Νέα

Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1980

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα podolagnos_28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 111K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Πω Πω τι μου κάνατε μάγκες.....
Ωραίο θρεντ....
Γεννηθείς το 70, πρόλαβα το Ποπάι 2 δραχμές, επίνα μίλκο από το καφέ πλαστικό μπουκαλάκι, πρόλαβα τα arcade ( ούφο - ηλεκτρονικά παιχνίδια) εκ των οποίων πρωτο το space invaders, και τα οποία λειτουργούσαν με τάληρο.....
Αμέτρητες τούμπες-γδαρσίματα-ράμματα κ.λ.π.
Μέχρι και απο μια τζαμαρία πολυκατοικίας μέσα είχα περάσει !
Τα καλοκαίρια στο χωριό.....το πρωί όλη μέρα θάλασσα....το βράδυ μέχρι αργά, ότι παιχνίδι μπορεί κανέις να φανταστεί....

"σαλαμάκι" στα κοριτσάκια στο δημοτικό.....χαμούρεμα, παρέα με τα πρώτα τσιγάρα (Μάρλμπορο με 30 δραχμές), μαζί με τις γκόμενες στο Γυμνάσιο....
Και ατελείωτα headbang τον καιρό του Number of The beast, του Peace of Mind και του Powerslave.....καθώς και του Dio, των ΑC/DC, και των Saxon.... :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Τζην γραμμένο, τσάντα απο το Μοναστηράκι σακίδιο γραμμμένη επίσης.....τάξη - θρανίο στο σχολείο επίσης γραμμένα....
Και στα δύο πρώτα χρόνια στο Δημοτικό, αν θυμάμαι καλά, πρόλαβα και μπλέ ποδιά.....

Ποδολάγνε μας έφτιαξες.
 

magua

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
117
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Το χάσμα γενεών φταίει και ακούγεστε σαν τους γονείς μου χαχαχαχαχαχαχ

Σωστή η μικρά ! Και καλά κάνει και μας δουλεύει. Νομίζω ότι οι σημερινοί εικοσάρηδες έχουν ελπίδες να δημιουργήσουν κάτι καλύτερο από ότι δημιουργήσαμε εμείς.    
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
Ρε συνάδελφοι, όλοι οι "παλιοί" (το '70 εγώ...) αναγνωρίζουμε λιγότερο ή περισσότερο τους εαυτούς μας σε όλα τα παραπάνω. Σαν πατέρας όμως κι εγώ πια, πιάνω τον εαυτό μου να είναι υπερπροστατευτικός, άλλες φορές αδικαιολόγητα, άλλες όμως δικαιολογημένα.

Ποιος λογικός άνθρωπος αφήνει πια παιδιά 6 και 7 χρονών να γυρνάνε μόνα τους στους δρόμους, όπως κάναμε εμείς; Κι έπειτα, έχετε δει με πόση δουλειά φορτώνουν τώρα τα παιδιά στο σχολείο; Θέλουν 2 ώρες διάβασμα από ενήλικο κάθε μέρα στην 1η Δημοτικού!!! Και με τις διάφορες μ@λ@κιες που τα φορτώνουμε, δεν φτάνουν 2 24ωρα τη μέρα. Εμένα, θυμάμαι, δεν μου έλειψε ΠΟΤΕ ο ελεύθερος χρόνος.

Ύστερα από όλα αυτά, λογικό και επόμενο ο "μεγάλος" μου να είναι μόνο XBOX - PSP - DVD - PC.

Ελπίζω όλα αυτά τα παιδία, που τα οικτίρουμε, να βρούν το δρόμο τους και να γουστάρουνε, έστω και με το δικό τους τρόπο, όσο όμορφα γουστάραμε κι εμείς όταν ήμαστε πιτσιρικάδες...
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.386
Κριτικές
1
Like
892
Πόντοι
96
Μάλλον το...1980 δεν είναι τυχαίο............μιλάω για 1 χρόνο μετά.......

ειπα και γω δεν θα πει καποιος οτι φταιει το ΠΑΣΟΚ :uglystupid: :dancing: :2funny:
Απλα και μεις όπως οι γεροι χασαμε λιγο την μπαλλα και μπλεξαμε 15 χρονια μαζί!!!!
Ποτε παιζαμε μπαλλα και κυνηγαγαμε τις γατες με τα βελακια?? Αντε μεχρι τα 12 μετα τα 12 ειχαμε γυμνασιο Αγγλικα Γαλλικα εξετασεις και δεν προλαβαιναμε να παιξουμε. Μεγαλωνοντας χαθηκε και η παρεα, ηρθε το βιντεο και κατσαμε σπιτι!!!

Ασε που οσοι πηγαιναν σε ιδιωτικα δημοτικα γυρναγανε σπιτι κατα τις 6 και νανι. Τα καλοκαιρια πάλι δεν ειχαν παρεα γιατι οι φίλοι τους ηταν απο άλλες περιοχες!!!!!!!!!

Φυσικα και το βιντεο και η τηλεορση εκλεισε τα παιδια μεσα στα σπίτια (τοτε η ΕΡΤ ξεκιναγε 5-6 με τα παιδικα) αλλα εχουν ξεκινησει και πιο νωρις τα φροντιστηρια και τις γλωσσες. Τα αλανια που κυκλοφορουν εξω ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι τα ονομαζουμε ειτε αλβανακια ή τσογλανια!!!!!!!!!!!!
παντως μπασκετ ενα καρο παιδακια παιζουνε τα καλοκαιρια!!!!

 ΥΓ τα τσοντο-περιοδικα ηταν ο ΚΑΡΖΑΝ το Ταρατατα το Ζακουλα που ειπε ενας φιλος παραπανω και κανα δυο αλλα
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Πραγματικά αντιπροσωπευτικό κείμενο, ταυτίστηκα αμέσως με τη περιγραφή...
Στις αλάνες με γδαρμένα γόνατα, σπασμένα δόντια, λερωμένα ρούχα, και χωρίς κινητό.
Όμορφα χρόνια, δεν ξαναγυρνούν.
Τουλάχιστον να αφήσουμε τα παιδιά μας να μεγαλώσουν σαν παιδιά.

Έτσι, μπάλα στα χωμάτινα μετά το σχολείο, άπειρα πεσίματα με ποδήλατα, ματωμένα γόνατα, κανά μπουνίδι με την αληταρία της γειτονιάς (στη δική μου, ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΑΝΑ, οι περισσότεροι, αν και στην ηλικία μου, έχουν ήδη συγχωρεθεί!!!), και το βράδυ με ματωμένα γόνατα και βρώμικα ρούχα να ανοίγουμε και κανά βιβλίο μήπως και γίνουμε άνθρωποι... :)
 

kosfra

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
652
Κριτικές
1
Like
20
Πόντοι
6
Καποιος μου θυμισε παραπανω δορυφορικη TV τα πρωτα καναλια.....Θυμαται κανεις τις τσοντες στο RTL? το τσιν τσιν?(εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμιθω πως λεγοταν το παιχνιδι που εκαναν στριπτηζ) Και λιγο μετα τα πρωτα δοκιμαστικα του mega με το Δακη(θωρακισμενη mercedes)τα πρωτα προγραμματα του Αντ1 με τις ροζ ιστοριες? To Ιτα8? με την τρελη τραγουδιαρα Αννα Μαρωνη και τις τσοντες?
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
  ωραιες οι αναμνησεις με τα φυσοκαλαμα (οντως τα σημαιακια καναν τα καλυτερα φυσοκαλαμα), εγω θυμαμαι που πηγαιναμε στις οικοδομες και ψαχναμε πεταμενες τσοντες και τις διαβαζαμε κατω απο το γεφυρακι στο ρεμα!!!!

  ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ τα σημερινα παιδια? ΟΣΟΙ ΓΕΝΝΗθΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 80 και κυριως πριν το 65.

  Και οι περισσότεροι 30 εως 35 ΔΕΝ εχουν παιδια γιατι πως θα πας στη Μυκονο με το καροτσακι να ριξεις γκομενακια.

Φυσοκάλαμα, αυτοσχέδιοι χαρταετοί, αερόστατα και τσόντες στο Γυμνάσιο μέσα στην τάξη, στο τελευταίο (κλασσικά) θρανίο, συνήθως "ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ" και πορνοκόμιξ της εποχής, "Μπαλλαδόρος", "Σωφεράκι", κλπ... πουτσότριχες, που τις βγάζαμε, τις τυλίγαμε σε χαρτί και τις πετούσαμε στα κορίτσια στο απέναντι θρανίο...:rockon: :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
άμα γερνάει ο άνθρωπος γυρνάει στο παρελθόν  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
εγω (ξερω θα με πειτε τραγόπαπα παλι, αλλα τι να κανουμε..), αναμεσα στ αλλα, εκανα και το εξης: ανοιγα μια καποτα, την ξετυλιγα, εφτυνα μεσα εγω κι φιλοι μου και την κρεμουσα στο χερουλι της εξωτερικης πορτας των σπιτιων..

Μερικές φορές φουσκώναμε καπότες και παίζαμε βόλλευ στα διαλείμματα ...μια φορά, γεμίσαμε μία με γάλα και την αφήσαμε στην έδρα...κανείς δεν πλησίασε!!! :rockon: :rockon: :rockon:
Περιπέτεια, Μάχη, Δράση κτλ ποιος διάβαζε; :)

ΠΑΡΩΝ!!!

Πω Πω τι μου κάνατε μάγκες.....
Ωραίο θρεντ....
Γεννηθείς το 70, πρόλαβα το Ποπάι 2 δραχμές, επίνα μίλκο από το καφέ πλαστικό μπουκαλάκι, πρόλαβα τα arcade ( ούφο - ηλεκτρονικά παιχνίδια) εκ των οποίων πρωτο το space invaders, και τα οποία λειτουργούσαν με τάληρο.....
Αμέτρητες τούμπες-γδαρσίματα-ράμματα κ.λ.π.
Μέχρι και απο μια τζαμαρία πολυκατοικίας μέσα είχα περάσει !
Τα καλοκαίρια στο χωριό.....το πρωί όλη μέρα θάλασσα....το βράδυ μέχρι αργά, ότι παιχνίδι μπορεί κανέις να φανταστεί....

"σαλαμάκι" στα κοριτσάκια στο δημοτικό.....χαμούρεμα, παρέα με τα πρώτα τσιγάρα (Μάρλμπορο με 30 δραχμές), μαζί με τις γκόμενες στο Γυμνάσιο....
Και ατελείωτα headbang τον καιρό του Number of The beast, του Peace of Mind και του Powerslave.....καθώς και του Dio, των ΑC/DC, και των Saxon.... :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Τζην γραμμένο, τσάντα απο το Μοναστηράκι σακίδιο γραμμμένη επίσης.....τάξη - θρανίο στο σχολείο επίσης γραμμένα....
Και στα δύο πρώτα χρόνια στο Δημοτικό, αν θυμάμαι καλά, πρόλαβα και μπλέ ποδιά.....

Ποδολάγνε μας έφτιαξες.

Ακόμα και πολυτονικό προλάβαμε (κωλόγεροι γαρ :2funny: )...Το παπί το έχω ακόμα!!!
Καποιος μου θυμισε παραπανω δορυφορικη TV τα πρωτα καναλια.....Θυμαται κανεις τις τσοντες στο RTL? το τσιν τσιν?(εχω σπασει το κεφαλι μου να θυμιθω πως λεγοταν το παιχνιδι που εκαναν στριπτηζ) Και λιγο μετα τα πρωτα δοκιμαστικα του mega με το Δακη(θωρακισμενη mercedes)τα πρωτα προγραμματα του Αντ1 με τις ροζ ιστοριες? To Ιτα8? με την τρελη τραγουδιαρα Αννα Μαρωνη και τις τσοντες?

Εννοείς το Tutti Fruti...Πάρε κι ένα link :rockon:

www.youtube.com/watch?v=A1ngk6whtbE]http://www.youtube.com/watch?v=A1ngk6whtbE[/url[/video]]
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.386
Κριτικές
1
Like
892
Πόντοι
96
άμα γερνάει ο άνθρωπος γυρνάει στο παρελθόν  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

  Ολη η "νεολαια" ποσταρει σημερα κοιτα θεματα "Αιμοροιδες", "Red Bull και στυση" (αυτο αναγεννηθηκε επειδη καποιο νομιζαν οτι το RB ΒΟΗΘΑΕΙ τη στυση) "Ποσα βγαζουν οι πουτανεσ" (αυτο παει στην αλλαγη γνωμης για το επαγγελμα που διαλεξαμε)!!!!

Μας εχει γαμήσει τη ψυχολογια το σαιτ σημερα!!!!!!!!

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
το μουντιαλ της ισπανιας το ειδε σε ασπρομαυρη...οταν τελειωναν οι

Το Μουντιάλ του Μεξικού (1970) με Πελέ, Τοστάο, Ζαρζίνιο στην μοναδική τηλεόραση της γειτονιάς. Και μετά Γουέμπλεϊ.

Τσόντα; Ποιά τσόντα;
Μόνο άμα έφερνε κανένας ναυτικός.
Και μην ξεχνάμε ότι βλέπαμε τα τανκς στους δρόμους της Αθήνας.
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Παιδιά (Ο άνδρας πάντα κρύβει ένα παιδί μέσα του όπως λέει και ο Όσκαρ Ουαλντι) τι μού θυμίσατε  :think: να είστε καλά γιατί στο βάθος των αναμνήσεων μου δεν μπορώ να ξεχάσω τις λέξεις  :idiot:
· Φυσοκάλαμα, σφεντόνες, κλπ
· Μπλεκ, αγόρι Ποπαϋ, Τιραμολα, Μάχη, Πόλεμος,  Λουκυ Λουκ, κλπ
· Αλάνα, πλατεία,  γειτονιά κλπ
· Αυτοσχέδια παιχνίδια, κλπ
· Ατυχήματα,(από παιχνιδια
*      Ντίσκο, μπλουζ, κλπ
*       


Θέλω να γυρίσω στα παλιά  :boobies: θέλω την παλιά μου γειτονιά  :boobies:……………….
 

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Ωραιο θεμα ανοιξε με πολλες ομορφες αναμνησεις αλλα και εντονο προβληματισμο, ειδικωτερα για τις νεες γενιες που μεγαλωνουν σ εναν κοσμο διαφορετικο απ αυτον που μεγαλωσαμε εμεις οι ...παλιοσειρες..
Αξεχαστα χρονια φιλοι μου, μεγαλωμενος μεχρι τα 18 σε μεγαλη επαρχιακη πολη, παιζοντας σε αλανες μπαλα, με γδαρμενα· γονατα και αγκωνες , ομορφα χρονια με ολες τις παιδικες τρελλες εκεινης της εποχης , που οταν τις σκεφτομαι βουρκωνουν τα ματια μου....
Ειμαι ευτυχισμενος που μεγαλωσα σ εκεινη την εποχη, πολυ πιο ανεμελη απο την τωρινη , πολυ πιο αθωα αλλα ξερετε κατι ρε μαγκες , τα παιδια εκεινης της εποχης και ισως και πιο πισω απο το 80 , στην πλειοψηφια τους βγηκαν ισοροπημενοι ανθρωποι και κατα πλειοψηφια πετυχημενοι ...
Και  οπως προανεφερε και ενας φιλος πιο πανω....
Θελω να γυρισω στα παλια ..... :( :( :( :( :( 
 

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Το Μουντιάλ του Μεξικού (1970) με Πελέ, Τοστάο, Ζαρζίνιο στην μοναδική τηλεόραση της γειτονιάς. Και μετά Γουέμπλεϊ.

Τσόντα; Ποιά τσόντα;
Μόνο άμα έφερνε κανένας ναυτικός.
Και μην ξεχνάμε ότι βλέπαμε τα τανκς στους δρόμους της Αθήνας.
Τι μου θυμισες τωρα ρε voltair ...02:00 η ωρα το πρωι , στο σπιτι ενος γειτονα , του μοναδικου που ειχε URANYA ασπρομαυρη, μαζευομασταν ολοι στην βεραντα του και βλεπαμε εκεινο το αξεχαστο MUNDIAL!!!Τι μου θυμισες...να σαι καλα......
 

blindz

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Απρ 2006
Μηνύματα
545
Κριτικές
22
Like
40
Πόντοι
6.765
Και ομως αυτα που προαναφερθηκαν τα ειδα να συμβαινουν σε γειτονια του κεντρου της αθηνας απο αλλοδαπους μεταναστες.Ηταν μαζεμενα καμια 30αρια πιτσιρικια 5-10ετων και παιζαν ακριβως ετσι οπως παιζαμε εμεις μικροι.
Τριγυρω ελαχιστοι γονεις με τα πιο μικρα και καποιες μαναδες να φωναζουν γιατι ηταν 9 το βραδυ.Μου εκανε τρομερη εντυπωση και καθησα και τα παρακολουθουσα κανα 5λεπτο.Αυτο συνεβη πριν απο κανα χρονο και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση.Παντως και τα σημερινα παιδια δεν ξερω αν ειναι λαθος η σωστο που τα εχουμε σε γυαλινο κλουβι.Εδω πολλοι απο εμας εχουμε μετατρεψει τις ζωες μας σε γυαλινα κλουβια και δεν εχουμε καμια σχεση με τον 30αρη του 1980.Ειναι πολοι οι κινδυνοι που υπαρχουν σε αυτη την εποχη και δεν υπηρχαν τοτε.Τωρα αν εχει καταστροφικες συνεπειες μονο το μελλον μπορει να δειξει κατι τετοιο.Παντως και εγω αναπολω αυτες τις στιγμες.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τι μου θυμισες τωρα ρε voltair ...02:00 η ωρα το πρωι , στο σπιτι ενος γειτονα , του μοναδικου που ειχε URANYA ασπρομαυρη, μαζευομασταν ολοι στην βεραντα του και βλεπαμε εκεινο το αξεχαστο MUNDIAL!!!Τι μου θυμισες...να σαι καλα......

URANYA, πω, πω, το είχα ξεχάσει τελείως αυτό. Τι λές τώρα, εσύ να είσαι καλά.

Μάλιστα, τώρα θυμάμαι, ότι έγινε και ταινία όπου 5 πιτσιρικάδες σε ένα χωριό της Κρήτης το καλοκαίρι του 1969 μαζεύουν χαρτζιλίκι και το δίλημα τους είναι αν θα αγοράσουν μία ασπρόμαυρη τηλεόραση URANYA ή θα τα καταθέσουν στην Ουρανία την πόρνη του χωριού (πως μας ξέφυγε τέτοια ταινία με μπουρδελικό θέμα ρε γμτο).
 

ta

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
761
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
6
Δεν πρόσεξα αν το αναφέρατε αλλά και subbuteo παίδες με τσόχα στημένη στην είσοδο της πολυκατοικίας και ο νικητής να κερδίζει την  ομάδα του ηττημένου!ομηρικές μάχες.....
 
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
330
Like
182
Πόντοι
1
Δεν φταιω εγω που μεγαλωνω,φταιει η ζωη που ναι μικρη.Παω να διαβασω κανενα ΤΑΡΑΤΑΤΑ,πηρα και το καινουργιο ΖΑΚΟΥΛΑ.6.9.69
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
ωραιο κειμενακι :)
αν κ γεννηθεις μετα το 80 βρισκω καποια σημεια του κειμενου που τα εζησα κ εγω αλλα οχι ολα μιας κ απο παντα ζω σε πολη..
 

Επισκέπτης
Θεωρώ ότι περάσαμε καλύτερα από όλες τις γεννιές (εμείς που γεννηθήκαμε την δεκαετία '70-'80). Ήταν αρκετά μεταπολεμικά και πριν την μαλακία των 90's και πέρα.

Κρίμα που δεν θα ζήσουν άλλα παιδιά αυτά που περάσαμε και ζήσαμε εμείς... Όντως, μεγαλώσαμε σαν παιδιά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom