Νέα

Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1980

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα podolagnos_28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 111K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Upnaras30

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
108
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Εγώ θυμάμαι, πάντως.
Τα καλύτερα φτιάχνονταν από τα σημαιάκια του ΠΑΣΟΚ.  :2funny:  :2funny:  ;)  (Πλάκα κάνω, έτσι????)

Εμείς τα φτιάχναμε από ηλεκτρολογικό υλικό που κλέβαμε από οικοδομές.

:rockon:Ε, ρε  ΜΠΙΡΜΠΙΛΩΝΙ που έχουν αρπάξει τα διερχόμενα οχήματα....  :grin:  :grin:  :grin:

έλα ρε συ Μπιρμπιλώνι λεγότανε και προσπαθούσα να θυμηθώ πως λεγοντουσαν αυτά τα στρογγυλά σφαιρίδια που κόβαμε από κάποια δέντρα ... φτιαγμένα ειδικά για τα φυσοκάλαμά μας ... btw και εμείς από οικοδομές κλέβαμε και φτιάχναμε.

Επίσης στη γειτονιά μου όλο το καλοκαίρι κάναμε επιδρομές σε φρουτό-δέντρα αυλών που φτανόντουσαν από το δρόμο ... έχω φάει παράνομο κορόμηλο που πάει σύνεφο (το γλυκήτερο έτσι;;;) που και που χτυπάγαμε και καμία βερυκοκιά ή βανίλιες (σπανιότερα) ... α ρε τι θυμήθηκα τώρα ... :rockon:
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
...Και να προσθέσω και μία κορυφαία στιγμή, συνήθως συνέβαινε τα ΣΚ ή τεσπά όταν δεν είχαμε σχολείο....

Φωνή μαμάς η οποία προσπαθούσε ένα δεκάλεπτο για να μας βρει.
Το κάλεσμα για ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ.
Όχι τύπου ΕΒΕ..ΣΤ και μαλακίες.
Μισή σχεδόν χωριάτικη φρατζόλα ψωμί κομμένη στη μέση, με ντοματούλα μυρωδάτη, φέτα και σαλάμι...Τυλιγμένο σε μία χαρτοπετσέτα συνήθως...
Ιερή στιγμή.

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Συμμαθητης του ξαδερφου μου 6.5 χρονων εχει ηδη χοληστερινη....οπως και η αδερφουλα του που παει νηπιο....ο λογος? η μαμα και ο μπαμπας τα ταιζανε συνεχως φαστ φουντ, πατατακια, σοκολατες κτλ κτλ κτλ.....τραγικο....
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Τι μου θυμήσατε ρε μάγκες...
Έφτιαχνα τόξα και βέλη στο χωριό...
3 μήνες κάθε καλοκαίρι έως τα 12, εξερευνήσεις στο βουνό, κατα μήκος της σιδηροδρομικής γραμμής, σε κτίρια παλιά...
Μες στην βρώμα, από τις αλάνες
Με μπάλλα στο σχολείο μπουκαλάκι αναψυκτικού στουπωμένο με παλιόχαρτα...
Με ποδιές έως ένα σημείο...
Χωρίς έγχρωμη τβ, χωρίς ούτε κάν βίντεο μέχρι τέλη του 80...
Μέχρι και ο στρατος χωρίς κιν ήταν νύχτα μέρα με σήμερα...
Αναμονή για γράμμα, από τον φίλο ή την γκόμενα...
Σφαλιάρες, τραβηγμα αυτιού και φαβορίτας στο σχολείο...

Τίποτα πια δεν έχει μείνει...
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.386
Κριτικές
1
Like
892
Πόντοι
96
 ωραιες οι αναμνησεις με τα φυσοκαλαμα (οντως τα σημαιακια καναν τα καλυτερα φυσοκαλαμα), εγω θυμαμαι που πηγαιναμε στις οικοδομες και ψαχναμε πεταμενες τσοντες και τις διαβαζαμε κατω απο το γεφυρακι στο ρεμα!!!!

 ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ τα σημερινα παιδια? ΟΣΟΙ ΓΕΝΝΗθΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 80 και κυριως πριν το 65.

 Και οι περισσότεροι 30 εως 35 ΔΕΝ εχουν παιδια γιατι πως θα πας στη Μυκονο με το καροτσακι να ριξεις γκομενακια.
 

libero

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2006
Μηνύματα
14
Like
0
Πόντοι
0
τι μου θυμισατε ρε παιδια.....καθε μερα ειχαμε συναντηση στο γηπεδακι και επεφτε το γελιο της αρκουδας...σαββατοκυριακα πολεμος...πανω κατω γειτονια μπαλα μεχρι τα μεσανυχτα,και συνατησεις γεματες ιεροτελεστια σε μυστικα μονοπατια και μερη χαζευοντας τσοντοπεριοδικα...και αλλα πολλα παρα πολλα...
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
το μουντιαλ της ισπανιας το ειδε σε ασπρομαυρη...οταν τελειωναν οι αγωνες πηγαιναμε στο γηπεδο...( χωμα ,πετρουλεσ και ενιοτε καμια ξεχασμενη κοτρωνα)...και γινοταν της κουτσης...δεν μπορω να θημηθω μερα χωρισ τακλιν και αντιαθλητικα μαρκαρισματα!!!!
τωρα....σκατα...χορταρακι...σιγα σιγα μιν κανουνε μιμι..και κλαιει η μαμα...
ασε που και  λογω συνθηκων δεν τα αφηνουν στιγμη μονα τους....αμα τους πεισ να πανε στο περιπτερο για τσιγαρα που με εστελνε ο πατερασ μου...παει...χαθηκαν....!!!!
ουτε που μενουν δεν ξερουν...
 

σπατουλας

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2007
Μηνύματα
294
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
φισοκαλαμα,νερατζοπολεμος,χτυπημα τα κουδουνια,κρυφτο,μπαλα ως τα μεσανυχτα,ζολι,εξερευνισεις.και αλλα πολλα που δεν θα ξαναγινουν ποτε
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
...αλλα ειναι πανεξυπνα τα ατιμα...σημερα.το λεει και ογιατρος και η μαμα...
βαρδα μην μας φυγουν απο το χερακι...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
 ωραιες οι αναμνησεις με τα φυσοκαλαμα (οντως τα σημαιακια καναν τα καλυτερα φυσοκαλαμα), εγω θυμαμαι που πηγαιναμε στις οικοδομες και ψαχναμε πεταμενες τσοντες και τις διαβαζαμε κατω απο το γεφυρακι στο ρεμα!!!!

 ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ τα σημερινα παιδια? ΟΣΟΙ ΓΕΝΝΗθΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 80 και κυριως πριν το 65.

 Και οι περισσότεροι 30 εως 35 ΔΕΝ εχουν παιδια γιατι πως θα πας στη Μυκονο με το καροτσακι να ριξεις γκομενακια.


Η καμμενη τζενερεισιον εξ που δημιουργησε ο μαλακωστοπουλος με την παρεουλα του....ευτυχως μερικοι εχουν ξεφυγει :P
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
φισοκαλαμα,νερατζοπολεμος,χτυπημα τα κουδουνια,κρυφτο,μπαλα ως τα μεσανυχτα,ζολι,εξερευνισεις.και αλλα πολλα που δεν θα ξαναγινουν ποτε

εγω (ξερω θα με πειτε τραγόπαπα παλι, αλλα τι να κανουμε..), αναμεσα στ αλλα, εκανα και το εξης: ανοιγα μια καποτα, την ξετυλιγα, εφτυνα μεσα εγω κι φιλοι μου και την κρεμουσα στο χερουλι της εξωτερικης πορτας των σπιτιων..
 

geomix

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.173
Κριτικές
23
Like
2
Πόντοι
5.775
Η καμμενη τζενερεισιον εξ που δημιουργησε ο μαλακωστοπουλος με την παρεουλα του....ευτυχως μερικοι εχουν ξεφυγει :P

γενικοτερα ειναι να τους λυπασαι... αντι να βγαινουν εξω , να κανουν διαφορετικα πραγματα με την παρεα τους και να ξεφευγουν με "αγνες" καταστασεις , καθονται μπροστα απο ενα μονιτορ και παιζουν μεχρι το πρωι playstation  :headbang:
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Τώρα βέβαια με τρώει ο κωλαράκος μου....
Με τρώει να αναφέρω λέξεις όπως : Αποκέντρωση...

Που να παίξει σήμερα το παιδί όταν είμαστε 5+ γαμωεκατομμύρια γαμώκοσμος στην γαμωαθήνα?
Χωρίς γαμωπλατείες?
Με 2+ γαμωεκατομμύρια γαμωαυτοκίνητα?
Στους γαμωπαιδότοπους με τις γαμωφουσκοτές τσουλήθρες?
Με τις γαμωνταντάδες που τα μεγαλώνουν?

Εμείς φταίμε μάγκες.
Εμείς που ψοφίζουμε τους γαμω-τριακόσους γαμωμαλάκες για να προσφέρουν γαμωελπίδα και ένα καλύτερο γαμωαύριο σε μας και στα παιδιά μας.

Μία ΓΑΜΩ-επανάσταση πρέπει να κάνουμε.
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
Τώρα βέβαια με τρώει ο κωλαράκος μου....
Με τρώει να αναφέρω λέξεις όπως : Αποκέντρωση...

Που να παίξει σήμερα το παιδί όταν είμαστε 5+ γαμωεκατομμύρια γαμώκοσμος στην γαμωαθήνα?
Χωρίς γαμωπλατείες?
Με 2+ γαμωεκατομμύρια γαμωαυτοκίνητα?
Στους γαμωπαιδότοπους με τις γαμωφουσκοτές τσουλήθρες?
Με τις γαμωνταντάδες που τα μεγαλώνουν?

Εμείς φταίμε μάγκες.
Εμείς που ψοφίζουμε τους γαμω-τριακόσους γαμωμαλάκες για να προσφέρουν γαμωελπίδα και ένα καλύτερο γαμωαύριο σε μας και στα παιδιά μας.

Μία ΓΑΜΩ-επανάσταση πρέπει να κάνουμε.



:knuppel: :knuppel: :knuppel: :uzi: :uzi: :uzi: :ak: :ak: :ak: :ak: :ak: :ak: >:cheesy: >:cheesy: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

θα βρεις 5 εκατομυρια συμφωνους...ποιος θα σηκωθει απο το καναπε του να την κανει;;;;
και αν βεβαια υπυρχε προηγουμενο με αποτελεσματα θα ηταν καλυτερα τα πραγματα αλλα τωρα...οτι αεπαξει ο κωλοσ μασ..... :jerking: :jerking: :jerking:
 

kosfra

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
652
Κριτικές
1
Like
20
Πόντοι
6
Ax ρε παιδια ωραια χρονια τοτε,εποχες......με μπαλα και φυσοκαλαμα. Ρε σεις εμεις παιζαμε διπλο(ποδοσφαιρο) στο δρομο... και ολα αυτα σε κεντρικη περιοχη της Αθηνας.
Ειδικα το καλοκαιρι δεν μαζευομασταν απο τους δρομους με τιποτα. Γεννημενος 1977
Και να φανταστειτε λεγαμε καπου το 1985 με τα τοτε φιλαρακια.... οταν θα ερθει το 2000 τα αυτοκινητα θα πετανε....και αλλα τετοια ονειρα....Αχ μακαρι να μπορουσαν να αισθανθουν τα σημερινα πιτσιρικια τα ιδια συναισθηματα με εμας.
 

destro

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2007
Μηνύματα
225
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
11
φίλε kasfra ναι ναι! ποιο 85, θυμάμαι μέχρι το 90 το λέγαμε οτι θα πετάνε τα αυτοκίνητα. Θυμάμαι ατέλειωτο παιχνίδι στις γειτονιές, σκαρφάλωμα σε δέντρα, πετροπόλεμο, μάχες με σκουπόξυλα, κρυφτό το βράδυ κατι παρέες μέχρι 15 πιτσιρίκια και άλλα πολλά παιχνίδια.Κι όλα αυτά σε αστική περιοχή στην Θεσσαλονίκη, στα 2-3 παρκάκια που υπήρχαν. Δώρα ρε παιδιά δεν μου κάναν γενικά, χριστούγεννα μόνο. Αλλά δεν μου έλειψαν. Αν και με προστατευτικούς γονείς σχετικά, συνέχεια γυρνούσαμε με χτυπημένα γόνατα, αλλα δεν αρρωσταίναμε και με το παραμικρό. Κατεβείτε τώρα κάτω και μετρήστε πόσα παιδιά θα δείτε να παίζουν στο δρόμο ... πάνω απο 4-5 δεν βλέπω !!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ακόμα θυμάμαι την σφαλιάρα που μου έσκασε ένας περιπτεράς όταν με έπιασε να του κλέβω μια τσόντα :2funny: :2funny: :2funny:
Όλα όσα γράφει ο σύντροφος σαβάλας έχουν συμβεί, μην νομίζουν οι πιτσιρικάδες ότι λέμε ιστορίες για αγρίους. :rockon:

Πρώτο ποτό σε εκδήλωση γυμνασίου (10-02 πρωτοποριακό για τα τότε δεδομένα).
Τσόντα βίντεο μαζί με φίλους...
Μπουρδελότσαρκες όλο το καλοκαίρι κάθε απόγευμα στην Φυλής από το γυμνάσιο...
Πάρτι στα σπίτια...
Γύρισμα όλο το λεκανοπέδιο με την ομάδα μπάσκετ...
Πρώτο γαμήσι με λεφτά του ταμείου του 15μελούς μετά την εκδήλωση, (διασπάθιση δημοσίου χρήματος-ήμανε πρόεδρος)
Πρώτες συναυλίες...
Χαμουρέματα με τα γκομενάκια στο Πεδίον του Άρεως σε κοπάνες...
Πρώτη μούρη όποιος είχε παπακι στρογγυλοφάναρο...

Πάντως μην είμαστε υπερβολικοί κάποια από αυτά συμβαίνουν ακόμη,
Η νοσταλγία μας τα εξιδανικευει, χάσαμα την "αθωότητα" μας από τις ευθύνες και το τρέξιμο.
Δώσε σε μια ομάδα αντρών μια μπάλα και θα ανακαλύψεις μέσα τους τα παιδιά.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
ξεχνας και τα ''λονδινο'' και ''διαβασε με''..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom