Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Με πιο απλα λογια ακυρωνει πραξη που δεν υπακουει σε νομο. Ενταξει ρε εσυ τα λες πολυ δικηγοριστικα ελπιζω να μην τα θελουν ετσι εγω τα εχω σημειωμενα πιο απλα. Αρμοδιοτης ελεγκτικου και ΣτΕ ειναι SOS πιστευω.
Τύπε αν δεν είναι τίποτα μαλάκες οι εξεταστές, λογικά τα θέματα θα κινούνται γύρω από ζητήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις αύριο μεθαύριο ως λιμενικός ή τέλος πάντων χοντρά πράγματα που σχετίζονται με τη δουλειά. Μη χαθείς σε θεωρητικές λεπτομέρειες γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχεις και πολύ χρόνο.
Από διοικητικό νομίζω ότι τα πιο SOS είναι η διοικητική πράξη (κανονιστική - ατομική), η ένδικη προστασία (προσφυγές με τα είδη τους και αίτηση ακύρωσης) και οι διοικητικές διαφορές (ουσίας και ακυρωτικές) που σου είπε ο Αλεξ.
Από ποινικό SOS είναι τα υπηρεσιακά εγκλήματα (235 επ. ΠΚ) και τα άρθρα 34 και 243-245 για την προανάκριση στην Ποινική Δικονομία γιατί οι λιμενικοί είναι ειδικοί ανακριτικοί υπάλληλοι.
Στο ναυτικό κλασικά πράγματα. Ορισμοί (πλοίο, πλωτό ναυπήγημα κλπ), οπωσδήποτε τα ναυτικά προνόμια και το ναυτικό ατύχημα.
Για οικονομία δεν ξέρω.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Παιρνεις λεφτα με τη μηνυση?  :think:
Γιατι κολλας στους ορους; Aμα δεν λειτουργησαν σωστα τα μετρα ασφαλειας και η επιχειρηση δεν ελεγχει τους υπαλληλους της (αμα εχει ευθυνη) την βγαζει καθαρη;
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Υλη ποινικου δικαιου :


(1) Χρονικά και τοπικά όρια ισχύος των Ποινικών νόμων. Έννοια αξιόποινης πράξης. Λόγοι που αποκλείουν
τον άδικο χαρακτήρα της πράξης. Δόλος. Αμέλεια. Απόπειρα. Συμμετοχή. Λόγοι που εξαλείφουν το
αξιόποινο.
(2) Ειδικό μέρος: Ανθρωποκτονία από πρόθεση και αμέλεια. Παράλειψη λυτρώσεως από κίνδυνο ζωής.
Σωματική βλάβη (απλή-επικίνδυνη-βαρειά). Σωματική βλάβη από αμέλεια. Κλοπή. Υπεξαίρεση. Φθορά
ξένης ιδιοκτησίας. Εξύβριση. Δυσφήμηση (απλή και συκοφαντική).
(3) Ποινική Δικονομία και η εφαρμογή της. Ποινικά δικαστήρια (γενικά). Άσκηση της ποινικής δίωξης-
Ανακριτικοί υπάλληλοι-Έναρξη της ποινικής δίωξης-‘Εγκληση. Κοινοποιήσεις –επιδόσεις ποινικών
δικογράφων-Αποδεικτικά
μέσα-Αυτοψία-Πραγματογνωμοσύνη-Μάρτυρες.
Ανάκριση-Προανάκριση-
Διορισμός διερμηνέα. Ανακριτικές πράξεις- Έρευνες- Κατάσχεση – Δικαιώματα κατηγορουμένου –
Απολογία του κατηγορουμένου – Σύλληψη και προσωρινή κράτηση του κατηγορουμένου. Συνοπτική
(αυτόφωρη) διαδικασία- έννοια αυτοφώρου εγκλήματος- Αυτόφωρη διαδικασία σε Πλημμελήματα.


Εχω βγαλει το (1) προς το παρον σε 4 ημερες. Στο μεταξυ στο βιβλιο που εχω ο δολος ειναι 40 σελιδες και η συμμετοχη αλλες τοσες  :2funny: :2funny:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Τύπε αν δεν είναι τίποτα μαλάκες οι εξεταστές, λογικά τα θέματα θα κινούνται γύρω από ζητήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις αύριο μεθαύριο ως λιμενικός ή τέλος πάντων χοντρά πράγματα που σχετίζονται με τη δουλειά. Μη χαθείς σε θεωρητικές λεπτομέρειες γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχεις και πολύ χρόνο.
Από διοικητικό νομίζω ότι τα πιο SOS είναι η διοικητική πράξη (κανονιστική - ατομική), η ένδικη προστασία (προσφυγές με τα είδη τους και αίτηση ακύρωσης) και οι διοικητικές διαφορές (ουσίας και ακυρωτικές) που σου είπε ο Αλεξ.
Από ποινικό SOS είναι τα υπηρεσιακά εγκλήματα (235 επ. ΠΚ) και τα άρθρα 34 και 243-245 για την προανάκριση στην Ποινική Δικονομία γιατί οι λιμενικοί είναι ειδικοί ανακριτικοί υπάλληλοι.
Στο ναυτικό κλασικά πράγματα. Ορισμοί (πλοίο, πλωτό ναυπήγημα κλπ), οπωσδήποτε τα ναυτικά προνόμια και το ναυτικό ατύχημα.
Για οικονομία δεν ξέρω.

Κατσε να τα σημειωσω αυτα που λες. Οικονομια φιλε στις πανελλαδικες ειχα γραψει 19 στο ΑΟΘ απο εκει διαβαζω ξανα και τα θυμαμαι τωρα αμα μας γαμησουν εκει στα παπαρια μου θα γραψω καλα στα αλλα πχ Εκθεση με κοβω να γραφω πανω κατω τον βαθμο που ειχα και στις πανελλαδικες 16-17.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Η Αυτοδιοικηση και η αποκεντρωση δεν ειναι SOS στο διοικητικο?
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Αμα ειναι ζορικοι και κοπω θα μεινω με τις γνωσεις τις σημαντικες που απεκτησα (ποινικο δικαιο πρεπει να γνωριζεις σημερα) ειτε εισαι μηχανικος ειτε οχι θα συνεχισω τον αθλητισμο και τελος δεν θα πεθανουμε κιολας. Θα ψαξω αλλου να βρω δουλεια
 

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Κατσε να τα σημειωσω αυτα που λες. Οικονομια φιλε στις πανελλαδικες ειχα γραψει 19 στο ΑΟΘ απο εκει διαβαζω ξανα και τα θυμαμαι τωρα αμα μας γαμησουν εκει στα παπαρια μου θα γραψω καλα στα αλλα πχ Εκθεση με κοβω να γραφω πανω κατω τον βαθμο που ειχα και στις πανελλαδικες 16-17.
Τα υπηρεσιακά εγκληματα βγάλτα δεν είναι στην ύλη σου. Έχουν βάλει τα εγκληματα κατά της τιμής και έχουν εκτός τα υπηρεσιακά...  :jerking:
 

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Η Αυτοδιοικηση και η αποκεντρωση δεν ειναι SOS στο διοικητικο?
Τι να σου πω ρε φίλε; Εγω θέμα σε λιμενικό για τους δήμους και τις περιφέρειες δε θα έβαζα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν βρεις θέματα προηγούμενων ετών τσέκαρε τι μπήκε.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Εγινε τα σημειωσα. Ευχαριστω

κοιτα να δεις παλια θεματα δεν εχω αυτα ισως τα κανουν στα φροντιστηρια τα οποια ζητανε 1200 ευρω για την προετοιμασια  :P

πηρα απο περιεργεια και ρωτησα + οτι οι μαλακες λεγανε οτι μονο η κολυμβηση θα ειναι πριν βγει η προκυρηξη τον Ιουλιο το ξερεις οτι αμα τους ακουσε καποιος και εφτασε 13/8 η προκυρηξη για να δει οτι τελικα εχει μεσα και το 1000 στα 4μιση λεπτα και το 100αρι στα 17 δευτερολεπτα και το αλμα σε μηκος σε 3,60 και το υψος σε 1 μετρο και την σφαιρα στα 4 και κατι τι φρικη θα φαει?

το 1000αρι εγω που ειμαι γυμνασμενος και κανω χρονια πολεμικες τεχνες μετα απο 15-20 μερες το εκανα 4 μιση λεπτα τωρα ειμαι στα 4 και κατι αμα εισαι τελειως αγυμναστος δεν το βγαζεις το 1000αρι χωρις 2 μηνες προετοιμασια τουλαχιστον.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Καλα η κολυμβηση ειναι αστεια 2 λεπτα 50 μετρα σταματας και πινεις και φραπεδια και συνεχιζεις και το βγαζεις στο 1 και μισο λεπτο. Αυτο το εβαλαν οντως για να βοηθησουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Γιατι κολλας στους ορους; Aμα δεν λειτουργησαν σωστα τα μετρα ασφαλειας και η επιχειρηση δεν ελεγχει τους υπαλληλους της (αμα εχει ευθυνη) την βγαζει καθαρη;
Τι κολλαω στους ορους?
Αγωγη εννοεις προφανως?
 

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Εγινε τα σημειωσα. Ευχαριστω

κοιτα να δεις παλια θεματα δεν εχω αυτα ισως τα κανουν στα φροντιστηρια τα οποια ζητανε 1200 ευρω για την προετοιμασια  :P
Φροντιστήρια να φανταστώ τίποτα Μπόνια, Κολλίντζα, Παναγιώτου; Ο Κολλίντζας συνήθως ανέβαζε θέματα από διαγωνισμούς δικαστών και συμβολαιογράφων. Για λιμενικούς δεν ξέρω.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Φροντιστήρια να φανταστώ τίποτα Μπόνια, Κολλίντζα, Παναγιώτου; Ο Κολλίντζας συνήθως ανέβαζε θέματα από διαγωνισμούς δικαστών και συμβολαιογράφων. Για λιμενικούς δεν ξέρω.

Ναι. Σωστος.


:S

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Φροντιστήρια να φανταστώ τίποτα Μπόνια, Κολλίντζα, Παναγιώτου; Ο Κολλίντζας συνήθως ανέβαζε θέματα από διαγωνισμούς δικαστών και συμβολαιογράφων. Για λιμενικούς δεν ξέρω.
Γιαννόπουλος?
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.042
Κριτικές
7
Like
9.750
Πόντοι
1.686
Από το μπλογκ ,αν ψαξεις για το ποινικο :

Ο ΑΔΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ

Άρθρο 20 ΠΚ
Λόγοι που αποκλείουν το άδικο της πράξης
Εκτός από τις περιπτώσεις που αναφέρονται στον ΠΚ (άρθρα 21,22,25,304 παρ. 4 και 5, 308 παρ. 2, 367,371 παρ. 4), ο άδικος χαρακτήρας της πράξης αποκλείεται και όταν η πράξη αυτή αποτελεί ενάσκηση δικαιώματος ή εκπλήρωση καθήκοντος που επιβάλλεται με νόμο.

Άρθρο 21 ΠΚ
Προσταγή
Δεν είναι άδικη η πράξη την οποία κάποιος επιχειρεί για να εκτελέσει προσταγή που του έδωσε, σύμφωνα με τους νόμιμους τύπους, η αρμόδια αρχή, αν ο νόμος δεν επιτρέπει στον αποδέκτη της προσταγής να εξετάσει αν είναι νόμιμη ή όχι. Στην περίπτωση αυτήν ως αυτουργός τιμωρείται εκείνος που έδωσε την προσταγή.

Άρθρο 22 ΠΚ
 Άμυνα
1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας.
2. Άμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτιθέμενου στην οποία προβαίνει το άτομο, για να υπερασπισθεί τον εαυτό του ή άλλον από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον τους.
3. Το αναγκαίο μέτρο της άμυνας κρίνεται από το βαθμό επικινδυνότητας της επίθεσης, από το είδος της βλάβης που απειλούσε, από τον τρόπο και την ένταση της επίθεσης και από τις λοιπές περιστάσεις.

Άρθρο 25 ΠΚ
Κατάσταση ανάγκης που αποκλείει το άδικο
1. Δεν είνα άδικη η πράξη που τελεί κάποιος, για να αποτρέψει παρόντα και αναπότρεπτο με άλλα μέσα κίνδυνο, ο οποίος απειλεί το πρόσωπο ή την περιουσία του ιδίου ή κάποιου άλλου χωρίς δική του  υπαιτιότητα, αν η βλάβη που προκλήθηκε στον άλλο είναι σημαντικά κατώτερη κατά το είδος και τη σπουδαιότητα από τη βλάβη που απειλήθηκε.
2. Η προηγούμενη διάταξη δεν εφαρμόζεται σε όποιον έχει καθήκον να εκτεθεί στον απειλούμενο κίνδυνο.
3. Η διάταξη του άρθρου 23 έχει ανάλογη εφαρμογή και στην περίπτωση αυτού του άρθρου.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom