Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

geremy

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
985
Like
2
Πόντοι
6
εγω παλι αντιπαθω τις boxter οχι τις porsche....ενα 911 ειναι παντα ενα 911!Κυρος,δυναμη και εμφανιση!Αλλα αυτα ειναι και υποκειμενικα!
Το Ζ4 εχει ηδη καποια χρονια στην πλατη του αν και το coupe ειναι μουναρα!Ενω το ΤΤ μολις βγηκε!
Θα συμφωνησω με τον stevestar πως το πισω καθισμα ειναι μονο για μπουφαν,χαρτια και λοιπα αντικειμενα.
Με αυτα τα χρηματα παντως εχεις αρκετες επιλογες ειδικα σε μεταχειρισμενα αν και αυτα ειναι ρισκο πια!Το να το φερεις απ'εξω το εχεις σκεφτει???
.....και οντως το ΤΤRS θα "σκαβει"!

το GTI εφερα απ εξω με μια μικρη τελικα διαφορα, κατι πιο πανω απο 3.000 ευρω

το z4 δεν εχουν πει τιποτα για αντικατασταση ακομα παντος. θα βγαλουν την z2 για να ριξουν το mazda mx5 και μετα βλεπουμε οποτε για αλλα 3 χρονια κοντα η z4 θα ειναι στη θεση της.

911 εχω πιασει (του 2002/03) και δε μου αρεσε... ασε που εχει χασει καθε δειγμα exclusivity που ειχαν καποτε... μαιντανοι των φαναριων γιναν.



 

Επισκέπτης
αγορασα περσυ το καλοκαιρι το GTI και ενω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, ξαφνικα επεσε το ματι μου στο ΤΤS και εχω ερωτευθει παραφορα. 

Καταρχήν το GTI δεν νομίζω να το αγόρασες επειδή το είδες και σου άρεσε.
Για άλλους λόγους αγοράζονται τα GTI.
Όχι για εντυπωσιακή εμφάνιση.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις λοιπόν τι μετράει για σένα.
Αν το θελεις για να εντυπωσιάζεις Ελλεεινίδες ή άλλες καργιόλες, τα κριτήρια είναι τελείως διαφορετικά με εκείνα που θέτεις αν το θες για γκάζια.
Σε κοντινή τιμή με αυτή του ΤΤ παίζει το Nissan 350Z , το οποίο έχει μεγάλο ατμοσφαιρικό μοτέρ και ΠΙΣΩ ΚΙΝΗΣΗ.
Στα ίδια με το ΤΤ παίζει η καινούργια (δεν το πιστεύω ότι θα προτείνω bmw) 135 coupe που έχει τρίλιτρο τουρμπάτο μοτέρ και 310 άλογα επίσης ενώ γράφει 5 κάτι δευτερόλεπτα για τα 0-100.

Μια άλλη σκέψη αν σε τρώει να φας λεφτά σε αμάξι.Αν το GTI το έχεις πάρει καινούργιο για να μη χάσεις και από την πώληση, δεν θα ήταν καλά αν έριχνες κάπου 10.000€ και το έφτανες στα 400 άλογα με aftermarket φρένα;
Θα έβλεπες τα TT στο δρόμο σαν κάβουρες.
Προσωπικά έχω ένα Golf MK3 VR6 BiTurbo που παίζει ανάλογα με το πρόγραμμα από 450-650 άλογα και έχω ζήσει συγκλονιστικές στιγμές!
Σκέψου το λίγο. Αλλάζεις τα εντόσθια του μοτέρ (έμβολα,μπιέλες,στρόφαλο, ελατήρια , μέταλα στρόφαλου κτλ), βάζεις μια μεγάλη τουρμπίνα, αλλάζεις αντλία βενζίνης-μπεκ κτλ , εγκέφαλο , ένα μεγάλο ψυγείο , 4 ζάντες 19' και 4 μεγάλα brembo για να σταματάει , εξατμισούλα και είσαι στα 400 άλογα για πλάκα.Με απόλυτη χρηστικότητα.
 

geremy

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
985
Like
2
Πόντοι
6
Το Golf ανήκει στα hatchback και το ΤΤ στα ro******.
Κυρίως χώροι και πρακτικότητα.

α, νομιζα οτι ελεγεα πο θεματα οικονομιας καυσιμων, ασφαλιστρα κτλ και θα λεγα οτι ειναι παω κατω τα ιδια με μικρες διαφορες μονο στην καταναλοση

αλλα ναι δεν υπαρχει προβλημα σε αυτα που λες.
 

geremy

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
985
Like
2
Πόντοι
6
Καταρχήν το GTI δεν νομίζω να το αγόρασες επειδή το είδες και σου άρεσε.
Για άλλους λόγους αγοράζονται τα GTI.
Όχι για εντυπωσιακή εμφάνιση.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις λοιπόν τι μετράει για σένα.
Αν το θελεις για να εντυπωσιάζεις Ελλεεινίδες ή άλλες καργιόλες, τα κριτήρια είναι τελείως διαφορετικά με εκείνα που θέτεις αν το θες για γκάζια.
Σε κοντινή τιμή με αυτή του ΤΤ παίζει το Nissan 350Z , το οποίο έχει μεγάλο ατμοσφαιρικό μοτέρ και ΠΙΣΩ ΚΙΝΗΣΗ.
Στα ίδια με το ΤΤ παίζει η καινούργια (δεν το πιστεύω ότι θα προτείνω bmw) 135 coupe που έχει τρίλιτρο τουρμπάτο μοτέρ και 310 άλογα επίσης ενώ γράφει 5 κάτι δευτερόλεπτα για τα 0-100.

Μια άλλη σκέψη αν σε τρώει να φας λεφτά σε αμάξι.Αν το GTI το έχεις πάρει καινούργιο για να μη χάσεις και από την πώληση, δεν θα ήταν καλά αν έριχνες κάπου 10.000€ και το έφτανες στα 400 άλογα με aftermarket φρένα;
Θα έβλεπες τα TT στο δρόμο σαν κάβουρες.
Προσωπικά έχω ένα Golf MK3 VR6 BiTurbo που παίζει ανάλογα με το πρόγραμμα από 450-650 άλογα και έχω ζήσει συγκλονιστικές στιγμές!
Σκέψου το λίγο. Αλλάζεις τα εντόσθια του μοτέρ (έμβολα,μπιέλες,στρόφαλο, ελατήρια , μέταλα στρόφαλου κτλ), βάζεις μια μεγάλη τουρμπίνα, αλλάζεις αντλία βενζίνης-μπεκ κτλ , εγκέφαλο , ένα μεγάλο ψυγείο , 4 ζάντες 19' και 4 μεγάλα brembo για να σταματάει , εξατμισούλα και είσαι στα 400 άλογα για πλάκα.Με απόλυτη χρηστικότητα.

ειμαι παντρεμενος οποτε το να εντυπωσιαζω γκομενες με το αμαξι, στ αρχιδια μου ;)

περα απ αυτο ουτε με τα aftermarket δεν με τρωει. θελω ενα αμαξι που οταν θα το θελω να τρεχει θα μπορει να το κανει, και οχι να δω αν θα τρεχω πιο γρηγορα απο καπιον αλλο. και με το GTI τωρα καθε τοσο μου ρχετε το καθε τσουτσεκι τζοβενο και μου κουνιετε αλλα τους κλανω και συνεχιζω. εχω maxarei το gti sta 235 προς χαλκιδα και εχω φτασει 275 στην αττικη με αλλο αλλα γενικα το εκανα σε αδειο δρομο και μονος μου για την εμπειρια και οχι για κατι αλλο. γενικα πανω απο 200 δυσκολα πας.

γενικα θελω αμαξι που να γουσταρω να οδηγω, που να βγαινω απο την πορτα και να εχω χαμογελο. αν το αμαξι το κανει αυτο με 50χμ την ωρα μια χαρα. αν πρεπει να του πεταξω τα ματια για να το κανει να το βρασω.

το nissan 350z ειναι μια ενδιαφερουσα προταση παντος.
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
Εγω ειμαι κατα σε τετοιου ειδους βελτιωσεις.Ασε που στην πωληση δεν προκειται να πιασεις τα λεφτα που εχεις χαλασει ποτε!
Και οχι μονο αυτο αλλα σκεψου και την καταναλωση που εχει.....το λεω γιατι κι εγω στα "νιατα" μου ειχα την ιδια τρελα με τις βελτιωσεις....αλλα τελικα δεν αξιζει!Πεταμενα λεφτα ειναι!Χωνεις,χωνεις και στο τελος σου βγαζει το λαδι για να το πουλησεις!Ασε που αν μπεις σ αυτο το τριπακι με καθε παραξενο θορυβο που ακους τρεχεις στο συνεργειο.Εγω παντως το εχω δει αυτο το εργο και τελικα κατεληξα στο οτι:Αν δεν εχω,δεν τρεχω!Μετα....κακα τα ψεματα το brand name  σ αυτα τα λεφτα παιζει ρολο,ενα 350Z γαμαει αλλα ειναι δυσκολο στην μεταπωληση.Δεν φευγει ευκολα ενα Νissan 3.500 cc.Ενα Αudi ΤΤ ομως θα φυγει σε χρονο dt.Ειναι κι αυτο ενα θεμα!
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος στην αποψή μου: Nissan 350Z χωρίς σκέψη. :rockon: :rockon:
Και μιας και το budget σου είναι αρκετά υψηλό, γιατί δεν περιμένεις και για το νέο Lancer EVO X??? 300 αλογάκια, Ιαπωνική κατασκευή, τετρακίνηση, paddle shifts, αναβαθμισμένο εσωτερικό (δεν θυμίζει πλέον ταξί) κλπ...

Άντε και του χρόνου με νέο θέμα "Τωρινό αυτοκίνητο ή Nissan GT-R?"  ;) :smitten: :smitten:
 

geremy

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
985
Like
2
Πόντοι
6
Άντε και του χρόνου με νέο θέμα "Τωρινό αυτοκίνητο ή Nissan GT-R?"  ;) :smitten: :smitten:

:grin: :cheesy: 

σωστος!

το "νεο" lancer x εχει βγει ενα χρονο τωρα αλλα εδω στην mesobitchy κινουνται με ρυθμους παραπληγικης χελωνας...
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Κόλλημα με τη baby Veyron και 'σύ έ? Αρρώστια...
Αλλά και 120.000 στο Θεοχαράκη δε με χάλαγαν έ?

Κόλλημα με Nissan Skyline GT-R34 από Αγγλία έχω (ξεκίνησε βέβαια με Toyota Supra)...
Αλλά όταν μαθαίνεις οτι Toyota Supra του 1993 twin turbo έχει εισαχθεί και ταξινομηθεί με 50+Κ ευρώ λές: σε ποιά χώρα μένω;;;
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
Κόλλημα με Nissan Skyline GT-R34 από Αγγλία έχω (ξεκίνησε βέβαια με Toyota Supra)...
Αλλά όταν μαθαίνεις οτι Toyota Supra του 1993 twin turbo έχει εισαχθεί και ταξινομηθεί με 50+Κ ευρώ λές: σε ποιά χώρα μένω;;;
Μεγαλος ερωτας το Supra!
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
:grin: :cheesy: 

σωστος!

το "νεο" lancer x εχει βγει ενα χρονο τωρα αλλα εδω στην mesobitchy κινουνται με ρυθμους παραπληγικης χελωνας...

Μη μου στενοχωρίεσαι... το φθινώπορο εδώ θα είναι... Κάνε διακοπές και με καθαρότερο μυαλό από Σεπτέμβριο
 

Επισκέπτης
Πεταμενα λεφτα ειναι!Χωνεις,χωνεις και στο τελος σου βγαζει το λαδι για να το πουλησεις!Ασε που αν μπεις σ αυτο το τριπακι με καθε παραξενο θορυβο που ακους τρεχεις στο συνεργειο.Εγω παντως το εχω δει αυτο το εργο και τελικα κατεληξα στο οτι:Αν δεν εχω,δεν τρεχω!Μετα....κακα τα ψεματα το brand name  σ αυτα τα λεφτα παιζει ρολο,ενα 350Z γαμαει αλλα ειναι δυσκολο στην μεταπωληση.Δεν φευγει ευκολα ενα Νissan 3.500 cc.Ενα Αudi ΤΤ ομως θα φυγει σε χρονο dt.

Τα αυτοκίνητα σε καμία περίπτωση δεν είναι επένδυση.
Τα λεφτά που χώνεις σε βελτίωση , όπως και αυτά που χώνεις στην αγορά τους, τα χώνεις για την καύλα σου, όχι για να ... ανεβάσεις την τιμή μεταπώλησης.
Και δεν βελτιώνονται μόνο μικρά αυτοκίνητα ή φθηνά. Έξω βελτιώνουν και ferrari και aston martin και dodge viper και πολλά άλλα. Πάντα ένα αμάξι, όσο γρήγορο κι αν έιναι "μαμά" μπορεί να πάει πιο γρήγορα.

Για τη μεταπώληση , όσο πιο μαλακία είναι το αμάξι , πιο αργό , πιο οικογενειακό και πιο ξενέρωτο τόσο πιο εύκολα πουλιέται. Και το ΤΤ σε σχέση με Α4,Α6 πουλιέται πιο δύσκολα. Αυτά πρέπει να τα ξέρει κανείς όταν ψάχνει σπορ/κουπέ/γρήγορα.
Αν κοίταγε μόνο τη μεταπώληση, τότε θα προτείναμε στο φίλο να πάρει μια 200Ε. Στα 50 χιλιάρικα μη μου πεις ότι πουλιέται κάτι καλύτερα και πιο εύκολα!!!!

Αλλά ... μάλλον δεν θα του αρέσει!

Το 135 coupe πάντως φαίνεται πολύ καλή περίπτωση και το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά, παρόλο που μέχρι αυτό μισούσα τις bmw.Απλά αναρωτιέμαι μήπως βγάλουν και καμία Μ έκδοση , με κανά δεκαχίλιαρο επιπλέον να φθάνει 350-380 άλογα θα είναι σούπερ.
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
Αν κοίταγε μόνο τη μεταπώληση, τότε θα προτείναμε στο φίλο να πάρει μια 200Ε. Στα 50 χιλιάρικα μη μου πεις ότι πουλιέται κάτι καλύτερα και πιο εύκολα!!!!

Αλλά ... μάλλον δεν θα του αρέσει!
:2funny: :2funny: :2funny:....στανταρ αυτο!!!!
Παντως εκτος πλακας τωρα......εγω πλεον κοιταω και την μεταπωληση.Παλιοτερα οχι αλλα τωρα το κοιταω.Ειναι ενα θεμα κι αυτο.Οταν δαπανας ενα Χ ποσο και δεν λεω για 15-20 χιλιαρικα αλλα 50-60-70 χιλιαρικα ε οπως και να το κανεις σε νοιαζει η μεταπωληση!
Οι βελτιωσεις σε supercars υπαρχουν και εδω,οχι μονο εξω.Αλλα μην το ανοιξουμε αυτο το θεμα τωρα γιατι και εκτος τοπικ 8α βγουμε και θα συζηταμε ωωωωρες!
 

forbadwomen

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2007
Μηνύματα
155
Like
6
Πόντοι
1
Aν και προσωπικα δεν μ αρεσει,απο τα 2....μακραν το ΤΤ,σαν μοτερ ειναι αρκετα δυνατο!Το Golf σερνεται!
εχεις Golf GTI και σερνεται ?εγω προσωπικα που εχω μια χαρα γκαζια ριχνει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον Γερμανο !!!!!!!!!!!
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
οπως καταλαβατε εχω κανει καλη αρχη στη μερα μου.

αγορασα περσυ το καλοκαιρι το GTI και ενω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, ξαφνικα επεσε το ματι μου στο ΤΤS και εχω ερωτευθει παραφορα.  :headbang:

ακουω γνωμες.
και εγω το leon cupra με τα 240 αλογα εχω και μου φαινεται αργο απο σταση.θες να ξεκωλιαζεις οτι κινειται?παρε ενα impreza sti
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
BMW: Κιβώτιο 8 σχέσεων στη νέα σειρά 7

    * Ίδιου μεγέθους με τα σημερινά 6 σχέσεων
    * Ταχύτερες αλλαγές και εξοικονόμηση καυσίμου

Τα παιχνίδια εντυπωσιασμού που επιβάλλει το marketing οδηγούν τους μηχανικούς των εταιριών στην κατασκευή κιβωτίων που διαθέτουν 8 σχέσεις. Ήδη το αυτόματο κιβώτιο που χρησιμοποιούν οι μεγάλες Mercedes έχει 7 σχέσεις, ενώ οι πελάτες της Lexus μπορούν να παραγγείλουν το αυτοκίνητό τους με 8 σχέσεις. Η BMW προς το παρόν έχει μείνει στις έξι σχέσεις. Έτσι, οι Βαυαροί σχεδιάζουν κιβώτιο 8 σχέσεων για τη νέα σειρά 7.
Το νέο 8τάχυτο κιβώτιο θα έχει τον ίδιο όγκο με αυτό των 6 σχέσεων και παράλληλα θα είναι πιο γρήγορο στις αλλαγές και θα προσφέρει σημαντική οικονομία καυσίμου.


protothema.gr
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
εδω και 15 μερες εχω παρει το νεο φαμπια σπορ με τα 115 αλογακια και μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ
και θα κανω μια βαρυσημαντη δηλωση
ειναι και καλυτερο απο το πολο που εοχα το gti
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Εκανε πλου καλή δουλειά οσον αφορά το νεο fabia
γεια σου αςς
ναι φιλαρακι γαμησε τα.τρομερη συμπεριφορα.παρολο που εχει αλογακια ειναι ΑΘΟΡΥΒΟ οταν ανοιγεις
βεβαια σε λιγο καιρο θα του αλλαξω καποια πραματακια
το μονο που αλλαξα απο την πρωτη μερα ηταν οι ζαντες
εβαλα 16αρες 5κτινες χρομιου και εδειξε πιο πολυ
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom