Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αν σου είναι δύσκολο να διαβάζεις 1-2 σειρές, συζήτησε κι αυτό το θέμα με τον γιατρό σου 

Με γυρνάς πίσω στις αντιπαραθέσεις του δημοτικού

Σε αυτό το ηλικιακό γκρουπ θα πρέπει να αναζητήσεις και αυτούς με τους οποίους θα έχεις διάλογο.

Κακομοίρη...
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Το αν ο Χριστόδουλος και ο κάθε Χριστόδουλος είναι θεσμικό πρόσωπο, μπορεί να το διαπιστώσει κανείς από το Σύνταγμα. Αν το έχει ανοίξει ποτέ να το διαβάσει. Δεν χρειάζεται μεγάλος κόπος, αρκεί να φτάσει μέχρι το άρθρο 3.

Συνεπώς, μέχρι να αλλάξει το άρθρο αυτό (και καμιά 10ριά άλλα), το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να συνεχίσει την ζωούλα του ή (αν χαλιέται τόσο) να πάρει τα μπογαλάκια του και να αφήσει την Ελλάδα στους μουτζαχεντίν.

Και για να προσθέσω κάτι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: τα πρωθυπουργικά αεροσκάφη (από την εποχή του Falcon και από προσωπική πείρα τουλάχιστον μέχρι το 2005), τα διαχειρίζεται ο στρατός, και όποιος φορέας τα χρησιμοποιεί πρέπει να αποταθεί σε αυτόν. Αυτό σημαίνει ότι όποιος τα χρησιμοποιεί, πληρώνει ένα σημαντικό μέρος του κόστους του ταξιδιού (βενζίνες, ασφάλειες, προμήθειες κτλ) έτσι ώστε να του έρχονται λίγο πιο φθηνά από ενοικίαση ιδιωτικού αεροσκάφους. Η εκκλησία πληρώνει για την χρήση τους. Τα υπουργεία και τα πολιτικά κόμματα όχι.

Καλως ήρθες παλιό μέλος

Τι λέει το άρθρο 3 το οποίο επικαλείσαι;

Αμα η κριτική σε φέρνει σε δύσκολη θέση και έχεις συνηθίσει να ζεις και να εργάζεσαι σε τριτοκοσμικές χώρες, προτείνω τη μόνιμη μετακόμισή σου στο Ιράν ή όπου αλλού τέλως πάντων νοιώθεις άνετα.

Ελα, πες ποιο είναι το παλιό σου νικ
 

jack smith

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Αυτά που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω. Πιθανόν γιατί θα είσαι εξυπνότερος από εμένα.
Το "παλιό μέλος" είναι επιχείρημα, στοιχείο της συζήτησης ή κάποια προσωπική επίθεση;

Και το "έλα, πες ποιο είναι το παλιό σου νικ" και η λοιπή μαγκιά στην μαμά σου και όχι εδώ.

Αν αυτά που γράφω στα έχουν ξαναπεί, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς αν τυχόν είναι αλήθεια.
Σε κάθε περίπτωση δεν έχω σκοπό να τα βάλω μαζί σου. Ούτε τα ζόρια σου τραβάω, ούτε έχω κάποιο συγκεκριμένο ενδιαφέρον από την συζήτηση.

Και ούτε έχω σκοπό να την κάνω από εδώ. Νοιώθω άνετα στην Ελλάδα και δεν μιρλιάζω όπως εσύ.
Αντί λοιπόν από το ταξίδι μου στο Ιράν ίσως καλύτερα θα έπρεπε να σκεφτείς ένα δικό σου ταξίδι σε καμιά Κούβα. Ούτε με παπάδες θα ασχολείσαι κατακαλόκαιρα, και θα ξελαμπικάρεις.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Το αν ο Χριστόδουλος και ο κάθε Χριστόδουλος είναι θεσμικό πρόσωπο, μπορεί να το διαπιστώσει κανείς από το Σύνταγμα. Αν το έχει ανοίξει ποτέ να το διαβάσει. Δεν χρειάζεται μεγάλος κόπος, αρκεί να φτάσει μέχρι το άρθρο 3.

Συνεπώς, μέχρι να αλλάξει το άρθρο αυτό (και καμιά 10ριά άλλα), το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να συνεχίσει την ζωούλα του ή (αν χαλιέται τόσο) να πάρει τα μπογαλάκια του και να αφήσει την Ελλάδα στους μουτζαχεντίν.

Και για να προσθέσω κάτι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: τα πρωθυπουργικά αεροσκάφη (από την εποχή του Falcon και από προσωπική πείρα τουλάχιστον μέχρι το 2005), τα διαχειρίζεται ο στρατός, και όποιος φορέας τα χρησιμοποιεί πρέπει να αποταθεί σε αυτόν. Αυτό σημαίνει ότι όποιος τα χρησιμοποιεί, πληρώνει ένα σημαντικό μέρος του κόστους του ταξιδιού (βενζίνες, ασφάλειες, προμήθειες κτλ) έτσι ώστε να του έρχονται λίγο πιο φθηνά από ενοικίαση ιδιωτικού αεροσκάφους. Η εκκλησία πληρώνει για την χρήση τους. Τα υπουργεία και τα πολιτικά κόμματα όχι.

Το άρθρο 3 του Συντάγματος αναφέρεται στην επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Το επικρατούσα έχει την έννοια του στατιστικά, αριθμητικά πλειοψηφούσα. Έτσι το ερμηνεύουν και όλοι οι συνταγμοτολόγοι.
Το άρθρο 3 δεν αναφέρεται πουθενά στην αντίμετωπιση του προκαθήμενου της Εκκλησίας της Ελλάδος και στην ειδική μεταχείριση της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Πως όμως από αυτό, φτάσαμε στην αποκλειστική διαχείριση από τους ιεράρχες κονδυλίων του Δ΄ ΚΠΣ, στα νομοσχέδια για την εκκλησιαστική εκπαίδευση, στην παραχώρηση εκτάσεων του Δημοσίου στις μονές, στην προνομιακή φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας, στην χρηματοδότηση του δημοσίου για ανέγερση εκκλησιαστικών μεγάρων, στον χαρακτηρισμό ως ΝΠΔΔ και όχι ως ΝΠΙΔ, την υποχρεωτική διδασκαλία των θρησκευτικών, τον θρησκευτικό όρκο του Προέδου της Δημοκρατίας καί ένα σωρό άλλα, είναι άλλο θέμα.

Επίσης αν έφτανες στο άρθρο 13 θα διάβαζες ότι:

1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
2. Kάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων.

Αυτά πόσο τηρούνται στην πράξη στην Ελλάδα σήμερα;;

Επίσης ποιά είναι τα άλλα 10 άρθρα στα οποία αναφέρεσαι;

Τέλος σχετικά με το πρωθυπουργικό αεροπλάνο για την πληροφόρηση σου:
"Οι ανάγκες μεταφοράς προς όλο τον κόσμο των πολιτειακών - πολιτικών και εκκλησιαστικών αρχών καλύπτονται από την Μοίρα Μεταφοράς Υψηλών Προσώπων"
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό.


Δεν άκουσες ότι η εκκλησία δεν θα πληρώσει τίποτε;
Δεν άκουσες ότι τα έξοδα μεταφοράς, διαμονής και νοσηλείας τα έχει αναλάβει η Κυβέρνηση;

Δηλαδή εμείς, οι Έλληνες φορολογούμενοι;
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Αυτά πόσο τηρούνται στην πράξη στην Ελλάδα σήμερα;;
Δεν τηρουνται! :'(
Βολταιρε45 η υποραφη σου ειναι λαθος!
Το 'But the wildest dreams of Kew, are the facts of Katmandu.' σημαινει 'Αλλα τα πιο τρελα ονειρα του Kew ειναι τα γεγονοτα του Κατμαντου' . Δε σημαινει το αλλο το αρχαιο που γραφεις!  :rockon:
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Το άρθρο 3 του Συντάγματος αναφέρεται στην επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Το επικρατούσα έχει την έννοια του στατιστικά, αριθμητικά πλειοψηφούσα. Έτσι το ερμηνεύουν και όλοι οι συνταγμοτολόγοι.
Το άρθρο 3 δεν αναφέρεται πουθενά στην αντίμετωπιση του προκαθήμενου της Εκκλησίας της Ελλάδος και στην ειδική μεταχείριση της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Πως όμως από αυτό, φτάσαμε στην αποκλειστική διαχείριση από τους ιεράρχες κονδυλίων του Δ΄ ΚΠΣ, στα νομοσχέδια για την εκκλησιαστική εκπαίδευση, στην παραχώρηση εκτάσεων του Δημοσίου στις μονές, στην προνομιακή φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας, στην χρηματοδότηση του δημοσίου για ανέγερση εκκλησιαστικών μεγάρων, στον χαρακτηρισμό ως ΝΠΔΔ και όχι ως ΝΠΙΔ, την υποχρεωτική διδασκαλία των θρησκευτικών, τον θρησκευτικό όρκο του Προέδου της Δημοκρατίας καί ένα σωρό άλλα, είναι άλλο θέμα.

Επίσης αν έφτανες στο άρθρο 13 θα διάβαζες ότι:

1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
2. Kάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων.

Αυτά πόσο τηρούνται στην πράξη στην Ελλάδα σήμερα;;

Επίσης ποιά είναι τα άλλα 10 άρθρα στα οποία αναφέρεσαι;

Τέλος σχετικά με το πρωθυπουργικό αεροπλάνο για την πληροφόρηση σου:
"Οι ανάγκες μεταφοράς προς όλο τον κόσμο των πολιτειακών - πολιτικών και εκκλησιαστικών αρχών καλύπτονται από την Μοίρα Μεταφοράς Υψηλών Προσώπων"
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό.


Δεν άκουσες ότι η εκκλησία δεν θα πληρώσει τίποτε;
Δεν άκουσες ότι τα έξοδα μεταφοράς, διαμονής και νοσηλείας τα έχει αναλάβει η Κυβέρνηση;

Δηλαδή εμείς, οι Έλληνες φορολογούμενοι;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....έχει δίκιο ο Βολταίρος.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Και ούτε έχω σκοπό να την κάνω από εδώ. Νοιώθω άνετα στην Ελλάδα και δεν μιρλιάζω όπως εσύ.
Αντί λοιπόν από το ταξίδι μου στο Ιράν ίσως καλύτερα θα έπρεπε να σκεφτείς ένα δικό σου ταξίδι σε καμιά Κούβα. Ούτε με παπάδες θα ασχολείσαι κατακαλόκαιρα, και θα ξελαμπικάρεις.

Εντάξει παλαιό μέλος

Πρώτα θα ήθελα να γράψεις τι αναφέρει το άρθρο 3 το οποίο επικαλείσαι. Κάτι το οποίο δεν έκανες

Επίσης, θα ήθελα να πεις ποιο είναι το άλλο σου νικ μιας και δεν το έκανες.

Καλό ταξίδι στο Ιράν μιας και αποτελεί για σένα πρότυπο.

ΕΛπίζω να καταλαβαίνεις ότι η απάντηση στις 2 πιο πάνω ερωτήσεις αποτελεί προϋπόθεση για συνέχιση του διαλόγου.

Δες λίγο το ποστ του Βολταίρου για φροντιστήριο. Ολα τα άλλα είναι κουβέντες καφενείου. Ξέρεις εσυ.
 

Επισκέπτης
Το άρθρο 3 του Συντάγματος αναφέρεται στην επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Το επικρατούσα έχει την έννοια του στατιστικά, αριθμητικά πλειοψηφούσα. Έτσι το ερμηνεύουν και όλοι οι συνταγμοτολόγοι.
Το άρθρο 3 δεν αναφέρεται πουθενά στην αντίμετωπιση του προκαθήμενου της Εκκλησίας της Ελλάδος και στην ειδική μεταχείριση της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Πολύ σωστά !

Πως όμως από αυτό, φτάσαμε στην αποκλειστική διαχείριση από τους ιεράρχες κονδυλίων του Δ΄ ΚΠΣ, στα νομοσχέδια για την εκκλησιαστική εκπαίδευση, στην παραχώρηση εκτάσεων του Δημοσίου στις μονές, στην προνομιακή φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας, στην χρηματοδότηση του δημοσίου για ανέγερση εκκλησιαστικών μεγάρων, στον χαρακτηρισμό ως ΝΠΔΔ και όχι ως ΝΠΙΔ, την υποχρεωτική διδασκαλία των θρησκευτικών, τον θρησκευτικό όρκο του Προέδου της Δημοκρατίας καί ένα σωρό άλλα, είναι άλλο θέμα.
Δημοκρατία δεν έχουμε ? Όλα αυτά μπορούν να τροποποιηθούν ή ακόμη και να καταργηθόυν (πλήν του θρησκευτικού όρκου του Προέδρου της Δημοκρατίας και της διδασκαλίας των θρησκευτικών) και με μία απλή νομοθετική ρύθμιση. Νά, όπως έγινε και με τις ταυτότητες.
Απο τη βουλή, που εκφράζει όλους τους Έλληνες, εξαρτάται η τροποποίησή τους και δεν απαιτείται συνταγματική αναθεώρηση.
Εμπρός λοιπόν...όποιο κόμα έχει τα κότσια... ας το τολμήσει...!
Αλλά είναι πολλοί οι εκκλησιαστικοί ψήφοι (πολύ περισσότεροι απο αυτούς που επιθυμούν τροποποίηση των ανωτέρω) και καμιά φορά πέφτουν και κυβερνήσεις...!
Επίσης αν έφτανες στο άρθρο 13 θα διάβαζες ότι:

1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
2. Kάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων.

Αυτά πόσο τηρούνται στην πράξη στην Ελλάδα σήμερα;;
Όλα ανεξαρτήτως! Το Σύνταγμά μας είναι τόσο Δημοκρατικό , που παρά την διαπίστωση του άρθρου 3 περί επικρατούσας θρησκείας, στο άρθρο 13
αναγνωρίζει πλήρη θρησκευτικά δικαιώματα σε αλλοδόξους και αλλοθρήσκους! Ακόμη και αν καταργηθεί το άρθρο 3 (που εγώ το εύχομαι, για να δώ τί θα λέτε μετά) πιστεύετε οτι δεν θα είναι πια επικρατούσα θρησκεία...?
Επιτέλους, ας γίνει ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους , για να δούμε ποιός θα "ΕΠΙΚΡΑΤΉΣΕΙ".
Οπως προείπα , έχουμε Δημοκρατία, και δόκιμο στη Δημοκρατία είναι να επικρατούν οι πολλοί!
Επίσης ποιά είναι τα άλλα 10 άρθρα στα οποία αναφέρεσαι;
Δέν υπάρχουν... μην ψάχνεις!
Δεν άκουσες ότι η εκκλησία δεν θα πληρώσει τίποτε;
Δεν άκουσες ότι τα έξοδα μεταφοράς, διαμονής και νοσηλείας τα έχει αναλάβει η Κυβέρνηση;

Δηλαδή εμείς, οι Έλληνες φορολογούμενοι;
Και η κυβέρνηση εκφράζει το λαό.Απο αυτόν εξελέγη.
Στο λαό λογοδοτεί και είναι υπεύθυνη για τις πράξεις και τις παραλείψεις της.
Άν εν προκειμένω δεν πράττει ορθά, τείθεται στην κρίση του λαού και ενδεχομένως , αν η κρίση του λαού είναι αντίθετη, να μήν την ξαναεκλέξει.
Γιατί τα δυσκολεύουμε τα πράγματα, αφού είναι τόσο απλά...!
 

COMMANDER

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
828
Like
24
Πόντοι
6
Λιγο ασχετο με το thread,αλλα να επισημανω οτι στο Αμερικανικο Ναυτικο,οπως αλλωστε και στα αλλα Οπλα, το Chaplain Corps, το αντιστοιχο με μας Θρησκευτικο,εχει Καθολικους και Διαμαρτυρομενους ιερεις, ραββινους και μουφτηδες.
Μηπως εχουμε και μεις στην Διευθυνση Θρησκευτικου του ΓΕΕΘΑ, κανεναν ενστολο μουφτη η ραββινο και δεν το πηρα ειδηση ?

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Όλα αυτά μπορούν να τροποποιηθούν ή ακόμη και να καταργηθόυν (πλήν του θρησκευτικού όρκου του Προέδρου της Δημοκρατίας και της διδασκαλίας των θρησκευτικών) και με μία απλή νομοθετική ρύθμιση. Νά, όπως έγινε και με τις ταυτότητες.

Αυτά τα 2 γιατί εξαιρούνται; Εντάσσονται στην Συνταγματική προστασία;
Άσε μην απαντάς όμως, γιατί ξεφεύγουμε από το αντικείμενο του νήματος.


Ακόμη και αν καταργηθεί το άρθρο 3 (που εγώ το εύχομαι, για να δώ τί θα λέτε μετά) πιστεύετε οτι δεν θα είναι πια επικρατούσα θρησκεία...?
Επιτέλους, ας γίνει ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους , για να δούμε ποιός θα "ΕΠΙΚΡΑΤΉΣΕΙ".

Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποιά θα είναι η επικρατούσα θρησκεία. Με ενδιαφέρει η επικρατούσα θρησκεία να μην επεμβαίνει στον τρόπο που οργανώνω την ζωή μου, συνάπτω τις σχέσεις μου, μορφώνομαι, το τι κάνω στο κρεβάτι μου, τον τρόπο της κοινωνικοποίησης και της ταφής μου. Θέλω να μην χρηματοδοτώ, επειδή το αποφάσισε το κράτος, μία και μοναδική εκκλησία, αλλά όποια εγώ κρίνω σκόπιμο.
Δεν θέλω το κράτος να επικρατήσει καμίας εκκλησίας, θέλω να παρέχει ένα κανονιστικό πλαίσιο που όλες οι εκκλησίες να δρουν αυτοτελώς, οικονομικά ανεξάρτητα και χωρίς προνόμια.

Για τον χωρισμό κράτους και εκκλησίας έχω ποστάρει παραπάνω την παραπομπή του άρθρου του Γιανναρά στην Καθημερινή.
Επ' αυτού δέχομαι κάθε συζήτηση (αλλά δεν είναι του παρόντος).

Οπως προείπα , έχουμε Δημοκρατία, και δόκιμο στη Δημοκρατία είναι να επικρατούν οι πολλοί!Δέν υπάρχουν... μην ψάχνεις!Και η κυβέρνηση εκφράζει το λαό.Απο αυτόν εξελέγη.
Στο λαό λογοδοτεί και είναι υπεύθυνη για τις πράξεις και τις παραλείψεις της.
Άν εν προκειμένω δεν πράττει ορθά, τείθεται στην κρίση του λαού και ενδεχομένως , αν η κρίση του λαού είναι αντίθετη, να μήν την ξαναεκλέξει.
Γιατί τα δυσκολεύουμε τα πράγματα, αφού είναι τόσο απλά...!

Σωστά Δημοκρατία έχουμε. Και την έχουμε για πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην σύγχρονη ιστορία.

Όσο για την Κυβέρνηση και τα πολιτικά μην είσαι τόσο σίγουρος για την δύναμη της εκκλησίας και των παρεκκλησιαστικών οργανώσεων. Όπως ψήφισα Σημίτη και (εκ των υστέρων αναγνωρίζω ότι είχε την μεγάλη εξυπνάδα να βάλει τον Σταθόπουλο, ένα μη πολιτικό πρόσωπο, να αλλάξει τις ταυτότητες), στις τελευταίες εκλογές ψήφισα τον Κωστάκη. Γιατί πίστεψα στην "επανίδρυση του κράτους" (χα, χα, ωραίο ανέκδοτο).

Στις εκλογές όμως που μας έρχονται θα τον μαυρίσω. Οπότε που ξέρεις, μπορεί, να είναι αρκετοί σαν εμένα. Μπορεί να είναι και περισσότεροι από τους ψηφοφόρους που κινητοποιεί η εκκλησία.

Ο δρόμος για την πρόοδο είναι πολύ μακρύς, με στροφές και αναστροφές. Όλα τα πράγματα στην Ελλάδα αργούν, γίνονται με σημαντική διαφορά φάσης από ότι στον υπόλοιπο κόσμο.
Είναι σαν το broadband Ιντερνέτ ή το Ιντερνέτ γενικότερα. Η διείσδυση είναι αργή αλλά σταθερή. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η Ελλάδα.

Είμαι όμως αισιόδοξος ότι μία μέρα θα πραγματοποιηθούν και τα αυτονόητα στην Ελλάδα και ότι θα γίνουμε σύγχρονο κράτος, ότι τα οράματα του Διαφωτισμού και του Ορθού Λόγου, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, θα γίνουν πράξη. Είμαι σίγουρος ότι προς τα εκεί οδεύουμε. 
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
2. Kάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων.

Nα μας πει κάποιος αν γνωρίζει ποια είναι η διαδικασία για να θεωρηθεί μια θρησκεία "γνωστή". Απλά δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία.
Το Σύνταγμά μας είναι τόσο Δημοκρατικό , που παρά την διαπίστωση του άρθρου 3 περί επικρατούσας θρησκείας, στο άρθρο 13
αναγνωρίζει πλήρη θρησκευτικά δικαιώματα σε αλλοδόξους και αλλοθρήσκους!
Επιτέλους, ας γίνει ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους , για να δούμε ποιός θα "ΕΠΙΚΡΑΤΉΣΕΙ".
Οπως προείπα , έχουμε Δημοκρατία, και δόκιμο στη Δημοκρατία είναι να επικρατούν οι πολλοί!Δέν υπάρχουν... μην ψάχνεις!Και η κυβέρνηση εκφράζει το λαό.Απο αυτόν εξελέγη.
Στο λαό λογοδοτεί και είναι υπεύθυνη για τις πράξεις και τις παραλείψεις της.
Άν εν προκειμένω δεν πράττει ορθά, τείθεται στην κρίση του λαού και ενδεχομένως , αν η κρίση του λαού είναι αντίθετη, να μήν την ξαναεκλέξει.

Για τα πλήρη δικαιώματα σου απάντησα Δημήτριε.
Την εμμονή σου στο θέμα της επικράτησης στην μάχη μεταξύ Κράτους κ Εκκλησίας δεν μπορώ -πλεον- να την καταλάβω.
Εγώ θα ήθελα να μην υπάρχει διαμάχη, εσύ απο όσο μπορώ να καταλάβω (λίγα πραγματα δλδ) θες από τραυματα λόγω ταυτοτήτων ίσως βλέπεις εναν πόλεμο.
Το κράτος είναι 11 εκ εσείς 3,3. Μάλλον εσείς πρέπει να υποταχθείτε στην βούληση του κράτους και όχι το αντίθετο. Πολλώ δε μάλλον να διαλλαλείτε Επικράτηση.
Όσο για την καταψηφιση της νομίμου Κυβερνήσεως, αργά αλέθουν οι μύλοι των Θεών που λέει και ο Ποιητής.
Ο Μυλωνόπουλος έφυγε από τον Λα.Ο.Σ καταγγέλωντας ότι τον ελέγχουν 12θεϊστες. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Έρχεται η ώρα και των υπόλοιπων κομμάτων :rockon:

[move][glow=red,2,300]Λευτερια στο Γιουνανιστάν :rockon:[/glow][/move]

υγ: Ο Αυνάν εμπλέκεται καθόλου στο γενεαλογικό δένδρο του Ιησού; (στο ποιο; έχει ο Υιος του Θεού γενεαλογικό δένδρο; :huh: :dancing: :helpplea: :think:)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Λιγο ασχετο με το thread,αλλα να επισημανω οτι στο Αμερικανικο Ναυτικο,οπως αλλωστε και στα αλλα Οπλα, το Chaplain Corps, το αντιστοιχο με μας Θρησκευτικο,εχει Καθολικους και Διαμαρτυρομενους ιερεις, ραββινους και μουφτηδες.
Μηπως εχουμε και μεις στην Διευθυνση Θρησκευτικου του ΓΕΕΘΑ, κανεναν ενστολο μουφτη η ραββινο και δεν το πηρα ειδηση ?

Δεν ξέρω για το ναυτικό αλλά ο Στράτος τους έχει ότι κατεβάσει ο νους σας.
Πρόσφατα δε κερδίσαν το δικαιώμα στους τάφους των παγανιστών στρατιωτών να μπαίνει η πυθαγόρεια πεντάλφα
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δημήτρη χίλια, οι απόψεις σου είναι πάντα σε καλό επίπεδο, χωρίς καμμιά εξυπνακίστικη διάθεση

Καταλαβαίνω ότι η τοποθέτησή σου είναι ότι έχουμε δημοκρατία (θεσμός ο οποίος βρίσκει αντίθετους αρκετούς ανθρώπους της εκκλησίας) και ως εκ τούτου, ας επικρατήσει η γνώμη των περισσότερων. Οι οποίοι όμως είναι...τι; Δεν είναι όλοι στον ίδιο κουβα

Δεν είμαι σίγουρος ότι οι φανατικοί Χριστιανοί που επιθυμούν την εκδίωξη από τη χώρα όσων διαφωνούν (όπως χαριτωμένα πρότεινε πριν σε μένα κάποιος) είναι περισσότεροι από τους απλούς Χριστιανούς που αισθάνονται τουλάχιστον ΑΒΟΛΑ με τις πράξεις των διαφόρων θρησκευτικών "ηγετών"

Επέτρεψέ μου να κρατήσω 2 φράσεις σου

1. "Εμπρός λοιπόν...όποιο κόμα έχει τα κότσια... ας το τολμήσει...! Αλλά είναι πολλοί οι εκκλησιαστικοί ψήφοι (πολύ περισσότεροι απο αυτούς που επιθυμούν τροποποίηση των ανωτέρω) και καμιά φορά πέφτουν και κυβερνήσεις...!

2. "Επιτέλους, ας γίνει ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους , για να δούμε ποιός θα "ΕΠΙΚΡΑΤΉΣΕΙ".

Θα ήθελα απλά να πω ότι οι 2 φράσεις αυτές δεν συνάδουν καθόλου με την έννοια και το λόγο ύπαρξης της εκκλησίας. Αρμόζουν περισσότερο σε πολιτικούς σχηματισμούς και επιχειρήσεις.

Δυστυχώς οι φράσεις αυτές είναι σε πλήρη συμφωνία με τον τρόπο σκέψης των διαφόρων παρατρεχάμενων φανατικών στους οποίους οφείλεται η απώλεια της πνευματικότητας και η μετατροπή της εκκλησίας σε ένα απωθητικό μηχανισμό υφαρπαγής ψήφων και εξυπηρέτησης οικονομικών συμφερόντων.

 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Πολλή φασαρία γίνεται. Δεν βγάζει πουθενά. Τέλως πάντων , ο λαός βλέπει τις αβάντες της ΝΔ στην Εκκλησία (φορολογικές απαλλαγές, ανωτατοποίηση εκκλησιαστικών σχολών κλπ.). Βλέπει ότι δεν χωρίζεται κράτος- εκκλησία. Αυτός θα κρίνει. Όπου να΄ναι έχουμε εκλογές.  Αν ξαναψηφίσει Ν.Δ. τότε οφείλουμε να σεβαστούμε την επιλογή του.
Πάντως να ξαναπώ ότι αν ο χωρισμός κράτους εκκλησίας συνέφερε το κράτος ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ! Έτσι απλά! Το κράτος να κάνει πράγματα ενάντια στο συμφέρον του δεν νομίζω.
Αύριο με υγεία (για Χριστιανούς και μη)!
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Δημήτρη χίλια, οι απόψεις σου είναι πάντα σε καλό επίπεδο, χωρίς καμμιά εξυπνακίστικη διάθεση

Θα συμφωνήσω. Αν και σε μερικά διαφωνούμε με τον Δημήτριο.....ο φίλος έχει πάντα ικανό λέγειν (γράφειν μάλλον ), χωρίς ακρότητες.


Δεν είμαι σίγουρος ότι οι φανατικοί Χριστιανοί που επιθυμούν την εκδίωξη από τη χώρα όσων διαφωνούν (όπως χαριτωμένα πρότεινε πριν σε μένα κάποιος) είναι περισσότεροι από τους απλούς Χριστιανούς που αισθάνονται τουλάχιστον ΑΒΟΛΑ με τις πράξεις των διαφόρων θρησκευτικών "ηγετών"

Πάλι αναγκαστικά θα συμφωνήσω.


Επέτρεψέ μου να κρατήσω 2 φράσεις σου

1. "Εμπρός λοιπόν...όποιο κόμα έχει τα κότσια... ας το τολμήσει...! Αλλά είναι πολλοί οι εκκλησιαστικοί ψήφοι (πολύ περισσότεροι απο αυτούς που επιθυμούν τροποποίηση των ανωτέρω) και καμιά φορά πέφτουν και κυβερνήσεις...!

2. "Επιτέλους, ας γίνει ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους , για να δούμε ποιός θα "ΕΠΙΚΡΑΤΉΣΕΙ".

Θα ήθελα απλά να πω ότι οι 2 φράσεις αυτές δεν συνάδουν καθόλου με την έννοια και το λόγο ύπαρξης της εκκλησίας. Αρμόζουν περισσότερο σε πολιτικούς σχηματισμούς και επιχειρήσεις.

Δυστυχώς οι φράσεις αυτές είναι σε πλήρη συμφωνία με τον τρόπο σκέψης των διαφόρων παρατρεχάμενων φανατικών στους οποίους οφείλεται η απώλεια της πνευματικότητας και η μετατροπή της εκκλησίας σε ένα απωθητικό μηχανισμό υφαρπαγής ψήφων και εξυπηρέτησης οικονομικών συμφερόντων.

Θα συμφωνήσω πάλι....απλά και μόνο γιατί και γω πιστεύω πως δεν είναι και ότι καλύτερο για την Εκκλήσία και τους πιστούς της αυτό που συμβαίνει τελευταία....
Η Εκκλήσία σαν οργανισμός να διατυπώνει μάλλον ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΛΟΓΟ...ΠΑΡΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ.
Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω και με τον Germaon......στην τελική ο λαός θα κρίνει...και θα είναι άξιος της τύχης του βέβαια.
Νομίζω πως το εξαντλήσαμε το θέμα.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Η Εκκλήσία σαν οργανισμός να διατυπώνει μάλλον ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΛΟΓΟ...ΠΑΡΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ.
Δυστυχώς, ο Χριστόδουλας δεν είναι πρότυπο Χριστιανού. Επίδειξη, κοιλιές (μάλλον όχι από τη νηστεία) . Εύχομαι να συνηδειτοποιηθεί τώρα με αφορμή το πρόβλημά του. Κάτι τέτοιες στιγμές μας βοηθούν να γιατρέψουμε την ψυχή μας.
Και αν και το χάρηκα αυτό που είχε πει για την "Δεξιά του Κυρίου" κάπτε, ήταν απαράδεκτο on second thought!
Πάντως σέβομαι το θεσμό του Αρχεπισκόπου και "το ηγιασμένο ράσο και την γενειάδα" του κληρου, που λέει και ο κύριος Πλεύρης
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δεν τηρουνται! :'(
Βολταιρε45 η υποραφη σου ειναι λαθος!
Το 'But the wildest dreams of Kew, are the facts of Katmandu.' σημαινει 'Αλλα τα πιο τρελα ονειρα του Kew ειναι τα γεγονοτα του Κατμαντου' . Δε σημαινει το αλλο το αρχαιο που γραφεις!  :rockon:

Φίλε έχει δίκηο.
Γι΄ αυτό αποφάσησα να αλλάξω την υπογραφή μου. Θα βάλλω ένα σύνθημα που είναι επίκαιρο λόγω επικείμενων εκλογών. Ακούστηκε στις εκλογές του 1977 αν θυμάμαι καλά.

"Εθνοκάρτα στην Συγγρού, να γαμάμε που και που"

Το σύνθημα ήταν ιδιαίτερα προχωρημένο για τους εξής λόγους.

1) Εκείνη την εποχή οι πιστωτικές κάρτες μόλις εμφανίζονταν στην Ελλάδα και ο κόσμος καλά-καλά δεν ήξερε τι κάνουν. Υπήρχε μόνον η Εθνοκάρτα. Φυσικά ήταν πολύ δύσκολο να την αποκτήσει κάποιος.
Οι τύποι που το φώναζαν δεν είχαν καμία ελπίδα να αποκτήσουν πιστωτική κάρτα. Ούτε ακόμη και σήμερα.

2) Όταν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα στην Αμερική, διαπίστωσα με έκπληξη ότι πολλά escorts services (γραφεία) δέχονταν πιστωτικές κάρτες. Τότε μόνον κατάλαβα πόσο μπροστά από την εποχή τους ήταν οι τύποι.

Το λαϊκό αυτό αίτημα νομίζω ότι ακόμη είναι επίκαιρο και ισχύει.
 

Anal_Intruder

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
68
Like
0
Πόντοι
0
6 pack ο χριστοδουλος? Μηπως να γινει και Σβαρτζενεγκερ?

Ηρεμα ρε παιδια μεγαλος ανθρωπος ειναι, δηλαδη πρωτη φορα βλεπετε κοιλια σε ανθρωπο μεγαλης ηλικιας?

Κατα τα αλλα χωρις να ειμαι ενθερμος χριστιανος πιστευω οτι κανει αρκετα καλα τη δουλεια του και οτι ειναι πολυ πιο προοδευτικος απο αλλους "μουχλιασμενους δεσποτες" που εχει η αρχιεπισκοπη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom