Νέα

Άνδρες δημόσιοι υπάλληλοι και σχέσεις με γυναίκες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 840
  • Εμφανίσεις 64K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.314
Κριτικές
62
Like
44.971
Πόντοι
9.297
Εν ετη 2021 γνωριζετε αρκετους γονεις (ακομη και οσοι ειστε αναρωτηθειτε) που θελουν τα 13χρονα παιδια τους να τα στειλουν Επαλ και να τα δουνε τεχνιτες μελλοντικα;

Φανταστειτε τα θυληκα λοιπον τι πιπιλισμα εχουν φαει απο μικρα.Μ εναν πιλοτο θα την περασεις κοτσανι πχ ενω μ εναν υδραυλικο θα σαι στην αβεβαιοτητα....
Η ελλεεινιδα εχει χαλασει απο την κουνια της...οσο για την επομενη γενια...θα ειναι χαλασμενη απο τοτε που ειναι ως ιδεα στο μυαλο της προηγουμενης και ηδη καμμενης γενιας.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.428
Πόντοι
216
Εγώ θα συμβούλευα να ακολουθήσει ο καθένας αυτό που του αρέσει.
Αν του αρέσει να γίνει ΔΥ, να κάθεται σε ένα ανήλιο γραφειάκι κάπου χωμένο σε ένα μεγάλο κτίριο Υπουργείου, παρέα με την 50 Κούλα και την 54αρα Σούλα να μιλάνε όλη μέρα για συνταγές, για το που θα πάνε τριήμερο, για το πότε θα μπούνε οι υπερωρίες, κλπ μετρώντας τις μέρες αντίστροφα μέχρι τα τέλη του μήνα που θα μπει το χιλιαρικάκι στο ΑΤΜ και από δουλειά τίποτα, τότε ας το κάνει. Έχει όλα το άλλοθι στη χώρα που ζούμε.
Όμως δεν είναι φτιαγμένοι όλοι για αυτή τη δουλειά και ζωή. Κάποιοι έχουν μεγαλύτερο πάθος για περιπέτεια, δίψα για μάθηση, αντοχή σε κακουχίες και αντίξοες συνθήκες και γενικά προτιμούν μία πιο ταραχώδη ζωή με μεγαλύτερο ρίσκο και διακυμάνσεις (βλέπε Ιδιωτικός Τομέας).
Το ίδιο ισχύει και για τη σύντροφο. Κάποιοι προτιμούν μία σύζυγο ΔΥ, με ήρεμη, στρωμένη, ξέγνοιαστη καθημερινότητα που να μπορεί να αφοσιωθεί στην οικογένεια.
Κάποιοι προτιμούν μία αγωνίστρια της ζωής, που από μικρή διαβάζει, δουλεύει, αγωνίζεται. Έχουν περισσότερα να πουν με αυτήν στο τέλος της ημέρας και νιώθουν ότι αυτήν θέλουν δίπλα τους όταν έρθουν δυσκολότερες ώρες στη ζωή.
Ας κάνει ο καθένας ότι του λέει η καρδιά του. Να μην ακούει κανέναν και να μην υποκύπτει σε πρότυπα που πλασάρονται από την κοινωνία. Το σωστό για τη ζωή του καθενός είναι αυτό που θέλει ο ίδιος (εφόσον δε βλάπτει κανέναν) και αυτά πρέπει να κυνηγήσει, γιατί στο τέλος της ημέρας θα μετανιώσει περισσότερο για αυτά που δεν έκανε και τα όνειρα που δεν κυνήγησε.
Αν ανοίξετε τις αγγελίες εργασίας είναι όλες για γέλια. Αυτός είναι ο λόγος που όλοι θέλουν να πάνε δημόσιο. Αν μπεις δημόσιο είσαι σχεδόν ξεκούραστος. Δεν έχεις την έννοια ότι μια μέρα θα βρεθείς χωρίς εργασία όπως βρέθηκα εγω 6 φορές για διαφορετικούς λόγους. Έτσι θα μπορέσεις να βρεις και γυναίκες και να γκόμενες και οικογένεια στο κάτω κάτω να κάνεις αν θελήσεις. Αν δεν έχεις όμως σταθερή εργασία και είσαι σε μικρομάγαζα και στα ελληνικά αφεντικά απλά την πάτησες. Σπάνια θα βρεις κάτι καλό στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα όσοι είναι καλά στον ιδιωτικό τομέα είναι "καλά από παλιά". Οι νεοεισερχόμενοι απλά είναι ΣΚΛΑΒΟΙ.

Λεμε συχνα για τα χαλια του δημοσιου τομεα, αλλα επισης χαλια και χειροτερα ειναι ο ιδιωτικος τομεας.
Πχ στον ιδιωτικο τομεα της Πολωνιας (φανταστειτε σε αλλες χωρες!), βγαινουν καθε βδομαδα πολλες καλες, καλοπληρωμενες, θεσεις εργασιας. Δηλαδη, οχι απλητωτος σκλαβος που να σου πινουν το αιμα, και χωρις καμια προοπτικη, οπως στην Ελλαδα.
Ε λοιπον, σε με τετοια χωρα και μια τετοια αγορα εργασιας οπως η Πολωνια, λογικο ειναι να μην νοιαζεται κανεις περι δημοσιου.

Αυτο ειναι ενα ακομη απο τα κακα της Ελλαδα. Οτι εχουν αφησει τον ιδιωτικο τομεα, να ειναι απολυτη ζουγκλα.
Κατσε λοιπον, δεν εχει μονο ο εργοδοτης δικαιωματα, πρεπει να εχει κι ο εργαζομενος ικανοποιητικες παροχες.

Ολα αυτα, οπως ειπατε, επηρεαζουν, θελοντας και μη,
και τον συναισθηματικο τομεα.
Αν δεν εχεις εναν βασικο μισθο, σχετικα σταθερο (να μην τρεμει το φυλλοκαρδι σου καθε μερα μην απολυθεις, και τι σκατα δουλεια θα βρεις μετα στην ρημαγμενη Ελλαδα!),
αν δεν εχεις καποιο ελευθερο χρονο να κινηθεις,
αν δεν εχεις με ολα τα παραπανω, μια σχετικα καλη διαθεση,
πως στην ευχη να περιμενεις 'επιτυχιες' με το αλλο φυλο;

Αυτα βγαινουν προς τις γυναικες, τα αντιλαμβανονται σε dt,
οποτε εκει νομιζω για ελληνικα δεδομενα,
οτι καταληγει οτι ο μεσος δημ.υπαλληλος, εκτος ακραιων εξαιρεσεων (να μην εισαι κολοπαιδο-μαλακας, μπεκρης, κλπ),
μαλλον υπερτερει ενος μεσου ιδιωτικου υπαλληλου, για Ελλαδα μιλωντας παντα.

Επισης, ενα αλλο θεμα που θιξατε, ειναι η 'αναλογια' χρονου-χρηματος.
Ακομη κι αν εχεις τη δουλεια με τα χρυσα λεφτα στην Ελλαδα, σε ιδ.τομεα,
δεν θα εχεις χρονο.
Ενω ο δημ.υπαλληλος, πολλα λεφτα δεν εχει, αλλα το πακετο σταθεροτητας, οτι θα εχει τα λεφτα αυτα και αυριο και στο μελλον, και ο ελευθερος χρονος, ειναι ενας συνδυασμος που δινει προσιτοτητα σε γκομενες. Ειναι διαθεσιμος.
Ο αλλος με τα πολλα λεφτα (λεμε τωρα, ελαχιστοι στην Ελλαδα), τι ωρες ειναι διαθεσιμος;
10-12 το βραδυ, 2 φορες τη βδομαδα;
Πρακτικα πραγματα.
 

gejgi

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.388
Κριτικές
13
Like
1.961
Πόντοι
3.425
Φιλε εισαι άσχετος
Στην εκαλη μένουν αρκετοί τεχνίτες
Και ηλεκτρολόγοι κ υδραυλικοί
Κανεις μεγαλο λαθος
Κηφισια μένω κ τωρα που τα κατάφεραν λέγονται εργολάβοι κ εχουν προσωπικο
να είσαι καλά λεβέντη μου
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.730
Πόντοι
2.356
Λεμε συχνα για τα χαλια του δημοσιου τομεα, αλλα επισης χαλια και χειροτερα ειναι ο ιδιωτικος τομεας.
Πχ στον ιδιωτικο τομεα της Πολωνιας (φανταστειτε σε αλλες χωρες!), βγαινουν καθε βδομαδα πολλες καλες, καλοπληρωμενες, θεσεις εργασιας. Δηλαδη, οχι απλητωτος σκλαβος που να σου πινουν το αιμα, και χωρις καμια προοπτικη, οπως στην Ελλαδα.
Ε λοιπον, σε με τετοια χωρα και μια τετοια αγορα εργασιας οπως η Πολωνια, λογικο ειναι να μην νοιαζεται κανεις περι δημοσιου.

Αυτο ειναι ενα ακομη απο τα κακα της Ελλαδα. Οτι εχουν αφησει τον ιδιωτικο τομεα, να ειναι απολυτη ζουγκλα.
Κατσε λοιπον, δεν εχει μονο ο εργοδοτης δικαιωματα, πρεπει να εχει κι ο εργαζομενος ικανοποιητικες παροχες.

Ολα αυτα, οπως ειπατε, επηρεαζουν, θελοντας και μη,
και τον συναισθηματικο τομεα.
Αν δεν εχεις εναν βασικο μισθο, σχετικα σταθερο (να μην τρεμει το φυλλοκαρδι σου καθε μερα μην απολυθεις, και τι σκατα δουλεια θα βρεις μετα στην ρημαγμενη Ελλαδα!),
αν δεν εχεις καποιο ελευθερο χρονο να κινηθεις,
αν δεν εχεις με ολα τα παραπανω, μια σχετικα καλη διαθεση,
πως στην ευχη να περιμενεις 'επιτυχιες' με το αλλο φυλο;

Αυτα βγαινουν προς τις γυναικες, τα αντιλαμβανονται σε dt,
οποτε εκει νομιζω για ελληνικα δεδομενα,
οτι καταληγει οτι ο μεσος δημ.υπαλληλος, εκτος ακραιων εξαιρεσεων (να μην εισαι κολοπαιδο-μαλακας, μπεκρης, κλπ),
μαλλον υπερτερει ενος μεσου ιδιωτικου υπαλληλου, για Ελλαδα μιλωντας παντα.

Επισης, ενα αλλο θεμα που θιξατε, ειναι η 'αναλογια' χρονου-χρηματος.
Ακομη κι αν εχεις τη δουλεια με τα χρυσα λεφτα στην Ελλαδα, σε ιδ.τομεα,
δεν θα εχεις χρονο.
Ενω ο δημ.υπαλληλος, πολλα λεφτα δεν εχει, αλλα το πακετο σταθεροτητας, οτι θα εχει τα λεφτα αυτα και αυριο και στο μελλον, και ο ελευθερος χρονος, ειναι ενας συνδυασμος που δινει προσιτοτητα σε γκομενες. Ειναι διαθεσιμος.
Ο αλλος με τα πολλα λεφτα (λεμε τωρα, ελαχιστοι στην Ελλαδα), τι ωρες ειναι διαθεσιμος;
10-12 το βραδυ, 2 φορες τη βδομαδα;
Πρακτικα πραγματα.

Υπογράφω και το κάθε σημείο στίξης που έχεις βάλει! ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

Πλέον, στην Ελλάδα, αν είσαι στο ιδιωτικό τομέα, και δεν λέω να είσαι IT στην Alpha Bank με 1400 τσέπη αλλά υπαλληλος στα οπτικά του κυρ Γιάννη στο Κερατσίνι, δεν έχεις ούτε το χρόνο ούτε το χρήμα ούτε τη διάθεση όχι να κάνεις σχέση ή γάμο αλλά και να κάνεις μπουρδελότσαρκα. Εκτός αν είσαι 25 ετών.

Γενικότερα, όπως πολύ σωστά είπε κάποιος επιχειρηματίας σε σχόλιο στο facebook ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. ΟΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΣΤΕΙΕΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.

Δεν είναι όλοι τόσο μαλάκες που πάνε και ρίχνουν ό,τι οικονομίες έχουν για να κάνουν κάποια δική τους δουλειά. Ναι, τις πιο πολλές φορές αποτυχαίνουν αλλά το να πας υπάλληλος, όπως ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ είναι ό,τι χειρότερο - και μιλάω μόνο για Ελλάδα.

όσοι έχετε παιδιά κάντε τα πάντα να φύγουν έξω ή να μείνουν αν έχετε περιουσία για να έχουν εισοδήματα. Αλλιώς είναι κατρεστραμένα. Αυτή η χώρα δεν είναι για να εργάζεσαι είναι μόνο για παγαπόντηδες και για απατεώνες δυστυχώς
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.730
Πόντοι
2.356
Και για να βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά σχετικά κοντά με το θέμα μας μπορώ να πω, επειδή έγινε ντόρος για την υπογεννητικότητα και άλλα τέτοια σαχλά - ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ "ΕΠΙ ΠΟΙΝΗ" ΝΑ ΔΙΩΚΟΝΤΑΙ που δεν κάνουν οικογένεια είναι κάτι τυπαίοι που είναι 40αρηδες, χωμένοι στο δημόσιο, όπως ένας γνωστός μου στρατιωτικός, παίρνουν αεράτα 1500 ευρώ και δεν κάνουν παιδιά με πρόσχημα πως δεν βγαίνουν οικονομικά.

Ναι λίγο άσχετο αυτό που λέω αλλά αν δεν κάνει οικογένεια και γάμο αυτός που έχει οικονομική άνεση (ΔΥ) ποιος θα κάνει; Εγώ; Εγώ ούτε πουτάνες δεν έχω να πάω. Ποια γκόμενα θα με κοιτάξει; Αυτές θέλουν σταθερότητα, ασφάλεια, διακοπούλες και άλλα τέτοια - πολλώ δε μάλλον όταν θέλουν να κάνουν οικογένεια.

Πάπαλα λοιπόν. Οι ΔΥ έχουν αναλογικά μεγάλη ευθύνη απέναντι στο σύνολο της κοινωνίας - ειδικά στις ημέρες μας. Εκεί θέλω να καταλήξω. όχι, δεν είμαι αφοριστικός - αλλά όταν στον ιδιωτικό για να σου δώσουν 1500 θα πρέπει σχεδόν να πεθάνεις ε μην μου μιλάνε και οι δημοσιοι που τα παίρνουν 14 φορές το χρόνο με τις άδειες τους κλπ.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Ο δημοσιος υπαλληλος μπορει να μην καβλωνει τις γυναικες αλλα καβλωνει ο ιδιος οταν σε ταλαιπωρει και σε εχει στην ουρα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Θέλετε δουλειά σίγουρη και να σας παρακαλάνε οι εργοδότες; Τόσο Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό; Σπουδάστε και ασχοληθείτε πρακτικά με το επαγγελμα του χειριστή/προγραμματιστή 3-αξονικού και 5-αξονικού CNC. Οι μισθοί ΔΥ που συζητάτε θα σας φανούν αστείοι μετά. You are welcome.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Ισχύει αυτό που λες. Ένας καλός υδραυλικός και ηλεκτρολόγος με σταθερή πελατεία κάθε μήνα μπορεί να ζήσει αρκετά καλά (όχι πλουσιοπάροχα, αλλά σε ένα ικανοποιητικό για τα σημερινά δεδομένα επίπεδο)
ε βεβαια ειναι και ολα μαυρα...χρυσες δουλειες κανουν οι τυποι (ειναι και γκομενοπαγιδα)
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
φίλε μου έχεις δει πολλούς υδραυλικούς πλούσιους? κατοίκους πλούσιων προαστείων, με porsche κλπ?

δεν είμαι υδραυλικός αλλά είμαι σε θέση λόγω επαγγέλματος να γνωρίζω....

μην σας ξεγελάει το 100ρικο που σας πήρε για την επισκευή και σας φάνηκε πολύ...δεν τυχαίνει να το βγάζουν καθημερινά.

μεροδούλι μεροφάι είναι οι άνθρωποι
πλουσιος οχι αλλα μια 3-4ρα μαυρη το μηνα την καθαριζουν ανετα...λιγα ειναι στις μερες μας? εχω φιλο με δικο του μαγαζι και ξερω τι σου λεω. το κυνηγαει ομως
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.730
Πόντοι
2.356
12, τα δώρα έχουν κοπεί στο Δημόσιο
Στον ΙΤ είναι ακόμα 14 (λέμε τώρα)
Δεκτό. Εκ παραδρομής ανέφερα 14.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Θέλετε δουλειά σίγουρη και να σας παρακαλάνε οι εργοδότες; Τόσο Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό; Σπουδάστε και ασχοληθείτε πρακτικά με το επαγγελμα του χειριστή/προγραμματιστή 3-αξονικού και 5-αξονικού CNC. Οι μισθοί ΔΥ που συζητάτε θα σας φανούν αστείοι μετά. You are welcome.
Στην Ελλάδα για χειριστές CNC δίνουν 1200 το πολύ αν και έχω δει 800άρια. Για εξωτερικό ναι δίνουν πολλά.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Γενικότερα, όπως πολύ σωστά είπε κάποιος επιχειρηματίας σε σχόλιο στο facebook ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. ΟΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΣΤΕΙΕΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.

Δεν είναι όλοι τόσο μαλάκες που πάνε και ρίχνουν ό,τι οικονομίες έχουν για να κάνουν κάποια δική τους δουλειά. Ναι, τις πιο πολλές φορές αποτυχαίνουν αλλά το να πας υπάλληλος, όπως ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ είναι ό,τι χειρότερο - και μιλάω μόνο για Ελλάδα.
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και είναι τεράστια αλήθεια αυτό που λες.
Πως και δεν προσπαθείς να κάνεις κάτι δικό σου;
Αφού δε σου βγαίνει με το υπαλληλίκι γιατί δε ρισκάρεις για κάτι καλύτερο;
 

FrischgeduschT

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2020
Μηνύματα
107
Like
136
Πόντοι
1
Αν ανοίξετε τις αγγελίες εργασίας είναι όλες για γέλια. Αυτός είναι ο λόγος που όλοι θέλουν να πάνε δημόσιο. Αν μπεις δημόσιο είσαι σχεδόν ξεκούραστος. Δεν έχεις την έννοια ότι μια μέρα θα βρεθείς χωρίς εργασία όπως βρέθηκα εγω 6 φορές για διαφορετικούς λόγους. Έτσι θα μπορέσεις να βρεις και γυναίκες και να γκόμενες και οικογένεια στο κάτω κάτω να κάνεις αν θελήσεις. Αν δεν έχεις όμως σταθερή εργασία και είσαι σε μικρομάγαζα και στα ελληνικά αφεντικά απλά την πάτησες. Σπάνια θα βρεις κάτι καλό στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα όσοι είναι καλά στον ιδιωτικό τομέα είναι "καλά από παλιά". Οι νεοεισερχόμενοι απλά είναι ΣΚΛΑΒΟΙ.
100% ισχύει για επαρχία.
Η γυναίκα στο δήμο, αυτός αγρότης με επιδοτήσεις
ή
και οι δύο στο δημόσιο, επί πλέον οι επιδοτήσεις βαμβάκι, μήλα, ελιές κλπ.
το καλοκαίρι απο τις 13.00 στο εξοχικό

Κάτσε εσύ μετά Ιδ.Υπάλληλε μέχρι το βράδυ, αγχος μήπως του καβλώσει του αφεντικού για κάτι που ξέχασε, που ήθελε αλλα δεν μπορούσε ..
Και αν πεις κάτι: σου λέει, τι σε εχω εσένα

Ετσι την εκανα και εγω για εξω
Με πήρε ο Μεγαλος Μ@τι@ηναι@ς απο το γιωτ σαββατο βραδυ γιατι δεν μπορουσε να συνδεθει με vpn.. νόμιζε οτι θα πατήσει το κουμπί και θα βγει μια χοντρή..??
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.730
Πόντοι
2.356
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και είναι τεράστια αλήθεια αυτό που λες.
Πως και δεν προσπαθείς να κάνεις κάτι δικό σου;
Αφού δε σου βγαίνει με το υπαλληλίκι γιατί δε ρισκάρεις για κάτι καλύτερο;

Χρειάζεται κεφάλαιο. Δεν το έχω. Και γενικά δεν υπάρχει κάτι που να δουλεύει στην Αττική όπου διαμένω. Μόνο εστίαση. Πιαστο το αυγό και κούρευτο.
Και δεν μιλάω για μένα. Δεν είμαι εγω το θέμα. Είναι γενικό το κακό.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.730
Πόντοι
2.356
Οι αγγελίες εργασίας είναι ΑΘΛΙΕΣ και αστείες. Γηροκόμους και σερβιτόρους θέλουνε. Όλα εποχικά και παροδικά. Έτσι δεν ζεις εκτός αν είσαι μέχρι 30 το πολύ.
Άρα ούτε γκόμενες βγάζεις ούτε τίποτα. Είναι, πλέον, πολύ ακριβό χόμπι.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.179
Like
1.694
Πόντοι
216
Υπογράφω και το κάθε σημείο στίξης που έχεις βάλει! ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

Πλέον, στην Ελλάδα, αν είσαι στο ιδιωτικό τομέα, και δεν λέω να είσαι IT στην Alpha Bank με 1400 τσέπη αλλά υπαλληλος στα οπτικά του κυρ Γιάννη στο Κερατσίνι, δεν έχεις ούτε το χρόνο ούτε το χρήμα ούτε τη διάθεση όχι να κάνεις σχέση ή γάμο αλλά και να κάνεις μπουρδελότσαρκα. Εκτός αν είσαι 25 ετών.

Γενικότερα, όπως πολύ σωστά είπε κάποιος επιχειρηματίας σε σχόλιο στο facebook ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. ΟΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΣΤΕΙΕΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.

Δεν είναι όλοι τόσο μαλάκες που πάνε και ρίχνουν ό,τι οικονομίες έχουν για να κάνουν κάποια δική τους δουλειά. Ναι, τις πιο πολλές φορές αποτυχαίνουν αλλά το να πας υπάλληλος, όπως ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ είναι ό,τι χειρότερο - και μιλάω μόνο για Ελλάδα.

όσοι έχετε παιδιά κάντε τα πάντα να φύγουν έξω ή να μείνουν αν έχετε περιουσία για να έχουν εισοδήματα. Αλλιώς είναι κατρεστραμένα. Αυτή η χώρα δεν είναι για να εργάζεσαι είναι μόνο για παγαπόντηδες και για απατεώνες δυστυχώς
Έτσι είναι, στην Ελλάδα ο μέσος όρος των υπαλλήλων τον πίνουν. Μόνο αν δραστηριοποιείσαι στον τουρισμό μπορείς να βγάλεις καλά λεφτά. Αλλά εκεί έχει ρίσκο, θες έτοιμο κεφάλαιο μεγάλης αξίας για να επενδύσεις σε νησί και βέβαια να είσαι ντόπιος ή να έχεις γνωστούς να σε μπάσουν στα κόλπα. Μίλαγα με έναν τύπο που δούλευε σε beach bar ξενοδοχείου τώρα που είχα πάει διακοπές λίγες μέρες και μου λέει έχει κάποια γη στο νησί και σκέφτεται να επενδύσει σε ενοικιαζόμενα/airbnb. Αυτοί είναι κωλόφαρδοι.
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Θέλετε δουλειά σίγουρη και να σας παρακαλάνε οι εργοδότες; Τόσο Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό; Σπουδάστε και ασχοληθείτε πρακτικά με το επαγγελμα του χειριστή/προγραμματιστή 3-αξονικού και 5-αξονικού CNC. Οι μισθοί ΔΥ που συζητάτε θα σας φανούν αστείοι μετά. You are welcome.


Είναι ντουβάρια τυποι , βρίζουν τους ΔΥ κ στο τέλος γίνονται ντελίβερι
Αυτη η ειδικότητα που έγραψες εχει πολυ καλες απολαβές
 
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
445
Like
559
Πόντοι
81
Υπογράφω και το κάθε σημείο στίξης που έχεις βάλει! ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

Πλέον, στην Ελλάδα, αν είσαι στο ιδιωτικό τομέα, και δεν λέω να είσαι IT στην Alpha Bank με 1400 τσέπη αλλά υπαλληλος στα οπτικά του κυρ Γιάννη στο Κερατσίνι, δεν έχεις ούτε το χρόνο ούτε το χρήμα ούτε τη διάθεση όχι να κάνεις σχέση ή γάμο αλλά και να κάνεις μπουρδελότσαρκα. Εκτός αν είσαι 25 ετών.

Γενικότερα, όπως πολύ σωστά είπε κάποιος επιχειρηματίας σε σχόλιο στο facebook ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. ΟΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΣΤΕΙΕΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.

Δεν είναι όλοι τόσο μαλάκες που πάνε και ρίχνουν ό,τι οικονομίες έχουν για να κάνουν κάποια δική τους δουλειά. Ναι, τις πιο πολλές φορές αποτυχαίνουν αλλά το να πας υπάλληλος, όπως ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ είναι ό,τι χειρότερο - και μιλάω μόνο για Ελλάδα.

όσοι έχετε παιδιά κάντε τα πάντα να φύγουν έξω ή να μείνουν αν έχετε περιουσία για να έχουν εισοδήματα. Αλλιώς είναι κατρεστραμένα. Αυτή η χώρα δεν είναι για να εργάζεσαι είναι μόνο για παγαπόντηδες και για απατεώνες δυστυχώς
Δηλαδη συγνωμη ρε μαγκες, ενας ΙΤ στην Alpha Bank μπορει να παιρνει 1400 καθαρα το μηνα? Μόνο??

Τσαμπα οι σπουδες , ολοι αυτοι ειναι πληροφορικαριοι. Στις Ναυτιλιακες οι ΙΤ λαμβανουν πανω απο 2500 καθαρα το μηνα.

Τοσα λιγα δινουν οι τραπεζες?
 

xp-user

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
76
Like
21
Πόντοι
0
Οσοι προλαβαινετε πηγαιντε να μαθετε μια τεχνη οποιαδηποτε τεχνη.Οσοι σας πηραν τα χρονια η δεν εχετε τα λεφτα να κανετε κατι σοβαρο δικο σας απλα τον ηπιατε οπως σε ολες τις Δυτικες χωρες .Αν το μονο που ξερει καποιος ειναι να φτιαχνει ενα φρεντο και να τον σερβιρη η να κατεβαζει το παντελονι απο το ραφι να το δοκιμασει ο πελατης ειναι ασχημα τα πραγματα για αυτον
 

azurus

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2021
Μηνύματα
41
Like
48
Πόντοι
0
Δηλαδη συγνωμη ρε μαγκες, ενας ΙΤ στην Alpha Bank μπορει να παιρνει 1400 καθαρα το μηνα? Μόνο??

Τσαμπα οι σπουδες , ολοι αυτοι ειναι πληροφορικαριοι. Στις Ναυτιλιακες οι ΙΤ λαμβανουν πανω απο 2500 καθαρα το μηνα.

Τοσα λιγα δινουν οι τραπεζες?
Στην Ελλάδα όσο κι αν υπάρχει έλλειψη στον τομέα της Πληροφορικής, σπάνια έχω ακούσει άτομο να παίρνει πάνω από 2000. Εκτός αν είναι σε καμιά πολυεθνική τύπου consultant Big 4, που συνήθως είναι άθλιες οι συνθήκες.

Σε οτιδήποτε (μικρο)μεσαίο ακόμα και 15+ χρόνια να είσαι εκεί δύσκολα θα φτάσεις να έχεις μισθό πάνω από 2000.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom