Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Το ότι πιστεύουν κάποιοι στην θρησκεία(μαζί και εγώ) δεν σημαίνει ότι είμαστε αμόλυντοι και αναμάρτητοι κατά τα λεγόμενα της εκκλησίας....είμαστε άνθρωποι...και έχουμε αδυναμίες....(μιλάω πάντα για μένα)...εγώ την θρησκεία δεν την μπλέκω με τους παπάδες και τους διακόνους....η κύρια διαφωνία μου είναι ότι πρέπει να χτυπάς κάποιον όταν είναι όρθιος....αλήθεια...πως και ξέρεις ότι είναι ηπατίτιδα Γ'?Γιατί αν είναι τέτοιας μορφής και μεταδίδεται ΜΟΝΟ έτσι τότε αποκλείεται να το έλεγαν στις ειδήσεις.....
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
...αφηνουν να εννοηθει οτι ο δαρβινος ηταν μαλακας και το παραμυθι με τον Αδαμ και την Ευα σωστο μεσα σε ενα bourdela.com?

Κανένας δεν άφησε να εννοηθεί ότι ο δαρβίνος ήταν μαλάκας, παρά η καλπάζουσα φαντασία σου.
 

PASTELI

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2006
Μηνύματα
191
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
11
βρε supermouse να σου πω κατι.....χαλαρωσε παρολο που και γω στο 99% μαζι σου ειμαι!οχι ακροτητες μεταξυ μας...ξερουμε τι ειναι ο καθενας και ισως ετσι τιμωρειται γιατι δεν ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι στην κολοκοινωνια μας! :rockon: :headbang2: :humpleg:
 

Επισκέπτης
1)Πως μπορειτε πραγματικα να διαχωριζετε τον εμπορα-ιερεα απο το εμπορευμα-θρησκεια?Με το συμπαθειο,αλλα ειναι λιγο σχιζοφρενικο δηλαδη.Προσοχη δεν μιλαω για προσωπα συγκεκριμενα,τον Χριστοδουλο εν προκειμενω.Μιλαω γενικα για το παπαδαριο,απροσωπα.
2)Δεν ειναι καθολου πεσμενος ο Χριστοδουλος.Ουτε βιολογικα,αφου περπαταει,αλλα κυριως πολιτικα."ειμαι ο Χριστοδουλος σας"δεν δηλωνε?Αν αυτος λοιπον δεν σεβεται τον δικο του σωματικο και ψυχικο πονο,το δικο του δραμα και επιμενει την υστατη στιγμη να πλασαρεται ΚΑΙ πολιτικα μην εγκαλειτε τους αλλους για αναισθησια.
3)Πραγματι εχει χρονια ηπατιτιδα γ' που μεταδιδεται ΚΑΙ σεξουαλικα.Κατα τις μικρες αμυχες που δημιουργουνται στη ακαποτη πρωκτικη επαφη εχουμε ανταλλαγη αιματος και,οπως στην περιπτωση του aids,μεταδοση του ιου.Σε χρονια μορφη η ηπατιτιδα γ' μπορει να προκαλεσει την μορφη του καρκινου που εχει και που ονομαζεται ηπατωμα.Ολα αυτα εχουν γραφτει και αν ψαξετε λιγο θα τα βρειτε ευκολα.
4)Ολοι εχουμε αδυναμιες σε προσωπα,πραγματα,καταστασεις.Εδω ομως ειναι θεμα αρχων που ειναι κατι διαφορετικο και που δεν παραβιαζονται.Το τι αρχες,τι ταμπου ας πουμε εχει ο καθενας σε προσωπικο επιπεδο ειναι κατι αλλο.Μια απο τις αρχες της θρησκειας ειναι Ου Μοιχευσεις.Πως λοιπον εσεις,που ειστε χριστιανοι,παραβιαζετε μια πολυ βασικη αρχη της θρησκειας σας πηγαινοντας με μια γυναικα που δεν ειστε παντρεμενοι?Την κοπελλα σας,την βιζιτα σας δεν εχει σημασια,αφου δεν ειστε παντρεμενοι απαγορευεται να την αγγιξετε.Στην τελικη γιατι τρωτε την ωρα σας εδω μεσα?
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Το ''Ου Μοιχέυσεις'' φίλε είναι όταν είσαι παντρεμένος....και εγώ δεν είμαι....αν το λές για εμένα....και όπως σου είπα δεν θα μπορούσα να είμαι παρθένος μέχρι να παντρευτώ....τό ότι πιστεύεις Στην Θρησκεία,Στον Χριστό,Στον Θεό δεν σημαίνει πως ακολουθείς πιστά τους παπάδες...ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την θρησκεία με τον τρόπο του...εγώ εκκλησία δεν πηγαίνω συχνά...5-6 φορές το χρόνο...δεν σημαίνει όμως πως δεν πιστεύω...δεν σκότωσα κανένα και ελπίζω ούτε πρόκειται,δεν βίασα,δεν έκλεψα,δεν βρίζω(τα Άγια) και ηθελεμένα δεν έχω κάνει κακό σε κανένα....αυτά είναι αρχές που παίρνεις από την οικογένεια....κάθε πρωί κάνω τον σταυρό μου...αυτό δεν μου απαγορεύει να έχω σεξουαλικές επαφές....τέλειος δεν είναι κανένας...αν ήμουν δεν θα ήμουν τώρα εδώ να σου γράφω...
ΥΓ1---->Εγώ σέβομαι αυτούς που δεν πιστεύουν...και γνωρίζω αρκετούς....όπως και σέβονται αυτοί εμένα...δεν το παίζω ''καλός χριστιανός''...αλλά προσπαθώ να είμαι σύμφωνα με τις αρχές που έχω πάρει...
ΥΓ---->Όσο για τον Χριστόδουλο,όπως προείπα,δεν τον υπερασπίζομαι επειδή είναι αρχηγός της Ελλαδικής Εκκλησίας....το ίδιο θα έκανα και για οποιονδήποτε επώνυμο ή ανώνυμο....ποτέ δεν ''χτυπάω'' κάποιον που είναι άρρωστος ή πεθαμένος...ποτέ.....ούτε τον χειρότερό μου εχθρό....προτιμώ να τον χτυπάω ''όρθιο'''......
 

Επισκέπτης
Η εκκλησια απαγορευει την σεξουαλικη επαφη πριν τον γαμο.Και γιατι ενας σωστος χριστιανος να μην μεινει παρθενος μεχρι τον γαμο του?Οι ιεραρχες δεν πηραν ορκο αγαμιας?Λεμε τωρα δηλαδη.Πρεπει και ενας σωστος πιστος να μεινει αγαμος και "ασπιλος" και "αμολυντος" μεχρι τον γαμο του.Στη συνεχεια θα ερχεται σε επαφη με την γυναικα του για λογους τεκνοποιησης,και μονον,αφου η καθαρα σεξουαλικη επαφη για την εκτονωση των ανθρωπινων ενστικτων ειναι "αμαρτια".

Ολα αυτα ειναι αδυνατον να τηρηθουν απο εναν νορμαλ ανθρωπο,αντρα η γυναικα.Ειναι ομως αρχη της εκκλησιας και σε ενα τρελο θεωρητικο επιπεδο δυνατα.Θα μπορουσε κανεις,ας πουμε,να αυνανιζεται μεχρι να παντρευτει η και μεχρι να πεθανει ακομα αν στο μεταξυ δεν βρει συζυγο.Και ο αυνανισμος ειναι βεβαια αμαρτια,αλλα μικροτερου βεληνεκους,το συζηταμε τεκνον μου.

Μην το παιρνεις προσωπικα.Ουτε 'γω ειμαι παντρεμενος και δεν εχω κοπελλα αυτην την στιγμη.Απλα με πιανει το αντικληρικο μου μενος μερικες φορες.
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Ο καθένας μας έχει τις απόψεις του...ξέρω τις απόψεις της Εκκλησίας και προσπαθώ να τηρώ τις περισσότερες εξ αυτών....αν τις τηρούσα όλες θα ήμουν κάτι άλλο....πάντως άλλο το αντικληρικό και άλλο το αντιθρησκευτικό μένος...έχει μεγάλη διαφορά.....και όπως λές για τον αυνανισμό ότι είναι μικρότερη αμαρτία από το προγαμιαίο σέξ έτσι και ο φόνος ή ο βιασμός είναι μεγαλύτερη αμαρτία...τουλάχιστον ας περιοριστούμε στις μικρές αμαρτίες....κάτι είναι και αυτό....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η ηπατητιδα γ' που εχει ο Χριστοδουλος και που του προκαλεσε τον καρκινο στο σηκωτι,και που ειναι ασχετος με τον καρκινο στο εντερο,μεταδιδεται μεσω του αιματος και ειναι κλασσικη σε ομοφυλοφιλους που δεν χρησιμοπηουν καποτα και αυτο δεν ειναι ουτε εικασια,ουτε ανακριβεια.


Ειλικρινά είναι εγκληματικό κάποιος να διασπείρει ανακρίβειες για ιατρικά θέματα.

Γιατί αυτά που λες για την Ηπατίτιδα Γ΄ δεν έχουν καμία επιστημονική βάση.

Εσύ ξέρεις καλλίτερα......

Αν πραγματικά σέρφαρες θα έφτανες και εδώ:


όπου μία μεγάλης χρονικής διάρκειας έρευνα στο Σαν Φρανσίσκο βρήκε ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ σεξ χωρίς προφύλαξη και ηπατίτιδας γ΄ ακόμα και σε άτομα που φέρουν τον ιό HIV.
(No sexual transmission of HCV seen in repeat HIV testers in San Francisco).

Στα δε ετερόφυλα ζευγάρια η μετάδοση με σεξουαλική επαφή είναι 0%.

Lack of Evidence of Sexual Transmission of Hepatitis C Among Monogamous Couples:  Results of a Ten-Year Prospective Follow-Up Study
C. Vandelli1 ,F. Renzo1 ,L. Romano2 S. Tisminetzky3 ,M. De Palma4  , T. Stroffolini5 ,E. Ventura1, A. Zanetti2

1Department of Internal Medicine, Policiinico of Modena, Modena, Italy; 2 of Virology, University of Milano, Milano, Italy; 3 Trieste, Italy; 4 Bank, Policlinico of Modena, Modena, Italy; 5 Department, S. Giacomo Hospital, Roma, Italy






 

Επισκέπτης
Για να κανω λιγο πλακα τωρα.Μα αυτο λεω και εγω.Αντι για την μεγαλη αμαρτια της σαρκικης επαφης ας προτιμησουμε τεκνα μου την μικρη αμαρτια του αυνανισμου.Βοηθεια μας.Και μην ξεχνατε ο Θεος ειναι παντου και βλεπει.

Ξεχασα να συμπληρωσω οτι εχω ΚΑΙ αντιθρησκευτικο μενος.Για μενα οι παπαδες ειναι εμποροι και η θρησκεια η πραματεια τους,διαφορα δεν υπαρχει.

Κανεις δεν μπορει να ακολουθησει,οχι ολες,αλλα ουτε τις δεκα εντολες πιστα.Αν καποιος το καταφερει μαλλον δεν ανηκει στο ανθρωπινο ειδος.Και οσον αφορα το σεξουαλικο ενστικτο δεν εξαφανιζεται,εκτος και αν εξαφανιστει το ανθρωπινο ειδος η αποφασισουμε ολοι μαζι να αυτοευνουχιστουμε χανοντας ενα κομματι απο το σωμα μας που στο φιναλε μας κανει ανθρωπους.
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
καλο θα ηταν να μην συγχεουμε απολυτα παπαδες-εκκλησια-θρησκεια.Υπαρχουν παπαδες λαμογια(πλειοψηφια),υπαρχουν και παπαδες εναρετοι και αξιλολογοι οι οποιοι απαντωνται κυριως στην επαρχια.Αυτοι κανουν εργο που κανενα κωλοκαναλι δεν θα δειξει ποτε.Υπαρχουν μητροπολεις που κολυμπανε στο χρημα υπαρχουν και αλλες(κυριως ενοριες) που φυτοζωουν.Η θρησκεια(η οποιαδηποτε) ειναι κατι αλλο.Απο τη θρησκεια παιρνουμε ενεργεια,γαληνευουμε,ξεπερναμε πολλα που για πολλους φανταζουν απιστευτα και αλλα πολλα....
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Δεν το κλεινετε επιτελους αυτο το θεμα>?Κουρασε-Ακουστηκαν ολες οι αποψεις δημοκρατικα-Και με ντοκουμεντα-Στα παπαρια μας στην τελικη
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Πάσχεις από παρανοικές τάσεις. Τυπικό σύμπτωμα να νομίζεις ότι σε απειλούν. Το λέω για το καλό σου να αναζητήσεις βοήθεια από ειδικούς ώστε με την κατάλληλη αγωγή να βελτιωθείς. Και το ότι δε γνωρίζεις την πραγματικότητα τόσο καλά όσο νομίζεις δε σημαίνει ότι θα ασπαζόμαστε τα όσα σου λένε στο καφενείο.

Όσο για το αν η αμερικανική κοινωνία δέχεται παρεκτροπές, η αμερικανική κοινωνία δεν ταυτίζεται με το trailer park όπως προφανώς νομίζεις.

Προβλέψιμος και βαρετός.

Εκτός απο το να ποστάρεις απο δω και απο κει με κείμενα 1-2 σειρών παριστάνοντας κάτι που δεν είσαι, έχεις να πεις κάτι ή απλά μας τα ζαλίζεις;
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
καλο θα ηταν να μην συγχεουμε απολυτα παπαδες-εκκλησια-θρησκεια.Υπαρχουν παπαδες λαμογια(πλειοψηφια),υπαρχουν και παπαδες εναρετοι και αξιλολογοι οι οποιοι απαντωνται κυριως στην επαρχια.Αυτοι κανουν εργο που κανενα κωλοκαναλι δεν θα δειξει ποτε.Υπαρχουν μητροπολεις που κολυμπανε στο χρημα υπαρχουν και αλλες(κυριως ενοριες) που φυτοζωουν.Η θρησκεια(η οποιαδηποτε) ειναι κατι αλλο.Απο τη θρησκεια παιρνουμε ενεργεια,γαληνευουμε,ξεπερναμε πολλα που για πολλους φανταζουν απιστευτα και αλλα πολλα....

σωστοτατος!
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Προβλέψιμος και βαρετός.

Εκτός απο το να ποστάρεις απο δω και απο κει με κείμενα 1-2 σειρών παριστάνοντας κάτι που δεν είσαι, έχεις να πεις κάτι ή απλά μας τα ζαλίζεις;

Αν σου είναι δύσκολο να διαβάζεις 1-2 σειρές, συζήτησε κι αυτό το θέμα με τον γιατρό σου  :dancing:
 

Επισκέπτης
Και ο αυνανισμος ειναι βεβαια αμαρτια,αλλα μικροτερου βεληνεκους

Ας  διηγηθούμε λοιπόν την ιστοριούλα της Παλαιάς Διαθήκης για τον Αυνάν, έτσι ώστε να κατανοήσουμε καλύτερα την έννοια "αυνανισμός".

Πρό Χριστού, ίσχυε το εξής έθιμο στις ,Εβραϊκές κοινωνίες  ,το οποίο και ονομαζότανε  "λευιρατικός γάμος". Τί ήτανε όμως ο λευιρατικός γάμος? Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω απλά.
    Όταν πέθαινε ένας άντρας παντρεμένος , ο οποίος δεν είχε αποκτήσει όσο ζούσε με τη γυναίκα του παιδιά, ο αδερφός του (άν είχε) ήταν υποχρεωμένος να παντρευτεί τη χείρα γυναίκα του αδερφού του, κι ας ήταν και ο ίδιος παντρεμένος, και να συνευρεθεί μαζί της προκειμένου η χείρα να τεκνοποιήσει και να κάνει παιδιά. Τα παιδιά που θα αποκτούνταν απο αυτό το γάμο, θεωρούνταν παιδιά του πεθαμάνου αδερφού και ΟΧΙ του αδερφού που συνευρέθηκε με τη χείρα, και μόλις μεγάλωναν θα κληρονομούσαν την περιουσία του πεθαμένου τους πατέρα (θείου τους στην ουσία, συμφωνα με τα σημερινά δεδομένα...)

Ετσι έγινε και με τον Αυνάν. Πέθανε ο αδερφός του και επειδή δεν είχε παιδιά , έκανε λευιρατικό γάμο με τη γυναίκα του αδερφού του.Σκοπός όμως του Αυνάν δεν ήταν η τεκνοποίηση...αλλά το πώς θα οικειοποιηθεί καλύτερα την περιουσία του πεθαμένου αδερφού του. Γι αυτό κάθε φορά που συνευρίσκετο με τη χείρα, εκσπερμάτωνε εκτός του κόλπου της με τη γνωστή μέθοδο...(εξ' ου και το όνομα αυνανισμός).Ετσι θεωρήθηκε οτι η χείρα είχε πρόβλημα στειρότητας, και ελλείψη τέκνων, καρπώθηκε την περιουσία του αδερφού του. Η Π.Δ. αναφέρει οτι ο Θεός βλέποντας την πράξη του, τον τιμώρησε με θάνατο.

Εκ της διηγήσεως συνάγεται οτι ο Αυνανισμός δεν θεωρείται ως αμαρτία με την έννοια που τον χρησιμοποιούμε σήμερα, αλλά με την έννοια της διηγήσεως. Γενικότερα δε, με την έννοια της αποφυγής της αναπαραγωγής απο μέρους του άνδρα.

Εκκλησιαστικά ο αυνανισμός (με την έννοια που τον χρησιμοποιούμε σήμερα) θεωρείται ως αμαρτία στο μέτρο πού βρίσκει εφαρμογή η γραφή του κατα Ματθαίον Ευαγγελίου (κεφ έ στιχ 28) "Πάς ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν , ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού".
Δηλαδή στο επίπεδο της σκέψης και της φαντασίωσης του κάθε ανθρώπου κατά τη διάρκεια της πράξης.

Τώρα τι βεληνεκόυς ( όπως γράφεις ) αμαρτία είναι... δεν το γνωρίζω!

Ελπίζω να μήν κούρασα, αν και εκτός θέματος...
 

jack smith

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Το αν ο Χριστόδουλος και ο κάθε Χριστόδουλος είναι θεσμικό πρόσωπο, μπορεί να το διαπιστώσει κανείς από το Σύνταγμα. Αν το έχει ανοίξει ποτέ να το διαβάσει. Δεν χρειάζεται μεγάλος κόπος, αρκεί να φτάσει μέχρι το άρθρο 3.

Συνεπώς, μέχρι να αλλάξει το άρθρο αυτό (και καμιά 10ριά άλλα), το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να συνεχίσει την ζωούλα του ή (αν χαλιέται τόσο) να πάρει τα μπογαλάκια του και να αφήσει την Ελλάδα στους μουτζαχεντίν.

Και για να προσθέσω κάτι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: τα πρωθυπουργικά αεροσκάφη (από την εποχή του Falcon και από προσωπική πείρα τουλάχιστον μέχρι το 2005), τα διαχειρίζεται ο στρατός, και όποιος φορέας τα χρησιμοποιεί πρέπει να αποταθεί σε αυτόν. Αυτό σημαίνει ότι όποιος τα χρησιμοποιεί, πληρώνει ένα σημαντικό μέρος του κόστους του ταξιδιού (βενζίνες, ασφάλειες, προμήθειες κτλ) έτσι ώστε να του έρχονται λίγο πιο φθηνά από ενοικίαση ιδιωτικού αεροσκάφους. Η εκκλησία πληρώνει για την χρήση τους. Τα υπουργεία και τα πολιτικά κόμματα όχι.
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Επιασες και ξεσκονισες για τα καλα τη Βιβλο-Οτιδηποτε εχει ως σκοπο την κορυφωση και την εκσταση και ειδικοτερα στον ερωτα ή το σεξ πρεπει να ειναι απολαυση και να αντιμετωπιζεται ως εκτονωση της ενεργειας μας-Οσον αφορα για τον αρχιεπισκοπο κατι εγραψα αλλα δεν το λαβατε υποψην-Εφ`οσον δημοκρατικα και με ντοκουμεντα καταλαβαμε πως μολυνεται καποιος μη φτασουμε να κανουμε κηρυγμα απο το site-Στα παπαρια μας αν ειναι ασχημα ή οχι-Περαστικα οπως σε καθε ασθενη-Στο Miami πολυ θα γουσταρα να ειμαι-Παρτε και μια φωτο απο τα ξεκωλα στην παραλια ετσι για να γουσταρουμε
 

Συνημμένα

  • bikini.jpg
    bikini.jpg
    68,6 KB · Εμφανίσεις: 24

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Πάσχεις από παρανοικές τάσεις. Τυπικό σύμπτωμα να νομίζεις ότι σε απειλούν. Το λέω για το καλό σου να αναζητήσεις βοήθεια από ειδικούς ώστε με την κατάλληλη αγωγή να βελτιωθείς. Και το ότι δε γνωρίζεις την πραγματικότητα τόσο καλά όσο νομίζεις δε σημαίνει ότι θα ασπαζόμαστε τα όσα σου λένε στο καφενείο.

Όσο για το αν η αμερικανική κοινωνία δέχεται παρεκτροπές, η αμερικανική κοινωνία δεν ταυτίζεται με το trailer park όπως προφανώς νομίζεις.

Ρε συ τοντοκ....επειδή κάποιος σου είπε ότι είσαι υπερβολικός, έστω και ότι δεν έχεις επιχειρήματα....χρειάζεται να το φτάνεις στα άκρα και να προσβάλλεις ;
Απο που έβγαλες τα ιατρικά συμπεράσματα για την ψυχική υγεία του άλλου ;
Δε μαζευόμαστε λίγο λέω εγώ ;
Μήπως έχουμε πάρει πολύ στα σοβαρά το ρόλο μας εδώ μέσα ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom