Νέα

Αλητοσυνοικιες 80s - 90s

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pefotismenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 110
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
P

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
[quote author=redmanftw link=topic=217435.msg6135650#msg6135650 date=1425227ξεφύγουν.  Γκράβα πήγα σχολείο
αυτά είναι.
Ντου μετά την παρέλαση στα σχολεία του κολωνου.να τρεχουν οι φουκαραδες να ξεφυγουν και να κρύβονται στον ηλεκτρικό της Ομονοίας.

Τυπε εγω θυμαμαι ολοι ηταν σουζα στον Κολωνο  :S
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Martins, Getes kai vermacht μπότες πως μας είχαν πείσει να τις φοράμε? Μιλάμε για εντελώς αβολα παπουτσια που πολλοι απο εμας δεν αποχωριζόμασταν.
Τα πούλαγε ο Στρατηγός στο Μοναστηρακι.
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Περι Νεας Σμυρνης....αρχες 1990 στην πλατεία δεν γινόταν διακίνηση ναρκωντικων?
Μετά απο κάθε παρέλαση δεν έπεφτε ξύλο μεταξύ ΛΑΝΣ και αλλο μπουρδελοσχολείο σας - μου διαφεύγει πιο ειναι συγκεκριμένα.
Πανιώνιος Λάρισα παιχνίδι** και χάνετε!!!!!!! ύστερα κυνηγούσατε τους λιγοστούς βλαχάκους λαρισινούς με δοκάρια και ξύλα σους δρόμους. Γ γυμνασίου πρέπει να πήγαινα τότα όπερ σημαίνει 93-94.
Στο γαμημένο το πέμπτο Λύκειο δεν υπήρχαν κωλόπαιδα που πλάκωναν στο ξύλο όποιον αδυνατο πιτσιρικά δεν γουστάρανε?

** πουτανας γιοι λαρισινοί ήταν το συνθημα στις κερκίδες.


Προφανως θα λες την Εστια. Εκει ειχε τους τραμπουκους της "εποχης" Επισης στο Μπραχαμι ηταν το στρογγυλο που καθαριζε το τοπο... και το κοσμο. Παντως γενικα και Καλιθεα στις τζιτζιφιες σε γδεινανε ασχημα οποιος και αν ησουν οτι και αν εκανες οποια ωρα οποια μερα.
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.796
Πόντοι
5.406
Τι μαλακισμενα που ημασταν. Φοραγαμε τις κωλομαρτινς, ξυριζαμε κεφαλια.  Οτι κακογουστη και αβολη μαλακια υπηρχε ητανε μαγκια. Τωρα οι εφηβοι μετρανε περισσοτερο. Και μην μου πειτε οτι ολοι ειναι πισω απι ενα pc. Ξερω ποσα παλικαρακια που κανουν τις πολεμικες τους τεχνες και ειναι σενιοι και ωραιοι
 

hounik

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
614
Κριτικές
25
Like
87
Πόντοι
5.765
Τυπε εγω θυμαμαι ολοι ηταν σουζα στον Κολωνο  :S
  τους κυνηγουσαμε στην πανεπιστημίου, φωνάζαμε " πουτανες κότες κολωνιωτες".
είχε  γίνει έθιμο το να πλακωνόμαστε, ήταν το 84,85,86.
 

klintbruce

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2012
Μηνύματα
181
Like
6
Πόντοι
1
για τα εξαρχεια και το γκυζι πως και δεν ειπατε τιποτα.μακραν παραδοση στην αλητεια.
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Τι μαλακισμενα που ημασταν. Φοραγαμε τις κωλομαρτινς, ξυριζαμε κεφαλια.  Οτι κακογουστη και αβολη μαλακια υπηρχε ητανε μαγκια. Τωρα οι εφηβοι μετρανε περισσοτερο. Και μην μου πειτε οτι ολοι ειναι πισω απι ενα pc. Ξερω ποσα παλικαρακια που κανουν τις πολεμικες τους τεχνες και ειναι σενιοι και ωραιοι

τα εχω κανει και εγω αυτα  :sunglasses:
αρχιδια μετρανε οι εφηβοι μαν
αν αμόλαγες καποιον απο αυτους 20+ χρονια πισω
δεν θα αντεχε ουτε 1 ωρα.... :hi:
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.796
Πόντοι
5.406
:orchestra:
τα εχω κανει και εγω αυτα   :sunglasses:
αρχιδια μετρανε οι εφηβοι μαν
αν αμόλαγες καποιον απο αυτους 20+ χρονια πισω
δεν θα αντεχε ουτε 1 ωρα.... :hi:
Ρε φιλε εχω βρεθει σε πολυ ασχημα σκηνικα, που θα μπορουσα να ειχα παθει μεγαλο κακο. Και τι μ αυτο? Δεν αξιζε τιποτα. Το θεμα ειναι να περνας ομορφα και να εχεις μια ποιοτητα ζωης
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
τα εχω κανει και εγω αυτα   :sunglasses:
αρχιδια μετρανε οι εφηβοι μαν
αν αμόλαγες καποιον απο αυτους 20+ χρονια πισω
δεν θα αντεχε ουτε 1 ωρα.... :hi:

Πέστα. Όλο μαγκιά και κλανιά. Προ καιρού κάτι βλαμένα πιτσιρίκια σε ένα πάρτυ μας πέταγαν σκουπίδια από τον όροφο. Καβαλήσαμε ένα μηχανάκι που ήταν αραγμένο από κάτω και αρχίσαμε να τσουλάμε. Ήρθε ο πιτσιρικάς μόνος του να καθαρίσει. Οι φίλοι του ήταν στη γωνία και μας κοίταζαν.

Τότε εμείς κάναμε ντου όλοι μαζί και όποιον πάρει ο χάρος. Όλοι για έναν.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
:orchestra:Ρε φιλε εχω βρεθει σε πολυ ασχημα σκηνικα, που θα μπορουσα να ειχα παθει μεγαλο κακο. Και τι μ αυτο? Δεν αξιζε τιποτα. Το θεμα ειναι να περνας ομορφα και να εχεις μια ποιοτητα ζωης

Και εγώ έχω στείλει άνθρωπο στο νοσοκομείο και το έχω μετανιώσει διπλά όταν έμαθα τα οικογενειακά προβλήματα που είχε. Επίσης έχω γυρίσει και σε αρκετά επαρχιακά σκυλάδικα στυλ "Βιετνάμ" από τη γνωστή ταινία. Με ξύλο κτλ. Τώρα που μεγάλωσα σκέφτομαι τι μαλακίες έκανα και λέω από πού γλίτωνα. Μπράβοι, πυροβολισμοί από μεθυσμένους αγροτοπατέρες που είχαν πάρει τις επιδοτήσεις, σπασμένα μπουκάλια και όλα τα συναφή.

Αλλά τώρα κάθομαι και γελάω. Και δεν μου λείπουν. Δε θα βγω έξω να κατεβάσω ένα μπουκάλι και να γυρίσω σπίτι αλοιφή. Το έκανα και τέλος. Βλέπω συνομήλικους μου που ακόμη παιδιαρίζουν. Πάνε και την πέφτουν στις φοιτητριούλες και γλυστράς από τα σάλια.
 

Επισκέπτης
Ολες οι περιοχες ειχαν τα δικα τους  παρατραγουδα.Εξαρταται απο το τι ονομαζει κανεις αλητεια. Αν μιλαει για ναρκωτικα βουτες κτλ υπηρχαν πολλες οπως και Εξαρχεια που αναφερε καποιος.
Αν μιλαμε για γκετα και πραγματικα σκληρες περιοχες, τοτε μια ξεχωριζε μακραν απο ολες. Νικαια. Οπως αναφερε και ενας φιλος εδω. Πολυ σκληρη συνοικια με πολλες προσωπικοτητες.  Ακομα μεσα στην Νικαια για οσους ξερουν τα Μανιατικα. Και για τους πιο ψαγμενους το γκετο των γκετων η Γουβα μεσα στα Μανιατικα, μια περιοχη που ακομα και σημερα αποτελει αβατο για αγνωτους περπατητες.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Θυμηθηκα και εγω τα παιδικα μου χρονια. Τοτε που πηγαινα ερπην παντου για να μην φαω καμια αδεσποτη σφαιρα απο το παραθυρο.  :jerking:
 

mageirakos2015

Νέο Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2015
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Εχοντας μεγαλωσει Εξαρχεια στο τιμημενο 5ο δε θα ξεχασω ξυλο στην ηρωδου αττικου μπροστα στους μπατσους και τους τσολιαδες με το μαρασλειο απο κολωνακιμετα απο προβα παρελασης στο παναθηναικο σταδιο....Ωραιες εποχες
;)
 

mirakos60

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2012
Μηνύματα
590
Κριτικές
3
Like
20
Πόντοι
6
Εδω θα συμφωνησω.Αμα ηταν αλητοσυνοικια η νεα σμυρνη τι να πουν κιαλλοι...

Soul αν και γνωριζεις πολλα για Ν. Σμυρνη να σου θυμισω……

Απο τις πιο μεγαλες αλητοσυνοικιες η Νεα Σμυρνη. Μεχρι και αρχες δεκαετιας 80 καποιοι μπορει να θυμουνται την παρεα του «Τσολια». Τυποι ροκαδες και περιθωριακοι που συχναζαν στην πιτσα της «Νατασσας» (δεν υπαρχει τωρα) λιγο πιο πανω απο την ALFA BANK. Οι τυποι εκλειναν το δρομο απο την αρχη της 25ης Μαρτιου μεχρι την ALFA BANK και επαιζαν ποδοσφαιρο (τοτε δεν ηταν πεζοδρομος). Τοτε υπηρχε και το Α.Τ. Ν. Σμυρνης λιγο πιο κατω στην 25ης Μαρτιου (δίπλα στον Άδωνη).
Στα σιντριβανια στο πανω μερος η παρεα του «Τσολια» ή εριχνε απορρυπαντικο και γεμιζαν σαπουναδες ολες οι λιμνες ή μεταξυ τους εβαζαν στοιχηματα και οποιος εχανε ακολουθουσε ερωτικη εξομολογηση στο αγαλμα μιας κοπελας στην επανω πλευρα,  μεσα στη λιμνη (πλεον την εχουν βγαλει). Ο τυπος που εκανε την ερωτικη εξομολογηση φωναζε τοσο δυνατα, που ακουγοταν σε ολη την πλατεια. Πολλες και καλες πλακες. Ακομη τους θυμαμαι σχολοντας απο σχολειο – φρονηστηριο πηγαινοντας για το σπιτι μου. Καποιους τους κατηγορησαν για πρεζονια – διακινητες και ετσι σιγα σιγα εφυγαν απο την πλατεια. 
Τελος το πολυ ξυλο μεταξυ Ν. Σμυρνης και Μπραχαμι ηταν σχεδον καθημερινή ρουτινα.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
αιγαλεω και νικαια μακραν τα χειροτερα προαστια αθηνας και πειραια.καθολου τυχαιο οτι η αφροκρεμα της θ7 ηταν απο αυτες τις 2 περιοχες.περιστερι,κολωνος και κορυδαλλος ακολουθουσαν απο κοντα
 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16
Ρε μάγκες τι αλητοπεριοχες στην αθηνα και πράσινα άλογα; Αν δεν εχεις παει στο ferentari που ειναι συνοικία στο βουκουρεστι  δεν ξέρεις τι ειναι αλητοπεριοχη . Σε αυτή την συνοικία κατι περιοχες σαν τα καμινια, περιστέρια και οτι άλλο λέτε τους βλέπουν τελείως φλωρους. Η αθηνα δεν εχει αλητοπεριοχες όπως τις γνωρίζουμε στα Βαλκάνια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom