Νέα

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου και ιδέες για φτηνή φόρτιση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα savvass
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 577
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
175
Like
126
Πόντοι
1
Δεν παιζει αυτο που λες.Τα ηλεκτρικα εχουν παντου 8 χρονια εγγυηση στην μπαταρια ή 160000 χλμ.Αποκλειεται οι Γαλλοι να κανουν πανω απο 160000 χλμ στην διετια.
Ακομα και καποια στοιχεια της μπαταριας να χαλασουν στην διετια αλλαζονται λογω εγγυησης χωρις κοστος.

Πολλοι οι επικριτες των ηλεκτρικων και δικαιολογημενα ως ενα σημειο.Πχ αργη φορτιση,δυσκολιες αν κανεις μακρινα ταξιδια κλπ αλλα αργα ή γρηγορα ολοι με ηλεκτρικα θα κυκλοφορουμε.

Προσωπικα θα ηθελα ενα ηλεκτρικο πολης,αντε και καποιο ταξιδι σε κοντινο προορισμο.Δυστυχως η αυτονομια τους με κανει αρνητικο προσωρινα.Κανονικα ολα τα ηλεκτρικα θα επρεπε να εχουν πραγματικη αυτονομια μινιμουμ 600 χλμ για να μην και παραπανω.

Επισης σαν αξια αυτοκινητου τα θεωρω υπερτιμημενα.35 και 40 χιλιαρικα για να παρεις ηλεκτρικο το θεωρω ξεφτιλα.

Οποιος δινει 35 κ 40 χιλιαρικα για ηλεκτρικο σημερα εκτος και αν κανει παρα πολλα χλμ ή εχει λεφτα για πεταμα τον θεωρω κοροιδο.

Το αμαξι ειναι βασικο αγαθο και θα επρεπε να ειναι προσιτο.Και σαν αξια αντικειμενου να το δειτε δεν θα επρεπε να ξεπερνα τα 15 χιλιαρικα ανεξαρτητως τεχνολογιας.Αλλα αυτο ειναι αλλη ιδεολογια δικη μου.
Τσολιά στα @@ μας σε βάλαμε τι θα κάνουμε τα λεφτά μας; Υπάρχουν αυτοκίνητα με 15.000. Πάρε ένα τέτοιο.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.886
Πόντοι
3.556
Έχω ηλεκτρικό δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Κάνω πάνω από 150κμ τη μερα
Αναφέρεσαι σε μικτό κύκλο (μη συζητήσουμε ταξίδι σε εθνική) πόσα χλμ κάνεις τη μέρα και πόσο σου κοστίζει η φόρτιση την εβδομάδα ?
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
175
Like
126
Πόντοι
1
Μίλησα καθαρά για το θέμα αυτονομίας μετά από 2 χρόνια. ΔΕΝ ΜΊΛΗΣΑ ΓΙΑ ΒΛΆΒΗ. Προφανώς λοιπόν η εγγύηση δεν σοθ καλύπτει ότι για 8 χρόνια θα έχεις την ίδια αυτονομία. Σήμερα ένα μέσο ηλεκτρικό έχει πόσο? 350? 450? Αυτονομία?? Σε 2,3 χρόνια πόσο? Η TOYOTA από το 2008 είναι στα υβριδικά και δεν τόλμησε να βγάλει ηλεκτρικό ( νομίζω σταμάτησε κ τις έρευνες) και ξέρει η Vw Audi κτλ? Είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΎ ΝΩΡΊΣ για αγορά ηλεκτρικού.
Αναφέρεσαι σε μικτό κύκλο (μη συζητήσουμε ταξίδι σε εθνική) πόσα χλμ κάνεις τη μέρα και πόσο σου κοστίζει η φόρτιση την εβδομάδα ?


Χθες έκανα 190κμ τα περισσότερα εκ των οποίων Αττική οδό και εθνική, έφυγα από το σπίτι με 85% γύρισα με 32%, αλλά το πατάω αρκετά (170 Αττική κτλ) επίσης ανοίξω το AC ανοιχτό όταν βγαίνω από το αυτοκίνητο.

Στην εθνική με ταχύτητες 140-170 Αθήνα 100%, Θήβα 62%.

Αν είχαμε περισσότερους 120+ Kw φορτιστές στην Ελλάδα θα ήταν και για ταξίδια μια χαρά. Προς το παρόν ξέρω μόνο ένα στην Αράχοβα, δυο στο αεροδρόμιο, αρκετούς στο golden hall και μερικούς στη Πάτρα.

Δεν ξέρω ποσό μου κοστίζει η φόρτιση.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.886
Πόντοι
3.556

Χθες έκανα 190κμ τα περισσότερα εκ των οποίων Αττική οδό και εθνική, έφυγα από το σπίτι με 85% γύρισα με 32%, αλλά το πατάω αρκετά (170 Αττική κτλ) επίσης ανοίξω το AC ανοιχτό όταν βγαίνω από το αυτοκίνητο.

Στην εθνική με ταχύτητες 140-170 Αθήνα 90%, Θήβα 62%.

Αν είχαμε περισσότερους 120+ Kw φορτιστές στην Ελλάδα θα ήταν και για ταξίδια μια χαρά. Προς το παρόν ξέρω μόνο ένα στην Αράχοβα, δυο στο αεροδρόμιο, αρκετούς στο golden hall και μερικούς στη Πάτρα.

Δεν ξέρω ποσό μου κοστίζει η φόρτιση.
άρα όλα τα παραπάνω που έγραψες είναι άχρηστα
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
175
Like
126
Πόντοι
1
άρα όλα τα παραπάνω που έγραψες είναι άχρηστα
Δεν το πήρα για το κόστος. Το πήρα γιατί είναι ότι πιο ευχάριστο έχω οδηγήσει ποτέ. Η διαφορά στην αίσθηση θερμικό - ηλεκτρικό είναι ανάλογη με τη διαφορά ποδήλατο - hayabusha.

Δεν είναι τόσο δύσκολο να υπολογίσεις κόστος φόρτωσης. Έχει μπαταρία 80kw άρα κοστίζει ~16ε η φόρτιση δηλαδή κάπου 5ε/100κμ.

Να τονίσω εδώ ότι ο περιβαντολογικος του αντίκτυπος δεν ήταν παράμετρος στην αγορά. Έχει μικρότερο αποτύπωμα άνθρακα (ακόμα και στην Ελλάδα που καίμε κάλτσες για ρευμα) αλλά όχι πολύ. Επίσης βγάζει λιγότερο co2 αλλά χρειάζονται άνθρωποι στο κογκο να δουλεύουν κυριολεκτικά μέχρι θανάτου για το κοβάλτιο.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.886
Πόντοι
3.556
Δεν το πήρα για το κόστος. Το πήρα γιατί είναι ότι πιο ευχάριστο έχω οδηγήσει ποτέ. Η διαφορά στην αίσθηση θερμικό - ηλεκτρικό είναι ανάλογη με τη διαφορά ποδήλατο - hayabusha.

Δεν είναι τόσο δύσκολο να υπολογίσεις κόστος φόρτωσης. Έχει μπαταρία 80kw άρα κοστίζει ~16ε η φόρτιση δηλαδή κάπου 5ε/100κμ.

Να τονίσω εδώ ότι ο περιβαντολογικος του αντίκτυπος δεν ήταν παράμετρος στην αγορά. Έχει μικρότερο αποτύπωμα άνθρακα (ακόμα και στην Ελλάδα που καίμε κάλτσες για ρευμα) αλλά όχι πολύ. Επίσης βγάζει λιγότερο co2 αλλά χρειάζονται άνθρωποι στο κογκο να δουλεύουν κυριολεκτικά μέχρι θανάτου για το κοβάλτιο.
Λες πολλά τύπε μου ... κόστος βδομάδας πόσο σου βγάζει ? + κόστος αγοράς (εκτός κι αν είναι leasing) ... χρόνος απόσβεσης ?
 

merandom

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2006
Μηνύματα
175
Like
126
Πόντοι
1
Λες πολλά τύπε μου ... κόστος βδομάδας πόσο σου βγάζει ? + κόστος αγοράς (εκτός κι αν είναι leasing) ... χρόνος απόσβεσης ?

Δεν ξέρω, αλήθεια δεν έχω υπολογίσει. Με τις τιμές ρεύματος μέχρι πριν 4 μήνες που ήταν η τελευταία καταμέτρηση το ρευμα μου ερχόταν περίπου 300ε το μήνα παραπάνω. Και κάνω περίπου 4000κμ το μήνα. Τώρα είναι περισσότερο. Και από τον άλλο μήνα οποίος ανάβει φως θα πρέπει να το βάζει στη φορολογική του δήλωση.

Το lease είναι 870ε και το κόστος του αυτοκινήτου ~60.000.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.528
Κριτικές
3
Like
11.092
Πόντοι
3.936
Ποιο αυτοκίνητο 190 ίππων έχει κατανάλωση 4.7lt/100km…;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Έχω ηλεκτρικό δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Κάνω πάνω από 150κμ τη μερα
Σε 2,3 χρόνια να δούμε αυτονομία που θα έχεις. Αυτό είναι το ζήτημα!
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
769
Πόντοι
86
Σε 2,3 χρόνια να δούμε αυτονομία που θα έχεις. Αυτό είναι το ζήτημα!

Για τι ποσοστο μειωσης αυτονομιας στα 2-3 χρονια μιλας για να σε καταλαβω; Δηλαδη ενα καινουριο ηλεκτρικο με αυτονομια 300 χλμ μετα απο 2-3 χρονια στα ποσα χλμ θα πεσει εννοεις;
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.528
Κριτικές
3
Like
11.092
Πόντοι
3.936
Για τι ποσοστο μειωσης αυτονομιας στα 2-3 χρονια μιλας για να σε καταλαβω; Δηλαδη ενα καινουριο ηλεκτρικο με αυτονομια 300 χλμ μετα απο 2-3 χρονια στα ποσα χλμ θα πεσει εννοεις;
Δεν ξέρω και ούτε κανείς δεν ξέρει Πρακτικά και όχι θεωρητικά μιας κ κυκλοφορούν μόλις 1 χρόνο.
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
769
Πόντοι
86
Δεν ξέρω και ούτε κανείς δεν ξέρει Πρακτικά και όχι θεωρητικά μιας κ κυκλοφορούν μόλις 1 χρόνο.

Μηπως δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα; Τα ηλεκτρικα κυκλοφορουν απο το 2011.Τα πρωτα ηταν τα nissan leaf.Οι καινουριες μπαταριες κυκλοφορουν απο το 2017.
Νομιζω δεν το εχεις ψαξει καθολου καλα το θεμα των ηλεκτρικων...
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.528
Κριτικές
3
Like
11.092
Πόντοι
3.936
Μηπως δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα; Τα ηλεκτρικα κυκλοφορουν απο το 2011.Τα πρωτα ηταν τα nissan leaf.Οι καινουριες μπαταριες κυκλοφορουν απο το 2017.
Νομιζω δεν το εχεις ψαξει καθολου καλα το θεμα των ηλεκτρικων...
Ενημέρωσε με λοιπόν...8 χρόνια εγγύηση το είπες πριν. Ανά 2 χρόνια μέχρι τα 8 πόσο πέφτει η αυτονομία τους
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
769
Πόντοι
86
Ενημέρωσε με λοιπόν...8 χρόνια εγγύηση το είπες πριν. Ανά 2 χρόνια μέχρι τα 8 πόσο πέφτει η αυτονομία τους

Αυτα πανε αναλογα την χρηση του οχηματος,την καλη φορτιση της μπαταριας-οχι ταχυφορτισεις κλπ

Παντως στην τριετια για ενα καινουριο ηλεκτρικο για εναν ιδιωτη πανω απο 2-3% φθορα μπαταριας δεν εχει ακουστει μεχρι στιγμης.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.528
Κριτικές
3
Like
11.092
Πόντοι
3.936
Αυτα πανε αναλογα την χρηση του οχηματος,την καλη φορτιση της μπαταριας-οχι ταχυφορτισεις κλπ

Παντως στην τριετια για ενα καινουριο ηλεκτρικο για εναν ιδιωτη πανω απο 2-3% φθορα μπαταριας δεν εχει ακουστει μεχρι στιγμης.
Θέλω επίσημα πράγματα όχι θεωρία. Όπως είπες από το 11 και πιο πρόσφατα το 17 υπάρχει ηλεκτροκινηση. Άρα ΨΑΞΕ και ενημέρωσε μας ΜΕ ΕΠΊΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΊΑ. Το 3% είναι από το μυαλό σου.
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
769
Πόντοι
86
Θέλω επίσημα πράγματα όχι θεωρία. Όπως είπες από το 11 και πιο πρόσφατα το 17 υπάρχει ηλεκτροκινηση. Άρα ΨΑΞΕ και ενημέρωσε μας ΜΕ ΕΠΊΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΊΑ. Το 3% είναι από το μυαλό σου.

Οχι με μετρησεις ειναι απο ιδιωτες που εχουν ηλεκτρικα πολλα χρονια ειτε πρωτης γενιας ειτε δευτερης..Πρεπει να το ψαξεις..Εισαι αδιαβαστος..Βαριεσαι και τα θες ετοιμα.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.528
Κριτικές
3
Like
11.092
Πόντοι
3.936
Οχι με μετρησεις ειναι απο ιδιωτες που εχουν ηλεκτρικα πολλα χρονια ειτε πρωτης γενιας ειτε δευτερης..Πρεπει να το ψαξεις..Εισαι αδιαβαστος..Βαριεσαι και τα θες ετοιμα.
Είσαι κολλημένος και καραγκιόζης. Σε τπτ δεν απάντησες ουσιαστικά. Τίποτα από όσα ειπες δεν αποτυπώνεται επίσημα. Κουβέντες καφενείου. Περαστικά
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.854
Κριτικές
6
Like
3.586
Πόντοι
736
Θέλω επίσημα πράγματα όχι θεωρία. Όπως είπες από το 11 και πιο πρόσφατα το 17 υπάρχει ηλεκτροκινηση. Άρα ΨΑΞΕ και ενημέρωσε μας ΜΕ ΕΠΊΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΊΑ. Το 3% είναι από το μυαλό σου.
Πάντως απο οτι βλέπω για να στην αλλάξει δωρεάν η εταιρεία πρέπει να πέσει η χωρητικότητα κάτω απο 70%. Και ποιός ξέρει αν την αλλάζουν η την επισκευάζουν ; Γιατί σε κάποιο λίνκ έλεγε οτι για να μην πετάξεις όλη την μπαταρία μπορείς να επισκευάσεις και τα χαλασμένα τμήματα , αν είναι να την αλλάξεις μόνος σου δηλαδή οπότε να σου βγεί λιγότερο.

 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.528
Κριτικές
3
Like
11.092
Πόντοι
3.936
Πάντως απο οτι βλέπω για να στην αλλάξει δωρεάν η εταιρεία πρέπει να πέσει η χωρητικότητα κάτω απο 70%. Και ποιός ξέρει αν την αλλάζουν η την επισκευάζουν ; Γιατί σε κάποιο λίνκ έλεγε οτι για να μην πετάξεις όλη την μπαταρία μπορείς να επισκευάσεις και τα χαλασμένα τμήματα , αν είναι να την αλλάξεις μόνος σου δηλαδή οπότε να σου βγεί λιγότερο.

Από εμπειρία με CHR η ΤΟΥΟΤΑ την επισκευάζει ( ανακατασκευή συγκεκριμένα) σε εγγύηση 10 ετη η 150.000χλμ και με επέκτασή 5 ετη (20.000 το χρόνο) 100.000χλμ σε υβριδικό. Η VOLVO σε ΧC60 η 90 δεν θυμάμαι μόνο καινούργια. Από 22κ σε 19κ με πολλά ζόρια και απειλές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom