Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
Φίλε θα σου πώ τη δική μου προσωπική εμπειρία από το ίδιο σχεδον αμάξι (peugeot 106 1,1Lt).
Ουσιαστικά είναι τα ίδια αμάξια με διαφορετικά σήματα στο καπώ.
Το αμαξάκι για το μέγεθος τους και το βάρος του πήγαινε πολύ καλά και καλό κράτημα (σε λογικά πλαίσια πάντα).
Άρχισα και εγώ σαν και εσένα. Να μια σκούπα, να ένα τελικό κλπ.
Διαφορά εκτός από τον θόρυβο ουσιαστικά καμία...
Ε λέω ας κάνω και ένα επαναπρογραμματισμό.......
Μετα είδα μια ψιλοδιαφορά αλλά άρχισε να μη μου φτάνει....
Τσουπ.... σκάει και το τροπέτο από rallye μέσω γνωστού!!!!
Εκει είδα διαφορα  :rockon: :rockon: :rockon:
Αλλά......άρχισαν να μη μου κάνουν τα φρένα και οι αναρτήσεις :think: :think: :think:
Σπρώξε και εκει χρήμα :headbang: :headbang:
Μη στα πολυλέω το αποτέλεσμα ήταν να έχω ενα rallye από μετατροπή με 160ps δυναμομετρημενα που στοίχισε όσο ένα AUDI TT full extra, αλλά κατέληξε σε ένα γκρεμο ανάποδα και εγώ στην εντατική 1 μήνα.
Φίλε άστο όπως είναι. Μια χαρά πάει το αμαξάκι.
Για να δείς διαφορά θες χοντρό χρήμα και δεν αξίζει. Τράβα κατευθείαν πάρε ένα VTS.
Αλλιώς αν θες καγκουριές βάλε ένα τελικό να σπάς τα νεύρα των άλλων που σε ακούν να μαρσάρεις αλλά όχι να επιταχύνεις
με βαζεις σε σκεψεις... δεν μομιζω να παρασυρθω ετσι :think: δεν ειμαι τετοιος ο τυπος μ πως να το πω...


ως εκει που λες φρενα και αναρτησεις εισαι οκ.... αλλα μαλλον εκανες κ αλλα μετα....  :-
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
γενικα ξερεις γιατι ρώτησα αν γίνεται να του κανω κατι για να βελτιωθεί έστω  και λιγο?? μου φενεται πολυ η διαφορα σε σχεση με αμαξια 1.3!!(η διαφορα στην οδήγηση θελω να πω)!! 

και η διαφορα ειναι μολις 200κυβικα!!  :headbang:
κοιταξε.....οδηγησα ενα swift 1.3 90 hp περιπου....παει τον κωλο του......για τα κυβικα του....χωρια οτι ειναι φτερο στον ανεμο....
λογικο ειναι να χει διαφορα.....αλλο ενα 1.1. με ενα 1.3 αλλο 60 hp και αλλο 90 hp....ειναι 200 κυβικα + 30 αλογατα διαφορα.....να στο πω και αλλιως....το ιδιο ειναι ενα 1.6 με 100 αλογα και το ιδιο ειναι ενα 1.8 με 130 αλογα.......θα νιωσεις μεγαλη διαφορα και ας ειναι μονο 200 κυβικα παραπανω.....παντου την νιωθεις την διαφορα.....στην οδηγηση......
τα cirτoen δεν βγαζαν ΠΟΤΕ πολλα αλογα....μονο στα saxo vts 1.6 120 hp (που δεν ονομαστηκε αδικα σκοτωστρα)....!
δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει αλλα πλεον τα μικρα αυτοκινητα βγαινουν γκαζιαρικα....με 1.4 120 αλογα + τουρμπο/ για την νεολαια που δεν μπορει να χαρει την ροπη και το γκαζι ενος 2λιτρου αυτοκινητου με 200 αλογα....αγω που χω μπει σε τετοια αυτοκινητα......λεω τι κανουμε ρε πουστη μου με τα καρτ? που παμε?????φτερα στον ανεμο........1 και 2 punto εχω δει (βελτιωμενα) να πετανε (κυριολεκτικα) στην στρφη....
σου ειπα....κατ εμε δεν αξιζει....και ουτε θα δεις μεγαλη διαφορα.....
αν θες πανε μια βολτα σε κανα 2-3 τυπαδες και ψαχτο λιγο......δεν ειναι κακο......και μετα μπες και πες μας τι σου ειπανε.....να κανεις τι? απο 60 αλογα....67? και τι να λεει?
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
μια διευκρίνιση !!!!!!!!!!!!!!!!! δεν παω για κοντρες!!  :2funny: οκ???????  :grin:
 

Makakos

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2008
Μηνύματα
31
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε μου είναι αρρώστια.
Δε θα σου φτάνει τπτ.
Μετά τα 122ps θα κάνεις και μία ροική στου αυλούς θα κατεβάσεις καπάκια θα θα θα θα.....
Γαμησέ το.
Το αμάξι είναι 1.100 αλλά αρκετά καλά στημένο (πάντα σε σύγκριση με παρόμοια αμάξια)
Επιδόσεις 1300 ή 1400 χωρίς χρήμα δε θα πάρεις.
Και δεν αξίζει να ρίξεις χρήμα για να πάς σε επιδόσεις 1400cc
Αν το ξεκινήσεις τραβάς κατευθείαν για 1600 ατμόσφαιρα και βλέπεις
Και πάλι όμως δε συμφέρει γιατί αν το έπαιρνες καινούργιο θα σου έβγαινε πιο φθηνό και πιο αξιόπιστο
Η γνώμη μου είναι μην κάνεις τπτ
Τα λεφτά που θα έριχνες κράτα τα να πάρεις ένα άλλο αμάξι
Εγώ πλέον έχω ενα 318ci. Δεν πάει βήμα σε σχέση με πρίν αλλά είναι τρελή γκομενοπαγίδα σε σχέση με το καγκουράμαξο που είχα
Και στο φινάλε μου στοίχισε λιγότερο και θέλει και πιο λίγα για συντήρηση
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
και κατι ακομα αν επαιρνα αμαξι τωρα καινουριο μου αρεσει παραπολυ το suzuki swift sport 1.6 125hp χωρις turbo.. ειναι αυτα!

ασ το αφησω ομως τωρα αυτο. :P

μαλλον θα παω να ρωτησω πουθενα... για το saxo.. εχετε να προτείνετε κανεναν??? (καλλιθεα μενω!)
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
με βαζεις σε σκεψεις... δεν μομιζω να παρασυρθω ετσι :think: δεν ειμαι τετοιος ο τυπος μ πως να το πω...


ως εκει που λες φρενα και αναρτησεις εισαι οκ.... αλλα μαλλον εκανες κ αλλα μετα....  :-
καλα........μας τα παν και αλλοι

ενα θα σου πω το οποιο λεει παρα πολλα..........
παει ο πατερας μου το αμαξι στο συνεργειο και του λενε κυριε θα το κρατησουμε 2-3 μερες....και λεει ρε παιδια χωρις αμαξι με καταστρεψατε...τον ειδαν 50 χρονων και του δωσανε ενα αμαξι....να κανει την δουλεια του..
ναι αλλα τι αμαξι? citroen saxo vts 1.6 120 hp!!!και βλεπεις τον πατερα μου να κανει σαν παιδι....ξαφνικα
ελεγε πω πω πω πατας το γκαζι με 2α και πιανει αμεσως τα 100 κολαει το κεφαλι σου στο μαξιλαρακι.....τι πραγμα ειναι αυτο....
με παιρνει ο αδερφος μου τηλ....και μου λεει ......ασε μαλακα εχασες.....να δεις τον μπαμπα να κανει σαν μπεμπης απο την χαρα του...
με λιγα λογια.....τον καβλωσε....οπως θα μας καβλωνε ολους μας....και αν σου μπει το μικροβιο θα ριξεις και αλλα φραγκα.....οποτε.....παρε ενα ετοιμο....καλυτερα....καλα λεει ο φιλος παραπανω....
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
Φίλε μου είναι αρρώστια.
Δε θα σου φτάνει τπτ.
Μετά τα 122ps θα κάνεις και μία ροική στου αυλούς θα κατεβάσεις καπάκια θα θα θα θα.....
Γαμησέ το.
Το αμάξι είναι 1.100 αλλά αρκετά καλά στημένο (πάντα σε σύγκριση με παρόμοια αμάξια)
Επιδόσεις 1300 ή 1400 χωρίς χρήμα δε θα πάρεις.
Και δεν αξίζει να ρίξεις χρήμα για να πάς σε επιδόσεις 1400cc
Αν το ξεκινήσεις τραβάς κατευθείαν για 1600 ατμόσφαιρα και βλέπεις
Και πάλι όμως δε συμφέρει γιατί αν το έπαιρνες καινούργιο θα σου έβγαινε πιο φθηνό και πιο αξιόπιστο
Η γνώμη μου είναι μην κάνεις τπτ
Τα λεφτά που θα έριχνες κράτα τα να πάρεις ένα άλλο αμάξι
Εγώ πλέον έχω ενα 318ci. Δεν πάει βήμα σε σχέση με πρίν αλλά είναι τρελή γκομενοπαγίδα σε σχέση με το καγκουράμαξο που είχα
Και στο φινάλε μου στοίχισε λιγότερο και θέλει και πιο λίγα για συντήρηση
:( θα δω ....
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
...ρε μην πετατε τα λεφτα σας σε αυτοκινητα που δεν αξιζουν!Οπως ειπε και καποιος αλλος νωριτερα.....δεν αξιζει τον κοπο!  ;)
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
καλα........μας τα παν και αλλοι

ενα θα σου πω το οποιο λεει παρα πολλα..........
παει ο πατερας μου το αμαξι στο συνεργειο και του λενε κυριε θα το κρατησουμε 2-3 μερες....και λεει ρε παιδια χωρις αμαξι με καταστρεψατε...τον ειδαν 50 χρονων και του δωσανε ενα αμαξι....να κανει την δουλεια του..
ναι αλλα τι αμαξι? citroen saxo vts 1.6 120 hp!!!και βλεπεις τον πατερα μου να κανει σαν παιδι....ξαφνικα
ελεγε πω πω πω πατας το γκαζι με 2α και πιανει αμεσως τα 100 κολαει το κεφαλι σου στο μαξιλαρακι.....τι πραγμα ειναι αυτο....
με παιρνει ο αδερφος μου τηλ....και μου λεει ......ασε μαλακα εχασες.....να δεις τον μπαμπα να κανει σαν μπεμπης απο την χαρα του...
με λιγα λογια.....τον καβλωσε....οπως θα μας καβλωνε ολους μας....και αν σου μπει το μικροβιο θα ριξεις και αλλα φραγκα.....οποτε.....παρε ενα ετοιμο....καλυτερα....καλα λεει ο φιλος παραπανω....
:2funny: :2funny: :2funny: μου αλλαζετε γνωμη σιγα σιγα  και μαλλον θα τ αφησω οπως ειναι τ αμαξι....
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ειχα γνωστο που ειχε seat cupra.....κοστισε αρκετα καινουριο......+ οτι εριξε πολλα λεφτα για να αλλαξει κινητηρα τουρμπινες ζαντολαστιχα κατεβασματα ελατηρια σου πα μου πες.......και λεει ενας φιλος μου...............ρε φιλε.....οκ δεν θελει mercedes ή bmw π.χ (γιατι συνολικα παιζει να του βγηκε γυρω στο 50.000) (σιγα σιγα) γιατι δεν πηγε να παρει ενα subaru ή ενα evo να τελειωνιε κατευθειαν....με ζαντολαστοιχα....φρενα απο τρενο τουρμπο σκατα...οτι θες.....αεροτομες........κλπ

αυτα! δεν καταλαναινω αυτην την νοοτροπια.....πανε παρτο ετοιμο....εργοστασιακο....

Υ.Γ χωρια οτι μετα δεν πουλιουνται γιατι ειναι ξεσκισμενα.......1ον
και 2ον αλλη αξια εχει ενα subaru.... οταν το πουλησεις......και
3ον οτι και να ναι seat ειναι ρε πουστη μου.....ελεος...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny: μου αλλαζετε γνωμη σιγα σιγα  και μαλλον θα τ αφησω οπως ειναι τ αμαξι....
:2funny: :2funny: :2funny: για γελια ειναι......
χερομαι που αλλαζεις γνωμη......
στην τελικη δικα σου λεφτα ειναι....κανεις οτι γουσταρεις.....
 

ziggolo24

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
546
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
6
ασχετο και σχετικο μαζι..... τωρα τελη ιουλιου παω κερκυρα.. (ΑΘΗΝΑ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ και απο εκει καραβακι και τσουπ κερκυρα..) λετε να αντεξει το saxo???  :2funny: :2funny:
 

Makakos

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2008
Μηνύματα
31
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Πάντως φίλε εγώ αν θές έχω να σε στείλω συστημένο (αν θες πάμε και μαζί) σε γνωστό που κάνει τρελή δουλειά.
Πάντως σκέψου το καλά
Με τις τιμές που έχουν πέσει τώρα παίρνεις αμάξι σε φοβερή τιμή.
 

Makakos

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2008
Μηνύματα
31
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί να μήν αντέξει???
Φίλε εγώ με το πεζάκι όταν ακόμα ήταν 1.1 είχα κάνει αθήνα θεσ/νικη με τρείς επιβάτες και αποσκευές σε 5 ώρες........μαζί με δύο στασεις ;) ;) ;) ;)
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
βελτιώσεις ????  :think: :think: :think:

βάλτου λίγο χώμα να το κάνεις ζαρτινιέρα
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
καλημερα...  :grin: εχει κανενας συναγωνιστής αυτο το αμαξι?? η τουλαχιστον αν ξερει περι του θεματος  :grin:
δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα βετλιωσεις θα αρχισω με μια ερωτηση που μπορει να ειναι και ηλίθια  :rolleyes:

σκουπα η φιλτρο χοανη????

Όπως σου γράψανε και οι παραπάνω συνφορουμιστές μην το πειράξεις … οι λόγοι πολλοί:

1. Ότι λεφτά ρίξεις τόσα λεφτά θα χάσεις – το αυτοκίνητο είναι παλιό και αν αποφασίσεις να το πουλήσεις τα όποια πρόσθετα θα αυξήσουν την αξία του κατά ακριβώς 0% (+ ότι έστω και λίγο πειραγμένο = ελαφρώς ξεκωλιασμένο, οπότε πουλιέται δυσκολότερα).

2. H πραγματική διαφορά στο δρόμο από την εισαγωγή/τελικό θα είναι μη μετρήσιμη σε πραγματικές συνθήκες (σε ενδιαφέρει η μισή καρότσα διαφοράς στα 400 μέτρα?).

3. Με τα σκουποτελικά ότι κερδίσεις στην ψηλή περιοχή στροφών, θα το χάσεις χαμηλά, άρα μηδέν εις το πηλίκο.

4. Αν θες να πάει πιο γρήγορα κοίτα φρένα/ανάρτηση/λάστιχα – η πραγματική βελτίωση των επιδόσεων του ανά ευρώ που ξόδεψες θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ ότι με τις σκούπες και τα συναφή.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom