Νέα

Απεβίωσε ο θρύλος Lemmy......RIP

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anexelektos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 129
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
οι μεταλάδες είναι η μόνη μη ευνουχισμένη και ακομπλεξάριστη σύγχρονη "κοινωνική ομάδα" που υπήρξε ποτέ...  :grin:

Φίλε, ας μην το συνεχίζουμε άλλο, με τον κάθε έναν που αμολάει την κοτσάνα του, γρηγορότερα από την κλανιά του.  :badair:
Ας μείνουμε στο θέμα μας.
Αξίζει να αναφέρουμε για την ιστορία, ότι ο Lemmy είχε την μεγάλη τιμή στα νιάτα του, να συνοδεύσει τον J. Hendrix
σε κάποιες περιοδείες του.

Παραθέτω εδώ και μια φωτογραφία του νεαρού Lemmy (δεκαετία '60, με τους Rocking Vickers)! Από μικρός φαινότανε αλάνι  :rockon: :rockon:

 

Συνημμένα

  • Lemmy-Rockin-Vicar.jpg
    Lemmy-Rockin-Vicar.jpg
    33 KB · Εμφανίσεις: 57

brazil69

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2015
Μηνύματα
51
Like
2
Πόντοι
0
ΘΡΥΛΟΣ είναι μονο ενας ....η ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ .
Ολα γαμιουνται σημερα, αντε και συ γαμησου... (με την καλη εννοια, ετσι;). Βρε εχουμε πενθος, δεν το καταλαβαινεις; Ολοι εμεις, που μεγαλωσαμε με motorhead, και τρεχαμε στο Σπορτινγκ, και στο Ροδον να τους δουμε, χασαμε εναν δικο μας ανθρωπο...
 

high voltage

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Δεκ 2015
Μηνύματα
399
Κριτικές
33
Like
2.954
Πόντοι
2.591
Ρωτησαν τον Lemmy σε συνεντευξη, αν εχει κοιμηθει ποτε με ασχημη γυναικα.

-Οχι ποτε, απαντησε, απλα εχω ξυπνησει πολλες φορες, με μια απ' αυτες πλαι μου.

Απλα θεος.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.116
Κριτικές
491
Like
37.352
Πόντοι
41.447
:) :)
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1451408993644.jpg
    FB_IMG_1451408993644.jpg
    27,1 KB · Εμφανίσεις: 33

btra21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
202
Κριτικές
7
Like
395
Πόντοι
281
Ειλικρινα το ινδαλμα των "παιδικων μου χρονων" σαν χεβυμεταλλας και ΘΥΡΑ 21.
Ακομα θυμαμαι στο Σπορτινγκ την συναυλια τους και τον Lemmy να τραγουδα "shut up you talk too loud, you do not fit in with the crowd" σε ενα σκινχεντ ξεμπαρκο που ειχε καταφερει να μπει παρολο το ξυλο που ειχε πεσει στον σταθμο του Αγ. Ελευθεριου, στο ντου που ειχε γινει.
Αξεχαστες στιγμες μαγκες.
:kneel: respect

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ειλικρινα το ινδαλμα των "παιδικων μου χρονων" σαν χεβυμεταλλας και ΘΥΡΑ 21.
Ακομα θυμαμαι στο Σπορτινγκ την συναυλια τους και τον Lemmy να τραγουδα "shut up you talk too loud, you do not fit in with the crowd" σε ενα σκινχεντ ξεμπαρκο που ειχε καταφερει να μπει παρολο το ξυλο που ειχε πεσει στον σταθμο του Αγ. Ελευθεριου, στο ντου που ειχε γινει.
Αξεχαστες στιγμες μαγκες.
:kneel: respect

Μπράβο φίλε!  :hi: Πέρα όμως, από τα προσωπικά βιώματα ή τις μουσικές προτιμήσεις, θα πρέπει όλοι να αναγνωρίσουμε τον Lemmy
ως μια σπουδαία προσωπικότητα και φυσιογνωμία της μουσικής, που δεν κρίνεται μόνο με μουσικά κριτήρια, αλλά και ως γενικό
attitude και στάση ζωής. Γι' αυτό μιλάμε για έναν θρύλο, σήμερα, και όχι για άλλη μια μουσική απώλεια. Ο τύπος, ανήκει
στα ηρωικά και ιερά ονόματα, όπως ο Johnnie Cash για την country, ο John Lee Hooker για το blues, ο James Brown για τη funk,
ο Tom Jones για Soul και R&B, και ο Frank Sinatra για όλα...
Όλοι τους, ιερές φυσιογνωμίες αλλά ...και υπέρτατοι μπήχτες.  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

btra21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
202
Κριτικές
7
Like
395
Πόντοι
281

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Μπράβο φίλε!  :hi: Πέρα όμως, από τα προσωπικά βιώματα ή τις μουσικές προτιμήσεις, θα πρέπει όλοι να αναγνωρίσουμε τον Lemmy
ως μια σπουδαία προσωπικότητα και φυσιογνωμία της μουσικής, που δεν κρίνεται μόνο με μουσικά κριτήρια, αλλά και ως γενικό
attitude και στάση ζωής. Γι' αυτό μιλάμε για έναν θρύλο, σήμερα, και όχι για άλλη μια μουσική απώλεια. Ο τύπος, ανήκει
στα ηρωικά και ιερά ονόματα, όπως ο Johnnie Cash για την country, ο John Lee Hooker για το blues, ο James Brown για τη funk,
ο Tom Jones για Soul και R&B, και ο Frank Sinatra για όλα...
Όλοι τους, ιερές φυσιογνωμίες αλλά ...και υπέρτατοι μπήχτες.  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

ποια σταση ζωης? ολοι οι ροκαδες τα ιδια κανανε απλα οι επωνυμοι ειναι επωνυμοι. μονο με μουσικα κριτηρια ξεχωριζουν.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
ποια σταση ζωης? ολοι οι ροκαδες τα ιδια κανανε απλα οι επωνυμοι ειναι επωνυμοι. μονο με μουσικα κριτηρια ξεχωριζουν.

Φίλε, με όλο τον σεβασμό, μάλλον δεν πιάνεις το νόημα αυτών που γράφω. Π.χ. και ο Eric Clapton θεωρείται ροκάς και μουσικάρα.
Εδώ όμως, μιλάμε για φυσιογνωμίες που έχουν το rock n'roll ως στάση ζωής, και όχι ως μέσο βιοπορισμού.
Και ως εμβληματική φυσιογνωμία κρίνω τον Lemmy.  Μουσικά, αυτό που διαμόρφωσε ο Lemmy με τους Motorhead ανήκει πλέον
στην κατηγορία "legacy". Εγώ, όμως, μίλησα και για κάτι άλλο, ευρύτερο, και ο νοών νοείτο.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
:grin:

[youtube=700,500]s9fZRcqZWoE[/youtube]
 

deuka75

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.599
Κριτικές
16
Like
123
Πόντοι
356
Ως μορφή, στάση ζωής, φυσιογνωμία, φωνή, μουσική, σας κατουράω όλους attitude, μάλλον μιλάμε για την πλήρη ενσάρκωση του rock 'n roll εν ζωή και στο θάνατο τώρα. Μακράν αξεπέραστος.

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ως μορφή, στάση ζωής, φυσιογνωμία, φωνή, μουσική, σας κατουράω όλους attitude, μάλλον μιλάμε για την πλήρη ενσάρκωση του rock 'n roll εν ζωή και στο θάνατο τώρα. Μακράν αξεπέραστος.


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Επισκέπτης
Ειμαι απο τους "τυχερους" που τους ειδαν live το '88 στο Σπορτινγκ. Ωραιες εποχες.
Ο Lemmy δεν χρειαζεται επικηδειους. Θα του αρκει που τα τραγουδια του θα τα ακουν κι αυτοι που δεν εχουν γεννηθει ακομα.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Φίλε, με όλο τον σεβασμό, μάλλον δεν πιάνεις το νόημα αυτών που γράφω. Π.χ. και ο Eric Clapton θεωρείται ροκάς και μουσικάρα.
Εδώ όμως, μιλάμε για φυσιογνωμίες που έχουν το rock n'roll ως στάση ζωής, και όχι ως μέσο βιοπορισμού.
Και ως εμβληματική φυσιογνωμία κρίνω τον Lemmy.  Μουσικά, αυτό που διαμόρφωσε ο Lemmy με τους Motorhead ανήκει πλέον
στην κατηγορία "legacy". Εγώ, όμως, μίλησα και για κάτι άλλο, ευρύτερο, και ο νοών νοείτο.

και γω γιαυτο το ευρυτερο ρωτησα αλλα δεν μου απαντησες.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
και γω γιαυτο το ευρυτερο ρωτησα αλλα δεν μου απαντησες.

Καλά, εντάξει. Μια κινέζικη παροιμία λέει: "όταν τα αυτιά είναι έτοιμα να ακούσουν θα βρεθεί και η κατάλληλη φωνή για να τους μιλήσει"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom