Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ότι δεν προβλεπόταν εκει τέτοιο κτίριο και ο τρόπος που του δόθηκε άδεια με νόμο ειδικά γι'αυτό και όχι η διοίκηση (πολεοδομία) εφαρμόζοντας νόμο με γενική ισχύ .  :birdman:
Ναι έλειπαν και οι περιβαλλοντικές μελέτες που θα γίνουν εκ των υστέρων, ωραία νομιμότητα!
Αν μπορει να υπαρξει περιβαλλοντικη μελετη που να νομιμοποιει το κτιριο, τοτε προφανως προκειται για μια τυπικη ελλειψη που μπορει να διορθωθει.
Φανταζομαι το θεμα ειναι αν ΔΕΝ μπορει να γινει η μελετη αυτη, γιατι θα εμποδιζεται από τις επικρατουσες συνθηκες.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Κατσε αλεξ τι εννοεις με το ακυρωτικη διαφορα? και διαφορα ουσιας? ελα ρε μλκα θα ρωτησουν τετοιο πραγμα? γραψτε τις αρμοδιοτητες θα πουνε θελω να πιστευω
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Με πιο απλα λογια ακυρωνει πραξη που δεν υπακουει σε νομο. Ενταξει ρε εσυ τα λες πολυ δικηγοριστικα ελπιζω να μην τα θελουν ετσι εγω τα εχω σημειωμενα πιο απλα. Αρμοδιοτης ελεγκτικου και ΣτΕ ειναι SOS πιστευω.
Ε νταξ, δεν νομιζω να τα θελουν σαν να εισαι φοιτητης νομικης. Εχεις δικιο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Κατσε αλεξ τι εννοεις με το ακυρωτικη διαφορα? και διαφορα ουσιας?
Το ΣτΕ ασχολειται με ακυρωτικες διαφορες, δηλαδη διαφορες που εχουν να κανουν με το ανισχυρο διοικητικων πραξεων, για ελλειψεις που αυτες εχουν (π.χ. ελλειψη αιτιολογιας, εκδοση καθ' υπερβαση νομοθετικης εξουσιοδοτησεως κλπ).
Επισης εκδικαζει αναιρεσεις επί αποφασεων των διοικητικων εφετείων, που ασχολουνται με διοικητικες διαφορες ουσιας (π.χ. αποζημιώσεις απο ζημιές που υπέστη καποιος από το Κρατος στα πλαισια της ασκησης εξουσιας).
Σου εχω απαντησει.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ε νταξ, δεν νομιζω να τα θελουν σαν να εισαι φοιτητης νομικης. Εχεις δικιο.

Α γεια σου. ΑΥτο λεω και εγω ρε φιλε σιγα μην βαλουν τοσο νομικες λεπτομερειες η προκυρηξη βγηκε 13/8 οι εξετασεις ειναι τελος σεπτεμβρη πες... ειναι 1 μηνας και μισος. Δεν μπορεις να γινεις δικηγορος αν εισαι αποφοιτος πχ Οικονομικου ή ΠΛηροφορικης
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Σου εχω απαντησει.

Ναι εσυ εχεις απαντησει αλλα δεν εχεις βαλει παραδειγμα. Χωρις παραδειγματα δεν μπορω να τα διαβασω παπαγαλια... σε αυτα τα νομικα με βοηθαει ενας θειος μου δικηγορος κανουμε καμια φορα κανα μαθημα δεν τα μαθαινω παπαγαλια  :S
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Κατσε αλεξ τι εννοεις με το ακυρωτικη διαφορα? και διαφορα ουσιας? ελα ρε μλκα θα ρωτησουν τετοιο πραγμα? γραψτε τις αρμοδιοτητες θα πουνε θελω να πιστευω
Ε αν θελεις απλα τις αρμοδιοτητες του ΣτΕ, βρες το Προεδρικο Διαταγμα 18/1989 και κοιτα τα αρθρα 14 και 15.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ε αν θελεις απλα τις αρμοδιοτητες του ΣτΕ, βρες το Προεδρικο Διαταγμα 18/1989 και κοιτα τα αρθρα 14 και 15.

Μα αυτο δεν λεει στην υλη? Για αρμοδιοτητες λεει. Δεν σου λεει πχ οργανωση ΣτΕ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ναι εσυ εχεις απαντησει αλλα δεν εχεις βαλει παραδειγμα.
Επισης εκδικαζει αναιρεσεις επί αποφασεων των διοικητικων εφετείων, που ασχολουνται με διοικητικες διαφορες ουσιας (π.χ. αποζημιώσεις απο ζημιές που υπέστη καποιος από το Κρατος στα πλαισια της ασκησης εξουσιας).
Πώς δεν εβαλα παραδειγμα???
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Πώς δεν εβαλα παραδειγμα???

Πιο πολυ μ αρεσουν τα παραδειγματα του ποινικου πχ ο Α κανει κατι στον Β κτλπ κτλπ απλα και ωραια.  :grin:

στο μεταξυ στο ποινικο εχουν ξεφυγει τα τυπακια ετσι? εχουν βαλει ΟΛΗ την ποινικη δικονομια. Τα παντα

παλι καλα εχω βιβλιο εδω απο μια παλια φιλη δικηγορινα  :zfuck:
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Διαφωνώ με τις εκ των υστέρων "νομιμοποιήσεις" και τους χαριστικούς νόμους.
Προτιμώ το "μέτρο-μολ" στον Αγ. Δημήτριο που φτιάχτηκε προβλεπόμενα (στο βαθμό που ξέρω δηλαδή) και κάνει στάση το μετρό από κάτω συν "προβλεπόμενο" πάρκινγκ.  
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ενω στα παραπανω παραδειγματα μου πετας αγνωστες λεξεις που να ξερω εγω τι ειναι το εφετειο  :- αν δεν το εχω ξανακουσει
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Ενω στα παραπανω παραδειγματα μου πετας αγνωστες λεξεις που να ξερω εγω τι ειναι το εφετειο  :- αν δεν το εχω ξανακουσει
Ε, ξεκίνα με την νομική αλαφαβήτα, που να ξέρει τι δεν ξέρεις.
Αναγκαστικά κάποια πράγματα θέλουν παπαγαλία.
Όπως η ορολογία.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Εξήγησέ μου την ενοχική σχέση στο αστικό δίκαιο.  :P
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ε, ξεκίνα με την νομική αλαφαβήτα, που να ξέρει τι δεν ξέρεις.
Αναγκαστικά κάποια πράγματα θέλουν παπαγαλία.
Όπως η ορολογία.

Κοιτα με εβγαλε off επειδη μου ειπε νομικη λεπτομερεια εγω πχ αυτα που λεει η υλη τα ξερω τις αρμοδιοτητες του ΣτΕ και του ελεγκτικου τωρα απο εκει και περα αμα θελουν να μας κοψουν μπορουν. Οπως και εγω σαν πληροφορικαριος αμα ηθελα θα μπορουσα να σε κοψω σε εξετασεις να σου βαλω πχ πραγματα σχολαστικα και ακομη και θεματα στα οποια υπαρχει διχογνωμια μεταξυ των προγραμματιστων και διαφορετικες αποψεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εξήγησέ μου την ενοχική σχέση στο αστικό δίκαιο.  :P
Ενοχικη σχεση ειναι η σχεση με την οποια ενα προσωπο έχει υποχρεωση προς ενα άλλο σε παροχή, η οποία (παροχή) μπορεί να συνισταται και σε παραλειψη.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Ενοχικη σχεση ειναι η σχεση με την οποια ενα προσωπο έχει υποχρεωση προς ενα άλλο σε παροχή, η οποία (παροχή) μπορεί να συνισταται και σε παραλειψη.
Ωραίος ο  άλεξ. Μόνο ως προς το αστικό μη ξεχνιώμαστε!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom