Νέα

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου και ιδέες για φτηνή φόρτιση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα savvass
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 577
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Πάντως απο οτι βλέπω για να στην αλλάξει δωρεάν η εταιρεία πρέπει να πέσει η χωρητικότητα κάτω απο 70%. Και ποιός ξέρει αν την αλλάζουν η την επισκευάζουν ; Γιατί σε κάποιο λίνκ έλεγε οτι για να μην πετάξεις όλη την μπαταρία μπορείς να επισκευάσεις και τα χαλασμένα τμήματα , αν είναι να την αλλάξεις μόνος σου δηλαδή οπότε να σου βγεί λιγότερο.

Σκέψου κ το παρακάτω. Για κάποιο λόγο θες στην 5ετια να το αλλάξεις. Με περίπου 90-100.000 Τι τιμή θα έπιανε όταν σε 2 έτη λήγει η εγγύηση? Στα 7 που δεν θα έχει εγγύηση? Ερωτήματα που δεν υπάρχουν απαντήσεις εκτός από το καφενείο που συχνάζει ο @sonixxx11 :2funny: :2funny: :2funny:
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Είσαι κολλημένος και καραγκιόζης. Σε τπτ δεν απάντησες ουσιαστικά. Τίποτα από όσα ειπες δεν αποτυπώνεται επίσημα. Κουβέντες καφενείου. Περαστικά

Εισαι ασχετος ρε φιλε,δεν σου φταιω εγω.Προσπαθεις να ψαρεψεις εδω πληροφοριες λογω ασχετοσυνης επειδη βαριεσαι την ζωη σου.Εχεις οδηγησει ποτε ηλεκτρικο ή μονο στα ονειρα σου αληθεια;

Μου θες και ηλεκτρικο,πανιβλακα!! Τραβα παρε ενα παπακι ηλεκτρικο και πολυ σου ειναι μπουχααχαχα
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
excited bird GIF
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Το μόνο ηλεκτρικο όχημα αλλά και εκεί που σταματάνε οι γνώσεις σου ειναι αυτό
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220820-201807_Chrome.jpg
    Screenshot_20220820-201807_Chrome.jpg
    307,9 KB · Εμφανίσεις: 35

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Το μόνο ηλεκτρικο όχημα αλλά και εκεί που σταματάνε οι γνώσεις σου ειναι αυτό

Kαλυτερα να φυγεις,χαλας το νημα.Ασε να μιλανε οσοι εχουν καποια πρακτικη εμπειρια απο ηλεκτρικα οχηματα ειτε ειναι ιδιοκτητες ειτε εταιρικοι χρηστες αυτων ή εστω να εχουν γνωσεις τεχνικες επ αυτου.Εσυ απλα πετας πυροτεχνηματα απο αρθρα που βρισκεις στο google.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Kαλυτερα να φυγεις,χαλας το νημα.Ασε να μιλανε οσοι εχουν καποια πρακτικη εμπειρια απο ηλεκτρικα οχηματα ειτε ειναι ιδιοκτητες ειτε εταιρικοι χρηστες αυτων ή εστω να εχουν γνωσεις τεχνικες επ αυτου.Εσυ απλα πετας πυροτεχνηματα απο αρθρα που βρισκεις στο google.
Έλα βγάλε μια φώτο το δικό σου ηλεκτρικο βλάκα. Βγάλε μας τα πτυχία σου. 10 ερωτήσεις σου έκανα ούτε σε 1 δεν απάντησες ουσιαστικά.
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Έλα βγάλε μια φώτο το δικό σου ηλεκτρικο βλάκα. Βγάλε μας τα πτυχία σου. 10 ερωτήσεις σου έκανα ούτε σε 1 δεν απάντησες ουσιαστικά.

Εισαι μειωμενης αντιληψεως,οποτε οτι και να σου εξηγησουν δεν θα το καταλαβεις.Γι αυτο δεν σου απαντανε ουτε οι αλλοι,σε πηραν πρεφα.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Εισαι μειωμενης αντιληψεως,οποτε οτι και να σου εξηγησουν δεν θα το καταλαβεις.Γι αυτο δεν σου απαντανε ουτε οι αλλοι,σε πηραν πρεφα.
Επειδή είμαι μειωμένης αντιληψεως βάλε φώτο από το ηλεκτρικό σου αμάξι
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
Ποιο αυτοκίνητο 190 ίππων έχει κατανάλωση 4.7lt/100km…;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:



bmw 320d .προσφατα ενας ημιτρελος εκανε 1650 χλμ με ενα ντεποζιτο,με 730d.ημιτρελος γτ οδηγουσε στο eco mode
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Εισαι μειωμενης αντιληψεως,οποτε οτι και να σου εξηγησουν δεν θα το καταλαβεις.Γι αυτο δεν σου απαντανε ουτε οι αλλοι,σε πηραν πρεφα.
Πάντως για τύπος με ηλεκτρικό αυτοκίνητο όλα σου τα ποστ είναι για μπουρδελα του 20ρικου. Συνέχισε έτσι θα πας μπροστά εσύ.
 

Istioploos

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
311
Πόντοι
21
Πάντως για τύπος με ηλεκτρικό αυτοκίνητο όλα σου τα ποστ είναι για μπουρδελα του 20ρικου. Συνέχισε έτσι θα πας μπροστά εσύ.
φίλε sorry, αλλά όσα έγραψε ο sonixxx ισχύουν κανονικά....
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
φίλε sorry, αλλά όσα έγραψε ο sonixxx ισχύουν κανονικά....
Ναι? Ίσως θα μπορούσες να μου λύσεις τις απορίες ποσταροντας μου μερικές επίσημες αναφορές η μελέτες. Πέρα από την Εγγύηση κατασκευαστή ( όπου αυτή αλλάζει σε κάθε εταιρεία) δεν είδα κάτι άλλο να ισχύει τουλάχιστον επίσημα
 

Istioploos

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
311
Πόντοι
21
Ναι? Ίσως θα μπορούσες να μου λύσεις τις απορίες ποσταροντας μου μερικές επίσημες αναφορές η μελέτες. Πέρα από την Εγγύηση κατασκευαστή ( όπου αυτή αλλάζει σε κάθε εταιρεία) δεν είδα κάτι άλλο να ισχύει τουλάχιστον επίσημα
γιατί δεν δίνεις εσύ κάποια επίσημα στοιχεία που το μόνο που αναφέρεις είναι αερολογίες;
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
γιατί δεν δίνεις εσύ κάποια επίσημα στοιχεία που το μόνο που αναφέρεις είναι αερολογίες;
Γιατί εγώ είμαι μειωμενης αντιληψεως και δεν έχω ιδέα από ηλεκτροκινηση και ούτε καν έχω οδηγήσει. Εσύ λοιπόν που προφανώς έχεις για να τον επιβεβαιώνεις φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις κάποιες μελέτες έτσι??
 

Istioploos

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
311
Πόντοι
21
Γιατί εγώ είμαι μειωμενης αντιληψεως και δεν έχω ιδέα από ηλεκτροκινηση και ούτε καν έχω οδηγήσει. Εσύ λοιπόν που προφανώς έχεις για να τον επιβεβαιώνεις φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις κάποιες μελέτες έτσι??

Από την στιγμή που έχεις μειωμένη αντίληψη και δεν έχεις ιδέα από ηλεκτροκίνηση, θα σου πρότεινα να μην γράφεις μαλακίες και να μην είσαι ισχυρογνώμων.

Καλή συνέχεια.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Από την στιγμή που έχεις μειωμένη αντίληψη και δεν έχεις ιδέα από ηλεκτροκίνηση, θα σου πρότεινα να μην γράφεις μαλακίες και να μην είσαι ισχυρογνώμων.

Καλή συνέχεια.
Τεκμηριωσε μου ότι γράφω μαλακιες. Ο φίλος σου δεν το έκανε...εσύ γιατί όχι? Απλά για να πεις την πιπα σου κ εσύ. Δεκτό
 

Istioploos

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
311
Πόντοι
21
Τεκμηριωσε μου ότι γράφω μαλακιες. Ο φίλος σου δεν το έκανε...εσύ γιατί όχι? Απλά για να πεις την πιπα σου κ εσύ. Δεκτό
ρε φίλε είσαι τόσο κακοπροαίρετος που ότι και αν σου πούμε, την μπαρούφα σου θα γράψεις....

Τέσπα, παραθέτω το λινκ με πραγματικές μετρήσεις χωρητικότητας μπαταρίας από ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ξεκινώντας από το 2015.


Κατά μέσο όρο, η μπαταρία ενός ηλεκτρικού αυτοκινητού έχασε σε χωρητικότητα 2.3% κάθε χρόνο. Αυτά είναι πραγματικά στοιχεία/δεδομένα. Βέβαια αυτό αφορά αυτοκίνητα και μπαταρίες πρώτης γενιάς, και από τότε η τεχνολογία έχει εξελιχθεί σημαντικά. Δεδομένα 6-8 ετών για μπαταρίες νέας τεχνολογίας του 2021/2022 δεν μπορούμε να έχουμε, αλλά η μείωση χωρητικότητας αναμένεται να είναι σημαντικά χαμηλότερη.

Αυτό όμως που δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι είναι ότι η ερώτηση σου για τον περισσότερο κόσμο είναι άκυρη και άσκοπη. Τα περισσότερα ηλεκτρικά αυτοκίνητα αυτή την στιγμή είναι με leasing/εταιρικά, οπότε κανείς δεν ασχολείται με την χωρητικότητα της μπαταρίας σε 6-8 χρόνια.... Ποιός ξέρει κιόλας τι θα έχει βγει σε τόσα χρόνια...
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.555
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
ρε φίλε είσαι τόσο κακοπροαίρετος που ότι και αν σου πούμε, την μπαρούφα σου θα γράψεις....

Τέσπα, παραθέτω το λινκ με πραγματικές μετρήσεις χωρητικότητας μπαταρίας από ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ξεκινώντας από το 2015.


Κατά μέσο όρο, η μπαταρία ενός ηλεκτρικού αυτοκινητού έχασε σε χωρητικότητα 2.3% κάθε χρόνο. Αυτά είναι πραγματικά στοιχεία/δεδομένα. Βέβαια αυτό αφορά αυτοκίνητα και μπαταρίες πρώτης γενιάς, και από τότε η τεχνολογία έχει εξελιχθεί σημαντικά. Δεδομένα 6-8 ετών για μπαταρίες νέας τεχνολογίας του 2021/2022 δεν μπορούμε να έχουμε, αλλά η μείωση χωρητικότητας αναμένεται να είναι σημαντικά χαμηλότερη.

Αυτό όμως που δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι είναι ότι η ερώτηση σου για τον περισσότερο κόσμο είναι άκυρη και άσκοπη. Τα περισσότερα ηλεκτρικά αυτοκίνητα αυτή την στιγμή είναι με leasing/εταιρικά, οπότε κανείς δεν ασχολείται με την χωρητικότητα της μπαταρίας σε 6-8 χρόνια.... Ποιός ξέρει κιόλας τι θα έχει βγει σε τόσα χρόνια...
1ον ο φιλαράκος σου αναφέρθηκε σε προσωπικό επίπεδο.

2ον ήταν τόσο δύσκολο ένα λίνκ?

3ον Το συγκεκριμένο μιλάει γισ το 15 όπως σωστά είπες δνε έχουν νέα στοιχεία.

4ον Όποιος έχει αμάξι leasing προφανώς δεν τον ενδιαφέρει τίποτα ανεξάρτητα εάν είναι βενζίνη, diesel, ηλεκτρικό

5ον Υπάρχουν κ μεταχ εισαγωγής ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ leasing η κάποιος διαθέτει τα χρήματα να πάρει ηλεκτρικό ιδιωτικό.

6ον όταν κάτι δεν ξέρουμε η δεν υπάρχουν πληροφορίες απλά το αναφέρουμε και όχι θεωρίες.
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Πάντως για τύπος με ηλεκτρικό αυτοκίνητο όλα σου τα ποστ είναι για μπουρδελα του 20ρικου. Συνέχισε έτσι θα πας μπροστά εσύ.

Γαμαω αβερτα φιλε! Καντο και εσυ,μπορεις!!
Εκτος και αν προτιμας να γαμας καμια ηλεκτροκινητη γκομενα! Περι ορεξεως...ετσι το λεμε εδω μεσα..
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
179
Like
126
Πόντοι
1
1ον ο φιλαράκος σου αναφέρθηκε σε προσωπικό επίπεδο.

2ον ήταν τόσο δύσκολο ένα λίνκ?

3ον Το συγκεκριμένο μιλάει γισ το 15 όπως σωστά είπες δνε έχουν νέα στοιχεία.

4ον Όποιος έχει αμάξι leasing προφανώς δεν τον ενδιαφέρει τίποτα ανεξάρτητα εάν είναι βενζίνη, diesel, ηλεκτρικό

5ον Υπάρχουν κ μεταχ εισαγωγής ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ leasing η κάποιος διαθέτει τα χρήματα να πάρει ηλεκτρικό ιδιωτικό.

6ον όταν κάτι δεν ξέρουμε η δεν υπάρχουν πληροφορίες απλά το αναφέρουμε και όχι θεωρίες.
A Study on Real-Life Tesla Battery Deterioration

Study on Lithium-Ion Battery Degradation Caused by Side Reactions in Fast-Charging Process

Συγκεκριμένα από τη δεύτερη μελέτη που έγινε σε κυψέλες μπαταριών σε εργαστηριακές συνθήκες (figure 2) φαίνεται σε θερμοκρασίες δωματίου φόρτισης εκφόρτισης έχουν απώλεια ~15% μετά από 2000 κύκλους.

Αν κανείς ένα πλήρη κύκλο φόρτισης/εκφορτισης κάθε μέρα (δυσκολο) θα έχεις χάσει 15% στα 6 χρόνια. Δηλαδή λίγο πάνω από 2% το χρόνο.

Μην βγάζεις συμπεράσματα από τη μπαταρία του κινητού σου. Το κινητό έχει μόνο μια κυψελη, ένα αυτοκίνητο έχει χιλιάδες. Αυτο μοιράζει πολύ το ρυθμό χημικού εκφυλισμού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom