Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Μπορεις να αγορασεις εισιτηριο απο τον οδηγο, εχω την εντυπωση.

αυτό λέγανε ότι θα εφαρμοζόταν από φέτος τον Ιούνιο ή Ιούλιο δεν θυμάμαι, δεν ξέρω αν πέρασε τελικά, πάντως πιο πριν σίγουρα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Δεν πρόκειται να το σχολιάσω το συμβάν.

Το μόνο που έχω να πω είναι 2 πράγματα.

1.

Εάν συνέβαινε στο παιδί σας (ακόμα και εάν δεν έφταιγε ο ελεγκτής ή ο οδηγός) πώς θα αντιδρούσατε;

2.

εχει ξανασυμβεί αυτό ποτέ στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες;

3.

Κάποτε οι έλληνες πέθαιναν για την πατρίδα, τώρα φτάσανε να πεθαίνουν για ένα γαμωεισιτήριο; Και ποιός φταίει γι αυτό

1. Θα ένιωθα ότι ανέθρεψα ένα τσογλάνι που αδίκως βύθισε στο πένθος οικεία του πρόσωπα με τους τσαμπουκάδες του και θα αποδεχόμουν την αποτυχία μου ώς πατέρας.

2. Το δεν γίνεται πλέον αποδεκτή η από δεκαετίες συνήθεια της μη εφαρμογής στοιχειωδών κανόνων (πχ ο χρήστης μιας υπηρεσίας πληρώνει γι αυτή) και ότι επτέλους τελειώνει το στυλάκι της τελευταίας 4ετιας όπου ΚΑΘΕ ανομική συμπεριφορά γινόταν συστηματικά δεκτή ώς αντίδραση στην "κατοχική κυβέρνηση των δοσιλόγων" αποτελεί δείγμα προόδου.

3. Ο συγκεκριμένος πιτσιρικάς πέθανε επειδή στάθηκε άτυχος στην προσπάθεια παραβίασης στοιχειωδών κανόνων ηθικής και κοινωνικής συνύπαρξης - δεν πέθανε για ένα κωλοεισιτήριο λοιπόν. Ότι έκανε στο λεωφορείο "χθές" σίγουρα έκανε προχθές ώς μαθητής και θα έκανε αύριο ώς εργαζόμενος πολίτης.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
δε μιλάω για σταθμούς μετρό.....

μιλάω για συγκοινωνία.

Ας πούμς θες να πας για μπανιο με το λεωφορείο. Είναι αδιανόητο να μην πωλούνται εισιτήρια απο τον οδηγό και να μη βρίσκεις πουθενά παρά μονο σε σταθμούς μετρό και ηλεκτρικού.
οκ...τωρα το καταλαβα.
εχεις δικιο για τα λεωφορεια.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Μπορεις να αγορασεις εισιτηριο απο τον οδηγο, εχω την εντυπωση.

μέχρι πέρισυ που το δοκίμασα τελευταία φορά δεν είχαν.

Αλλωστε έκανα μια πράξη.....

Για να πάω κέντρο και σε μια άλλη δουλειά με χρέωναν 4 χ 1.4 δλδ 5.6 Ευρώ γιατί δεν ήμουν μέσα στο 1.5ωρο. Το λεωφορείο στην επιστροφή το περίμενα 45 λεπτά. Εάν το άφηνα το αυτοκίνητο σε παρκινγκ και πήγαινα ποδαράτο θα μου στοίχιζε 6 -7 ευρώ...... Δλδ συνολικά με το αυτοκινητακι μου μαζί με βενζίνες ήθελα κάνα 10ρικο, θα ήμουν κύριος δε θα φοβομουν μη μου πάρουν την τσάντα στο μετρό, δε θα ήμουν 2 ώρες στο δρόμο αλλά 1.5 στο αυτοκινητάκι μου και τα ποδαράκια μου.

Μετά διαμαρτύρονται γιατί οι Ελληνες δεν παίρνουν τα ΜΜΕ
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
υπήρχε αυτή η δυνατότητα? πρώτη φορά το ακούω, το παραπάνω που έγραψα μου το είχε πει τρολεϊατζής
κανονικα απλα δεν το εκαναν πολλοι οδηγοι.Οσοι το εκαναν ομως το χρεωναν παραπανω
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
1. Θα ένιωθα ότι ανέθρεψα ένα τσογλάνι που αδίκως βύθισε στο πένθος οικεία του πρόσωπα με τους τσαμπουκάδες του και θα αποδεχόμουν την αποτυχία μου ώς πατέρας.

2. Το δεν γίνεται πλέον αποδεκτή η από δεκαετίες συνήθεια της μη εφαρμογής στοιχειωδών κανόνων (πχ ο χρήστης μιας υπηρεσίας πληρώνει γι αυτή) και ότι επτέλους τελειώνει το στυλάκι της τελευταίας 4ετιας όπου ΚΑΘΕ ανομική συμπεριφορά γινόταν συστηματικά δεκτή ώς αντίδραση στην "κατοχική κυβέρνηση των δοσιλόγων" αποτελεί δείγμα προόδου.

3. Ο συγκεκριμένος πιτσιρικάς πέθανε επειδή στάθηκε άτυχος στην προσπάθεια παραβίασης στοιχειωδών κανόνων ηθικής και κοινωνικής συνύπαρξης - δεν πέθανε για ένα κωλοεισιτήριο λοιπόν. Ότι έκανε στο λεωφορείο "χθές" σίγουρα έκανε προχθές ώς μαθητής και θα έκανε αύριο ώς εργαζόμενος πολίτης.
το μαλάκας είναι το ελάχιστο που μπορεί κάποιος να σου προσάψει. ενδεχομένως να το θεωρήσεις και τίτλο τιμής.

Οπότε δεν θα στο προσάψω. Ας κρίνουν αυτοί που διαβάζουν ποιανού ανατροφή είναι για το εκτελεστικό απόσπασμα.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
κανονικα απλα δεν το εκαναν πολλοι οδηγοι.Οσοι το εκαναν ομως το χρεωναν παραπανω
ε να μη βγαλουν και αυτοι κατιτις απο τους τζαμπατζηδες? μονο οι ελεγκτες θα βγαζουν?


κανεις βεβαια δε σχολιασε το γεγονος που μαρτυρουν απαντες, πως οι υπολοιποι επιβατες προθυμοποιηθηκαν να δωσουν εισητηριο στο παιδι αλλα ο ελεγκτης δε δεχοταν, δηλαδη δεν τον ενοιαζε η χασουρα της εταιρειας που θα καλυπτονταν, τον ενοιαζε μονο να βαλει στην τσεπη το σποσοστο απο το προστιμο.... αλλα ειπαμε, οταν εχεις να κανεις με αμοιβαδες, το μονο που τους αξιζει ειναι τροϊκα και μνημονια και ασαλιωτο γαμησι....δυστυχως
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
ε να μη βγαλουν και αυτοι κατιτις απο τους τζαμπατζηδες? μονο οι ελεγκτες θα βγαζουν?


κανεις βεβαια δε σχολιασε το γεγονος που μαρτυρουν απαντες, πως οι υπολοιποι επιβατες προθυμοποιηθηκαν να δωσουν εισητηριο στο παιδι αλλα ο ελεγκτης δε δεχοταν, δηλαδη δεν τον ενοιαζε η χασουρα της εταιρειας που θα καλυπτονταν, τον ενοιαζε μονο να βαλει στην τσεπη το σποσοστο απο το προστιμο.... αλλα ειπαμε, οταν εχεις να κανεις με αμοιβαδες, το μονο που τους αξιζει ειναι τροϊκα και μνημονια και ασαλιωτο γαμησι....δυστυχως
παιρνουν ποσοστα ρε μεμο οι ελεγκτες ειναι γνωστο αυτο
 

Geo Dol

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2013
Μηνύματα
7.421
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
66
Οχι, απλως δεν ειμαι κατοικος Αθηνών ή Θεσσαλονικης.
Δυσκολο ε?
Στην πόλη σου δηλαδή μετακινείσαι με τα ΜΜΜ; :grin:
Τελοσπάντων,όπως και να'χει το: ''δε βρίσκω'' δεν είναι επιχείρημα,άλλωστε εκείνη την ώρα όλοι είχαν και ένας δεν είχε και πήδηξε από το λεωφορείο,αν δεν είχαν όλοι θα πηδούσαν όλοι.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
παιρνουν ποσοστα ρε μεμο οι ελεγκτες ειναι γνωστο αυτο
το ιδιο λεμε,

οταν ομως το διλλημα - αποκατασταση της ισορροπιας (με το εισητηριο που παραχωρουν οι αλλοι επιβατες) ή βαζω στην τσεπη μου το ποσοστο απο το προστιμο, επαφιεται στην κριση ενος απεδευτου, επισης εξαθλιωμενου, τυπακου που την εχει δει εξουσια, τοτε ο μονος δρομος ειναι ο κοινωνικος κανιβαλλισμος!!!  ας μην εχουν και παραπονο μετα οι νομιμοφρονες του σαϊτ.... την κανω τωρα παω στην κηδεια του παιδιου...
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
ε να μη βγαλουν και αυτοι κατιτις απο τους τζαμπατζηδες? μονο οι ελεγκτες θα βγαζουν?


κανεις βεβαια δε σχολιασε το γεγονος που μαρτυρουν απαντες, πως οι υπολοιποι επιβατες προθυμοποιηθηκαν να δωσουν εισητηριο στο παιδι αλλα ο ελεγκτης δε δεχοταν, δηλαδη δεν τον ενοιαζε η χασουρα της εταιρειας που θα καλυπτονταν, τον ενοιαζε μονο να βαλει στην τσεπη το σποσοστο απο το προστιμο.... αλλα ειπαμε, οταν εχεις να κανεις με αμοιβαδες, το μονο που τους αξιζει ειναι τροϊκα και μνημονια και ασαλιωτο γαμησι....δυστυχως

προσέλαβαν την ανηψούλα μου σε call center και της έδιναν για 8ωρο 280 ευρώ περίπου καθαρά για σύμβαση 4ωρης απασχόλησης.

Απο αυτά τα 280 ευρώ τα 45 έπρεπε να πάνε σε κάρτα απεριορίστων, τα υπόλοιπα 50 για μια τυρόπιττα και ένα καφέ όλη τη μέρα άντε και κάνα νεράκι.

Σύνολον 200 ευρώ για μηνιαία απασχόληση με 12ωρη ουσιαστικά απουσία απο το σπίτι αφού ήθελε 2 ώρες να πάει και 2 ώρες να γυρίσει, ή να νοικιάσει κοντά γκαρσονιέρα με 200 ευρώ για εργασία που μπορεί σε 1 χρόνο να την απολύσουν χωρίς αποζημίωση.

Δεν έχω να περιγράψω τίποτα παραπάνω.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
ε να μη βγαλουν και αυτοι κατιτις απο τους τζαμπατζηδες? μονο οι ελεγκτες θα βγαζουν?


κανεις βεβαια δε σχολιασε το γεγονος που μαρτυρουν απαντες, πως οι υπολοιποι επιβατες προθυμοποιηθηκαν να δωσουν εισητηριο στο παιδι αλλα ο ελεγκτης δε δεχοταν, δηλαδη δεν τον ενοιαζε η χασουρα της εταιρειας που θα καλυπτονταν, τον ενοιαζε μονο να βαλει στην τσεπη το σποσοστο απο το προστιμο.... αλλα ειπαμε, οταν εχεις να κανεις με αμοιβαδες, το μονο που τους αξιζει ειναι τροϊκα και μνημονια και ασαλιωτο γαμησι....δυστυχως

Ο ελεγκτής δεν είχε δικαίωμα να δεχθεί. Η παραβίαση του νόμου τιμωρείται καθαυτή.

Άν απλά σου επέτρεπαν να πληρώνεις ΜΕΤΑ την βεβαίωση της παράβασης χωρίς περαιτερω κυρώσεις τοτε πολύ απλά δεν θα πλήρωνε εισιτήριο κανείς μέχρι να συλληφθεί παραβάτης.
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
ε να μη βγαλουν και αυτοι κατιτις απο τους τζαμπατζηδες? μονο οι ελεγκτες θα βγαζουν?


κανεις βεβαια δε σχολιασε το γεγονος που μαρτυρουν απαντες, πως οι υπολοιποι επιβατες προθυμοποιηθηκαν να δωσουν εισητηριο στο παιδι αλλα ο ελεγκτης δε δεχοταν, δηλαδη δεν τον ενοιαζε η χασουρα της εταιρειας που θα καλυπτονταν, τον ενοιαζε μονο να βαλει στην τσεπη το σποσοστο απο το προστιμο.... αλλα ειπαμε, οταν εχεις να κανεις με αμοιβαδες, το μονο που τους αξιζει ειναι τροϊκα και μνημονια και ασαλιωτο γαμησι....δυστυχως

τωρα αυτο δεν ειναι ακριβως επιχειρημα. Αμα σε σταματησουν χωρις ζωνη η χωρις ασφαλισμενο αυτοκινητο πχ τι θα τους πεις μη μου κοψετε προστιμο θα βαλω τωρα τη ζωνη η παω ν'αγορασω ασφαλεια ?


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom