Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Mazda: Ανασχεδιασμένο RX-8

    * Παρουσιάζεται αυτές τις μέρες στο Ντιτρόιτ
    * Μικρές αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση
    * Πλουσιότερος εξοπλισμός στο εσωτερικό
    * Αναμένεται στην αγορά το 2009

Το ανανεωμένο Mazda RX-8 παρουσιάζεται αυτές τις μέρες στη διεθνή έκθεση αυτοκινήτου στο Ντιτρόιτ.
Αισθητικά το ανανεωμένο RX-8 διαφέρει από τους ανασχεδιασμένους προφυλακτήρες εμπρός και πίσω, τη νέα μάσκα, τα καινούρια φωτιστικά σώματα, καθώς επίσης και από τις διαφορετικές εξατμίσεις και το νέο σχέδιο των ζαντών αλουμινίου.
Στο εσωτερικό οι αλλαγές εστιάζονται στα καλύτερης ποιότητας υλικά και τον αναβαθμισμένο εξοπλισμό. Οι Ιάπωνες έχουν τοποθετήσει καθίσματα που προσφέρουν καλύτερη πλευρική στήριξη, ανασχεδιασμένη κεντρική κονσόλα και νέο τιμόνι.
 

Συνημμένα

  • Mazda RX-8 2.jpg
    Mazda RX-8 2.jpg
    40,7 KB · Εμφανίσεις: 17
  • Mazda RX-8 3.jpg
    Mazda RX-8 3.jpg
    66,4 KB · Εμφανίσεις: 20
  • Mazda RX-8 4.jpg
    Mazda RX-8 4.jpg
    38,2 KB · Εμφανίσεις: 19

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Mitsubishi Outlander

    * Ο βενζινοκινητήρας των 2.4lt,170PS ταιριάζει γάντι στο Outlander και η μεγάλη έκπληξη για μας ήταν ότι με... δημοσιογραφικούς ρυθμούς η κατανάλωσή του δεν πέρασε τα 12lt/100km!
    * Η βενζινοκίνητη έκδοση των 2.4lt προσφέρεται σε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή που ξεκινά κάτω από τα 30.000 ευρώ, ενώ με δυο χιλιάδες παραπάνω παίρνεις την πλούσια έκδοση.

Πρόκειται για ένα ισορροπημένο σύνολο που πραγματικά μας κέρδισε παρά τη δηλωμένη αντιπάθεια που έχουμε στα SUV. Ο παγκόσμιος βενζινοκινητήρας των 2.4lt,170PS αποτελεί προϊόν συνεργασίας των Mitsubishi, Daimler Chrysler και Hyundai. Ταιριάζει γάντι στο Outlander και η μεγάλη έκπληξη για μας ήταν ότι με δημοσιογραφικούς ρυθμούς η κατανάλωσή του δεν πέρασε τα 12lt/100km επίδοση εξαιρετική για τέτοιο όχημα και όχι αρκετά μακριά από την τιμή των 9.2lt/100km που ανακοινώνει η Mitsubishi.  Ρόλο σ’ αυτό παίζει η δυνατότητα επιλογής από τον οδηγό εάν η κίνηση θα μεταδίδεται μόνο στους εμπρός ή και στους τέσσερις τροχούς.

Η ποιότητα κύλισης είναι πολύ καλή και οι αεροδυναμικοί θόρυβοι λάμπουν δια της απουσίας τους ακόμη και σε ταχύτητες κοντά στην τελική.Η βενζινοκίνητη έκδοση των 2.4lt προσφέρεται σε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή που ξεκινά κάτω από τα 30.000 ευρώ, ενώ με δυο χιλιάδες παραπάνω παίρνεις την πλούσια έκδοση. Φυσικά ο ανταγωνισμός στην κατηγορία είναι μεγάλος, αξίζει να αναφέρουμε το πολύ καλό 2λιτρο X-Trail της Nissan ενώ όσοι «μετρούν τα ευρώ» θα περιμένουν προτού παραγγείλουν τον «κώδικα τιμής» του Citroen Crosser. Εμείς σε κάθε περίπτωση λέμε ανεπιφύλακτα ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες επιλογές της κατηγορίας!

 

Συνημμένα

  • anoigma1.jpg
    anoigma1.jpg
    116,4 KB · Εμφανίσεις: 18
  • piso2.jpg
    piso2.jpg
    106 KB · Εμφανίσεις: 15
  • plai3.jpg
    plai3.jpg
    109 KB · Εμφανίσεις: 23

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
πολυ το παω αυτο το αμαξακι αλλα δεν πιστεω οτι θα εδινα ποτε τοσα λεφτα για να το παρω...!σιγουρα θα προτιμουσα κατι αλλο σε πιο μεγαλη κατηγορια μιας και ειμαι λατρης των μεγαλων αυτοκινητων και οχι των κοφτων!
 

Συνημμένα

  • golf.JPG
    golf.JPG
    45,1 KB · Εμφανίσεις: 22

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Cadillac CTS-V

    * Με 550 PS ανταγωνίζεται την M5 και την E63 AMG
    * Ενισχυμένο πλαίσιο και σύστημα πέδησης
    * Παρουσιάζεται στην έκθεση αυτοκινήτου στο Ντιτρόιτ

Η ισχυρότερη έκδοση της Cadillac CTS, η CTS-V, δεσπόζει στο περίπτερο της εταιρείας στην έκθεση αυτοκινήτου του Ντιτρόιτ. Η κορυφαία έκδοση της CTS χρησιμοποιεί τον V8 κινητήρα της Corvette ZR1, ο οποίος έχει χωρητικότητα 6,2 lt και αποδίδει 550 PS. Με αυτό το μοτέρ η CTS-V κοιτάζει στα μάτια τις BMW M5 και Mercedes-Benz E63 AMG.
Το νέο καυτό μοντέλο της Cadillac θα διατίθεται με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων ή αυτόματο σειριακό έξι σχέσεων, το οποίο προσφέρει τη δυνατότητα αλλαγών με paddles πίσω από το τιμόνι.

Το πλαίσιο της συγκεκριμένης CTS είναι φυσικά ενισχυμένο για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στα σημαντικά αυξημένα μεγέθη ροπής και ιπποδύναμης. Στο σύστημα πέδησης έχουν γίνει επίσης αρκετές βελτιώσεις και έχουν τοποθετηθεί 6πίστονες δαγκάνες της Brembo στον εμπρός άξονα και 4πίστονες στον πίσω άξονα.
Στο εσωτερικό, ο εξοπλισμός περιλαμβάνει ηχοσύστημα της Bose με σκληρό δίσκο 40GB, σύστημα πλοήγησης, πανέμορφα καθίσματα τύπου μπάκετ της Recaro, κ.ά.
 

Συνημμένα

  • Cadillac CTS-V 2.jpg
    Cadillac CTS-V 2.jpg
    36,4 KB · Εμφανίσεις: 20

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Saab : Νέο μικρό SUV

    * Δίλιτρος κινητήρας 300 ίππων με καύσιμο τη βιοαιθανόλη
    * Σπορ οδική συμπεριφορά και εκτός δρόμου δυνατότητες
    * Παρουσιάζεται στο Ντιτρόιτ ως πρωτότυπο
    * Αναμένεται να μπει στην παραγωγή

Αν και αποκαλείται «9-4Χ Biopower concept», μην ξεγελιέστε. Ουσιαστικά πρόκειται σχεδόν για το αυτοκίνητο παραγωγής που θα κυκλοφορήσει στους δρόμους της Ευρώπης και της Αμερικής. Στο νέο μικρό SUV της Saab έχει τοποθετηθεί 2λιτρος υπερτροφοδοτούμενος κινητήρας με 300 PS, που χρησιμοποιεί ως καύσιμο τη βιοαιθανόλη. Ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου παντρεύει τη σπορ οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο με τις εκτός δρόμου δυνατότητες και η τετρακίνηση προέρχεται από εκείνη του νέου 9-3 Αero.
 

Συνημμένα

  • Saab 9-4X BioPower 2.jpg
    Saab 9-4X BioPower 2.jpg
    45,6 KB · Εμφανίσεις: 19

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Mercedes-Benz: New Sports Coupe /CLC

    * αρουσιάζεται στις 27 Ιανουαρίου σε έκθεση μόδας
    * Περίπου 1.100 βελτιώσεις
    * Βελτιωμένος κινητήρας
    * Οι πωλήσεις ξεκινούν την άνοιξη

Στις 27 Ιανουαρίου θα αποκαλυφθεί για πρώτη φορά η νέα Mercedes-Benz Sports Coupe, η οποία θα ονομάζεται CLC.
Το νέο μοντέλο απευθύνεται σε νεανικό κοινό, το οποίο ενδιαφέρεται για κύρος, ποιότητα, άνεση, αλλά και οδηγική απόλαυση.

Σύμφωνα με την εταιρία, στην CLC έχουν γίνει περίπου 1.100 βελτιώσεις, σε σχέση με την Sports Coupe. Ένα από τα highlights του νέου μοντέλου είναι το βελτιωμένο σύστημα διεύθυνσης, το οποίο η Mercedes-Benz αποκαλεί «direct steering». Επίσης, ο κινητήρας θα είναι ακόμη ισχυρότερος και πιο οικονομικός, με απόδοση που φθάνει τους 184 PS και κατανάλωση μειωμένη κατά 10,8%.
Η παρουσίαση της CLC θα γίνει σε ειδική εκδήλωση κατά τη διάρκεια της εβδομάδας μόδας στο Βερολίνο. Τη διοργάνωση του event έχει αναλάβει η Mercedes-Benz και την παρουσίαση θα κάνει το top model Έβα Πάτμπεργκ.
Η διάθεση του νέου μοντέλου θα ξεκινήσει την προσεχή άνοιξη.

 

Συνημμένα

  • merc327.jpg
    merc327.jpg
    67,6 KB · Εμφανίσεις: 17

Cjgrove9

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2006
Μηνύματα
78
Like
0
Πόντοι
0
SLR.....Το απόλυτο για αυτούς που έχουν γερές τσέπες...
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Tata Nano: Μονο με..... [size=15pt]1.700 ευρώ![/size]  :dancing:

Mε 1.700 ευρώ δεν μπορείς καλά καλά να αγοράσεις ένα καλό «παπάκι» ή ένα scooter, σύντομα όμως θα μπορείς να αγοράσεις μοδάτο μικρό αυτοκίνητο που θα σε διευκολύνει στις καθημερινές μετακινήσεις μέσα στο χάος της μεγαλούπολης!

Ο λόγος για το Tata Nano, το οποίο παρουσίασε στο πλαίσιο της έκθεσης αυτοκινήτου του Νέου Δελχί, ο πρόεδρος του ινδικού ομίλου Tata Μotors, Ράταν Τάτα.

Το «Αυτοκίνητο του Λαού» όπως έχει χαρακτηριστεί για ευνόητους λόγους, πληρεί τις προδιαγραφές ασφάλειας στην ινδική αγορά, αλλά και στις ευρωπαϊκές, σύμφωνα τουλάχιστον με τα λεγόμενα του προέδρου.

Το Tata Nano είναι τετράθυρο με χωρητικότητα πέντε επιβατών. Χρησιμοποιεί κινητήρα 624 κυβικών εκατοστών που αποδίδει 33 ίππους. Ιδιαίτερα χαμηλή θα είναι η κατανάλωση καθώς σύμφωνα με την εταιρία, το Nano θα διανύει 25 χλμ. ανά λίτρο βενζίνης, ενώ θα είναι φιλικό προς το περιβάλλον αφού «...θα ρυπαίνει όσο μια μοτοσικλέτα».

Οι πωλήσεις θα ξεκινήσουν μέσα στο 2008 στην εγχώρια αγορά, με την ετήσια παραγωγή να ορίζεται στις 250.000 μονάδες. Σύμφωνα με τα πλάνα της εταιρίας, μέσα στα επόμενα τέσσερα χρόνια το Nano θα διατίθεται και σε άλλες αναδυόμενες αγορές στη Λατινική Αμερική, στην Αφρική και στη Νοτιοανατολική Ασία.
 

Συνημμένα

  • newego_LARGE_t_741_597734.JPG
    newego_LARGE_t_741_597734.JPG
    117 KB · Εμφανίσεις: 46

barba-skoyfakias

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2007
Μηνύματα
315
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
Tata Nano: Μονο με..... [size=15pt]1.700 ευρώ![/size]  :dancing:

Mε 1.700 ευρώ δεν μπορείς καλά καλά να αγοράσεις ένα καλό «παπάκι» ή ένα scooter, σύντομα όμως θα μπορείς να αγοράσεις μοδάτο μικρό αυτοκίνητο που θα σε διευκολύνει στις καθημερινές μετακινήσεις μέσα στο χάος της μεγαλούπολης!

Ο λόγος για το Tata Nano, το οποίο παρουσίασε στο πλαίσιο της έκθεσης αυτοκινήτου του Νέου Δελχί, ο πρόεδρος του ινδικού ομίλου Tata Μotors, Ράταν Τάτα.

Το «Αυτοκίνητο του Λαού» όπως έχει χαρακτηριστεί για ευνόητους λόγους, πληρεί τις προδιαγραφές ασφάλειας στην ινδική αγορά, αλλά και στις ευρωπαϊκές, σύμφωνα τουλάχιστον με τα λεγόμενα του προέδρου.

Το Tata Nano είναι τετράθυρο με χωρητικότητα πέντε επιβατών. Χρησιμοποιεί κινητήρα 624 κυβικών εκατοστών που αποδίδει 33 ίππους. Ιδιαίτερα χαμηλή θα είναι η κατανάλωση καθώς σύμφωνα με την εταιρία, το Nano θα διανύει 25 χλμ. ανά λίτρο βενζίνης, ενώ θα είναι φιλικό προς το περιβάλλον αφού «...θα ρυπαίνει όσο μια μοτοσικλέτα».

Οι πωλήσεις θα ξεκινήσουν μέσα στο 2008 στην εγχώρια αγορά, με την ετήσια παραγωγή να ορίζεται στις 250.000 μονάδες. Σύμφωνα με τα πλάνα της εταιρίας, μέσα στα επόμενα τέσσερα χρόνια το Nano θα διατίθεται και σε άλλες αναδυόμενες αγορές στη Λατινική Αμερική, στην Αφρική και στη Νοτιοανατολική Ασία.

Oυτε 10 ipod nano... :grin: :grin:
Aντε να βρουμε την υγεια μας με αυτην την κασα (που δε 8α καιει και τιποτα)
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Mazda Furai

Στο Ντιτρόιτ των Η.Π.Α. παρουσιάστηκε το πρωτότυπο Mazda Furai, αποτελώντας το συνδετικό ανάμεσα στις καθαρόαιμες αγωνιστικές προτάσεις και στα αυτοκίνητα που περνούν, έστω και σε περιορισμένο αριθμό, στη γραμμή παραγωγής. Πέρα από την απόκοσμη σχεδίασή του, το Furai της Mazda εξοπλίζεται με έναν πανίσχυρο περιστροφικό κινητήρα, που διαθέτει τρεις ρότορες αποδίδοντας 450 ίππους. Το συγκεκριμένο μηχανικό σύνολο χρησιμοποιεί ως καύσιμη ύλη την αιθανόλη, ενώ στο άμεσο μέλλον αναμένεται να χρησιμοποιηθούν και διαφορετικά μείγματα καυσίμου, όπως το E10 (10% αιθανόλη - 90% βενζίνη). Ενδεικτικό των δυνατοτήτων του είναι το γεγονός ότι το Furai βασίζεται πάνω στο αγωνιστικό Courage C65, που συμμετείχε το 2005 και 2006 σε αγώνες αντοχής στις Η.Π.Α.

[youtube=425,350]qx0B0fMXimI[/video]
 

Συνημμένα

  • MazdaFurai5.jpg
    MazdaFurai5.jpg
    43,7 KB · Εμφανίσεις: 30

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
To Fiat το 500αράκι σας αρέσει για αυτοκίνητο πόλης ή είναι πολύ γκομενίστικο? Έχω μέχι 15.000 να δώσω και το σκέφτομαι
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
To Fiat το 500αράκι σας αρέσει για αυτοκίνητο πόλης ή είναι πολύ γκομενίστικο? Έχω μέχι 15.000 να δώσω και το σκέφτομαι
15 για τετοιο οχι. χιλλιες φορες ενα σμαρτ με κανα 7-8 και εισαι κομπλε. εγω εχω ενα σμαρτακι και ειμαι καταενθουσιασμενος
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
ωραίο είναι το smartaki αλλά από οδική συμπεριφορά είναι τρελή μούφα.
Με 15000 εσύ τι θα αγόραζες?
15 για τετοιο οχι. χιλλιες φορες ενα σμαρτ με κανα 7-8 και εισαι κομπλε. εγω εχω ενα σμαρτακι και ειμαι καταενθουσιασμενος
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
ωραίο είναι το smartaki αλλά από οδική συμπεριφορά είναι τρελή μούφα.
Με 15000 εσύ τι θα αγόραζες?
τι εννοεις συμπεριφορα?
με 15 θελεις απαρετητα πολυ μικρο? η και κανονικο?
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
υποστρέφει απίστευτα το smart και στην εθνική δεν πάει καθόλου. μικρό αυτοκίνητο θέλω να πάρω
τι εννοεις συμπεριφορα?
με 15 θελεις απαρετητα πολυ μικρο? η και κανονικο?
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
υποστρέφει απίστευτα το smart και στην εθνική δεν πάει καθόλου. μικρό αυτοκίνητο θέλω να πάρω
κοιτα οπως μου τα ειπες πιο πανω εγω τουλαχιστον καταλαβα οτι το θες για κεντρο που σημαινει οτι πιθανοτατα εχεις και αλλο αυτοκινητο. ετσι δεν ειναι ? αν ναι τοτε τι τη θες την εθνικη με το σμαρτ?
μια καλη λυση ειναι και το c1 που μου αρεσει
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
το σκέφτομαι και εγώ το c1 και είναι και πολύ πιό φτηνό. το 500 όμως είναι πολύ πιό όμορφο.
κοιτα οπως μου τα ειπες πιο πανω εγω τουλαχιστον καταλαβα οτι το θες για κεντρο που σημαινει οτι πιθανοτατα εχεις και αλλο αυτοκινητο. ετσι δεν ειναι ? αν ναι τοτε τι τη θες την εθνικη με το σμαρτ?
μια καλη λυση ειναι και το c1 που μου αρεσει
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom