Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Με μια διαφορα φιλε.Ολοι αυτοι ειναι εργαζομενοι που ηρθαν στην Ελλαδα για μια καλυτερη μερα και εμεις εδω αντι να τους φερθουμε φιλοξενα(οπως τρομαρα μας λεει το διαφημιστικο σποτ του ΕΟΤ Live your myth in Greece) τους δωσαμε μισος , τυφλη εκδικηση. Αιγεα περιμενεις να σου πω κατι καλο για εναν μικρο εξουσιαστη ? Με αφηνει παγερα αδιαφορο η τυχη των μπατσων.Νεννεκοι ηταν και θα ειναι οταν θα στρεψουν τα υπηρεσιακα τους οπλα σε βαρος των αφεντικων τους τοτε θα αποκτησουν ανθρωπινη υποσταση για μενα
το διαφημιστικο αναφερεται σε τουριστες....δεν νομιζω οτι τους δωσαμε μισος, ποσο σιγουρος εισαι οτι ολοι αυτοι που ηρθαν στην ελλαδα ηρθαν για ενα μεροκαματο και μονο οπως λες;;; επειδη καταγομαι απο επαρχια στην συγκομιδη των ελιων μονο αλαβανοι και βουλγαροι ερχονται και βγαζουν μια χαρα λεφτα και ειναι και κυριοι...οι αλλοι προτιμουν να καθαριζουν παμπριζ....
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
το αν είναι λύση ή όχι θα φανεί από το αποτέλεσμα...

προς το παρόν υπάρχει η πολιτική ΓΑΠ και η στοίχιση πίσω από αυτήν όλης της ακρομεσοδεξιάς...
ή όχι;

Λογικό είναι, η αριστερά έχει εγκλωβιστεί στο παρελθόν.... :grin: ...που νομίζει ότι είναι το μέλλον μας... :2funny: :2funny: :2funny:
 

Jean Valjean

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2010
Μηνύματα
193
Like
0
Πόντοι
1
Λογικό είναι, η αριστερά έχει εγκλωβιστεί στο παρελθόν.... :grin: ...που νομίζει ότι είναι το μέλλον μας... :2funny: :2funny: :2funny:

εγώ βλέπω την ακρομεσοδεξιά εγκλωβισμένη στο παρελθον και τον ΓΑΠ να της κλεβει το ψωμί...

ή κάνω λάθος;
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Στεκα ευλογησε τα καπιταλιστικα σου γενια και μη παραπονιεσαι για τη κατασταση των Ελληνων και την εξαθπλιωση - εκμεταλλευση - υποταγη τους στο κεφαλαιο

Καλές οι κραυγές, αλλά στα ερωτήματα που σου έθεσα δεν είδα την παραμικρή απάντηση. :grin:

 

Επισκέπτης
Λογικό είναι, η αριστερά έχει εγκλωβιστεί στο παρελθόν.... :grin: ...που νομίζει ότι είναι το μέλλον μας... :2funny: :2funny: :2funny:
Για ποια Αριστερα μου λες τωρα ? Την αριστερα του ΚΚΕ ΓΕΡΜΑΝΟΣ οπως λεγαμε Πανιωνιος Chipita ή την Αριστερά του Αλαβάνου , του πλουσιοτερου πολιτικου προλεταριου....Η Αριστερα πρεπει στις μερες αυτες να λειτουργει με ορους ΕΑΜ-ΕΛΑΣ και η Βαρκιζα πρεπει να τελειωσει αυτη η επαισχυντη συνθηκολογηση δεν εχει νοημα να εξακολουθει να υπαρχει
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Για ποια Αριστερα μου λες τωρα ? Την αριστερα του ΚΚΕ ΓΕΡΜΑΝΟΣ οπως λεγαμε Πανιωνιος Chipita ή την Αριστερά του Αλαβάνου , του πλουσιοτερου πολιτικου προλεταριου....Η Αριστερα πρεπει στις μερες αυτες να λειτουργει με ορους ΕΑΜ-ΕΛΑΣ και η Βαρκιζα πρεπει να τελειωσει αυτη η επαισχυντη συνθηκολογηση δεν εχει νοημα να εξακολουθει να υπαρχει
μιλας για μια αριστερα που χρεοκωπησε πριν 60 χρονια και μαζι της και ολοκληρη η ελλαδα....αλλωστε την βαρκιζα δεν σας πιεσε καποιος να την υπογραψετε, απλα ξεχνας με ποιον την υπογραψατε....
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
εγώ βλέπω την ακρομεσοδεξιά εγκλωβισμένη στο παρελθον και τον ΓΑΠ να της κλεβει το ψωμί...

ή κάνω λάθος;
Απο την άλλη, όποιος καταφεύγει στο ΔΝΤ τον τρώει η μαρμάγκα.
Οι κωλοτούμπες, γενικά και αόριστα, ήδη άρχισαν.
Κλέβει όντως το ψωμί της?
Ο χρόνος θα δείξει.
 

Επισκέπτης
Καλές οι κραυγές, αλλά στα ερωτήματα που σου έθεσα δεν είδα την παραμικρή απάντηση. :grin:
Δεν θα αναλυσω σε ατομα προκατειλλημμενα ενα αλλο τροπο ζωης , ενα τροπο ζωης ελευθερο εξαλλου και ο αιγεας προανεφερε παραδειγματα οποτε δεν χρειαζεται να αναφερω κατι ωστε εσυ απο αντιδραση να διαφωνησεις και οχι ουσιαστικα
 

Επισκέπτης
μιλας για μια αριστερα που χρεοκωπησε πριν 60 χρονια και μαζι της και ολοκληρη η ελλαδα....αλλωστε την βαρκιζα δεν σας πιεσε καποιος να την υπογραψετε, απλα ξεχνας με ποιον την υπογραψατε....
Μα αποδειχθηκε πως ηταν λανθασμενη κινηση και θα συμφωνησω.Το λες και συ η Ελλαδα χρεοκοπησε μαζι με τη πτωση της Επαναστατικης Αριστερας , η ομολογια σου ειναι αρκετη :)
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
εγώ βλέπω την ακρομεσοδεξιά εγκλωβισμένη στο παρελθον και τον ΓΑΠ να της κλεβει το ψωμί...

ή κάνω λάθος;

Ο καθένας βλέπει ότι θέλει.

Ο Σαμαράς θα έπρεπε να διώξει τα βαρίδια και να προτείνει τον προσφυγή στο πακέτο στήριξης ΕΕ - ΔΝΤ  πολύ νωρίτερα.

Η αριστερά νομίζει πως αν μπουκάρουμε στα "χειμερινά ανάκτορα", θα σβηστεί το χρέος. Η κατάληψη της εισόδου του Ξενοδοχείου Μεγάλη Βρετανία νομίζω πως θα είναι αποφασιστική για τις περαιτέρω εξελίξεις.... :2funny:      
 

Jean Valjean

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2010
Μηνύματα
193
Like
0
Πόντοι
1
Ο καθένας βλέπει ότι θέλει.

Ο Σαμαράς θα έπρεπε να διώξει τα βαρίδια και να προτείνει τον προσφυγή στο πακέτο στήριξης ΕΕ - ΔΝΤ  πολύ νωρίτερα.

Η αριστερά νομίζει πως αν μπουκάρουμε στα "χειμερινά ανάκτορα", θα σβηστεί το χρέος. Η κατάληψη της εισόδου του Ξενοδοχείου Μεγάλη Βρετανία νομίζω πως θα είναι αποφασιστική για τις περαιτέρω εξελίξεις.... :2funny:      

αρα γιατί δεν πανηγυρίζουν οι ακρομεσοδεξιοί για την πολιτική ΓΑΠ/ΕΕ/ΔΝΤ;;;;

από ζήλεια;
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Η αριστερά νομίζει πως αν μπουκάρουμε στα "χειμερινά ανάκτορα", θα σβηστεί το χρέος....

Ότι κι αν γίνει αυτό το χρέος δεν υπάρχει περίπτωση να εξοφληθεί...γιατί απλά το μέγεθος είναι ασύλληπτο για τα δικά μας δεδομένα.

Τουλάχιστον αυτό, ας το πάρουμε χαμπάρι....
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
αρα γιατί δεν πανηγυρίζουν οι ακρομεσοδεξιοί για την πολιτική ΓΑΠ/ΕΕ/ΔΝΤ;;;;

από ζήλεια;
Πες μου εσυ.
Ο Καρατζαφέρης τι δηλώσεις έκανε χθές?
Ο Σαμαράς?
Συμφώνησαν μαζί του ή άρχισαν το σκάψιμο?
Βάλε και το σκάψιμο απο τους δικούς του, του ΓΑΠ, και έδεσε το γλυκό  :grin: :grin: :grin:
 

Jean Valjean

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2010
Μηνύματα
193
Like
0
Πόντοι
1
Πες μου εσυ.
Ο Καρατζαφέρης τι δηλώσεις έκανε χθές?
Ο Σαμαράς?
Συμφώνησαν μαζί του ή άρχισαν το σκάψιμο?

εγώ δεν καταλαβαίνω τι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ λένε ή θέλουν (εκτός από το να είναι αυτοί στην κυβέρνηση)...
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Δεν θα αναλυσω σε ατομα προκατειλλημμενα ενα αλλο τροπο ζωης , ενα τροπο ζωης ελευθερο εξαλλου και ο αιγεας προανεφερε παραδειγματα οποτε δεν χρειαζεται να αναφερω κατι ωστε εσυ απο αντιδραση να διαφωνησεις και οχι ουσιαστικα

Για κάνε μια προσπάθεια να δούμε. Τα ερωτήματα περιμένουν, ειδικά σε θέματα αυτοδιαχείρισης.

Και μη ξεχνας ότι οι απόψεις σου βρίσκονται στο περιθώριο της κοινωνίας γιατί είναι ουτοπικές.
 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
Tου Αη-Γιώργη χτες όλη η Αθήνα ήταν στους δρόμους σαν να μην έτρεχε τίποτα. Όμως σε όλα τα σπίτια και τις γιορταστικές συγκεντρώσεις όλοι μίλαγαν για την είδηση της ημέρας.

Προσφυγή της Ελλάδας στο μηχανισμό στήριξης ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός
............................................
Μίλησε δε για «μία νέα Οδύσσεια για τον Ελληνισμό», πρόσθεσε όμως ότι «ξέρουμε το δρόμο για την Ιθάκη και έχουμε χαρτογραφήσει τα νερά».
.............................................

Το παραπάνω κοματι της ομιλίας είναι τελείως άστοχο. Ο όρος "Οδύσσεια" από μόνος του προκαλεί πολύ αρνητικούς συνειρμούς. Η συνέχεια δε "τα νερά είναι χαρτογραφημένα" είναι και επικοινωνιακά και τεχνικά ΛΑΘΟΣ. Τα νερά ΔΕΝ είναι χαρτογραφημένα. Η περίπτωση "ελλάδα" είναι μοναδική και πρωτοφανης. Κανείς δεν ξέρει που θα καταλήξει.

Και η απόδειξη:

Ο γενικός δείκτης, εκεί που ενισχυόταν πάνω από 4,5%, να φτάσει να υποχωρεί κατά 1,20%, για να κλείσει τελικά με απώλειες 0,15%, στις 1.857,96 μονάδες.

Τα δε spreads των 10ετών ομολόγων, εκεί που έφτασαν στα όρια των 500 μ.β., επανήλθαν σε τροχιά ανόδου, στην περιοχή των 572 μ.β., ενώ τα CDS εκτοξεύθηκαν στα υψηλά των 620 μονάδων, λες και δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με την προηγούμενη μέρα.




Σας τα έλεγα?  Και που να δείτε από Δευτέρα ... ;)
 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
Ότι κι αν γίνει αυτό το χρέος δεν υπάρχει περίπτωση να εξοφληθεί...γιατί απλά το μέγεθος είναι ασύλληπτο για τα δικά μας δεδομένα.

Τουλάχιστον αυτό, ας το πάρουμε χαμπάρι....

Σωστό. Ο βασικός λόγος όμως δεν είναι το μέγεθος. είναι το ότι ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ!
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Μα αποδειχθηκε πως ηταν λανθασμενη κινηση και θα συμφωνησω.Το λες και συ η Ελλαδα χρεοκοπησε μαζι με τη πτωση της Επαναστατικης Αριστερας , η ομολογια σου ειναι αρκετη :)
μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το τι λεω, η αριστερα παρεσυρε στον γρεμο και ολη την ελλδα με την πολιτικη της το '45, αυτο λεω, κοιτα φιλε μου οι ευθυνες τις οποιασδηποτε αριστερας ειναι εξισου ιδιες με τις ευθυνες της δεξια η κεντδροδεξιας η οπως θες πες το, το να παρω ενα οπλο και να σκωτωσω καποιον μου λυνει καποιο προβλημα;; με το κανω ανεξοδη κριτικη μου λυνει τα υπολοιπα;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom