Νέα

Ασυρματο αισθητηρα θερμοκρασιας ηλιακου θερμοσιφωνα

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (1 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
447
Like
567
Πόντοι
81
Συναδελφοι,
Ειμαι στον 1ο οροφο, και θελω να εγκαταστησω εναν ασυρματο αισθητηρα (για να βλεπω απομακρυσμενα τη μετρηση και μεσω ιντερνετ οταν ειμαι εκτος σπιτιου) για την μετρηση της θερμοκρασιας (νερου) του ηλιακου μου θερμοσιφωνα που ειναι εγκατεστημενος στην ταρατσα (3ος οροφος). Ομως θελω το καλωδιο που εχει τον αισιθητηρα (temperature probe) να εχει μεγαλο μηκος, ωστε η μια ακρη να ειναι στον θερμοσιφωνα στην ταρατσα και την αλλη ακρη να την καταληξω μεσα στο σπιτι στον 1ο οροφο για να βλεπω την ενδειξη απο τον μετρητη (θα κατεβασω το καλωδιο μεσα απο την σωληνα εξαερισμου του μπανιου). Αυτο σημαινει οτι θελω το καλωδιο να εχει μεγαλο μηκος (πχ περι τα 15 μετρα). Εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο ?

Ευχαριστω.
 

dimigoall

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
4.184
Κριτικές
60
Like
25.769
Πόντοι
22.886
Συναδελφοι,
Ειμαι στον 1ο οροφο, και θελω να εγκαταστησω εναν ασυρματο αισθητηρα (για να βλεπω απομακρυσμενα τη μετρηση και μεσω ιντερνετ οταν ειμαι εκτος σπιτιου) για την μετρηση της θερμοκρασιας (νερου) του ηλιακου μου θερμοσιφωνα που ειναι εγκατεστημενος στην ταρατσα (3ος οροφος). Ομως θελω το καλωδιο που εχει τον αισιθητηρα (temperature probe) να εχει μεγαλο μηκος, ωστε η μια ακρη να ειναι στον θερμοσιφωνα στην ταρατσα και την αλλη ακρη να την καταληξω μεσα στο σπιτι στον 1ο οροφο για να βλεπω την ενδειξη απο τον μετρητη (θα κατεβασω το καλωδιο μεσα απο την σωληνα εξαερισμου του μπανιου). Αυτο σημαινει οτι θελω το καλωδιο να εχει μεγαλο μηκος (πχ περι τα 15 μετρα). Εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο ?

Ευχαριστω.
Ασύρματο αισθητήρα με καλώδιο ? :confused:
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
447
Like
567
Πόντοι
81
Ασύρματο αισθητήρα με καλώδιο ? :confused:
Το καλωδιο ανεφερα παραπανω οτι αφορα το temperature probe (δηλαδη το καλωδιο που εχει στην μια ακρη του τον αισθητηρα, ενω η αλλη ακρη του καταληγει στην ψηφιακη οθονη της συσκευης) . Η ασυρματη λειτουργια αφορα στη δυνατοτητα να συνδεεεται ο αισθητηρας ασυρματα στο ιντερνετ ωστε να λαμβανω την μετρηση απο app (πχ ewelink) για να μπορω να βλεπω την θερμοκρασια και μεσω ιντερνετ. Αλλο το καλωδιο μετρησης της θερμοκρασιας, και αλλο η ασυρματη συνδεση
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.615
Κριτικές
31
Like
13.191
Πόντοι
5.097
καταρχην για να τοποθετησεις αισθητηριου να βλεπεις θερμοκρασια νεορυ θα πρεπει το μποιλερ να εχει υποδοχη για να τοποθετηθει το αισθητηριο αλλιως δεν κανεις δουλεια.
εφοσον εχεις προβλεψει και υπαρχει η καταλληλη οπη αγοραζεις ενα πουρακι(αισθητηριο θερμοκρασιας και εναν κοντρολερ νομιζω βγαζει η sonoff το καλωδιο μην σε προβληματιζει τοσο επεκτεινεται.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.615
Κριτικές
31
Like
13.191
Πόντοι
5.097
Το καλωδιο ανεφερα παραπανω οτι αφορα το temperature probe (δηλαδη το καλωδιο που εχει στην μια ακρη του τον αισθητηρα, ενω η αλλη ακρη του καταληγει στην ψηφιακη οθονη της συσκευης) . Η ασυρματη λειτουργια αφορα στη δυνατοτητα να συνδεεεται ο αισθητηρας ασυρματα στο ιντερνετ ωστε να λαμβανω την μετρηση απο app (πχ ewelink) για να μπορω να βλεπω την θερμοκρασια και μεσω ιντερνετ. Αλλο το καλωδιο μετρησης της θερμοκρασιας, και αλλο η ασυρματη συνδεση

αυτο ψαχνεις με καλωδιο 15μ.
 

rsotos7

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2022
Μηνύματα
2.309
Κριτικές
24
Like
6.644
Πόντοι
3.446
Λινκ ηλιακου θερμοσιφωνα να δουμε εαν μπαινουμε.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.149
Like
4.694
Πόντοι
1.756
τι το θες αυτο??
οταν εχει ηλιο εξω, το ηλιακο θα ζεστανει....
που ειναι το προβλημα σου???
οταν αναβεις θερμοσιφωνα ανεβαινεις στο παταρι να δεις τον δεικτη???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom