Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Επισκέπτης
Τα διαγεγραμμένα και οι υπογραμμίσεις δικές μου
Μη νομιζεις,υπαρχουν αρκετοι που σας εχουνε γραμμενους,ξερεις που...
Ο δε βουλευτής της Μαρτινίκα ήταν εκτός κλίματος Γαλλικής Επανάστασης. Πολύ μακριά για να κρίνουμε βέβαια...
Οχι και τοσο εκτος κλιματος μιας και η δουλεια καταργηθηκε επι συμβατικης το 1794.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Κιετσ' είναι στην αθηναϊκή διάλεκτο.
Άμα πας βορειότερα λέγεται κετσ' ενώ στη ντοπιολαλιά της δυτικής πελοποννήσου προφέρεται κετσεεεεεεεεε..
(το εεεεεεεεεε στο τέλος μακρόσυρτο με ταυτόχρονη μείωση της έντασης της φωνής)

Δεν το ήξερα, τ' ομολογώ. Νόμιζα ότι ήταν ατάκα του πόντικα.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Δεν εισαι μονος σου βεβαια,και προσωπικα θεωρω οτι το βασικο προβλημα αυτου που μπορουμε να πουμε ριζοσπαστικη αριστερα δεν ειναι οτι δεν μπορει να σας προσεταιριστει(προκειμενου να χειροκροτατε,οπως περιεγραψα)αλλα οτι δεν κατεχει την εξουσια.
Το να είσαι boring συντηρητικός που ενίοτε ψηφίζεις και ΠΑΣΟΚ είναι αρκετά κοινό. Όπως και η φτωχολογιά που για κάποιους λόγους ψηφίζει ΝΔ στην Ελλάδα (συμβαίνει αρκετά συχνά επίσης).

However, :rolleyes: όταν λες ριζοσπαστική αριστερά τι ακριβώς εννοείς; Τον DJ τον Ψαριανό; Τον κόκκινο Ντάνι που έγινε πράσινος και πίνει ακριβά κρασιά στο Στρασβούργο;

Με ποιο τρόπο θα βοηθήσει η σύγχρονη αριστερή σκέψη (ότι κι αν σημαίνει αυτό) την Ελλάδα να βγει από το αδιέξοδο;

Ευχαριστώ

(για την αντιγραφή

ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΕΟΣ) :grin:
 

Επισκέπτης
Όσο για τον αγέλαστο φανατικό, πολλοί, πριν και μετά από αυτόν, υποστήριξαν και επέβαλαν την καθολική απαγόρευση της δουλείας χωρίς να έχουν τόσο αίμα στα χέρια τους...Μεταξύ τους και οι founding fathers του νέου ελληνικού κράτους στα επαναστατικά συντάγματα...
Επομένως μην επικαλείσαι ως παράδειγμα ότι ένας ψυχοπαθής δολοφόνος με πολιτικό μανδύα υποστήριξε την τάδε ή τη δείνα θέση...
Μπορω να επικαλεστω ομως οτι η προταση του αγελαστου φανατικου συνεπαγοταν για καποιους στην Γαλλια του 1791 ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ που δεν ηταν διατεθειμενοι να το υποστουν λογω καποιων ΑΡΧΩΝ του τυπου ελευθερια και ισοτητα...Οποτε προτιμησαν το ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΜΑ της πολιτειας τους,γιατι υπαρχει και το ζητημα της ιδιοκτησιας να 'ουμ...το ιδιο και οι founding fathers εκειθεν του Ατλαντικου,κατι που προσπερνας γιατι δεν ειναι βολικο.

Οσο για τους ελληναρες δικους μας η κινηση τους ηταν ακομη μια ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΙΑ αφου δεν υπηρχαν,ουτε αποικιες,ουτε και δουλοι στην Ελλαδα.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Μη νομιζεις,υπαρχουν αρκετοι που σας εχουνε γραμμενους,ξερεις που...

Όσο συμβαίνει αυτό, τόσο θα παραμένουν σε μονοψήφια ποσοστά και θα βλέπουν εξουσία με το κυάλι...
 

Επισκέπτης
Δεν το ήξερα, τ' ομολογώ. Νόμιζα ότι ήταν ατάκα του πόντικα.
Οχι.
However, :rolleyes: όταν λες ριζοσπαστική αριστερά τι ακριβώς εννοείς; Τον DJ τον Ψαριανό; Τον κόκκινο Ντάνι που έγινε πράσινος και πίνει ακριβά κρασιά στο Στρασβούργο;
Ο ορος ειναι αρκετα γενικος,αναφερομαι πιο πολυ στην θεση που λεει"προσοχη,γιατι θα τρομαξουν οι μετριοπαθεις",που την εχουν(οι μετριοπαθεις)την αριστερα γραμμενη στ'αρχιδια τους γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ...Μια κινηση που επιπλεον δινει ΕΜΜΕΣΩΣ βαρος στους πουθεναδες του(νεκρου και με τη βουλα πλεον)"μεσαιου χωρου"-και οχι οπαδους του αλφα η βητα κομματος.
Με ποιο τρόπο θα βοηθήσει η σύγχρονη αριστερή σκέψη (ότι κι αν σημαίνει αυτό) την Ελλάδα να βγει από το αδιέξοδο;
Η αριστερα αυτη τη στιγμη ΒΟΗΘΑΕΙ την χωρα"να βγει απο το αδιεξοδο"(με τους ορους της αστικης ταξης)με εναν πολυ απλο τροπο:Δεν προτεινει ΤΙΠΟΤΕ απολυτως.
Όσο συμβαίνει αυτό, τόσο θα παραμένουν σε μονοψήφια ποσοστά και θα βλέπουν εξουσία με το κυάλι...
Βλεπεις πυρκαυλε ποσο μεγαλη ιδεα εχουν για τον εαυτο τους?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μπορω να επικαλεστω ομως οτι η προταση του αγελαστου φανατικου συνεπαγοταν για καποιους στην Γαλλια του 1791 ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ που δεν ηταν διατεθειμενοι να το υποστουν λογω καποιων ΑΡΧΩΝ του τυπου ελευθερια και ισοτητα...Οποτε προτιμησαν το ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΜΑ της πολιτειας τους,γιατι υπαρχει και το ζητημα της ιδιοκτησιας να 'ουμ...το ιδιο και οι founding fathers εκειθεν του Ατλαντικου,κατι που προσπερνας γιατι δεν ειναι βολικο.

Οσο για τους ελληναρες δικους μας η κινηση τους ηταν ακομη μια ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΙΑ αφου δεν υπηρχαν,ουτε αποικιες,ουτε και δουλοι στην Ελλαδα.

Μπααα...
Μια χαρά συνέχισαν την αποικιοκρατία οι γάλλοι, με πιο φιλελεύθερο μανδύα, μέχρι το 1960...
Το δε αίτημα για καθολική κατάργηση της δουλείας ήταν τόσο θεμελιώδες στην παράδοση του διαφωτισμού που δεν νομίζω ότι υπήρξε σοβαρή αντίδραση...
Στις ηπα, το θέμα της δουλείας έγινε αφορμή και εν μέρει αιτία για τον εμφύλιό τους...Προφανώς κάποιοι στην άλλη όχθη του ατλαντικού το έπαιρναν το ζήτημα λιγάκι πιο σοβαρά...
Και η διατήρησή της σε ορισμένες πολιτείες είχε να κάνει με τις ιδιορρυθμίες του ομοσπονδιακού συστήματος (που ξεκινά η εξουσία της πολιτείας και που της ομοσπονδιακής κυβέρνησης), που ακόμη και σήμερα απασχολούν σε κάποιο βαθμό τις ηπα...

Όσο για τους τσάμπα μάγκες που αν και σε εμπόλεμη κατάσταση με τον Τούρκο, ψήφιοζαν συντάγματα για ανεξιθρησκεία, ελευθερία και άλλα αστικά, άσε το καλύτερα...

 

Επισκέπτης
Όσο για τους τσάμπα μάγκες που αν και σε εμπόλεμη κατάσταση με τον Τούρκο, ψήφιοζαν συντάγματα για ανεξιθρησκεία, ελευθερία και άλλα αστικά, άσε το καλύτερα...
Γι'αυτο δεν εχει μεινει ΟΥΤΕ ΕΝΑ τζαμι στην"παλια Ελλαδα",τους ετρεχε η ανεξιθρησκεια απο τα μπατζακια...

Και το ζητημα ειχε να κανει με την ΔΟΥΛΕΙΑ,και το αν υπηρχε ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ απο την απελευθερωση δουλων η οχι.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ο ορος ειναι αρκετα γενικος,αναφερομαι πιο πολυ στην θεση που λεει"προσοχη,γιατι θα τρομαξουν οι μετριοπαθεις",που την εχουν(οι μετριοπαθεις)την αριστερα γραμμενη στ'αρχιδια τους γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ...Μια κινηση που επιπλεον δινει ΕΜΜΕΣΩΣ βαρος στους πουθεναδες του(νεκρου και με τη βουλα πλεον)"μεσαιου χωρου"-και οχι οπαδους του αλφα η βητα κομματος.

Κάνεις τεράστιο λάθος. Επι τέλους, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Και σε προεκλογικές συγκεντρώσεις πηγαίνω να ακούω την κεντρική ομιλία, και φυλλάδια παίρνω στο δρόμο και τα μελετάω στο σπίτι και όποτε μπορώ μαθαίνω πράγματα. ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ!

Χώνεψέ το!

Βλεπεις πυρκαυλε ποσο μεγαλη ιδεα εχουν για τον εαυτο τους?

Δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου. Απλά εάν με έχεις γραμμένο δεν πρόκειται ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ να σε ψηφίσω άρα δεν πρόκειται ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ να γίνεις εξουσία. Απλό. Άμα δε θέλεις να γίνει εξουσία ΟΚ. Άμα θέλεις, προσπαθείς να προσεταιριστείς την κοινωνία.

Εύκολο ή δύσκολο;
 

Επισκέπτης
Και η διατήρησή της σε ορισμένες πολιτείες είχε να κάνει με τις ιδιορρυθμίες του ομοσπονδιακού συστήματος (που ξεκινά η εξουσία της πολιτείας και που της ομοσπονδιακής κυβέρνησης), που ακόμη και σήμερα απασχολούν σε κάποιο βαθμό τις ηπα...
Ε,ναι...στο κατω της γραφης και ο βουλευτης απο την Μαρτινικα μια"ιδιορρυθμια"προτεινε,εκει θα τα σπασετε?
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Γι'αυτο δεν εχει μεινει ΟΥΤΕ ΕΝΑ τζαμι στην"παλια Ελλαδα",τους ετρεχε η ανεξιθρησκεια απο τα μπατζακια...

Και το ζητημα ειχε να κανει με την ΔΟΥΛΕΙΑ,και το αν υπηρχε ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ απο την απελευθερωση δουλων η οχι.

Α, λες για αυτό στην πλατεία Μοναστηρακίου;  :2funny:

Εδώ ρε συ supermouse σφαγιάστηκαν όλοι οι μουσουλμάνοι ή εξεδιώχθησαν. Τί λες εσύ, θα καταλαμβάναμε την Τριπολιτσά και ενώ σφάξαμε ό, τι ανέπνεε, θα αφήναμε τα τζαμιά άθικτα; Με ποιά λογική;
 

Επισκέπτης
Και σε προεκλογικές συγκεντρώσεις πηγαίνω να ακούω την κεντρική ομιλία, και φυλλάδια παίρνω στο δρόμο και τα μελετάω στο σπίτι και όποτε μπορώ μαθαίνω πράγματα. ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ!
Ειπα εγω οτι εισαι φανατικος?Καθε αλλο...
Δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου. Απλά εάν με έχεις γραμμένο δεν πρόκειται ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ να σε ψηφίσω άρα δεν πρόκειται ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ να γίνεις εξουσία. Απλό. Άμα δε θέλεις να γίνει εξουσία ΟΚ. Άμα θέλεις, προσπαθείς να προσεταιριστείς την κοινωνία.
Μιλαμε για ΚΟΜΠΑΣΜΟ τωρα οχι αστεια... το ποια πλευρα θα ειναι στην εξουσια εξαρταται απο τον ΦΠ.
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Πολυ το φιλοσοφειτε το θεμα, και τα πραγματα ειναι πιο απλα απο τα κομματικα δογματα που ακουτε! Η λυση ειναι ξεκαθαρα οικονομικη βαση του καπιταλιστικου συστηματος που ασπαζεται το ΔΝΤ.

 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ο ορος ειναι αρκετα γενικος,αναφερομαι πιο πολυ στην θεση που λεει"προσοχη,γιατι θα τρομαξουν οι μετριοπαθεις",που την εχουν(οι μετριοπαθεις)την αριστερα γραμμενη στ'αρχιδια τους γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ...Μια κινηση που επιπλεον δινει ΕΜΜΕΣΩΣ βαρος στους πουθεναδες του(νεκρου και με τη βουλα πλεον)"μεσαιου χωρου"-και οχι οπαδους του αλφα η βητα κομματος.Η αριστερα αυτη τη στιγμη ΒΟΗΘΑΕΙ την χωρα"να βγει απο το αδιεξοδο"(με τους ορους της αστικης ταξης)με εναν πολυ απλο τροπο:Δεν προτεινει ΤΙΠΟΤΕ απολυτως.Βλεπεις πυρκαυλε ποσο μεγαλη ιδεα εχουν για τον εαυτο τους?
Point(s) taken. ;)

Πρέπει να έχεις φάει τρελή απογοήτευση, γιατί είσαι και ιδεολόγος αριστερός πανάθεμά σε.

Ξέχασέ το όμως γιατί δεν υπάρχει περίπτωση στην Ελλάδα, sorry. :rolleyes: :)
 

Επισκέπτης
Εδώ ρε συ supermouse σφαγιάστηκαν όλοι οι μουσουλμάνοι ή εξεδιώχθησαν. Τί λες εσύ, θα καταλαμβάναμε την Τριπολιτσά και ενώ σφάξαμε ό, τι ανέπνεε, θα αφήναμε τα τζαμιά άθικτα; Με ποιά λογική;
Με την λογικη που επικαλειται ο ισιος,την λογικη των αρθρων των συνταγματων της επαναστασης.

Προσοχη,Ο ΙΣΙΟΣ επικαλειται τα συνταγματα της ελληνικης επαναστασης που προβλεπαν ανεξιθρησκεια,την ιδια ωρα που οι μουσουλμανοι σφαγιαζονταν,η κυρησαν την καταργηση της δουλειας σε μια χωρα που δεν ειχε δουλους.
 

Επισκέπτης
Point(s) taken. ;)

Πρέπει να έχεις φάει τρελή απογοήτευση, γιατί είσαι και ιδεολόγος αριστερός πανάθεμά σε.

Ξέχασέ το όμως γιατί δεν υπάρχει περίπτωση στην Ελλάδα, sorry. :rolleyes: :)
Οσο δεν κανει ΤΙΠΟΤΕ φυσικα και δεν υπαρχει περιπτωση.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Μιλαμε για ΚΟΜΠΑΣΜΟ τωρα οχι αστεια... το ποια πλευρα θα ειναι στην εξουσια εξαρταται απο τον ΦΠ.

Ρε αφού δε μιλάω για τον εαυτό μου. Το λέω στο μήνυμα ότι "δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου". Για τους μετριοπαθείς μιλάω. Για αυτούς που είναι τεράστια πλειονότητα του λαού λέω. ΑΥΤΟΥΣ έχεις γραμμένους. Για αυτούς έχω μεγάλη ιδέα διότι είναι η πλειοψηφία.

Κατανοητόν;

 

Επισκέπτης
Ρε αφού δε μιλάω για τον εαυτό μου. Το λέω στο μήνυμα ότι "δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου". Για τους μετριοπαθείς μιλάω. Για αυτούς που είναι τεράστια πλειονότητα του λαού λέω. ΑΥΤΟΥΣ έχεις γραμμένους. Για αυτούς έχω μεγάλη ιδέα διότι είναι η πλειοψηφία.
Και παλι κομπαζεις θεωρωντας οτι εκπροσωπεις την"τεραστια πλειονοτητα".
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Με την λογικη που επικαλειται ο ισιος,την λογικη των αρθρων των συνταγματων της επαναστασης.

Προσοχη,Ο ΙΣΙΟΣ επικαλειται τα συνταγματα της ελληνικης επαναστασης που προβλεπαν ανεξιθρησκεια,την ιδια ωρα που οι μουσουλμανοι σφαγιαζονταν,η κυρησαν την καταργηση της δουλειας σε μια χωρα που δεν ειχε δουλους.

Δε γίνεται να ελέγξεις τον επί γενεές σκλαβωμένο, κατατρεγμένο, ενδεχομένως πεινασμένο. Άλλο οι ιδέες που πρέσβευαν για μια συντεταγμένη Πολιτεία αυτοί που συνέταξαν το Σύνταγμά μας και άλλο οι κλέφτες που διεξήγαγαν τον πόλεμο. Τεράστια διαφορά νοοτροπίας. (βλέπε και εμφύλιοι στη διάρκεια της Επανάστασης)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom