Νέα

Άνδρες δημόσιοι υπάλληλοι και σχέσεις με γυναίκες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 840
  • Εμφανίσεις 64K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Oχι τύπε, μην πας να ξεπλυνεις τον αλλο και μην παριστανεις τον δικηγορο του. Δεν ειπε αυτο ο αλλος. Ειπε κατι αλλο και οχι αυτο που λες εσυ.
Πώς ακριβως μας εχει καταδικασει η ιστορια μπορεις να μας το εξηγησεις?
Γιατι αν δεν απατωμαι κυβερνηση ειναι η ΝΔ με 40%
Δεν το λες και καταδίκη αυτό. Μαλλον δικαιωση το λες
Για να μην το κουραζουμε, κανε απλα μια δημοσκοπηση εδω η στο twitter κλπ με τιτλο:

Φταιει η ΝΔ για την καταστροφη της χωρας οσο και το ΠΑΣΟΚ ΝΑΙ η ΟΧΙ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Για να μην το κουραζουμε, κανε απλα μια δημοσκοπηση εδω η στο twitter κλπ με τιτλο:

Φταιει η ΝΔ για την καταστροφη της χωρας οσο και το ΠΑΣΟΚ ΝΑΙ η ΟΧΙ;
Οχι τύπε, δεν θα αλλαξεις τη συζητηση, άλλο πραγμα λεγαμε.
Αν το ΠΑΣΟΚ διοριζε μονο σκουπιδιαρηδες και καθαριστριες. Τι δεν καταλαβαινεις?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φταιει η ΝΔ για την καταστροφη της χωρας οσο και το ΠΑΣΟΚ
Ποια καταστροφη της χωρας?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Οχι τύπε, δεν θα αλλαξεις τη συζητηση, άλλο πραγμα λεγαμε.
Αν το ΠΑΣΟΚ διοριζε μονο σκουπιδιαρηδες και καθαριστριες. Τι δεν καταλαβαινεις?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ποια καταστροφη της χωρας?
Οκ
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Α τωρα "οκ" ε?
Δεν απαντας.
Γιατι αν απαντησεις θα πρεπει να συμφωνησεις μαζι μου.
Δεν απαντω κυριως γιατι εδω και χρονια εχω παψει να συζηταω με φανατισμενους. Και εσυ παροτι εισαι συγκροτημενο ατομο εν γενει, στο θεμα κομμα εισαι βαθια φανατισμενος-αρρωστημενα προκατελλειμενος υπερ της ΝΔ
Το ιδιο θα εκανα και με καποιον του ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και δε συμμαζευεται
Καλο βραδυ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Δεν απαντω κυριως γιατι εδω και χρονια εχω παψει να συζηταω με φανατισμενους. Και εσυ παροτι εισαι συγκροτημενο ατομο εν γενει, στο θεμα κομμα εισαι βαθια φανατισμενος-αρρωστημενα προκατελλειμενος υπερ της ΝΔ
Το ιδιο θα εκανα και με καποιον του ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και δε συμμαζευεται
Καλο βραδυ
Αρα η απαντηση ειναι "δεν σου απαντω γιατι εισαι φανατικος", οκ καταλαβαμε οτι εχω απολυτο δικιο σε αυτο που ειπα, αλλιως θα το αντεκρουες.

Βεβαια βλεπω μια χαρα συζητας μαζι μου ενα μισαωρο τωρα, μολις σφιξανε οι κωλοι θυμηθηκες οτι ειμαι "φανατικος"
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
49
Like
5.272
Πόντοι
2.846
Διαβαζω για χλιδατους, σκαφατους, τζιπατους, με καρτες που γεμιζουν για να ξοδευουν οι γκομενες,
και αλλα λοιπα διαστημικά....
Οκ. υπαρχουν.
Να ειναι 5% στην Ελλαδα;
Δεν παιζει να να ειναι παραπανω.

Αντα και θα συνωστιστουν καποιες, ειδικα οι πιο ψωνισμενες, για αυτο το ζαπλουτο 5% των ανδρων
Που οντως, γ@μει και δερνει.

Οι υπολοιπες;


Δεν μπορει να μιλαμε για τις μειοψηφιες,
που ποσοτικα ειναι μικρες,
και να μην μιλαμε για το τι κανει πχ το 80% του πληθυσμου,
αντρες - γυναικες.

Δεν εχει νοημα να συζηταμε για τις εξαιρεσεις,
και να μην λεμε για τον κανονα.
προφανώς δεν πηδάει μόνο το 5% που είναι ζάπλουτοι.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι ο μισθωτός των 600-1.500€, ιδιωτικός ή δημόσιος ανεξαρτήτως, δεν έχει το χρήμα ή τη μούρη ή την επίδειξη γκλαμουριάς ώστε να έχει τον πρώτο λόγο στο κυνήγι της γκόμενας.
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
49
Like
5.272
Πόντοι
2.846
Ναι γιατί ο Έλληνας εκ φύσεως είναι τεμπέλης του κερατά και χέστης...και προτιμάει τη σιγουριά του βύσματος και το να ξύνεται να μην παράγει έργο και να έχει σίγουρο το μηνιάτικο. Για αυτό και το δημόσιο είναι γεμάτο αργόσχολους άχρηστους που στον ιδιωτικό τομέα δε θα άντεχαν ούτε 2 εβδομάδες.

Η μεγαλύτερη μάστιγα της Ελλάδας είναι το δημόσιο....αν μια μέρα τους ξήλωναν όλους και ξανά προσλάμβαναν μόνο με εξετάσεις και με φυσιολογικές συνεντεύξεις ούτε το 30% δεν θα κράταγε τη θέση του μετά την αξιολόγηση.
μεγάλε, κάπου τα έχεις μπερδέψει. Το δημόσιο προσλαμβάνει με διαδικασίες ΑΣΕΠ και (λιγότερους αριθμητικά) έπειτα από φοίτηση στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης.
Εάν πάλι εννοείς τους μετακλητούς, που προσλαμβάνονται από την κυβέρνηση και φεύγουν με αυτήν, πάω πάσο. Όπως πάω πάσο και για κάποιες κατηγορίες όπως οι ειδικοί φρουροί, που προσλαμβάνονται με συνοπτικές διαδικασίες.
Μου επιτρέπεις να σου πω και κάτι άλλο που δεν γνωρίζεις; Οι μισθωτοί του δημοσίου έχουν κατά μέσο όρο υψηλότερα εκπαιδευτικά κι επαγγελματικά προσόντα από αυτούς του ιδιωτικού. Οπότε ψάξε αλλού για "αργόσχολους άχρηστους που στον ιδιωτικό τομέα δε θα άντεχαν ούτε 2 εβδομάδες".
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.374
Like
13.733
Πόντοι
3.656
μεγάλε, κάπου τα έχεις μπερδέψει. Το δημόσιο προσλαμβάνει με διαδικασίες ΑΣΕΠ και (λιγότερους αριθμητικά) έπειτα από φοίτηση στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης.
Εάν πάλι εννοείς τους μετακλητούς, που προσλαμβάνονται από την κυβέρνηση και φεύγουν με αυτήν, πάω πάσο. Όπως πάω πάσο και για κάποιες κατηγορίες όπως οι ειδικοί φρουροί, που προσλαμβάνονται με συνοπτικές διαδικασίες.
Μου επιτρέπεις να σου πω και κάτι άλλο που δεν γνωρίζεις; Οι μισθωτοί του δημοσίου έχουν κατά μέσο όρο υψηλότερα εκπαιδευτικά κι επαγγελματικά προσόντα από αυτούς του ιδιωτικού. Οπότε ψάξε αλλού για "αργόσχολους άχρηστους που στον ιδιωτικό τομέα δε θα άντεχαν ούτε 2 εβδομάδες".
Δεν τα έχω μπερδέψει τύπε...αλλά ο καθένας δικαιούται την άποψη του. Ως θεωρία εγώ πιστεύω ότι η μονιμότητα καταστρέφει την παραγωγή...δεν χρειάζεται να παλέψεις και πολύ για την θέση σου όταν ξέρεις ότι δεν σε κουνάει κανείς έτσι δεν είναι?

Στην πράξη επί πολλάααα χρόνια...οι δημόσιες υπηρεσίες ήταν στελεχωμένες με υπεράριθμους εργαζομένους...που δεν χρειάζονταν...και σε πολλές περιπτώσεις ούτε καν πάταγαν το πόδι τους...ήταν απλά στο payroll. Το ότι μπαίνουν με ΑΣΕΠ δεν μου λέει τίποτα...καθώς ξέρω από πρώτο χέρι τι γίνεται με αυτές τις διαδικασίες. Τα εκπαιδευτικά κριτήρια επίσης δεν μου λένε τίποτα...ναι...δεν μπορείς να μπεις στο δημόσιο αν έχεις τελειώσει μόνο το Λύκειο...ε και??? Το ότι τελείωσες μια σχολή...ακόμα και ΑΕΙ...σε καθιστά μορφωμένο...και το κυριότερο ΙΚΑΝΟ? Εσύ ξέρεις πως περνάνε τα μαθήματα στις σχολές? Τι παίζει με τις παρατάξεις και τις σημειώσεις και τα κομματόσκυλα καθηγητές? Μεγαλύτερα παρτάλια από δαπίτες, πασπίτες, κνήτες κτλπ δεν υπάρχουν στην κοινωνία...μόλις βγουν εκεί έξω βλέπεις τι αξίζουν.

Από αυτά τα παρτάλια λοιπον...καποια έχουν δυνατό βύσμα και μπαίνουν στο Δημόσιο...ωραία και? Πρέπει να τους πληρώνω εγώ με τους φόρους μου για να περνάνε ωραία ζωή στην πλάτη μου?

Eγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν εργαζόμενοι στον Δημόσιο τομέα...είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν....και επαγγέλματα όπως οι γιατροί, οι πυροσβέστες, οι αστυνομικοί...καλό είναι να μην τα βάζουμε μέσα στην κουβέντα για το Δημόσιο...διότι μπορέι να υπάρχουν πχ κωλόμπατσοι με ντόνατ όλη μέρα...υπάρχουν όμως και Αστυνομικοί που παίρνουν στο κατόπι οπλισμένους μαστουρωμένους εγκληματίες. Υπάρχουν νοσηλευτές και γιατροί που κάνουν 3 μέρες σερί εφημερία.

Εν τέλη επειδή τα πάντα είναι θέμα σύγκρισης...σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα το δημόσιο είναι τίγκα στους άχρηστους αργόσχολους που δεν κάνουν ούτε για ντιλιβεράδες. Αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα ΔΕΝ θα είχαμε τόσο για τον πούτσο Δημόσιες Υπηρεσίες. Εσύ πως εξηγείς την κατάντια αυτή αφού τα στελέχη του Δημοσίου είναι μορφωμένα ικανά άτομα έτοιμα για σκληρή δουλειά?

Σόρρυ για το σεντόνι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.616
Like
68.042
Πόντοι
11.956

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.616
Like
68.042
Πόντοι
11.956
Για να μην το κουραζουμε, κανε απλα μια δημοσκοπηση εδω η στο twitter κλπ με τιτλο:

Φταιει η ΝΔ για την καταστροφη της χωρας οσο και το ΠΑΣΟΚ ΝΑΙ η ΟΧΙ;
Ποια καταστροφή έκανε το ΠΑΣΟΚ...αφού σε 5 χρόνια θα είναι πάλι κυβέρνηση
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
14
Like
4.394
Πόντοι
3.715
κωλοδημόσιοι τεμπέληδες
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.840
Κριτικές
21
Like
10.955
Πόντοι
4.546
Οι μισθωτοί του δημοσίου έχουν κατά μέσο όρο υψηλότερα εκπαιδευτικά κι επαγγελματικά προσόντα από αυτούς του ιδιωτικού. Οπότε ψάξε αλλού για "αργόσχολους άχρηστους που στον ιδιωτικό τομέα δε θα άντεχαν ούτε 2 εβδομάδες".
Link?
 

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.544
Πόντοι
2.306
1000€ ακόμα και ως δημόσιος υπάλληλος δε φτάνει για τίποτα πέρα από τα βασικά αγαθά. Με δικό σου σπίτι κιόλας. Άλλο ζωη, άλλο επιβίωση. Με γυναίκα και παιδί ειδικά. Έτσι πάνε τα ζευγάρια καλοκαίρι με τις πλαστικές καρέκλες και τα τρια παιδιά, με όλο το σόι μαζί, στις παραλίες. Στήνουν 8-9 καρέκλες, βγάζουν φαγητά και μένουν εκεί ως τη Δύση του ηλίου. Τι ωραια...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.374
Like
13.733
Πόντοι
3.656
1000€ ακόμα και ως δημόσιος υπάλληλος δε φτάνει για τίποτα πέρα από τα βασικά αγαθά. Με δικό σου σπίτι κιόλας. Άλλο ζωη, άλλο επιβίωση. Με γυναίκα και παιδί ειδικά. Έτσι πάνε τα ζευγάρια καλοκαίρι με τις πλαστικές καρέκλες και τα τρια παιδιά, με όλο το σόι μαζί, στις παραλίες. Στήνουν 8-9 καρέκλες, βγάζουν φαγητά και μένουν εκεί ως τη Δύση του ηλίου. Τι ωραια...
Τύπε υπάρχουν χώρες που η ζωή που κάνεις με 1Κ στην Ελλάδα με δικό σου σπίτι είναι όνειρο για το μισό πληθυσμό...το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα δεν είναι (ακόμα) τέτοιο που να μιλάμε για επιβίωση....μπορεί να μην κανείς ζωάρα με 1000 ευρώ αλλά σίγουρα δεν ''επιβιώνεις''
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
1000€ ακόμα και ως δημόσιος υπάλληλος δε φτάνει για τίποτα πέρα από τα βασικά αγαθά. Με δικό σου σπίτι κιόλας. Άλλο ζωη, άλλο επιβίωση. Με γυναίκα και παιδί ειδικά. Έτσι πάνε τα ζευγάρια καλοκαίρι με τις πλαστικές καρέκλες και τα τρια παιδιά, με όλο το σόι μαζί, στις παραλίες. Στήνουν 8-9 καρέκλες, βγάζουν φαγητά και μένουν εκεί ως τη Δύση του ηλίου. Τι ωραια...

Αν πάρεις καμια άεργη,ναι.Για οικογένεια θα ψάξεις κάποια με δουλειά,αλλά όχι να βγάζει παραπάνω απο σένα
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656
Τύπε υπάρχουν χώρες που η ζωή που κάνεις με 1Κ στην Ελλάδα με δικό σου σπίτι είναι όνειρο για το μισό πληθυσμό...το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα δεν είναι (ακόμα) τέτοιο που να μιλάμε για επιβίωση....μπορεί να μην κανείς ζωάρα με 1000 ευρώ αλλά σίγουρα δεν ''επιβιώνεις''

Ε γι'αυτό ψάχνουμε καμία απο τέτοιες χώρες,που να μην έχει και θέμα να μείνει επαρχία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.307
Κριτικές
62
Like
44.964
Πόντοι
9.297
Ναι αλλά αυτό είναι ρισκογιατι άμα πάρεις ελληνιδα που να δουλεύει σε βλέπω μετά Ρούντολφ το ελαφάκι.. Και σίγουρα θα σε απατάει με το αφεντικό η με κάνενα χλεχλε από τη δουλειά..
Καλύτερα να έχεις ένα κομμάτι μπακλαβά που θα το θέλουν όλοι η έναν κουβά σκατα που δεν θα τον θέλει κανένας άλλος εκτός από εσένα;
Ιδού το ερώτημα του ένας εκατομμυρίου ευρώ....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φυσικά υπάρχουν και ενδιάμεσες περιπτώσεις ....όμως το ζήτημα είναι δύσκολο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom