Νέα

Άλλη μια επίθεση των αναρχικών.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 608
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τα μαθηματικά σου  :P :P :P Η επιλογή δε συνιστά απαραίτητα συνώνυμο της δημοκρατίας. Δημοκρατία είναι να καλλιεργείται στις μάζες η αντίληψη ότι μπορεί κάτι να αλλάξει μέσω των εκλογών. Υπό αυτό το πρίσμα τα ποσοστά των 2 κομμάτων ειναι πλασματικά. Η ύπαρξη καθεστωτικών, και μόνο, μέσων με προβολή προσεγμένης θεματολογιας εντάσσεται σε αυτήν την κατεύθυνση. Η χρωματική διαμόρφωση του χάρτη και η απλή φωτογράφιση του  κάθε τέσσερα χρόνια δεν είναι δημοκρατία. Για να μην κάνω λόγο για τις υπερεξουσίες της ευρωπαικής ενωσης για τις οποίες ούτε μας ρώτησε ούτε θα μας ρωτήσει ποτέ. Η συντριπτική πλειοψηφία κολυμπά στην άγνοιά της. Οποιαδήποτε ομοιότητα με αντιεξουσιαστικές τάσεις, σας διαβεβαιώ είναι συμπτωματικές.
Τα μαθηματικά μου είναι άριστα. Και δε μου λες κάτι νέο. Απλά λες ότι η δημοκρατία έχει προβλήματα. Ναι έχει και το ξέρω. Τα ΜΜΕ είναι ένα από αυτά. Η δημοκρατική νομιμοποίηση της Ε.Ε είναι πρόβλημα. Κι εγώ πιστεύω ότι το κοινοβούλιο πρέπει να έχει περισσότερες εξουσίες. (Προσεξε τι είπα: Το κοινοβούλιο)
Όμως το βασικό πρόβλημα όσων δε τους αρέσει η δημοκρατία είναι πως δεν έχουν πλέον σοβαρή εναλλακτική πρόταση. Γι αυτό και προς το παρόν είναι καταδικασμένοι να είναι στο περιθώριο. Αν διαμορφωθεί μια τέτοια πρόταση το συζητάμε.
Δημοκρατία έχουμε...
 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.010
Like
1.452
Πόντοι
96
Δεν ψηφίζει κάθε 4 χρόνια το 80% των Ελλήνων ΝΔ+ΠΑΣΟΚ ? ¨Οταν χρειάστηκε με απλή αναλογική δε συνεργάστηκαν ? Δηλαδή τι εκλογικό νόμο θες ? Το 3% να κυβερνά το 97% ?
Και στο κάτω κάτω τι μας πρήζεις. Άμα δε σ' αρέσει πήγαινε και ζήσε σε κανένα κοινόβιο στην Δανία, Σουηδία κ.λ.π.
Εδώ μπορεί να γουστάρουμε ΝΔ+ΠΑΣΟΚ για 50 χρόνια. Τους ψηφίζουμε και γουστάρουμε. Νταβατζήδες όμως σαν του λόγου σου δε γουστάρουμε ούτε για μισή μέρα....

Μία μικρή παρατήρηση-διόρθωση. Συνεχώς παρατηρώ το λάθος (εσκεμμένο ή μη) του να μη λαμβάνουν υπόψιν τους όσοι αναφέρονται στα νούμερα το ποσοστό αυτών που ΔΕΝ ψηφίζουν, πχ. σε αυτές τις εκλογές το 25% του εκλογικού σώματος δεν ψήφισε. Δεν εξετάζω το γιατί, απλά δεν είναι το 80% των ελλήνων που επιλέγουν νουδου-πασόκ, αλλά το 80% αυτών που ψηφίζουν.
Καλό είναι να το λαμβάνουμε λίγο υπόψι μας και αυτό το μικρό ποσοστό της κοινωνίας μας...
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Μετά βίας 11% από ποια μαθηματικά προκύπτει; Εκτός αν μιλας για το 2007 με τα δεδομένα του 2004 ή του 2000 ή του 1981 οποτε πρεπει να αναθεωρήσεις την αντίληψη σου για τη διάσταση του χώρου και του χρόνου.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μία μικρή παρατήρηση-διόρθωση. Συνεχώς παρατηρώ το λάθος (εσκεμμένο ή μη) του να μη λαμβάνουν υπόψιν τους όσοι αναφέρονται στα νούμερα το ποσοστό αυτών που ΔΕΝ ψηφίζουν, πχ. σε αυτές τις εκλογές το 25% του εκλογικού σώματος δεν ψήφισε. Δεν εξετάζω το γιατί, απλά δεν είναι το 80% των ελλήνων που επιλέγουν νουδου-πασόκ, αλλά το 80% αυτών που ψηφίζουν.
Καλό είναι να το λαμβάνουμε λίγο υπόψι μας και αυτό το μικρό ποσοστό της κοινωνίας μας...

Το ίδιο ισχύει και για τα ποσοστά των μικρών κομμάτων- αν το 42% της ΝΔ είναι 30% επί του πληθυσμού της χώρας το 8% του ΚΚΕ είναι 3,5% και το 5% του Σύριζα 2+%...

Διαφωνώ όμως με αυτήν την αντίληψη...
Η αποχή δεν σημαίνει απαραίτητα απόρριψη αλλά μπορεί να σημαίνει εξίσου από σιωπηρή αποδοχή έως απλή βαρεμάρα να πάνε να ψηφίσουν...

Είναι αυθαίρετο να ερμηνεύουμε την αποχή ως απόρριψη του πολιτικού συστήματος...
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Αλα...
Βγηκε ο τραμπουκος απο μεσα του.. ;)
Η προηγουμενη δημοσιευση ισχυει.Διαβασε την,ποιος ξερει καποια μερα μπορει να ξυπνησεις.. ;)
Ωστε εγώ είμαι τραμπούκος? Σε λίγο θα μας πεις ότι είσαι κατά της βίας.....
Στον κόσμο που φαντάζεσαι δεν θέλω να ξυπνήσω.... Προτιμώ να πάω για ύπνο.
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Ωστε εγώ είμαι τραμπούκος? Σε λίγο θα μας πεις ότι είσαι κατά της βίας.....
Στον κόσμο που φαντάζεσαι δεν θέλω να ξυπνήσω.... Προτιμώ να πάω για ύπνο.

Το ξερω..Αντε καλον υπνο λοιπον... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.010
Like
1.452
Πόντοι
96
Το ίδιο ισχύει και για τα ποσοστά των μικρών κομμάτων- αν το 42% της ΝΔ είναι 30% επί του πληθυσμού της χώρας το 8% του ΚΚΕ είναι 3,5% και το 5% του Σύριζα 2+%...

Διαφωνώ όμως με αυτήν την αντίληψη...
Η αποχή δεν σημαίνει απαραίτητα απόρριψη αλλά μπορεί να σημαίνει εξίσου από σιωπηρή αποδοχή έως απλή βαρεμάρα να πάνε να ψηφίσουν...

Είναι αυθαίρετο να ερμηνεύουμε την αποχή ως απόρριψη του πολιτικού συστήματος...

Να το επαναλάβω? Δεν εξετάζω το γιατί. Δεν εξέφρασα κάποια αντίληψη για τις αιτίες! Όποιος θέλει ας προβληματιστεί.
Απλά όταν λέμε νουδου-πασοκ πήραν 80% των ελλήνων είναι λάθος. Το σωστό είναι το 80% αυτών που ψήφισαν.
Λίγη περισσότερη ακρίβεια σε αυτά που γράφουμε δεν έβλαψε κανέναν.
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Μετά βίας 11% από ποια μαθηματικά προκύπτει; Εκτός αν μιλας για το 2007 με τα δεδομένα του 2004 ή του 2000 ή του 1981 οποτε πρεπει να αναθεωρήσεις την αντίληψη σου για τη διάσταση του χώρου και του χρόνου.
Από τον μέσο όρο που παίρνουν τα τελευταία 30 χρόνια της μεταπολίτευσης. Εκεί φαίνεται η δυναμική και το κοινωνικό απόθεμα του συγκεκριμένου χώρου.
Επιμένω ότι τα μαθηματικά μου είναι άριστα..... :)
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Από τον μέσο όρο που παίρνουν τα τελευταία 30 χρόνια της μεταπολίτευσης. Εκεί φαίνεται η δυναμική και το κοινωνικό απόθεμα του συγκεκριμένου χώρου.
Επιμένω ότι τα μαθηματικά μου είναι άριστα..... :)

Ακομα να κοιμηθεις εσυ?? :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Κοιμησου...
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Είναι περίεργο που ενώ φαίνεσαι θιασωτης του τυπου της δημοκρατίας που απολαμβάνουμε σε αυτη τη χωρα, τωρα κανεις λογο για τα "ποσσοστά που παίρνουν τα τελευταία 30 χρόνια". Λες να σεβόμαστε τα ποσοστά των εκλογών και τώρα αοριστολογείς και πας πολλά χρόνια πισω στο "μετα βιας 11%". Καλε μου φίλε, μαθε ότι πριν μερικές μερες είχαμε εθνικές εκλογές. Και τα κόμματα που ανέφερες θα πρεπει να σε πληροφορήσω ότι ΔΕΝ πηραν μετα βιας 11%. Μπορει να μη σου αρέσει. Αυτη είναι όμως η "δημοκρατία". Και επειδή στις επόμενες θα πάρουν περισσότερο, κοίτα να συνηθίζεις στην ιδέα. Πρόσεχε τι ποστάρεις, γιατί θα το χρησιμοποιήσω εναντίον σου.  ;) Φιλικά μπρο.
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
aa
[youtube=425,350]JjHZeZkoXiM[/youtube]

Αυτα ειναι συντροφε..

για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι..

Ας ελπισουμε οτι θα ξυπνησουν!
Γιατι καποιοι νεοι διακρινονται απο συνεχομενη υπνηλια!

Ευτυχως υπαρχει και η νεολαια που αντιστεκεται δυναμικα με αγωνες!

:)
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Είναι περίεργο που ενώ φαίνεσαι θιασωτης του τυπου της δημοκρατίας που απολαμβάνουμε σε αυτη τη χωρα, τωρα κανεις λογο για τα "ποσσοστά που παίρνουν τα τελευταία 30 χρόνια". Λες να σεβόμαστε τα ποσοστά των εκλογών και τώρα αοριστολογείς και πας πολλά χρόνια πισω στο "μετα βιας 11%". Καλε μου φίλε, μαθε ότι πριν μερικές μερες είχαμε εθνικές εκλογές. Και τα κόμματα που ανέφερες θα πρεπει να σε πληροφορήσω ότι ΔΕΝ πηραν μετα βιας 11%. Μπορει να μη σου αρέσει. Αυτη είναι όμως η "δημοκρατία". Και επειδή στις επόμενες θα πάρουν περισσότερο, κοίτα να συνηθίζεις στην ιδέα. Πρόσεχε τι ποστάρεις, γιατί θα το χρησιμοποιήσω εναντίον σου.  ;) Φιλικά μπρο.
Το αποτέλεσμα των τελευταίων εκλογών το σέβομαι απόλυτα. Και αν στο μέλλον πάρει 50% με γεια τους και χαρά τους. Εγώ θα μεταναστεύσω.....
Όμως όταν κάνεις πολιτική εκτίμηση ενός χώρου πρέπει να κοιτάς και τα ιστορικά δεδομένα το ευρύτερο περιβάλλον τις τάσεις κ.λ.π. Και στο παρελθόν ο ενιαίος Συνασπισμός είχε πάρει μεγάλα ποσοστά και μετά έμεινε εκτός βουλής.
Τώρα πραγματικά πάω για ύπνο γιατί ο Tommaso ετοιμάζει το Καλάσνικοφ.... :)
Καλό βράδυ...
 

Επισκέπτης
A Tribute to Communism

[youtube=425,350]iyUu-8nbd58&mode[/youtube]
 

Επισκέπτης
Soviet National Anthem

[youtube=425,350]wpKRd2xQeq8&mode[/youtube]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom