Νέα

Άμυνα - Προστασία της ζωής & της περιουσίας μας!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 162
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Επίσης χρήσιμο είναι το σύστημα συναγερμού να είναι συνδεδεμένο με κάποιο "Κέντρο Λήψης Σημάτων" που έναντι μιας ετήσιας συνδρομής (περίπου 100-150 ευρώ) τηλεπιτηρεί την καλή λειτουργία της εγκατάστασης και ειδοποιεί άμεσα σε περίπτωση ανάγκης τους οικίους σας κ τις αρμόδιες Αρχές αναλόγως του συμβάντος π.χ. Αμεση Δραση, ΕΚΑΒ, Π.Υ. κλπ...

Για όσους δεν θέλουν να επιβαρύνονται με συνδρομές, υπάρχει η δυνατότητα χρήσης συσκευής αυτόματου τηλεφωνητή, που συνδέεται με την κεντρική μονάδα του συναγερμού κ σε περίπτωση κινδύνου ειδοποιεί ΑΥΤΟΜΑΤΑ (με φωνητικό μηνυμα) όσους τα τηλέφωνα έχετε προγραμματίσει!

Κι επιπλέον, υπάρχει κ ανάλογη μονάδα ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ τηλεφωνητή (μ' ενσωματωμένο κινητό τηλέφωνο), ώστε κι αν κοπεί η τηλεφωνική σύνδεση (κοπή καλωδίων, βλάβη κλπ), το σύστημα να σας ενημερώσει... ακόμα και μέσω μηνύματος sms (ή και mms, αν έχετε εγκαταστήσει CCTV, κλειστό κύκλωμα με κάμερες) στο κινητό σας !!!

 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
πάντως για προστασία στο σπίτι έχω

(1) Το στρατιωτικό σπαθί του παπού μου
(2) 2 ακόντια ασεγκάι ( κοντά ακόντια με πλατιά ακονισμένη μύτη) που τα έφερα από την Ν.Αφρική
(3) Ενα αεροβόλο πιστόλι
(4) Τελευταίο και καλύτερο ένα στυλιάρι από φτυάρι μήκους 1.20μ

κάποιο από όλα θα πιάσει κεφάλι...
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
Συμφωνώ ότι η αποτροπή είναι καλή λύση.
Πιθανόν μία εκτίμηση των πιο αδύνατων σημείων πρόσβασης κι ενίσχυση τους:
Φωταγωγοί, παράθυρα, εξωτερικές πόρτες, φεγγίτες.
Και μάτια ανοικτά σε άσχετους που τριγυρνάνε παρατηρώντας πάνω από μια φορά στο δρόμο σου. Ιδιαίτερα μεταμεσονύκτιες ώρες. Τώρα είναι η εποχή στοχοποίησης, προ διακοπών.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Αφού δε σας αρέσουν τα όπλα,μπορείτε να βάλετε ρολά ασφαλείας εσωτερικά του σπιτιού,και να τα κατεβάζετε κάθε βράδυ.Να βάλετε συναγερμούς,να αγοράσετε σκυλιά,και άλλα χαριτωμένα.Και μην ξεχάσετε να υποδεχθείτε με λουλούδια την επόμενη βάρκα με λαθρομετανάστες που θα καταφθάσει σε κάποιο νησί.Να μην ξεχνάμε ότι οι λαθρομετανάστες είναι η βασική αιτία της εγκληματικότητας σήμερα.
Το σχολιακι σου για τα λουλουδια αν και προφανως κλεμμενο απο την αρθρογραφια του "Στοχου" ή τις μπουρδολογιες των αφων Γεωργιαδη, χαρακτηριζεται αστοχο παντελως, κανεις δε μιλησε για λουλουδια. Αν εσυ θες οπλο παρε οπλο. Πριν ομως ενημερωσου για τα νεκρα κ αναπηρα παιδια στην ελληνικη επραχια απο κακη χρηση οπλων. Εμεις οι φλωροι θα χρησιμοποιησουμε τα χαριτωμενα.
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Καλός συναγερμός = ποιοτικά, αξιόπιστα υλικά (με εγγύηση + παρακαταθήκη ανταλλακτικών για service) + ΣΩΣΤΗ εγκατάσταση, ώστε να μην υπάρχουν ψευδοσυναγερμοί αλλά και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ζώνες, προσφέροντας περιμετρική κάλυψη, προστατεύοντας μας όταν είμαστε μέσα στο σπίτι!

και φυσικά ΤΑΚΤΙΚΗ, ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - ΔΟΚΙΜΗ καλής λειτουργίας κ προληπτική ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ της κεντρικής μονάδας ελέγχου και της εξωτερικής σειρήνας!
 

Επισκέπτης
Η καλλίτερη μέθοδος για να γίνει αυτό είναι τα σκυλιά εν ανάγκη ακόμα και δυο (κατοχυρωμένος από το νόμο) καλά εκπαιδευμένα σκυλιά με την παρουσία τους και μόνο φτάνουν για να κάνουν τον υποψήφιο διαρρήκτη να μείνει μακριά από το σπίτι σας.

Για μένα από τη στιγμή που μπούνε μέσα η καλλίτερη άμυνά είναι ο συμβιβασμός και η αποφόρτισή της έντασής για το κάλο  της οικογένειάς σας , και όχι η χρίση όπλου

Με το 2ο συμφωνώ απόλυτα.

Με το 1ο,συμφωνώ και το έχω εφαρμόσει αλλά τι γίνεται σε περιπτώσεις που κάποιος μένει σε διαμμέρισμα ή δεν έχει χρόνο για το/τα σκύλο/ια ? Δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται τα ζωάκια ?
 

kailas

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Αυτό μπορείς να το αποδείξεις με στοιχεία ?

Με το 2ο συμφωνώ απόλυτα.

Με το 1ο,συμφωνώ και το έχω εφαρμόσει αλλά τι γίνεται σε περιπτώσεις που κάποιος μένει σε διαμμέρισμα ή δεν έχει χρόνο για το/τα σκύλο/ια ? Δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται τα ζωάκια ?

Βάση της εμπειρίας μου θα σου πω ότι αν διάλεξης πόλι προσεκτικά την ράτσα σκυλού που θα πάρεις δεν θα έχεις απολυτός κανένα πρόβλημά στο διαμέρισμά ακόμα και αν έχεις δυο και τα σκυλιά σου θα είναι ευτυχισμένα

Αν πχ πάρεις ένα πόιντερ θέλει σίγουρα 2 μεγάλες βόλτες την Ιμέρα , άλλα αν πάρεις  boxer (οι καλύτεροί φυλακές για μένα) ι rodvailer δεν θα έχεις κανένα πρόβλημά .

Άσε που σε διαμέρισμά είναι πόλι πιο αποτρεπτική ι ύπαρξή σκυλού (πριν καν φτάσει στη πόρτα/παράθυρο ο διαρρήκτης θα έχει αρχίσει να γαβγίζει )

Επίσης για τους πιο καυλωμένους υπάρχει και εκπαίδευσή σκυλού που να μην προειδοποιεί τον κλέφτη για την υπαρχή του και να τον αιφνιδιάζει με το που μπει στο σπίτι στο λαρύγγι , αν και έγω προτιμώ χίλιες φορές ο Σκύλος να λειτουργεί σαν συναγερμός και μέσο αποτροπής πάρα ως όπλο
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Βάση της εμπειρίας μου θα σου πω ότι αν διάλεξης πόλι προσεκτικά την ράτσα σκυλού που θα πάρεις δεν θα έχεις απολυτός κανένα πρόβλημά στο διαμέρισμά ακόμα και αν έχεις δυο και τα σκυλιά σου θα είναι ευτυχισμένα

Αν πχ πάρεις ένα πόιντερ θέλει σίγουρα 2 μεγάλες βόλτες την Ιμέρα , άλλα αν πάρεις  boxer (οι καλύτεροί φυλακές για μένα) ι rodvailer δεν θα έχεις κανένα πρόβλημά .

Άσε που σε διαμέρισμά είναι πόλι πιο αποτρεπτική ι ύπαρξή σκυλού (πριν καν φτάσει στη πόρτα/παράθυρο ο διαρρήκτης θα έχει αρχίσει να γαβγίζει )

Επίσης για του πιο καυλωμένους υπάρχει και εκπαίδευσή σκυλού που να μην προειδοποιεί τον κλέφτη για την υπαρχή του και να τον αιφνιδιάζει με το που μπει στο σπίτι στο λαρύγγι , αν και έργο προτιμώ χίλιες φορές ο Σκύλος να λειτουργεί όσα συναγερμός και μέσο αποτροπής πάρα ους όπλο
Φίλε μου λατρεύω τα σκυλιά αλλά μπόξερ και ροντβάιλερ μέσα σε διαμέρισμα; Κρίμα δεν είναι;
 

Επισκέπτης
Βάση της εμπειρίας μου θα σου πω ότι αν διάλεξης πόλι προσεκτικά την ράτσα σκυλού που θα πάρεις δεν θα έχεις απολυτός κανένα πρόβλημά στο διαμέρισμά ακόμα και αν έχεις δυο και τα σκυλιά σου θα είναι ευτυχισμένα

Αν πχ πάρεις ένα πόιντερ θέλει σίγουρα 2 μεγάλες βόλτες την Ιμέρα , άλλα αν πάρεις  boxer (οι καλύτεροί φυλακές για μένα) ι rodvailer δεν θα έχεις κανένα πρόβλημά .

Άσε που σε διαμέρισμά είναι πόλι πιο αποτρεπτική ι ύπαρξή σκυλού (πριν καν φτάσει στη πόρτα/παράθυρο ο διαρρήκτης θα έχει αρχίσει να γαβγίζει )

Επίσης για του πιο καυλωμένους υπάρχει και εκπαίδευσή σκυλού που να μην προειδοποιεί τον κλέφτη για την υπαρχή του και να τον αιφνιδιάζει με το που μπει στο σπίτι στο λαρύγγι , αν και έργο προτιμώ χίλιες φορές ο Σκύλος να λειτουργεί όσα συναγερμός και μέσο αποτροπής πάρα ους όπλο

Απλά έθεσα έναν προβληματισμό για όσους μένουν σε διαμμέρισμα αλλά μιας κ το γνωρίζεις το θέμα,τουλάχιστον περισσότερο απ'ότι εγώ,πηγαίνω και πάλι πάσο! ;)

Πάντως εγώ έχω 2 εκπαιδευμένους σκύλους,οι οποίοι είναι διατεθημένοι να φάνε ζωντανό όποιον θελήσει να μπεί στο οίκημά μου.Μόνο παρουσία μου μπορεί κάποιος να πλησιάσει με τους σκύλους ελεύθερους.

Το μόνο που με φοβίζει είναι τα σπρεί αναισθησίας.Μιας κ έχω χάσει 1 σκύλο κατ'αυτόν τον τρόπο καθώς δεν άντεξε όπως μου είπε ο γιατρός την ποσότητα που εισέπνευσε. :tickedoff:
 

kailas

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε μου λατρεύω τα σκυλιά αλλά μπόξερ και ροντβάιλερ μέσα σε διαμέρισμα; Κρίμα δεν είναι;
Για μένα είναι μύθος η ιστορία με το διαμέρισμά και τους μεγαλόσωμους σκύλους . Όλα έχουν να κάνουν με τις ιδιότητές της ράτσας του κάθε σκυλού και με το ποσό ενεργητικός είναι ( Υπάρχον ράτσες μικρόσωμων που είναι πόλι πιο ενεργητικά από boxer).

Για να μη βγαίνω έκτος θέματος του topic άπλα να πω ότι αν ο κάθε ιδιοκτήτης είναι συνεπής στης υποχρέωσής του απέναντί στα σκυλιά του Βόλτα φαΐ Παιχνίδια και αγάπη δεν θα έχουν κανένα πρόβλημά ακόμα και αν μένετε στο πιο τελευταίο υπόγειο
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Επικουρικά κ σαν πρόσθετο μέτρο όπου απαιτείται, μπορεί να γίνει εγκατάσταση συστήματος κλειστού κυκλώματος με καταγραφικό, κατά προτίμηση ψηφιακό & διαδυκτιακό (CCTV LAN DVR) ώστε να είναι δυνατή η εξ' αποστάσεως (μέσω internet) επιτήρηση του προστατευόμενου χώρου!
ΠΡΟΣΟΧΗ, η περιμετρική εγκατάσταση των καμερών ΠΡΕΠΕΙ να γίνει με εμφανή προειδοποίησή για την ύπαρξή τους (σύμφωνα με την σχετική Οδηγία της ΑΠΔΠΧ).
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εκτός από σκυλιά, γατιά, πιράνχας, αντιαρματικές τάφρους και ναρκοπέδια, καλό θα ήταν να έχουμε ασφαλισμένο σε φερέγγυα ασφαλιστική ό,τι πολύτιμο για κλοπή ή καταστροφή (και αν δεν συνιστά οικιακό εξοπλισμό τύπου τηλεοράσεις και ψυγεία να μην το έχουμε στο σπίτι ή στο γραφείο), να μην κρατάμε πολλά μετρητά επάνω μας και να έχουμε μια σχετική "διασπορά" πολύτιμων εγγράφων- πχ όχι όλα τα βιβλίαρια μαζί και προς θεού όχι μαζί με τις ταυτότητες΄...

 

Επισκέπτης
Αυτό με τις κάμερες κ τα σήματα πως το σπίτι φυλάσσεται κλπ πιστεύω δεν είναι οτι καλύτερο για προστασία,κυρίως αν το οίκημα είναι μεσαίας ή έστω απλά καλής κατηγορίας.

Εξήγηση : Αν κάποιος δει κάμερες,φωτοκύτταρα,σημάνσεις κ ότι άλλο βάζει το μυαλό σας,φυσικό επακόλουθο δεν είναι να σκεφτεί οτι κάτι καλό κρύβει αυτό το σπίτι ? Άρα να προσπαθήσει με ακόμη καλύτερα μέσα να μπουκάρει ?

Πιστεύω πως καλύτερα είναι τα σκυλάκια,τα οπλάκια (νόμιμα) ή γνώση αμυντικών/επιθετικών πολεμικών τεχνών κ άλλων μέτρων που έχουν ήδη αναφερθεί παρά κάμερες κλπ.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Αυτό με τις κάμερες κ τα σήματα πως το σπίτι φυλάσσεται κλπ πιστεύω δεν είναι οτι καλύτερο για προστασία,κυρίως αν το οίκημα είναι μεσαίας ή έστω απλά καλής κατηγορίας.

Εξήγηση : Αν κάποιος δει κάμερες,φωτοκύτταρα,σημάνσεις κ ότι άλλο βάζει το μυαλό σας,φυσικό επακόλουθο δεν είναι να σκεφτεί οτι κάτι καλό κρύβει αυτό το σπίτι ? Άρα να προσπαθήσει με ακόμη καλύτερα μέσα να μπουκάρει ?

Πιστεύω πως καλύτερα είναι τα σκυλάκια,τα οπλάκια (νόμιμα) ή γνώση αμυντικών/επιθετικών πολεμικών τεχνών κ άλλων μέτρων που έχουν ήδη αναφερθεί παρά κάμερες κλπ.
Δεν έχεις και άδικο. Γιατί να δίνουμε στόχο;
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Αυτό με τις κάμερες κ τα σήματα πως το σπίτι φυλάσσεται κλπ πιστεύω δεν είναι οτι καλύτερο για προστασία,κυρίως αν το οίκημα είναι μεσαίας ή έστω απλά καλής κατηγορίας.

Εξήγηση : Αν κάποιος δει κάμερες, φωτοκύτταρα, σημάνσεις κ ότι άλλο βάζει το μυαλό σας, φυσικό επακόλουθο δεν είναι να σκεφτεί οτι κάτι καλό κρύβει αυτό το σπίτι? Άρα να προσπαθήσει με ακόμη καλύτερα μέσα να μπουκάρει ?

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ... αν δει ότι ο χώρος φυλλάσεται επαρκώς, αντί να το ρισκάρει θα προτιμήσει να πάει δίπλα που είναι ξέφραγο αμπέλι ;)
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ... αν δει ότι ο χώρος φυλλάσεται επαρκώς, αντί να το ρισκάρει θα προτιμήσει να πάει δίπλα που είναι ξέφραγο αμπέλι ;)
Σε ένα πρεζόνι θα λειτουργήσει αποτρεπτικά. Σε έναν επαγγελματία διαρήκτη ίσως κεντρίσει το ενδιαφέρον
 

Επισκέπτης
Δεν έχεις και άδικο. Γιατί να δίνουμε στόχο;

Βασικά έχω πάθει κι έχω μάθει.Πάλι στην επαρχία αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος για υπέρπροστασία κ υπέρογκο φόβο. Αν τηρούνται οι βασικές προϋποθέσεις ασφάλειας ενός σπιτιού πιστεύω πως αρκούν. Φυσικά αυτό προϋποθέτει κ έναν λογικό νοικοκύρη.Ας πούμε δεν αφήνουμε μεγάλα ποσά σε μετρητά μέσα στο σπίτι,ούτε τις κάρτες μαζί με την ταυτότητα,ούτε χρυσαφικά σε εμφανείς χώρους κλπ κλπ κλπ.

Απλά θέλει τυπικές κινήσεις προστασίας η υπόθεση κ σίγουρα τύχη ωστέ να μην στοχοποιηθεί το σπίτι ή οτιδήποτε άλλο έχουμε στην κατοχή μας.Γιατί ποτέ δεν ξέρεις....
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
νομίζω πως τα σκυλιά είναι τα πλέον ακατάλληλα.
μια φόλα μερικές μέρες πριν την διάρηξη αφήνει το σπίτι έρμαιο.
άμα θέλουν να σε κλέψουν θα σε κλέψουν, ή άμα θέλουν να σε φάνε είσαι ξοφλημένος.
αυτό που νομίζω ότι λειτουργεί καλύτερα είναι τα φωτοκύτταρα- ανοιχνευτές κίνησης.
μόλις κουνηθεί κάτι ανάβουν φώτα-τηλεοράσεις-κασσετόφωνα και άντε μετά να ψάχνει ο ληστής αν είναι μέσα κάποιος ή όχι.
και η επόμενη λύση είναι ένας φράχτης με ρεύμα υψηλής τάσης μερικά χιλιάδες βολτ, να μην μπορεί να το περάσει κανείς, βάλε και 5-10 πινακίδες και τελείωσες.
 

Επισκέπτης
ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ... αν δει ότι ο χώρος φυλλάσεται επαρκώς, αντί να το ρισκάρει θα προτιμήσει να πάει δίπλα που είναι ξέφραγο αμπέλι ;)

Δεν μιλάω για παιδάκια ή ερασιτέχνες που πηδάνε απ'τα παράθυρα ή που ανοίγουν απλά κλειδωμένες πόρτες (ακόμη κ ασφαλείας πλέον).

Υπάρχουν κ επαγγελματίες διαρρήκτες,το ξέρεις και το ξέρω πως το θέμα είναι να μην γίνει στόχος το σπίτι.Αν γίνει,τότε η προσπάθεια για κλοπή είναι σίγουρη κ ελπίζουμε απλά να έχει αποτυχία.
 

kailas

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ... αν δει ότι ο χώρος φυλλάσεται επαρκώς, αντί να το ρισκάρει θα προτιμήσει να πάει δίπλα που είναι ξέφραγο αμπέλι ;)
Και σε αυτόν που τον περιμένει με οπλασκία karate κτλπ.

Αν μπει μέσα είναι είδει χαμένο το παιχνίδι

ακόμα και αν καταφέρεις να αντιδράσεις και τον σκοτώσεις ακόμα χειρότερα απτό να σου κλέβει τα χ ψ πράγματά .

Σκέψου λίγο την πιθανότητα της φυλακής

Σκέψου ότι στην Ελλάδα κάνεις δεν μπορεί να πυροβολεί χωρίς συνέπειές

Σκέψου το θέαμά να δει η κόρη τον πάτερα της με 200 σφερακιά στη μάπα , ακόμα και για τον ληστή ισχύει το ίδιο
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom