Νέα

Black power

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα βυζολάγνος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 62K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Απίστευτος ο Κένι Γκάρετ!Τον είδα τον χειμώνα που είχε έρθει με Κορία και Μακλάφλιν στο Παλλάς.Εκλεψε την παράσταση.Αυτή είναι μαύρη μουσική!Sorry αλλά εδώ μέσα  βλέπω οτι οι περισσότεροι ποστάρουν ραπ και ποπ απο καλλιτέχνες που δεν έχουν καμία σχέση με μαύρη μουσική.Sorry κιόλας αλλά δεν γουστάρω ραπ!Περί ορέξεως βέβαια.Ναι αλλά όταν μιλάμε για αυθεντική μαύρη μουσική για μένα δεν έχει καμία δουλειά η ραπ και το χιπ-χοπ.Ισως σε ένα άλλο θέμα για το συγκεκριμένο είδος θα ταίριαζε καλύτερα.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
Απίστευτος ο Κένι Γκάρετ!Τον είδα τον χειμώνα που είχε έρθει με Κορία και Μακλάφλιν στο Παλλάς.Εκλεψε την παράσταση.Αυτή είναι μαύρη μουσική!Sorry αλλά εδώ μέσα  βλέπω οτι οι περισσότεροι ποστάρουν ραπ και ποπ απο καλλιτέχνες που δεν έχουν καμία σχέση με μαύρη μουσική.Sorry κιόλας αλλά δεν γουστάρω ραπ!Περί ορέξεως βέβαια.[size=14pt]Ναι αλλά όταν μιλάμε για αυθεντική μαύρη μουσική για μένα δεν έχει καμία δουλειά η ραπ και το χιπ-χοπ.[/size]Ισως σε ένα άλλο θέμα για το συγκεκριμένο είδος θα ταίριαζε καλύτερα.

Νομίζω ότι είσαι αρκετά υπερβολικός.
Η rap είναι ο ορισμός της μαύρης μουσικής ειδικά στις USA και σε χώρες με υψηλά ποσοστά μεταναστών αφρικανικής καταγωγής.
Ήταν μία μουσική που για πολλά χρόνια ήταν από μαύρους για μαύρους, κανένα άλλο (ψιλογνωστό) είδος μουσικής ποτέ δεν είχε τόσο συγκεκριμένο κοινό όσο αυτή. Δεκτό το ότι δεν σου αρέσει αλλά αυτό το σχόλιο ήταν πολύ άκυρο κατά τη γνώμη μου.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
Αγαπητά μου συνκαγκουρόπαιδα, εις μνήμην του Βασιλιά θα σας αφιερώσω από ένα τραγούδι του.

Εδώ με τον άλλο μεγάλο Μιχαλάκη.
basketball-028.gif

Για τον Νίντζα που είναι και μπασκετικός. :rockon: :rockon: :rockon:

Michael Jackson - Jam

Σωστός είσαι άρχοντα.
Το θυμόμουν αυτό το video clip, όπως όλα του MJ ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του.
Και για να μη ξεχνιόμαστε, MJ > MJ.

Πάρτε ένα δυνατό των Orishas.

Naci Orishas - Orishas

[flash=560,440]]
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
http://tbn2.google.com/images?q=tbn:9oduyfRXemAXeM:[URL unfurl="true"]http://www.curtoons.com/newlogos/lilroo.jpg[/img[/URL]] new song by Sean Paul :bounce:

[b]So Fine - Sean Paul[/b]

[youtube=560,440]gsT1Bvm6u7Y[/youtube]
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
Airplay gainer και λογικά πάει για hit σε λίγες βδομάδες. :boff:

Fire Burning - Sean Kingston

[youtube=560,440]4WRN3YG6Hyk[/youtube]
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Αυτό είναι τέχνη!!!
Τι να πρωτοσχολιάσω? Το video? Τους στίχους? Το χορό? Τα ρούχα? Τη φάση?
Είναι ένα αριστούργημα.

You're A Jerk - New Boyz

[youtube=560,440]qv9VKKXwVxU[/youtube]
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
Συνεχίζω με τα νέα ταλέντα που το 2ο κομμάτι τους είναι remix του 1ου τους. :2funny:

Booty Dew - The G Spot Boyz

[youtube=560,440]NAnt4fsIaHM[/youtube]
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
Κλείνω με μία πονηρή καγκουριά. :booty:

Cheah Bah (Fight Night Remix) - Young Dre The Truth feat. Snoop Dogg

[youtube=560,440]PduVZP6GvE8[/youtube]
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
^^τι ρεφρεν! :2funny: :2funny:
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66

Ε ναι βρε, μόνο τσια μπι θα λέω από εδώ και πέρα αλλά δε ξέρω τι σημαίνει.
Ρώτα κανα ψαγμένο δικό/ιά σου που είναι στη φάση να μάθουμε ερμηνεία.
Μακράν το καλύτερο ρεφρέν είναι στο παρακάτω video όπου ο Soulja Boy δείχνει τι λέει στα άτομα που τον πρήζουν συνεχώς τώρα που είναι διασημότητα. :rockon:

Yahhh Trick Yahhh - Soulja Boy Tell'Em feat. Arab

[flash=560,440]]
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
-r ya talkin to me nigga?????

-cheah bah 

-aiiight!
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Φίλε mouNINJA παραδέχομαι οτι η ραπ σαν είδος μουσικής παρότι δεν μου ταιριάζει,έχει μεγάλο κοινό και έχει εξελιχθεί αρκετά.Και βέβαια δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να είμαι αφοριστικός και να κακίζω όλους όσους την ακούνε.Ο καλύτερός μου φίλος είναι τρελός φαν.Επειδή ακούω πολλή μουσική και προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και να προσπαθήσω ακόμα και με είδη που δεν μου ταιριάζουν,θέλω να πω οτι έχω ακούσει αρκετή ραπ.Αλλά για μένα δεν ανήκει στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ μαύρη μουσική.Αν έχεις ακούσει παλαιότερα τζαζ,σόουλ και μπλουζ κομμάτια(και δεν εννοώ τα διάσημα και ιστορικά κομμάτια) θα δεις οτι η αντιγραφή και τα κλεψίματα είναι πολλά και θεωρώ έχουν γίνει με άκομψο τρόπο-όχι πάντα βέβαια.Ισως φταίει το γεγονός οτι θέλω ν'ακούω μουσική και να ξέρω οτι κάποιος παίζει κάποιο όργανο που αναγνωρίζω την χροιά του και αυτοσχεδιάζει ή βγάζει την ψυχή του ή κάνει κι ένα φαλτσάκι που θα μείνει κιόλας!Αυτή είναι η μόνη μου ένσταση.Απο 'κει και πέρα,ο καθένας ποστάρει οτι γουστάρει κι αγαπά κι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.626
Like
28
Πόντοι
66
Φίλε mouNINJA παραδέχομαι οτι η ραπ σαν είδος μουσικής παρότι δεν μου ταιριάζει,έχει μεγάλο κοινό και έχει εξελιχθεί αρκετά.Και βέβαια δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να είμαι αφοριστικός και να κακίζω όλους όσους την ακούνε.Ο καλύτερός μου φίλος είναι τρελός φαν.Επειδή ακούω πολλή μουσική και προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και να προσπαθήσω ακόμα και με είδη που δεν μου ταιριάζουν,θέλω να πω οτι έχω ακούσει αρκετή ραπ.Αλλά για μένα δεν ανήκει στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ μαύρη μουσική.Αν έχεις ακούσει παλαιότερα τζαζ,σόουλ και μπλουζ κομμάτια(και δεν εννοώ τα διάσημα και ιστορικά κομμάτια) θα δεις οτι η αντιγραφή και τα κλεψίματα είναι πολλά και θεωρώ έχουν γίνει με άκομψο τρόπο-όχι πάντα βέβαια.Ισως φταίει το γεγονός οτι θέλω ν'ακούω μουσική και να ξέρω οτι κάποιος παίζει κάποιο όργανο που αναγνωρίζω την χροιά του και αυτοσχεδιάζει ή βγάζει την ψυχή του ή κάνει κι ένα φαλτσάκι που θα μείνει κιόλας!Αυτή είναι η μόνη μου ένσταση.Απο 'κει και πέρα,ο καθένας ποστάρει οτι γουστάρει κι αγαπά κι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται.

Απ' ότι βλέπω έχουμε αρκετά διαφορετικά γούστα αλλά καταλαβαίνω τον τρόπο προσέγγισής σου.
Έχεις δίκαιο σε αυτά που λες περί αντιγραφής/κλεψιμάτος αφού δίνουν και παίρνουν στο συγκεκριμένο είδος μουσικής. Επίσης τα μεγάλα ονόματα στο χώρο της rap/r'n'b δε μπορούν να συγκριθούν με τα είδη που προανέφερες μιας και είναι μεταγενέστερα, δεν έχουν επηρρεάσει με τη σειρά τους κάποιο άλλο είδος μουσικής και το κοινό που ακούει μόνο hip hop μουσική είναι πολύ πιο συγκεκριμένο σε σχέση με jazz/soul/blues etc. Εγώ μιας και είμαι πιτσιρικάς δεν έχω προλάβει τα είδη που λες και ουσιαστικά μεγάλωσα την περίοδο που η mainstream μουσική ήταν η r'n'b. Ακόμη, θεωρώ ότι σήμερα όταν κάποιος ακούσει τη φράση "μαύρη μουσική" ο πρώτος συνειρμός που κάνει είναι με το hip hop (άσχετα αν είναι σωστό ή όχι) καθότι στις μέρες μας είναι το αντιπροσωπευτικότερο και δημοφιλέστερο δείγμα αυτής της μουσικής. Σε όλα τα άλλα που λες δεν έχω να σχολιάσω κάτι μιας και θα έγραφα ακριβώς τα ίδια.
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Φίλε mouninja να σου πω την αλήθεια δεν είχα καταλάβει οτι είσαι τόσο πιτσιρικάς!!!Και μου είχε κάνει εντύπωση που άκουγες τέτοια μουσική!Απο τον τρόπο που γράφεις είχα την εντύπωση οτι θα είσαι μεγαλύτερος.Ναι,όντως για την γενιά σου,αυτή είναι  η μουσική σας και όταν λέμε μαύρη μουσική αυτό έχει καταλήξει να σημαίνει πια.Αφού σου αρέσει πάντως αυτό το στυλ σου προτείνω να ακούσεις και να ψαχτείς σε παλιότερα κομμάτια κυρίως της funky soul και θα βρεις σίγουρα καλλιτέχνες και κομμάτια που θα σου αρέσουν γιατί απο'κει ξεκίνησαν όλα.Καλές ακροάσεις.

Την Δευτέρα όλοι στον Λυκαβηττό για να τιμήσουμε την μουσική της ξεχωριστής Νινα Σιμόν!Ακόμα και μετά απο μια 5ετία που έφυγε δεν νπορώ να το πιστέψω.Νομίζω οτι θα βγει να τραγουδήσει κι αυτή την Δευτέρα μαζί με την κόρη της!!!
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166

Tyra B- Still In Love
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom