Νέα

Άμυνα - Προστασία της ζωής & της περιουσίας μας!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 162
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
ΠΡΟΣΟΧΗ, η περιμετρική εγκατάσταση των καμερών ΠΡΕΠΕΙ να γίνει με εμφανή προειδοποίησή για την ύπαρξή τους (σύμφωνα με την σχετική Οδηγία της ΑΠΔΠΧ).

Τους έχω χεσμένους... δεν θα μου πούνε τι θα κάνω στο σπίτι μου.. η εικόνα στην πόρτα και στα παράθυρα του σπιτιού μου αφορά εμένα και κανέναν άλλον.. αντε γιατί το παραγαμήσαμε με την πολύ δημοκρατία...

εδώ έφτασε οικιακή βοηθός να κάνει μήνυση γιατί μέσα στο σπίτι είχαν κάμερα που την παρακολουθούσαν όταν λείπανε... και ο μαλάκας ο δικαστής την δικαίωσε..
 

Επισκέπτης
νομίζω πως τα σκυλιά είναι τα πλέον ακατάλληλα.
μια φόλα μερικές μέρες πριν την διάρηξη αφήνει το σπίτι έρμαιο.
άμα θέλουν να σε κλέψουν θα σε κλέψουν, ή άμα θέλουν να σε φάνε είσαι ξοφλημένος.
αυτό που νομίζω ότι λειτουργεί καλύτερα είναι τα φωτοκύτταρα- ανοιχνευτές κίνησης.
μόλις κουνηθεί κάτι ανάβουν φώτα-τηλεοράσεις-κασσετόφωνα και άντε μετά να ψάχνει ο ληστής αν είναι μέσα κάποιος ή όχι.
και η επόμενη λύση είναι ένας φράχτης με ρεύμα υψηλής τάσης μερικά χιλιάδες βολτ, να μην μπορεί να το περάσει κανείς, βάλε και 5-10 πινακίδες και τελείωσες.

Τα σωστά εκπαιδευμένα σκυλιά δεν έχουν φόβο απο φόλες,καθώς δεν τρώνε τίποτα απο ξένους,μόνο απ'το αφεντικό!

Συμφωνώ πως αμα θέλουν να σε κλέψουν θα σε κλέψουν κ αν θέλουν να σε φάνε θα το κάνουν αλλά προσέχουμε για να έχουμε,δλδ πρέπει να τους κάνουμε κ τη ζωή εύκολη ?

Δε νομίζω οτι είναι καλή λύση αυτο με το φράχτη,ειδικά εντός πόλης,εκτός κι αν μιλάς για ερημιές!
 

Φυλης104

Ιερόδουλη
Εγγρ.
25 Ιαν 2009
Μηνύματα
10.097
Like
8

Συνημμένα

  • belgai.jpg
    belgai.jpg
    44,5 KB · Εμφανίσεις: 10

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Εδω τα δικα μου και δεν τρωνε τα μαλακισμενα απο αλλους θα φανε τα εκπαιδευμενα; επισης η εκπαιδευση πρεπει να γινει απο τον ιδιοκτητη των ιδιων κ να μην ειναι "ετοιμα" οπως πωλουνται καποια. Αλλα ακομα και ο μη εκπαιδευμενος σκυλος ειναι μια στοιχειωδης ασφαλεια κ συντροφια
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
ναι για ερημιές μιλάω. εντός πόλης μπορεί να έχεις πολλά μπλεξίματα.
εγώ τον σκύλο τον φοβάμαι κάπως σε αυτά τα θέματα κθώς είναι πολύ ευθραστος, φυσικά δεν αφήνει τους κοινούς κακοποιούς να πλησιάσουν το σπίτι.
κάγκελα στα παράθυρα, σύρτες παντού και άγιος ο θεός. είναι να μην σου τύχει
 

Επισκέπτης
1118005~Boxer-Dog-Illinois-USA-Posters.jpg


pit_bull1228063912.bmp


Εδω τα δικα μου και δεν τρωνε τα μαλακισμενα απο αλλους θα φανε τα εκπαιδευμενα; επισης η εκπαιδευση πρεπει να γινει απο τον ιδιοκτητη των ιδιων κ να μην ειναι "ετοιμα" οπως πωλουνται καποια. Αλλα ακομα και ο μη εκπαιδευμενος σκυλος ειναι μια στοιχειωδης ασφαλεια κ συντροφια

Η άποψη των εκπαιδευτών (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) : το καλύτερο είναι τα σκυλιά να εκπαιδευτούν παρουσία του αφεντικού όταν πρόκειται να γίνουν "μαχητές". Το σκυλί μαθαίνει τα πάντα απ'τον εκπαιδευτή αλλά βλέποντας τον κάτοχό του γνωρίζει ακόμη περισσότερο τους τρόπους που θα το ακολουθούν για πάντα!Εγώ ήμουν παρόν σχεδόν σε όλη την εκπαίδευση παρόλο που η παρουσία μου ήταν ουσιαστικά χρήσιμη μετά απο αρκετό καιρό,αφού δλδ ο σκύλος εκγυμνάστηκε επαρκώς. ;)
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Στην έκθεση DIANA το σ/κ στην Παιανία, ήταν πολλές σχολές-εκπαιδευτές κ το ενδιαφέρον των επισκεπτών ΠΟΛΥ μεγάλο... Εντυπωσιακό ήταν το περίπτερο της Πολεμικής Αεροπορίας, με την Ομάδα Κ-9 και τα σκυλιά-φύλακες!
 

Επισκέπτης
ναι για ερημιές μιλάω. εντός πόλης μπορεί να έχεις πολλά μπλεξίματα.
εγώ τον σκύλο τον φοβάμαι κάπως σε αυτά τα θέματα κθώς είναι πολύ ευθραστος, φυσικά δεν αφήνει τους κοινούς κακοποιούς να πλησιάσουν το σπίτι.
κάγκελα στα παράθυρα, σύρτες παντού και άγιος ο θεός. είναι να μην σου τύχει

Είπες τη σωστή κουβέντα.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Θελει πολυ προσοχη και πολλη προσπαθεια,σε χρημα και χρονο,ωστε να μπορεις να ισχυριστεις οτι αυτα που εχεις κανει  ειναι ικανα να αποτρεψουν μια ληστεια στο σπιτι σου....

  Επισης πολλοι παραμετροι πρεπει να ληφθουν υποψη
Εχω καταφερει να μπορω να πω οτι δεν κινδυνευω....αλλα επενδυω και πολυ χρονο καθημερινα σε αυτο....
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Θελει πολυ προσοχη και πολλη προσπαθεια, σε χρημα και χρονο, ωστε να μπορεις να ισχυριστεις οτι αυτα που εχεις κανει ειναι ικανα να αποτρεψουν μια ληστεια στο σπιτι σου....

 Επισης πολλοι παραμετροι πρεπει να ληφθουν υποψη
Εχω καταφερει να μπορω να πω οτι δεν κινδυνευω.... αλλα επενδυω και πολυ χρονο καθημερινα σε αυτο....

Συμφωνώ απολύτως! Γι' αυτό κ άνοιξα αυτό το thread... ώστε να ενημερωνόμαστε κ να βοηθηθούμε όπως μπορούμε καλύτερα... ο κίνδυνος είναι πλέον εξίσου υπαρκτός για όλους!
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Γιατί 2500€;Ποιος σου είπε για τέτοιες τιμές;

Πριν 1,5 χρόνο ένας γνωστός ο οποίος δούλευε σε ασφάλεια υψηλών προσώπων μου είπε ότι εκεί παίζουν οι τιμές για καθαρό όπλο.
Πριν 10-15 μέρες από ένα φίλο έμαθα ότι σε αυτή τη τιμή του πρόσφεραν να του φέρουν καθαρό όπλο από Κρήτη μεριά.

Τώρα αν και οι 2 θέλανε να βγάλουνε τρελό κέρδος και απλά συνέπαισε η τιμή δεν το ξέρω  ...

όσο για σκύλο, άμα είσαι σε διαμέρισμα χωρίς κήπο το θεωρώ ταλαιπωρία και κακοποίηση για το ζωντανό ...
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Παιδια δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια παίζουν και σεναρια τα οποία δεν έπαιζαν πριν.Δηλ παλιά με συναγερμούς, σύρτες, cctv, σκύλους κλπ. έπεφτες για ύπνο το βράδυ ή έφευγες από το σπίτι και ήσουν ήσυχος. Σε τέτοια "φρούρια" πλέον γίνονται επιθέσεις μέρα-μεσημέρι, όπου αν κάποιος είναι σπίτι, κάποια γιαγιά κάποια υπηρέτρια κάποια γυναίκα κλπ, όλα αυτά τα συστήματα είναι στο off. Πρέπει λοιπόν να επεξεργαζόμαστε και τ΄ρτοια σενάρια δυστυχώς.
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
σε ενα θειο μου του ανοιξαν  2 φορες το εξοχικο.πηγε στην αστυνομια και τον εγραψαν στα αρχιδια τους κανονικα.την 3 ετυχε και την εκει με το που μπηκαν οι 2 αλβανοι μεσα,πηρε ενα μαχαιρι, τον ενα του την καρφωσε στο κωλο κανονικα και τον αλλον τον ορμιξε το πιτ μπουλ και τον γαμησε στην κυριολεξια, του εκοψε κομματι κρεας απο το μπουτι του.και οι 2 νοσοκομειο κατεληξαν για μερες.οταν εγινε το δικαστηριο τον εκλασαν τα αρχιδια,αθωος βγηκε για την μαχαιρια που εδωσε στον αλβανο.το μονο κακο ητανε οτι σκοτωσε το πιτ μπουλ κατοπιν εντολης του κτηνιατρου του,διοτι ο αλβανος ειχε υπατιτιδα και ειχε κολησει και το σκυλι,γιατι του ειχε ρουφηζει αιμα οταν τον ορμηξε.τωρα εχει παρει ενα μπουλ τεριε για τους επομενους που θα μπουν να κλεψουν.
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Σε τέτοια "φρούρια" πλέον γίνονται επιθέσεις μέρα-μεσημέρι, όπου αν κάποιος είναι σπίτι, κάποια γιαγιά κάποια υπηρέτρια κάποια γυναίκα κλπ, όλα αυτά τα συστήματα είναι στο off. Πρέπει λοιπόν να επεξεργαζόμαστε και τέτοια σενάρια δυστυχώς.

Γι' αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω να φροντίσουμε κατά την εγκατάσταση ενός συστήματος συναγερμού να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ζώνες, προσφέροντας περιμετρική κάλυψη, προστατεύοντας μας όταν είμαστε μέσα στο σπίτι! Επίσης να υπάρχει "μπουτόν πανικού" (κατά προτίμηση ασύρματο), ώστε να το έχουμε συνεχώς επάνω μας κ σε περίπτωση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ανάγκης να το πατήσουμε κ να ενεργοποιήσουμε τον συναγερμό...
 

andrios

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2009
Μηνύματα
490
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
σε ενα θειο μου του ανοιξαν  2 φορες το εξοχικο.πηγε στην αστυνομια και τον εγραψαν στα αρχιδια τους κανονικα.την 3 ετυχε και την εκει με το που μπηκαν οι 2 αλβανοι μεσα,πηρε ενα μαχαιρι, τον ενα του την καρφωσε στο κωλο κανονικα και τον αλλον τον ορμιξε το πιτ μπουλ και τον γαμησε στην κυριολεξια, του εκοψε κομματι κρεας απο το μπουτι του.και οι 2 νοσοκομειο κατεληξαν για μερες.οταν εγινε το δικαστηριο τον εκλασαν τα αρχιδια,αθωος βγηκε για την μαχαιρια που εδωσε στον αλβανο.το μονο κακο ητανε οτι σκοτωσε το πιτ μπουλ κατοπιν εντολης του κτηνιατρου του,διοτι ο αλβανος ειχε υπατιτιδα και ειχε κολησει και το σκυλι,γιατι του ειχε ρουφηζει αιμα οταν τον ορμηξε.τωρα εχει παρει ενα μπουλ τεριε για τους επομενους που θα μπουν να κλεψουν.
πολυ καλα σκυλια,τα μπουλις,μεσαιο μεγεθος καταλιλα κ για διαμερισμα με υψυλο εντικτο για φυλαξη,δυνατα αλλα 700+ η τιμη τους,τοχω ψαξει
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Πριν 1,5 χρόνο ένας γνωστός ο οποίος δούλευε σε ασφάλεια υψηλών προσώπων μου είπε ότι εκεί παίζουν οι τιμές για καθαρό όπλο.
Πριν 10-15 μέρες από ένα φίλο έμαθα ότι σε αυτή τη τιμή του πρόσφεραν να του φέρουν καθαρό όπλο από Κρήτη μεριά.

Τώρα αν και οι 2 θέλανε να βγάλουνε τρελό κέρδος και απλά συνέπαισε η τιμή δεν το ξέρω  ...

όσο για σκύλο, άμα είσαι σε διαμέρισμα χωρίς κήπο το θεωρώ ταλαιπωρία και κακοποίηση για το ζωντανό ...

Για τι όπλο ενδιαφέρεσαι;Για πιστόλι/περίστροφο ή για κυνηγετικό;Αν ενδιαφέρεσαι για πιστόλι/περίστροφο και μπορείς να βγάλεις άδεια από την Αστυνομία,τα Glock κάνουν περίπου 800€ καινούρια.Αν μιλάς για "μαύρη αγορά" μην διανοηθείς καν να πάρεις όπλο.Πάρε ένα κυνηγετικό και φυσίγγια με λαστιχένια σκάγια.

Κάποιος έγραψε για σκύλο πόιντερ.Δεν είναι για ασφάλεια αυτά τα σκυλιά.Είναι "αγωνιστικά" κυνηγόσκυλα μακράς έρευνας.Εξαιρετικά σε μπεκάτσα και σε πέρδικες,ορτύκια.Για ασφάλεια όμως δεν κάνουν.Αν θέλει κάποιος κυνηγόσκυλο για ασφάλεια,ας κοιτάξει για Κουρτσχααρ ή για Ελληνικό ιχνηλάτη.Αν και τα κατάλληλα είναι οι Γερμανικοί ποιμενικοί,τα Μπόξερ και τα Μπουλμαστίφ.Τα τελευταία είναι εξαιρετικά σκυλιά,αλλά όχι για διαμέρισμα...

Bullmastif
Bullmastif_555.jpg


Ελληνικός ιχνηλάτης
34.jpg


Κούρτσχααρ (σε φέρμα!!!)
image003.jpg
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
για διαμέρισμα κάνει και η κακιά πεθερά,,,άριστος φύλακας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom