Νέα

Απειλούν να κάψουν την Ελληνόψυχη δασκάλα Χαρά Νικοπούλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Πάντως φερθίνο δεν είδα να απαντάς (για να χρησιμοποιήσω και τισ δικές σου φράσεις) σε καμία ερώτηση από αυτές που σου έθεσαν tomito και str81977, δύο αμφότεροι σοβαροί του site....
Αντιθέτως έκανες άπειρες κωλοτούμπες....
Να ξέρεις όμως ότι δεν είμαστε χαζοί και καταλαβαίνουμε τι παίζει με σένα.
Επίσης, το ότι συνεχώς κλαίγεσαι για τη βρισιά που σου έριξε ο περσόνας (την οποία δε θα σχολιάσω) δείχνει τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. κλαψ, λυγμ, πείτε του να σταματήσει γιατί με προσέβαλε.......
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
ολα αυτα ειναι μπουρδες αγαπητε..οταν 2 ανθρωποι τσακωνονται η αληθεια ειναι στην μεση...
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Σολωμός Σολωμού
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Ο Σολωμός Σολωμού (1970-14 Αυγούστου 1996) ήταν Ελληνοκύπριος πολίτης από το Παραλίμνι, γνωστός σήμερα μέσα από τα γεγονότα που οδήγησαν στη δολοφονία του, την ημέρα της κηδείας του Τάσου Ισαάκ στην Κύπρο.

Στις 24 Ιουνίου 2008 το ευρωπαϊκό δικαστήριο βρήκε ένοχη την Τουρκία για την δολοφονία Σολωμού και Ισαάκ. Σύμφωνα με το δικαστήριο η Τουρκία είναι ένοχη γαι την παραβίαση του 2ου άρθρου της ευρωπαϊκής συνθήκης για τα ανθρώπινα δικαιώματα γιατί δεν έγινε καμία έρευνα για να βρεθούν για τον θάνατο του. Επίσης εκδίκασε χρηματική αποζημίωση στην οικογένεια του Σολωμού.

Πίνακας περιεχομένων [Απόκρυψη]
1 Δολοφονία
2 Πηγές
3 Αναφορές
4 Εξωτερικοί σύνδεσμοι



[Επεξεργασία] Δολοφονία
Tην ημέρα της κηδείας του Tάσου Iσαάκ, στις 14 Αυγούστου 1996, ημέρα κατάληψης της Aμμοχώστου, μία ομάδα από διαδηλωτές κατευθύνθηκαν προς το οδόφραγμα της Δερύνειας για να εναποθέσουν στεφάνια και λουλούδια στο χώρο της δολοφονίας του Tάσου Iσαάκ. Η σκηνή μετατράπηκε σε πεδίο μάχης, όταν εμφανίστηκαν «Γκρίζοι Λύκοι» και άρχισαν τον πετροπόλεμο. Ξαφνικά ξεπετάχτηκε μπροστά από τους διαδηλωτές ο Σολωμός Σολωμού και ξεφεύγοντας από τους Κυανόκρανους πέρασε στη νεκρή ζώνη και ανέβηκε σε έναν ιστό για να κατεβάσει την τουρκική σημαία, ενώ άλλοι διαδηλωτές προσπάθησαν να τον αποτρέψουν. Tούρκοι ελεύθεροι σκοπευτές τον πυροβόλησαν και ο Σολωμός Σολωμού έπεσε νεκρός από σφαίρα στο λαιμό. Στη συνέχεια άρχισαν να ρίχνουν προς τους διαδηλωτές. Oι εθνοφρουροί πήραν θέση μάχης. H σορός του Σολωμού απομακρύνθηκε από την περιοχή. Αρκετά άτομα τραυματίστηκαν από τις σφαίρες των Tούρκων[1].

Σύμφωνα με τις Ελληνοκυπριακές αρχές, ένας από τους δολοφόνους του Σολωμού Σολωμού, ήταν και ο Kενάν Aκίν, έποικος, πρώην αξιωματικός του τουρκικού στρατού , υπουργός του ψευδοκράτους και πράκτορας των Tουρκικών μυστικών Δυνάμεων[1][2]. Ομάδα ανακριτών του Αρχηγείου Αστυνομίας και της Αστυνομικής Διεύθυνσης Αμμόχωστου, μετά από συντονισμένες εξετάσεις, εντόπισαν τους δράστες εναντίον των οποίων εκδόθηκαν διεθνή εντάλματα σύλληψης. Το υλικό που εξασφαλίσθηκε χρησιμοποιήθηκε για προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων εναντίον της Τουρκίας. Κανένας από τους δράστες δεν συνελήφθη.


[Επεξεργασία] Πηγές
Εφημερίδα Έθνος, φύλλο 25 Ιουνίου 2008, σελ. 12

[Επεξεργασία] Αναφορές
↑ Εφημερίδα Έθνος, φύλλο 25 Ιουνίου 2008, σελ. 12

Πραγματικά είναι τραγικό. Προτείνω να μην ξανααναφερθεί το γνωστό περιστατικό αθλιότητας κάποιων.
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
οχι ρε οχια,στον σουπερ μαουζ αναφερωμαι
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
οχι ρε οχια,στον σουπερ μαουζ αναφερωμαι
ΟΚ. Παρόλο που συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό μαζί σου πάνω σε αυτό που λες, εν προκειμένω, διατηρώ επιφυλάξεις.... έχει εκφράσει ακραίες απόψεις και εμμένει πάνω σε αυτές.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
Πραγματικά είναι τραγικό. Προτείνω να μην ξανααναφερθεί το γνωστό περιστατικό αθλιότητας κάποιων.

και ομως αυτοι που ειναι υπερ των παλαιστινιων και ολων των κατατρεγμενων της γης
υποστηριζουν την ενεργεια αυτην
φυσικα επειδη υπαρχει ελλαδα στην μεση
αν ηταν παλαιστινιος και εκανε το ιδιο στην γαζα να δεις πορειες και καψιμο σημαιων
(δεν ειναι φασιστικο αυτο?να καιες σημαιες? :think:)
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
οποιος εκφραζει ακραιες αποψεις αδυναμια πνευματος δειχνει,αλλα δεν εχω διαβασει τα ποστ του και δεν μπορω να τον κρινω,ασχετα αν ειναι εριστικος..
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
οποιος εκφραζει ακραιες αποψεις αδυναμια πνευματος δειχνει,αλλα δεν εχω διαβασει τα ποστ του και δεν μπορω να τον κρινω,ασχετα αν ειναι εριστικος..

οσοι προλαβαν τα διαβασανε
και ομως αυτα ελεγε οσο και να σου φαινεται απιστευτο
ου ρε
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
κοιτα οσο και αν μπορει να διαφονω με μια κυβερνητικη πολιτικη,σημαια ελληνικη δεν θα εκαιγα ποτε...τωρα οποιος μπορει να το κανει...απλα για αυτον η σημαια δεν σημαινει πολλα πραγματα....αντε τωρα περιμενω επιθεση... ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Πραγματικά είναι τραγικό. Προτείνω να μην ξανααναφερθεί το γνωστό περιστατικό αθλιότητας κάποιων.

και ΞΑΝΑΜΑΤΑΛΕΩ ο Σολωμός ΔΕν πέθανε από ελεύθερο σκοπευτή. Πέθανε από το περίστροφο που κουβαλούσε ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ κυβερνησης του ΨΕΥΔΟΚΡΑΤΟΥΣ.
Μέχρι να το εμπεδώσετε θα το λέω....
Εχω ακούσει όλη του τη συνέντευξη στον ΠΑΠΑΧΕΛΑ....
Μη με φορτώνετε άλλο.........
Στην ελλάδα οι Χρυσαυγίτες και οι κουκουλοφόροι είναι κατηχητικό μπροστά στα μουνιά τους γκρίζους λύκους της Τουρκίας....
Εχουν σκοτώσει εν ψυχρώ μέχρι και τούρκο δημοσιογράφο που μιλούσε για τα δικαιώματα στην τουρκία...
Η κατάσταση στα δίπλα είναι πολύ πίσω... Κι όποιος κάνει αναγωγές των δικών μας θεμάτων με το δικά τους είναι τουλάχιστον αδαής.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
και ομως αυτοι που ειναι υπερ των παλαιστινιων και ολων των κατατρεγμενων της γης
υποστηριζουν την ενεργεια αυτην
φυσικα επειδη υπαρχει ελλαδα στην μεση
αν ηταν παλαιστινιος και εκανε το ιδιο στην γαζα να δεις πορειες και καψιμο σημαιων
(δεν ειναι φασιστικο αυτο?να καιες σημαιες? :think:)

Απόλυτε, πρέπει να ήσουν μικρός, αλλά μέχρι το 86-87 έπεφτε ξύλο για τις απόψεις που υποστήριζε ο καθένας. Μετά, όλοι οι καλοί κατατρεγμένοι μάθαν στα ωραία του κακού ιμπεριαλισμού και ότι μαλακία και να ακούς, είναι σεβαστή ως άποψη. Εν μέσω διαπραγματεύσεων, πτέρυγα του σύριζα καλύπτεται να κάνει πορείες για τα Σκόπια. Σεβαστό
 

Επισκέπτης
ολα αυτα ειναι μπουρδες αγαπητε..οταν 2 ανθρωποι τσακωνονται η αληθεια ειναι στην μεση...
Η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ οτι πισω απο την επιθεση στην Νικοπουλου βρισκονται"Τουρκοι Πρακτορες".

Οχι αποδειξεις δεν εχουμε,ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για κατι τετοιο.

Το περιστατικο αυτο"παιζει"μονο απο τους ακροδεξιους και οι(ανεπαρκεις)ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ που εχουμε(απο τα δημοσιευματα στο διαδικτυο)ειναι οτι αφορα μια ΔΙΕΝΕΞΗ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ(τρεις αν βαλουμε και την συζυγο του δραστη)ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΝΑ ΑΡΜΑΤΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΟΜΩΣ???
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
και ΞΑΝΑΜΑΤΑΛΕΩ ο Σολωμός ΔΕν πέθανε από ελεύθερο σκοπευτή. Πέθανε από το περίστροφο που κουβαλούσε ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ κυβερνησης του ΨΕΥΔΟΚΡΑΤΟΥΣ.
Μέχρι να το εμπεδώσετε θα το λέω....
Εχω ακούσει όλη του τη συνέντευξη στον ΠΑΠΑΧΕΛΑ....
Μη με φορτώνετε άλλο.........
Στην ελλάδα οι Χρυσαυγίτες και οι κουκουλοφόροι είναι κατηχητικό μπροστά στα μουνιά τους γκρίζους λύκους της Τουρκίας....
Εχουν σκοτώσει εν ψυχρώ μέχρι και τούρκο δημοσιογράφο που μιλούσε για τα δικαιώματα στην τουρκία...
Η κατάσταση στα δίπλα είναι πολύ πίσω... Κι όποιος κάνει αναγωγές των δικών μας θεμάτων με το δικά τους είναι τουλάχιστον αδαής.

Το περιστατικό στο site λέω...
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
παντως θα ηθελα να δω ολους αυτους που σωστα φωναζουν υπερ των παλαιστινιων,να διαδηλωνανε με την ιδια θερμη για τον ελληνισμο της ιμβρου-τενεδου-πολης,την κατοχη της κυπρου...τους αγνοουμενους...αμαν τι λεω...θα κατηγορηθω τωρα...εμπροςςςς ;)
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
Η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ οτι πισω απο την επιθεση στην Νικοπουλου βρισκονται"Τουρκοι Πρακτορες".

Οχι αποδειξεις δεν εχουμε,ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για κατι τετοιο.

Το περιστατικο αυτο"παιζει"μονο απο τους ακροδεξιους και οι(ανεπαρκεις)ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ που εχουμε(απο τα δημοσιευματα στο διαδικτυο)ειναι οτι αφορα μια ΔΙΕΝΕΞΗ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ(τρεις αν βαλουμε και την συζυγο του δραστη)ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΝΑ ΑΡΜΑΤΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΟΜΩΣ???

στην θρακη υπαρχει προβλημα φιλε
τωρα οποιος δεν το βλεπει τι να πω
δεν ειναι αναγκη να γινοταν η να μην γινοταν κατι τετοιο
ε ας πηγαινε να δει απο κοντα τι τρεχει για το θεμα
ναχει αποδειξεις οπως λες
και σε προλαβαινω επειδη θα πεις,και οι αλλοι πηγαν
οι αλλοι ειναι φασιστες
αυτος πουναι ο σωστος και ο προοδευτικος ας ενδιαφερθει
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
ρε σουπερ ποντικε ποιος προτεινε αυτην την μπουρδα να παει ο τσιπρας επανω...?μεταφορικα βεβαια πιστευω παντα..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Απόσπασμα από blog.....
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας....


Πριν από χρόνια ένιωσα την επιθυμία να σκοτώσω έναν άνθρωπο. Ήταν το καλοκαίρι που ο Σολωμός Σολωμού ανέβηκε στον ιστό για να κατεβάσει την τουρκική σημαία. Το ίδιο βράδυ βρέθηκα σε ένα μπαρ. Στην παρέα ήταν και κάποιος που προσπαθούσε να μας πείσει πως ο Σολωμού δεν ήξερε τι έκανε, πως ήθελε να αποδείξει κάτι και πως φυσικά δεν υπήρχε τίποτα το ηρωικό στην πράξη του. Όταν συναντώ έναν ηλίθιο, καταλαβαίνω πως το πιθανότερο είναι να γίνω κι εγώ ηλίθιος, οπότε προτίμησα να φύγω, αν και μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Θεωρώ τρομερή ηλιθιότητα να φέρνεις στα δικά σου μικρά μέτρα ό,τι σε ξεπερνάει. Το γεγονός πως δεν έχω τα αρχίδια του Σολωμού, του Βελουχιώτη, του Τσε, αν θέλετε του Καραϊσκάκη ή του Σαμουήλ για να συμφωνήσουμε όλοι, δεν σημαίνει πως θα τους κάνω μινιατούρες για να μοιάζω εγώ σπουδαίος.

Νομίζω πως στην Ελλάδα έχουμε μεγάλο πρόβλημα να παραδεχτούμε πως κάποιος είναι καλύτερος από εμάς. Δεν λέω απαραίτητα καλύτερος στο επάγγελμά του – έστω καλύτερος άνθρωπος, πιο καλόψυχος, πιο σοφός, πιο τίμιος, πιο γενναίος. Αν πεθάνει βέβαια, τον ανακηρύσσουμε σε Άγιο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Πολλά πράγματα δεν καταλαβαίνω, αλλά ο μεσσιανισμός μου με έχει εγκαταλείψει εδώ και χρόνια, οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να βελτιώσω τον εαυτό μου.

Μάλλον ήμουν τυχερός στη ζωή μου κι έχω γνωρίσει ανθρώπους που θαύμασα και θαυμάζω και θέλω να τους μοιάσω. Δεν ξέρω αν τα καταφέρνω, αλλά προσπαθώ. Δεν είναι πως τους έχω σαν είδωλα – απλά έχω ζηλέψει τον τρόπο τους. Σκέφτομαι κάποιες φορές τι θα έκαναν, αν ήταν στη θέση μου. Μπορεί να μην είμαι τόσο καλός όσο αυτοί, αλλά η επιθυμία μου να γίνω σαν κι αυτούς είναι δυνατή και νικάει μερικές φορές, χαρίζοντάς μου όμορφες στιγμές. Τον φθόνο δεν μπορώ να τον επιτρέψω στον εαυτό μου. Τον βρίσκω φθηνό. Φθηνός φθόνος. Δηλητήριο για την ψυχή.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
στην θρακη υπαρχει προβλημα φιλε
τωρα οποιος δεν το βλεπει τι να πω
δεν ειναι αναγκη να γινοταν η να μην γινοταν κατι τετοιο
ε ας πηγαινε να δει απο κοντα τι τρεχει για το θεμα
ναχει αποδειξεις οπως λες
και σε προλαβαινω επειδη θα πεις,και οι αλλοι πηγαν
οι αλλοι ειναι φασιστες
αυτος πουναι ο σωστος και ο προοδευτικος ας ενδιαφερθει
ρε πλάκα κάνουμε;
εδώ βγαίνουν δημόσια και λένε ότι είναι τούρκοι....
Ας τολμήσει να κάνει το αντίστοιχο έλληνας της μειονότητας εκεί........
Πάντως έχουν καταλάβει ότι τους παίρνει γιατί οι έλληνες είναι μαλάκες και το τραβάνε πολύ το σκοινί....
Κάπως έτσι κατέληξε ασυμμάζευτο και το θέμα με τους πουστοΓκρουέφσκηδες....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom