Νέα

Bitcoin - Κρυπτονομίσματα και Φορολόγηση σε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tkinaliss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 685
  • Εμφανίσεις 36K
  • Ετικέτες
    bitcoin
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Κάτι έκανε λάθος... Όταν έχεις κέρδος πουλάς και ξαναμπαίνεις όταν πέσει
Τι έγινε με το άλλο θέμα που είχες για το εύκολο χρήμα με τις διαφημίσεις;
Στο κλείσανε;
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Δε χρειάζεται να μεταφέρεις κέρδη σε ελληνικη τράπεζα, κάθε ανταλλακτηριο έχει και χρεωστική κάρτα που οταν πουλάς τα crypto σου και μπαίνουν στο Fiat wallet σου, από εκεί μπορείς να κάνεις πληρωμές και αναλήψεις με τη κάρτα σου. Τώρα αν έχεις μεγάλα κέρδη και θες να τα μεταφέρεις σε ελληνικη τράπεζα, 15% ισχύει μέχρι τώρα.
Η συναλλαγες αυτές περνανε απο την τράπεζα όμως μέσω pos
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Νομίζω πλέον είναι αργά να μπεις το πολύ το κέρδος βγήκε.

Ήταν άγρια Δύση κάποτε πλέον θα βάλουν κανόνες κλπ,δε νομίζω θα βγει το τρελό χρήμα
Oχι... Είναι νωρίς
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Τι έγινε με το άλλο θέμα που είχες για το εύκολο χρήμα με τις διαφημίσεις;
Στο κλείσανε;
Το κλείσανε με αιτιολογία "scam", λες και με ενα νημα που άνοιξα για ένα app το οποίο οντως προς το παρών πληρώνει.. Το σβήσανε λες και θα πουλάγαν τα σπίτια τους εδώ στο bou για να τζογαρουν και θα τους έπαιρνα στο λαιμό μου.. Όπως είχα γράψει 100 φορες στο νήμα, ο καθένας το ψάχνει και αποφάσιζει και είναι υπεύθυνος για το που βάζει τα χρήματα του.. Κλείσανε το νήμα οτι ήταν δημόσια απειλη κ καλά αχαχα.. Τεσπα οκ
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Η συναλλαγες αυτές περνανε απο την τράπεζα όμως μέσω pos
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Oχι... Είναι νωρίς
Ανάληψη από ΑΤΜ κάνεις με κάρτα πχ binance, δε φαίνεται πουθενά η συναλλαγή
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Ανάληψη από ΑΤΜ κάνεις με κάρτα πχ binance, δε φαίνεται πουθενά η συναλλαγή
Έχεις κάρτα binance? Εγώ πρόσφατα δοκίμασα να τη βάλω σε pos και έβγαλε ότι δεν αναγνωρίζεται. Την έχω ενεργοποιημενη.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Έχεις κάρτα binance? Εγώ πρόσφατα δοκίμασα να τη βάλω σε pos και έβγαλε ότι δεν αναγνωρίζεται. Την έχω ενεργοποιημενη.
Την περιμένω να μου έρθει.. Από όλα τα pos κάνεις ανάληψη με 2.50 ευρώ χρέωση, δεν εξηγητε να μην μπορείς να κάνεις ανάληψη..
Στη τελική φτιάχνεις revolut και τα παίρνεις από εκεί
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Το κλείσανε με αιτιολογία "scam", λες και με ενα νημα που άνοιξα για ένα app το οποίο οντως προς το παρών πληρώνει.. Το σβήσανε λες και θα πουλάγαν τα σπίτια τους εδώ στο bou για να τζογαρουν και θα τους έπαιρνα στο λαιμό μου.. Όπως είχα γράψει 100 φορες στο νήμα, ο καθένας το ψάχνει και αποφάσιζει και είναι υπεύθυνος για το που βάζει τα χρήματα του.. Κλείσανε το νήμα οτι ήταν δημόσια απειλη κ καλά αχαχα.. Τεσπα οκ
Κρίμα γιατί είχα περιέργεια να μάθω νέα από την εξέλιξη της εταιρείας.

Έχω φίλο που τη δουλεύει εντατικά και την υποστηρίζει τρελά αν και του έχω πει να προσέχει.
Αναρωτιέμαι ακόμα από πού βγαίνουν τα χρήματα.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Την περιμένω να μου έρθει.. Από όλα τα pos κάνεις ανάληψη με 2.50 ευρώ χρέωση, δεν εξηγητε να μην μπορείς να κάνεις ανάληψη..
Στη τελική φτιάχνεις revolut και τα παίρνεις από εκεί
Οχι πηγα να κάνω μια αγορά και έβγαλε ότι δεν αναγνωρίζεται
 

woopsie

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Σεπ 2020
Μηνύματα
572
Κριτικές
12
Like
2.447
Πόντοι
1.196
Αν κάποιος πιστεύει στα κρυπτονομισματα ας πάρει μετοχές της coinbase,που είναι ανταλλακτήριο. Καλύτερος επιμερισμός κινδύνου.
ναι αλλά το coinbase είναι το χειρότερο ανταλλακτήριο, σε γδέρουν στις χρεώσεις σε κάθε trade, μόνο οι Αμερικάνοι το χρησιμοποιούν αναγκαστικά.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Κρίμα γιατί είχα περιέργεια να μάθω νέα από την εξέλιξη της εταιρείας.

Έχω φίλο που τη δουλεύει εντατικά και την υποστηρίζει τρελά αν και του έχω πει να προσέχει.
Αναρωτιέμαι ακόμα από πού βγαίνουν τα χρήματα.
Windmedia το λένε.. Πυράμιδα είναι. . Οντως το πιο πιθανό είναι να σκάσει.. Στη Γερμανία όμως λειτουργεί 2 χρόνια.. Φαντάσου όμως να βάλεις 600 ευρω και για 2 χρόνια να παίρνεις άμεσα ανάληψημα 25 ευρώ την μέρα.. Κάνε τον υπολογισμό είναι 750 το μήνα

Ήδη πολλοί έχουν κανει απόσβεση και πλέον ότι παίρνουν είναι κέρδος.. Ας παίξει έστω ένα χρόνο πολλοί θα βγαλουν, ήδη βγάζουν πολλοι
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
:sunglasses:
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-04-21-22-13-02-042_com.nexowallet.jpg
    Screenshot_2022-04-21-22-13-02-042_com.nexowallet.jpg
    372,2 KB · Εμφανίσεις: 48
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.107
Κριτικές
6
Like
814
Πόντοι
96
ας τα πάρουμε από την αρχή.

οι αγορές των crypto όπως και κάθε επενδυτικού προιόντος δηλώνονται (κανονικά) στη φορολογική δήλωση της χρονιάς που έγιναν. αν πουλήσεις την ίδια χρονιά προφανως ο λογιστής σου θα τα σημειώσει όλα όταν ετοιμάσει τη δήλωση σου.

είναι προφανες οτι αφού η αγορά των crypto έγινε ειτε με κάρτα είτε με κατάθεση σε κάποιο ανταλλακτήριο θα πρέπει να μπορεί να δικαιολογηθεί από πλευράς τεκμηρίων.

όλα δε τα ανταλλακτήρια αν διαβάσεις πολύ προσεκτικά τα ψιλά γραμματα θα δεις οτι σε περίπτωση που ζητηθεί από τις φορολογικές αρχές , δίνουν τα πάντα. θεωρω οτι ειναι θέμα χρόνου να φτάσουμε στο σημείο να πρέπει να κάνουν αυτοματοποιημένα ραπόρτα (βλέπε CRS)με το τι έχει ο κάθε χρήστης (έχεις κάνει ήδη KYC οπότε ξέρουν κάτοικος ποιας χωρας είσαι) και να τα στέλνουν στις αντίστοιχες αρχές προκειμένου να μπορουν να προσφέςρουν τις υπηρεσίες τους στην κάθε χωρα.

προσοχή επειδη συμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία μας υπάρχει όριο στα πόσα trades μπορείς να κάνεις το χρόνο. από ενα νούμερο (μικρό) και πάνω θα πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία.

η κάθε μετατροπή crypto σε fiat ειναι φορολογήσιμο γεγονός άσχετα με το αν τα μεταφέρεις σε ελληνική ή αλλοδαπή τράπεζαή τα αφηνεις στο ανταλλακτήριο. όσον αφορά τις αλλοδαπές τράπεζες διάβασε περι CRS και FATCA. όλες μοιράζονται πληροφορίες σχετικά με καταθέσεις αλλοδαπών ΑΦΜ με τις αντίστοιχες κυβερνήσεις. άλλο αν είμαστε κωλοχανείο εδώ στο γιουνανιστάν και δεν ασχολούντε. όταν αντιληφθούν οτι υπάρχει αρκετό ψωμί, θα αρχίσουν να σκάνε μπιλιετάκια με γαμησιάτικα.

αν τα κάνεις stablecoin θεωρητικά δεν ειναι φορολογήσιμο γεγονός για το ελληνικό κράτος. υπόψιν οτι η ΕΕ έχει βάλει στο μάτι τα stablecoins. το party δεν θα κρατήσει πολύ.

οι κάρτες των διαφόρων ανταλλακτηρίων ειναι μια καλή λύση να χρησιμοποιήσεις πιθανά κέρδη στην καθημερινότητα σου. πχ σουπερ μάρκετ, βενζίνες, κλπ. αν θέλεις να κάνεις μια αγορά μεγάλη πχ αμάξι ή ακίνητο που αποτελούν τεκμήρια τότε θα έχεις ενα θεματάκι.
EDIT : εν έτη 2022 πάντως κάνοντας χρηση μιας κάρτα πχ της binance ο μονος τρόπος να σε μαγκώσουν ειναι να ζητησουν οι αρμόδιες αρχές από το ανταλλακτήριο πληροφορίες για όλους ή κάποιους έλληνες χρήστες. πιο πιθανον ειναι να γινει ο κουτσούμπας ΠΘ.... :buck2:

φορολογηση 15% + εισφορά αλληλεγγυής.
Φίλε εαν πουλάς κ αγοράζεις μετοχές πολλες φορεσ / έτος γιατι να κάνεις έναρξη στην εφορια ; Κ στα ποσα trades θέλει βιβλια στην εφορια ;
 

Wandererwonder

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
903
Κριτικές
18
Like
3.101
Πόντοι
1.436
Τι είναι το Bitcoin; Πώς εξελίχθηκε; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του; Γιατί είναι επαναστατικό; Πόσο ασφαλές είναι; Πώς εξασφαλίζει οικονομική ανεξαρτησία; Γιατί είναι καλύτερο από τον χρυσό; Πώς αγοράζουμε και πώς πουλάμε; Και πώς φορολογούνται τα κέρδη από Bitcoin; Πώς γεννήθηκαν τα κρυπτονομισματα; Πώς σχηματίζεται το νέο χρηματοοικονομικό σύστημα και τι ρόλο έχουν οι DeFi;

Έχετε επένδυσει σε κάποιο crypto τύποι??

Έχετε κέρδη ή είστε μειων??

Πιστεύετε τα crypto έχουν μέλλον??

Αν μπαίναμε στο bitcoin πριν 10 χρόνια? Μηπως και τώρα δεν είναι αργά?
υπαρχουν ευκαιριες για μεγαλα κερδη με altcoins αλλα το ρισκο ειναι μεγαλο...και γενικα θελει πολυ μελετη
και προσοχη στους απατεωνες....μια θαλασσα απο απατεωνες....
ειχα καποια κερδη σχετικα καλα το τελευταιο καιρο και ολως παραδοξως μου στελνει απο το πουθενα μια Μαλαισιανή μηνυμα στο whatsapp...οντως γυναικα γιατι καναμε βιντεοκληση και ολη ιστορια ηταν να μου δωσει link σε ενα site απατη...φυσικα δε το εχαψα και μετα της ειπα οτι χωρις τα φιλτρα μοιαζει με γρια και την εκανα block...LOL
και φυσικα εννοείτε σε καθημερινη βαση απατεώνες στελουν μηνυματα στο Insta
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
υπαρχουν ευκαιριες για μεγαλα κερδη με altcoins αλλα το ρισκο ειναι μεγαλο...και γενικα θελει πολυ μελετη
και προσοχη στους απατεωνες....μια θαλασσα απο απατεωνες....
ειχα καποια κερδη σχετικα καλα το τελευταιο καιρο και ολως παραδοξως μου στελνει απο το πουθενα μια Μαλαισιανή μηνυμα στο whatsapp...οντως γυναικα γιατι καναμε βιντεοκληση και ολη ιστορια ηταν να μου δωσει link σε ενα site απατη...φυσικα δε το εχαψα και μετα της ειπα οτι χωρις τα φιλτρα μοιαζει με γρια και την εκανα block...LOL
και φυσικα εννοείτε σε καθημερινη βαση απατεώνες στελουν μηνυματα στο Insta
Εννοειται θέλει προσοχή και εγώ ειμαι παθών βέβαια.. Μπηκα σε ένα site (coonska το λέγαν) για binary trade.. Με βοηθάει μια mentor στο trade.. Τα 300 ustd μου τα έκανε 800 σε μια ημέρα λέω ωπα.. Της λέω θέλω να στειλω πισω binance τα μισά και μου είπε δε γίνεται μπορω μετά από 3 μήνες όπου μέχρι τότε με μηδένισε και μου έλεγε να φορτώσω κι άλλα ustd και να προσπαθήσω πάλι trade.. Ότι ήταν μια ατυχία δηλ. έλεγε για να ξαναπροσπαθησω
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Εννοειται θέλει προσοχή και εγώ ειμαι παθών βέβαια.. Μπηκα σε ένα site (coonska το λέγαν) για binary trade.. Με βοηθάει μια mentor στο trade.. Τα 300 ustd μου τα έκανε 800 σε μια ημέρα λέω ωπα.. Της λέω θέλω να στειλω πισω binance τα μισά και μου είπε δε γίνεται μπορω μετά από 3 μήνες όπου μέχρι τότε με μηδένισε και μου έλεγε να φορτώσω κι άλλα ustd και να προσπαθήσω πάλι trade.. Ότι ήταν μια ατυχία δηλ. έλεγε για να ξαναπροσπαθησω
μακρυα απο μεντορες και μαλακιες
 

Wandererwonder

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
903
Κριτικές
18
Like
3.101
Πόντοι
1.436
Windmedia το λένε.. Πυράμιδα είναι. . Οντως το πιο πιθανό είναι να σκάσει.. Στη Γερμανία όμως λειτουργεί 2 χρόνια.. Φαντάσου όμως να βάλεις 600 ευρω και για 2 χρόνια να παίρνεις άμεσα ανάληψημα 25 ευρώ την μέρα.. Κάνε τον υπολογισμό είναι 750 το μήνα

Ήδη πολλοί έχουν κανει απόσβεση και πλέον ότι παίρνουν είναι κέρδος.. Ας παίξει έστω ένα χρόνο πολλοί θα βγαλουν, ήδη βγάζουν πολλοι
ειχα παει πριν λιγο καιρο να κανω download να δω τι παιζει τουλαχιστον και δεν ειναι στο Play store δηλαδη ειναι αλλα παλι πρεπει εξωτερικα να κανεις download...αρα σημαινει μπορει να ειναι και spyware...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom