελεί επουδενί επαγγελματική στέγη για κανένα υγιή άνθρωπο στην παραγωγική του ηλικία.
οι περισσότεροι υγιείς γνωρίζουν ότι έχω δίκαιο απλά τους κρατάνε πίσω ή οικογενειακές ή προσωπικές υποχρεώσεις.

προσωπικά δεν έχω ακούσει ούτε έγω γνωρίσει έλληνα που να αποτύχει ως μετανάστης.
αυτό κάτι δείχνει για την ποιότητα των εσωτερικών δομών της χώρας........

δυστυχώς έχεις δίκιο.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
To όνομα του Καρκίνου που περιγράφεις αναζητείται μόνο...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
δυστυχώς έχεις δίκιο.
νομίζεις ότι εμένα μου αρέσει που έχω δίκαιο;
μπορεί να έχεις αλλού πολλά, αλλά η πατρίδα είναι πατρίδα και αυτό δεν αλλάζει όσα λεφτά και να έχεις.

στην ελλάδα πρέπει να γίνουν πολλές αυτοδιορθώσεις σε μηδενική βάση για να μπορεί μια νορμάλ προσωπικότητα (με όλες τις αδυναμίες που μπορεί να έχει) να προκόψει.

όσο αποθεώνεται η αρπαχτή, η λαμογιά, η μίζα και ο εγωκεντρισμός η χώρα δε θ αλλάξει δρόμο.

αυτό που συστυχώς διαπιστώνω με θλίψη είναι πιτσιρικάδες ωχαδερφιστες που τα χουν όλα στο πιάτο χωρίς φιλοδοξίες και ουσία.
η γενιά του 50 60 παρόλα τα δεινά έκανε ένα βήμα υπέρβασης με τα όποια λάθη της χρεώνονται.
Σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει φως πουθενά.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Η γενιά που έγραψες έκτος του ότι ήταν πολυαριθμότερη λόγω αποδεκατισμού των προηγούμενων βιώσε κ διαφορετικές συνθήκες ανάπτυξης κ διπολισμού.
Τώρα δεν υπάρχουν αυτά.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Η γενιά που έγραψες έκτος του ότι ήταν πολυαριθμότερη λόγω αποδεκατισμού των προηγούμενων βιώσε κ διαφορετικές συνθήκες ανάπτυξης κ διπολισμού.
Τώρα δεν υπάρχουν αυτά.

αδερφέ έχει χαθεί το μέτρο.
εγώ που έχω να πετάξω 5 ευρώ για καφέ δεν το πράττω γιατί θεωρώ ότι κάποιος με κοροιδεύει και νομίζει ότι είναι πιο έξυπνος απο μένα.
μπρικάκι και σεικεράκι λοιπόν.

από την άλλη στην ελλάδα βλέπεις μπάσταρδα των 1000 ευρώ μικτών να κυκλοφοράνε με το άιποντ των 500 και να το θεωρούν και φυσιολογικό.
τι να πει κανείς.  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

c200

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
2.989
Like
8
Πόντοι
16
δεν ξέρω.
εγώ αυτό έπραξα.
προσοχή.
η εταιρεία που δούλευα ήταν υγιέστατη. το περιβάλλον γύρω όμως ήταν ολοένα και πιο άρρωστο.
Είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή όταν η αρρώστια κατακλύζει τα πάντα να αρρωστήσουν και τα υγιή κομμάτια ενός οργανισμού.
Η ελλάδα (δυστυχώς και θλίβομαι καθώς είναι πανέμορφη χώρα στο σύνολό της) ΔΕΝ αποτελεί επουδενί επαγγελματική στέγη για κανένα υγιή άνθρωπο στην παραγωγική του ηλικία.
οι περισσότεροι υγιείς γνωρίζουν ότι έχω δίκαιο απλά τους κρατάνε πίσω ή οικογενειακές ή προσωπικές υποχρεώσεις.

προσωπικά δεν έχω ακούσει ούτε έχω γνωρίσει έλληνα που να αποτύχει ως μετανάστης.
αυτό κάτι δείχνει για την ποιότητα των εσωτερικών δομών της χώρας........


Οκ, δεν μπορώ να γνωρίζω τις εμπειρίες και τις παραστάσεις που έχει αποκομίσει ο καθένας απο τον εργασιακό του βίο.
Πάντως στον τομέα όπου δραστηριοποιούμαι επαγγελματικά (ας το πούμε "εικόνα"), το κράτος δεν εμπλέκεται.
'Οποιος έχει την επαγγελματική επάρκεια ή/και τις γνωριμίες σε προσωπικό/επαγγελματικό επίπεδο, έχει δουλειά.
Όπως δηλαδή σε ένα οποιοδήποτε άλλο κράτος όπου κάποιοι δουλεύουν (είτε γιατί είναι ικανότεροι, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο) και κάποιοι άλλοι αναγκάζονται ν'αλλάξουν επάγγελμα για να επιβιώσουν.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως κάθε επαγγελματικός κλάδος έχει διαφορετικές "αντοχές" και ως εκ τούτου πιστεύω ακόμα υπάρχει δυνατότητα επιτυχημένησ καρριέρας.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Η γενιά που έγραψες έκτος του ότι ήταν πολυαριθμότερη λόγω αποδεκατισμού των προηγούμενων βιώσε κ διαφορετικές συνθήκες ανάπτυξης κ διπολισμού.
Τώρα δεν υπάρχουν αυτά.
Ε οχι και δεν υπήρχε/υπάρχει/εις τον αιώνα τον άπαντα θα υπάρχει διπολισμός....
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
τις 649 μονάδες βάσης τα spread και δεν πέφτουν με τίποτα. Ούτε ντοπαρισμένα να ήταν ρε παιδιά. Μιλάμε για πολλά παγκόσμια ρεκόρ. Το ΔΝΤ έρχεται, μηχανισμούς...



φτιάχνουν αλλά τίποτα. Που θα πάει αυτό το πράγμα;;;
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
ΚΑΙ ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΦΤΕΙ...

Ισχυρές πιέσεις, με επίκεντρο τις τράπεζες, δέχονται οι τιμές των μετοχών, μετά την εκτίναξη του spread πάνω από τις 600 μονάδες βάσης, στην αγορά ομολόγων...


O Γενικός Δείκτης Τιμών στις 12:30 υποχωρεί κάτω και από τα επίπεδα των 1.800 μονάδων, καταγράφοντας νέα χαμηλά έτους, στις 1.794,19 μονάδες με απώλειες σε ποσοστό 3,43%.

Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 61,951 εκατ. ευρώ.

Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση σε ποσοστό 3,09%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχωρεί σε ποσοστό 3,54% και ο δείκτης της μικρής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση 1,65%.

Από τους επιμέρους δείκτες άνοδο σημειώνει μόνο ο δείκτης των Ασφαλειών +0,76%.

Αντιθέτως τις μεγαλύτερες απώλειες σημειώνουν οι δείκτες των Τραπεζών -3,54% και των Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών -3,02%.

Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Nexans+7,33%, Audiovisual +4,84% και Ντρουκφάρμπεν +4,44%.

Τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Ιλυδα -19,61%, Ιντεάλ(κ) -10,00% και FHL Mermeren -9,61%.

19 μετοχές κινούνται ανοδικά, 87 πτωτικά και 24 παραμένουν σταθερές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom