Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

Ακόρεστος

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
95
Like
1.263
Πόντοι
7.195
Περιμενε να βγει το Rx8 μετα το lifting,αν διαθετεις τα λεφτα.Κι αυτο γιατι το επομενο λογικα θα εχει πολυ ακριβοτερη τιμη,απο το τωρινο,που εχει κατεβει me tis eκπτωσεις.Η επισημη παρουσιαση του πρεπει να ειναι σε 1-2 μηνες σε εκθεση της Αμερικης.Με αρχικη εκδοση στα 200 αλογα.
Αμα καταφερουνε να ριξουνε και τη γαμημενη την καταναλωση παντως,νομιζω πως θα γινουμε κι αλλοι rx8ακηδες...
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
11
Πόντοι
16
ειχα ΤΤ και το δωσα γιατι επινε πολλα ειχε βεβαια και καποια προβληματακια, σε καμια 3ετια θα φερω απο πανω Caymman αλλα τωρα θελω ενα γρηγορο και λεω μεταχειρισμενο RX8 γιατι ειναι εγγυηση το ονομα, καιει και αυτο πολλα ε;
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Αν εδωσες το ΤΤ επειδη επινε πολλα, μην το διανοηθεις ΚΑΝ για το ρο - χι οκτω...

Δεν παει βημα σε σχεση με παααααρα πολλα αμαξια, θελει προσοχη πολλη στο λαδι, η καταναλωση ειναι απλα αλλου κτλ κτλ.

Τα μονα καλα ειναι η τιμη του και οτι ειναι πισωκινητο με μπλοκε. Αν σκοπευεις να μαθεις drift η εστω να το χρησιμοποιεις ως πισωκινητο και οχι οπως το ΤΤ και το καθε τετρακινητο/μπροστινοκινητο τοτε ειναι μια καλη επιλογη. Για κοντρες και τετοια το αμαξι δεν κανει.

Υ.Γ. το εχει ενας πολυ καλος φιλος και τα ξερω σχεδον απο πρωτο χερι.
 

Ακόρεστος

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
95
Like
1.263
Πόντοι
7.195
ειχα ΤΤ και το δωσα γιατι επινε πολλα ειχε βεβαια και καποια προβληματακια, σε καμια 3ετια θα φερω απο πανω Caymman αλλα τωρα θελω ενα γρηγορο και λεω μεταχειρισμενο RX8 γιατι ειναι εγγυηση το ονομα, καιει και αυτο πολλα ε;
Ε,το ρχ8 καιει παραπανω απο ολα τα αμαξια,μεχρι 2λιτρων-ειτε ατμοσφαιρικων,ειτε μη.
Ειναι ομως ωραιο το γαμημενο.και τοσο γκλαμουρ και σπορ χαρακτηριστικα που εχει,εχουν μονο αμαξια των 40000+.Παιζει μονο στην κατηγορια του...

Αντε κανας κατοχος ρχ8,να μας εκθεσει την αποψη του??!!!!!!!
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
11
Πόντοι
16
Αν εδωσες το ΤΤ επειδη επινε πολλα, μην το διανοηθεις ΚΑΝ για το ρο - χι οκτω...

Δεν παει βημα σε σχεση με παααααρα πολλα αμαξια, θελει προσοχη πολλη στο λαδι, η καταναλωση ειναι απλα αλλου κτλ κτλ.

Τα μονα καλα ειναι η τιμη του και οτι ειναι πισωκινητο με μπλοκε. Αν σκοπευεις να μαθεις drift η εστω να το χρησιμοποιεις ως πισωκινητο και οχι οπως το ΤΤ και το καθε τετρακινητο/μπροστινοκινητο τοτε ειναι μια καλη επιλογη. Για κοντρες και τετοια το αμαξι δεν κανει.

Υ.Γ. το εχει ενας πολυ καλος φιλος και τα ξερω σχεδον απο πρωτο χερι.
τι εννοεις προσοχη στο λαδι;
 

Ακόρεστος

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
95
Like
1.263
Πόντοι
7.195
Ο Βανκελ θελει συμπληρωματα λαδιου,καθε λιγα ντεποζιτα βενζινης.Ετσι ειναι η λειτουργια του.Δεν ειναι καποιο ελαττωμα,το οποιο θα μπορουσε να στο κανει ή οχι...ετσι λειτουργει.
Καθε λιγο του χωνεις κι ενα λιτρακι!!!!!!!!!
Γενικως ειναι σαν γκομενα το ρχ8.Θελει πολλη αγαπη και φροντιδα...Για να μη μεινεις με κανα κινητηρα στο χερι...
Αλλα αμα το γουσταρεις,πιστευω αξιζει,αλλα σιγουρα δεν ειναι αμαξι αγωνων,ειναι αμαξι καυλας!!
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Εγω εχω μια Maybach αλλα δεν την κυκλοφορω γιατι πινει πολλα. Μετακινουμαι με το λεωφορειο πλεον. 
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
11
Πόντοι
16
δεν κανω αγωνες παω κανονικα αλλα πιστευω 160-180 τα πιανει σε ταξιδι, απλα οταν θελω γκαζι σε μια ανηφορα η προσπεραση η ενα αναγκαιο φρενισμα απαιτω το αμαξι μου να εχει ΠΑΠΑΡΙΑ να τα κανει αυτα, προς το παρων εχω ενα 307 ενος κολλητου και καθε μερα κοντευω να στουκαρω
 

Επισκέπτης
Φιλαρακι...επειδη βλεπω οτι με ακουσες...(σιγουρα κ αλλους)...κ τελικα θ'αποφυγεις την μποξτερ...κ τελικα θα παρεις κειμαν...εστω κ σε 3 χρονια...το ρο_χι_8...απλα απεφυγε το....μια μαλακια κ μιση ειναι...γνωμη μου ειναι να βρεις ενα αλλο αμαξακι...κ καλυτερα θα ηταν να βρεις ενα οικονομικο...ωστε να μαζευεις κ λεφτα για το βενζιναδικο που χρειαζεται παρεα της η κειμαν...

**Απορια...(καλοπροαιρετα παντα)...εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να κυκλοφορεις το κειμαν...απ'τη στιγμη που δεν αντεχες το ΤΤ ??
*Απορια_2...Απο ποτε ειναι εγγυηση τα μαζντα κ δη τα ρο_χι_8 ???
 

Pradadevil

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.399
Κριτικές
3
Like
864
Πόντοι
96
καλο το RX8 αλλα εγω θα περνα RX7 και ας ειναι 14 χρονων μεταχειρισμενο, ειναι ο ερωτας μου απο μικρο παιδι  :cheesy:
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.251
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
Valentino... δεν τα κάνουμε αυτά με μαμά αμάξι ρε συ.... :cheesy: :cheesy:

το RX8, είναι καύλα, πισωκούνα, πολλά άλογα τα οποία ανεβαίνουν
με αρκετές μοντίφες, δόξα το Θεό υπάρχουν πολλές.... ;)

τα 160-180 τα πιάνει χαλαρότατα.....

ο Wankel κινητήρας είναι σχετικά ευαίσθητος και θέλει λαδάκι όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω.... ;)

καίει αρκετά θα έλεγα...

πάντως για φρενάρισμα με ΠΑΠΑΡΙΑ που λες, ένα κιτ δισκόπλακες-δαγκάνες aftermarket, θα εισαι αρχηγος, κοστος περιπου 2-3000 ευρώ....


διότι φίλε μου... δε γίνεται να έχεις αμάξι 1.3l με 200 άλογα και να μην πληρώνεις κάπου.... :grin: :grin: :grin: :grin:

πάντως αν θέλεις, κάνε τον κόπο και μπες εδώ....

όλο και κάτι θα βρεις.... ;) ;)

καλή τύχη φίλε μου..... ;)
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.251
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
καλο το RX8 αλλα εγω θα περνα RX7 και ας ειναι 14 χρονων μεταχειρισμενο, ειναι ο ερωτας μου απο μικρο παιδι  :cheesy:

το RX7 είναι πιο "άγριο" θα έλεγα από πλευρας λουκ...

αλλά 2θέσιο ρε γαμώτο... τα οποία δεν μου αρέσουν.!!!
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
11
Πόντοι
16
Φιλαρακι...επειδη βλεπω οτι με ακουσες...(σιγουρα κ αλλους)...κ τελικα θ'αποφυγεις την μποξτερ...κ τελικα θα παρεις κειμαν...εστω κ σε 3 χρονια...το ρο_χι_8...απλα απεφυγε το....μια μαλακια κ μιση ειναι...γνωμη μου ειναι να βρεις ενα αλλο αμαξακι...κ καλυτερα θα ηταν να βρεις ενα οικονομικο...ωστε να μαζευεις κ λεφτα για το βενζιναδικο που χρειαζεται παρεα της η κειμαν...

**Απορια...(καλοπροαιρετα παντα)...εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να κυκλοφορεις το κειμαν...απ'τη στιγμη που δεν αντεχες το ΤΤ ??
*Απορια_2...Απο ποτε ειναι εγγυηση τα μαζντα κ δη τα ρο_χι_8 ???
απαντηση 1 το ΤΤ εβγαλε τουρμινα πολλαπλη αρχιδια μυδια γυρω στο 4χιλιαρο και μου φανηκε μαλακια να δωσω τοσα την στιγμη που ανοιξα τωρα μια επιχειρηση.σε 3 χρονια ετσι οπως παει θα ναι καλα η κειμαν αν δεν φτασει το λιτρο στο 10ευρω
απαντηση 2 ειχα mx5 ημουν απολυτα ικανοποιημενος και γενικα τα γιαπωνεζικα αμαξια ειναι αξιοπιστα. τωρα για το rx8 λες να μας βγει κουσουρλιδικο;;;; μοντιφες δεν θελω ειναι για μενα μεγαλη καγκουρια. θα βολταρω με τον Θεο και τον heelover σε γουστα ψιλοτακουνα
 

Επισκέπτης
απαντηση 1 το ΤΤ εβγαλε τουρμινα πολλαπλη αρχιδια μυδια γυρω στο 4χιλιαρο και μου φανηκε μαλακια να δωσω τοσα την στιγμη που ανοιξα τωρα μια επιχειρηση.σε 3 χρονια ετσι οπως παει θα ναι καλα η κειμαν αν δεν φτασει το λιτρο στο 10ευρω
απαντηση 2 ειχα mx5 ημουν απολυτα ικανοποιημενος και γενικα τα γιαπωνεζικα αμαξια ειναι αξιοπιστα. τωρα για το rx8 λες να μας βγει κουσουρλιδικο;;;; μοντιφες δεν θελω ειναι για μενα μεγαλη καγκουρια. θα βολταρω με τον Θεο και τον heelover σε γουστα ψιλοτακουνα
1.Γυρω στο 4.000 θα εδινες κ θα γινοταν κομπλε...με ποσα θα παρεις ενα καινουριο ? Με περισσοτερα...σιγουρα...αρα λιγο φαουλ δεν ειναι η σκεψη ??? Οσο για την πορσε...με το ΤΤ ηθελες 8-10 λιτρα/100χλμ αναλογα με το ΤΤ...κ με την πορσε θα θελεις 14-16 λιτρα/100χλμ εντος πολης...κ 9-12 αν βολταρεις εντος/εκτος πολης...Με λιγα λογια...μιλαμε για αρκετα μεγαλη διαφορα...Οπως κ να χει..μακαρι να μην το μετανιωσεις...κ ευχομαι να μην το δωσεις γρηγορα λογω βενζινης οπως οι περισσοτεροι...γιατι ειναι ΚΑΥΛΑ!!!!

2.Γενικα...φτηνο αμαξι κ πολυ γρηγορο...σημαινει 2 πραγματα....πολλα προβληματα....κ πολλους κινδυνους...δεν λεω τιποτα αλλο για το  Ρο_χι_8....
 

Ακόρεστος

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
95
Like
1.263
Πόντοι
7.195
1.Γυρω στο 4.000 θα εδινες κ θα γινοταν κομπλε...με ποσα θα παρεις ενα καινουριο ? Με περισσοτερα...σιγουρα...αρα λιγο φαουλ δεν ειναι η σκεψη ??? Οσο για την πορσε...με το ΤΤ ηθελες 8-10 λιτρα/100χλμ αναλογα με το ΤΤ...κ με την πορσε θα θελεις 14-16 λιτρα/100χλμ εντος πολης...κ 9-12 αν βολταρεις εντος/εκτος πολης...Με λιγα λογια...μιλαμε για αρκετα μεγαλη διαφορα...Οπως κ να χει..μακαρι να μην το μετανιωσεις...κ ευχομαι να μην το δωσεις γρηγορα λογω βενζινης οπως οι περισσοτεροι...γιατι ειναι ΚΑΥΛΑ!!!!

2.Γενικα...φτηνο αμαξι κ πολυ γρηγορο...σημαινει 2 πραγματα....πολλα προβληματα....κ πολλους κινδυνους...δεν λεω τιποτα αλλο για το  Ρο_χι_8....

2 Εισαι φαουλ...Το οτι ειναι σε συμφερουσα τιμη το ρχ8 σε σχεση με αλλα σπορτς κουπε,θα του το βγαλουμε αρνητικο????δεν ισχυει αυτο που λες
Αλλο φορο πληρωνει για να μπει στην Ελλαδα το ρχ8,που με την πατεντα του βανκελ ειναι μονο 1300 και αλλη φορολογια πληρωνει για να μπει στην Ελλαδαενα 350ζ(το αγαπημενο  μου),που ειναι 3500κυβικα και επιπλεον εχει και πολυ ακριβη τιμολογιακη πολιτικη γενικως η νισσαν στα αμαξια της,σχετικα με αυτα που προσφερει...
Όσο για το ρχ8,καιει 30 εως 100% παραπανω βενζινη,απο τα αλλα αμαξια.μονο αυτο ειναι το αρνητικο του...Σε παλαιοτερα μοντελα,παρουσιαζε προβληματα η λειτουργια του κινητηρα του(μονελο πριν το 2005...)...
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
καλο το RX8 αλλα εγω θα περνα RX7 και ας ειναι 14 χρονων μεταχειρισμενο, ειναι ο ερωτας μου απο μικρο παιδι  :cheesy:
Και 'μενα επισης + οτι μπορει να γινει απο τα πιο ομορφα αμαξια και το πιο γρηγορο με λιγοτερα λεφτα απο οτι θα εδινες για να βελτιωσεις ενα απλο αμαξακι.
Το rx-7 δεν ειναι παιχνιδι μπορει να γινει το πιο γρηγορο αμαξι.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αντε κανας κατοχος ρχ8,να μας εκθεσει την αποψη του??!!!!!!!

Εγώ είχα το RX9, πριν από χρόνια. Δεν είναι αυτό που βρίσκει κανείς σήμερα αν βάλει αναζήτηση "RX9", ήταν μεγάλο αυτοκίνητο, berlina, αλλά είχε τον ίδιο κινητήρα με το RX7 και το RX8.
Δυστυχώς δεν βρήκα στο web φωτογραφία να σας βάλω, και αυτές που έχω απ' το δικό μου είναι σε slides, όχι ψηφιακές (τόσο παλιό).

Η "MAZDA HELLAS" τα είχε πουλήσει σαν ψωμί την δεκαετία του 1980, ακριβώς γιατί η φορολογία τους ήταν 1.300 cc ενώ προσέφερε πολύ περισσότερα.

Παίδες, αυτοί οι κινητήρες ΚΑΙΝΕ. Τότε δε μας ένοιαζε, γιατί το γέμισμα του τεπόζιτου ήταν 1/3 με 1/4 του μεροκάματου, ενώ σήμερα είναι 2 μεροκάματα...  Και η κατανάλωση λαδιού που είπε κάποιος είναι αλήθεια (όχι τόσο σημαντικός παράγοντας στο κόστος όσο το καύσιμο πάντως).

Στο δικό μου (το είχα πάρει 2ο χέρι) άλλαξα δυό κινητήρες διαδοχικά. Κάποια στιγμή τα φτύνει, και απλώς μένεις. Αν θυμάμαι καλά η ζωή τους ήταν περί τα 150.000 km. Πας με τον ένα ρότορα μέχρι το συνεργείο, οπότε σου λένε "πέθανε". Όταν διαλύσει ο ρότορας φτύνει μεταλλάκια απ την εξάτμιση... (τα ακούς να πέφτουν στο δρόμο!).

Κάποια στιγμή θα σκανάρω κάποια φωτογραφία του και θα σας τη βάλω.

Ά, έχω (ακόμα) και ένα τεράστιο καρμπυρατέρ απ αυτό το αυτοκίνητο (ανακατασκευασμένο απ' το "γιατρό των καρμπυρατέρ"), αν το θέλει κανεις να το βάλει σε go-cart, ευχαρίστως!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Κάποια στιγμή θα σκανάρω κάποια φωτογραφία του και θα σας τη βάλω.

Αυτό είναι το RX9 της δεκαετίας του '80, δυστυχώς δε βρήκα καλύτερη φωτογραφία.

Δε θυμάμαι πόσα άλογα είχε (πάντως είχε πολλά), air-condition, ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς καθρέφτες, γενικώς πράματα που τότε ΔΕΝ τα έβρισκες σε άλλο αυτοκίνητο.

Άνοιγες το καπώ και έβλεπες έναν άδειο χώρο. Τόσο μικρός ήταν ο κινητήρας του.
 

Συνημμένα

  • RX9.jpg
    RX9.jpg
    165,5 KB · Εμφανίσεις: 13

Ακόρεστος

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
95
Like
1.263
Πόντοι
7.195
Αυτό είναι το RX9 της δεκαετίας του '80, δυστυχώς δε βρήκα καλύτερη φωτογραφία.

Δε θυμάμαι πόσα άλογα είχε (πάντως είχε πολλά), air-condition, ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς καθρέφτες, γενικώς πράματα που τότε ΔΕΝ τα έβρισκες σε άλλο αυτοκίνητο.

Άνοιγες το καπώ και έβλεπες έναν άδειο χώρο. Τόσο μικρός ήταν ο κινητήρας του.
Και αυτο πισωκινητο εβγαινε??
Ή δεν ηταν για <<ανησυχους>> οδηγους!!!!!!!!!!!!!

Γκολ η ισπανια(φουλ ασχετο).ευτυχως για να εχει ελπιδα η εθνικη μας.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom