Νέα

Capital Controls/χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες/paysafe/μπλοκάρισμα PayPal

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα igand2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 67K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

paraskeuas

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
108
Like
0
Πόντοι
1
Ξανά διαθέσιμη η PaySafe στην Ελλάδα. :grin: :rockon:
Είναι πλέον κι επίσημο. Η PaySafe μέσω της ιστοσελίδας της ενημέρωσε πως οι κάρτες της είναι και πάλι διαθέσιμες στην Ελλάδα.

Η PaySafe απάντησε επιτέλους επίσημα στο αν επιστρέφει ή όχι η λειτουργία της στην Ελλάδα.

Όπως φαίνεται και στη σχετική σελίδα που υπάρχει στο επίσημο site της εταιρείας, οι κάρτες είναι διαθέσιμες εκ νέου στη χώρα μας σε συγκεκριμένα σημεία πώλησης που μπορούν να εντοπιστούν μέσα από το σχετικό εργαλείο.

Η εταιρεία σημειώνει πως οι καταναλωτές μπορούν να κάνουν χρήση της PaySafe για πληρωμές σε επιλεγμένα ηλεκτρονικά καταστήματα, ο αριθμός των οποίων θα αρχίσει να αυξάνεται από εδώ και στο εξής.

Η εξαργύρωση των καρτών είναι εφικτή, αλλά προς το παρόν «περιορισμένη». Να μια καλή αρχή για τις online αγορές σας!

Πηγή: Enternity.gr


παπάρια μάντολες.... μόλις πήρα απο το περίπτερο μια paysafe να δοκιμάσω αν παίζει και όταν έβαλα τον κωδικό σε εταιρεία εκτός Ελλάδος δεν το δέχτηκε και έβγαλε μήνυμα [glow=red,2,300]Το PIN που έδωσες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον συγκεκριμένο έμπορο. Περισσότερες πληροφορίες για τους εμπόρους, στους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το PIN, μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα μας.    [/glow]

άρα λογικά είναι για ονλαιν αγορές μόνο απο Ελλάδα παπαρια 
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
45.632
Like
28.131
Πόντοι
5.006
παπάρια μάντολες.... μόλις πήρα απο το περίπτερο μια paysafe να δοκιμάσω αν παίζει και όταν έβαλα τον κωδικό σε εταιρεία εκτός Ελλάδος δεν το δέχτηκε και έβγαλε μήνυμα [glow=red,2,300]Το PIN που έδωσες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον συγκεκριμένο έμπορο. Περισσότερες πληροφορίες για τους εμπόρους, στους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το PIN, μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα μας.    [/glow]

άρα λογικά είναι για ονλαιν αγορές μόνο απο Ελλάδα παπαρια   
δες τις προυποθεσεις και μετα δες αν σου κανει..εμενα προσωπικα που παιζω στοιχιμα τις δεχονται...
 

paraskeuas

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
108
Like
0
Πόντοι
1
και εγώ για στοίχημα την θέλω αλλα  δεν τη δέχτηκε η εταιρεία που την έβαλα η paddypower
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
2.026
Like
1.783
Πόντοι
216
παπάρια μάντολες.... μόλις πήρα απο το περίπτερο μια paysafe να δοκιμάσω αν παίζει και όταν έβαλα τον κωδικό σε εταιρεία εκτός Ελλάδος δεν το δέχτηκε και έβγαλε μήνυμα [glow=red,2,300]Το PIN που έδωσες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον συγκεκριμένο έμπορο. Περισσότερες πληροφορίες για τους εμπόρους, στους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το PIN, μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα μας.    [/glow]

άρα λογικά είναι για ονλαιν αγορές μόνο απο Ελλάδα παπαρια 

ΠΑπαρια οντως εγω που εχω paysafe mastercard προπληρωμενη καρτα για αγορες δεν δεχεται να φορτοσεις πιν στην μαστερκαρντ... περιεργο...δλδ δεν δεχονται και οι ιδιοι ακομα της καρτες τους λολ
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
αν καποιος παει στην επισημη σελιδα της πεισειφ θα δει οτι οντως λειτουργει αλλα οπως γραφουν  ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ
δυστυχως επειδη η ελλαδα γι αυτους ειναι μια μικρη αγορα δεν δινουν την δεουσα προσοχη κ κανουν προχειρες
δουλειες . μεχρι να αρχισουν να λειτουργουν κανονικα ....
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
[size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]bitcoin[/size][/size][/size][/size] και ξερο ψωμι.
Αθήνα
Ως εξαιρετική λύση πληρωμών που δεν περιορίζεται από τους κεφαλαιακούς ελέγχους που έχουν επιβληθεί στην Ελλάδα προβάλουν κάποιοι το ψηφιακό νόμισμα Bitcoin.


Τις τελευταίες ημέρες, δημοσιεύματα σε Ελλάδα και εξωτερικό, προβάλουν τις δραστηριότητες συγκεκριμένων εταιρειών παρόχων υπηρεσιών Bitcoin υποστηρίζοντας πως εξασφαλίζουν διασυνοριακές πληρωμές που δεν επηρεάζονται από τα capital controls.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Εστία», συγκεκριμένη βρετανική εταιρεία έχει συνεργαστεί με ελληνικό ανταλλακτήριο Bitcoin, ώστε να ξεκινήσουν μια υπηρεσία που θα επιτρέπει στους Έλληνες εμπόρους να χρησιμοποιούν Bitcoin για να πληρώσουν προμηθευτές τους εκτός Ελλάδος.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες η εν λόγω εταιρεία, που εδρεύει στην Αθήνα, σχεδιάζει να εισαγάγει 1.000 Μηχανήματα Αυτόματης Αναλήψεως (ΑΤΜ) Bitcoin σε όλη την Ελλάδα ξεκινώντας από τον Οκτώβριο. Να σημειωθεί πως η Ελλάδα διαθέτει σήμερα μόλις 3 ΑΤΜ Bitcoin, τρία εκ των οποίων λειτούργησαν τον Αύγουστο.

Τραπεζικά στελέχη στα οποία απευθύνθηκε η «Εστία» ανέφεραν πως οι καταναλωτές πρέπει να έχουν επίγνωση των κινδύνων που σχετίζονται με τα εικονικά νομίσματα, συμπεριλαμβανομένου του κινδύνου απώλειας των χρημάτων τους και να γνωρίζουν πως οι συναλλαγές με αυτά εγκυμονούν κινδύνους.

Άλλωστε και στην ιστοσελίδα της βρετανικής εταιρεία που έχει συνεργασία με το ελληνικό ανταλλακτήριο Bitcoin ξεκαθαρίζεται πως δεν προσφέρεται καμία εγγύηση για την χρήση των υπηρεσιών, η οποία γίνεται με αποκλειστική ευθύνη των πελατών. «Εμείς δεν προσυπογράφουμε, δεν εγγυόμαστε και δεν αναλαμβάνουμε ευθύνη για οποιοδήποτε προϊόν ή υπηρεσία», σημειώνεται μεταξύ άλλων στους σχετικούς όρους που συνοδεύουν την αγορά των Bitcoin.

Σημειώνεται πως η Ευρωπαϊκή Αρχή Τραπεζών έχει εκδώσει προειδοποίηση τόσο για τα ψηφιακά νομίσματα όσο και για τα ανταλλακτήρια Bitcoin και τα ΑΤΜ Bitcoin. Όπως έχει ξεκαθαρίσει, μπορεί το εικονικό νόμισμα να αποθηκεύεται σε «ψηφιακό πορτοφόλι» (επιτραπέζιο ή φορητό υπολογιστή, smart phone, κ.α..) και πρόσβαση να παρέχεται αποκλειστικά με κωδικό, ωστόσο, τα ψηφιακά πορτοφόλια δεν είναι απαραβίαστα έναντι των ηλεκτρονικών πειρατών (hackers). Επομένως, μπορεί να κλαπούν χρήματα μέσα από αυτά.

Επιπλέον, εάν κάποιος χάσει το κλειδί ή τον συνθηματικό κωδικό πρόσβασης στο ψηφιακό πορτοφόλι του, μπορεί να χάσει για πάντα το εικονικό νόμισμά, καθώς δεν υπάρχουν κεντρικές υπηρεσίες καταχώρισης συνθηματικών κωδικών ή έκδοσης συνθηματικών κωδικών αντικατάστασης. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις καταναλωτών, οι οποίοι έχασαν εικονικά νομίσματα αξίας άνω του 1 εκατομμυρίου δολαρίων ΗΠΑ, οι δε προοπτικές ανάκτησής των χρημάτων είναι ελάχιστες.

Η αξία εικονικών νομισμάτων όπως το Bitcoin είναι ιδιαίτερα ευμετάβλητη και μπορεί να σημειώσει εύκολα πτώση (όπως και άνοδο), όπως άλλωστε έχει συμβεί πολλές φορές την τελευταία πενταετία. Το γεγονός δε ότι η αξία του εικονικού νομίσματός μπορεί να αλλάξει ταχέως ή ακόμη και να μηδενιστεί δεν το καθιστά ασφαλές στις συναλλαγές.

Όταν κάποιος σε Ελλάδα και Ευρώπη χρησιμοποιεί εικονικά νομίσματα ως μέσο πληρωμής για την απόκτηση αγαθών και υπηρεσιών δεν προστατεύεται με δικαιώματα επιστροφής χρημάτων που - βάσει του δικαίου της ΕΕ - προβλέπονται, για παράδειγμα, για τα εμβάσματα από συμβατική τράπεζα ή άλλο λογαριασμό πληρωμών. Τέλος, ο αντιλογισμός μη εξουσιοδοτημένων ή εσφαλμένων χρεώσεων σε ψηφιακό πορτοφόλι -συνήθως- δεν είναι εφικτός.

Newsroom ΔΟΛ

το μπιτκοιν δεν εχει σταθερη τιμη οποτε μπορει να χασεις λεφτα !!!!
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Καλησπερα παιδια, ξερεται αν καποια εταιρια στοιχηματος δεχεται paysafecard γιατι πηρα καρτα απο περιπτερο και στην στοιχημαν δεν την δεκτηκαν.
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Καλησπερα παιδια, ξερεται αν καποια εταιρια στοιχηματος δεχεται paysafecard γιατι πηρα καρτα απο περιπτερο και στην στοιχημαν δεν την δεκτηκαν.
ο χρησταρας λεει για την μπετ365
 

Επισκέπτης
Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω μπορω να κανω κανονικα τις αγορες μου απο ebay και Paypal.
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.289
Like
398
Πόντοι
36
Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω μπορω να κανω κανονικα τις αγορες μου απο ebay και Paypal.
φυσικα και οχι και απο οτι μου ειπαν στην hsbc μεχρι τελος του χρονου ετσι θα ειναι
εκτος αν βρεις καποιον φιλο σου που εχει paypal balance
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
φυσικα και οχι και απο οτι μου ειπαν στην hsbc μεχρι τελος του χρονου ετσι θα ειναι
εκτος αν βρεις καποιον φιλο σου που εχει paypal balance
και βαλε.
σιγα μην ξερουν δηλαδη.
ετσι οπως παμε βαλε κ ολο το 16 κ βλεπουμε
warnwarn.gif
 
 

KINDEREKPLIXI_@1976

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
872
Like
919
Πόντοι
86
καλημερα παιδια . συνεβει κατι κουφο και θελω την βοηθεια σας. εκανα δοκιμαστικη αγορα απο EBAY και εβαλα 3 πραγματακια αξιας 5 , 9 και 15€ σε μια παραγγελια απο διαφορετικα STORES ομως . με πηγε στο PAY PAL για να ολοκληρωσω την πληρωμη  - WEB BUY καρτα - και την πρωτη φορα δεν την δεχτηκε. μου ζητησε να γινει η πληρωμη απο την αλλη καρτα που εχω δωσει (VISA) και παλι δεν μπορεσε ..... μετα απο 5 λεπτα ξανεκανα την δοκιμη και πληρωθηκε η αγορα μου !!!!!!!!!!! απο την WEB BUY καρτα μου ΑΛΛΑ μονο για τα 2 προιοντα (14€ ) και αφησε το 3ο απ'εξω....... ... τι σκατα εγινε ???? πως περασαν τα 2 και εμεινε το 1 απ'εξω αφου ηταν μια παραγγελια???? και να καταλαβω οτι εγινε επειδη ηταν 3 διαφορετικα Stores .. πως περασε εστω και μιση η πληρωμη???? περριτο να πω οτι απο τοτε δεν ξαναπερασε μεχρι τωρα καμια πληρωμη......
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Παντως εγω pay pal κανονικα
 

matzas

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2011
Μηνύματα
709
Κριτικές
35
Like
81
Πόντοι
16
Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω μπορω να κανω κανονικα τις αγορες μου απο ebay και Paypal.
Μπορεις κανονικα αρκει να κανεις τι κολπο του εικονικου λογαριασμου που αναφερεται πιο πριν....
Με μια χρεωση 3,5%
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom