Νέα

19χρονος έχασε τη ζωή του στη διάρκεια ελέγχου εισιτηρίων σε τρόλεϊ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Ναι, φυσικα.
Εξαλλου ο καθενας που λεει εδω μεσα τη γνωμη του, τη συνοδευει απο οικονομοτεχνικη μελετη.
Εδω εχουν ειπωθει τερατα για δωρεαν υπηρεσιες απο το κρατος σε ΜΜΜ, ρεύμα, νερο, τηλεφωνα, ιντερνετ, τηλεοραση και θεωρουνται και προοδευτικα, κι εγω ειμαι ο φασιστας που τα απορριπτω.
Και ξαφνικα τωρα η αποψη μου σου φανηκε μετεωρη, που στο κατω κατω δεν λεει και καμια φιλοσοφια και πρεπει να φτιαξω και οικονομοτεχνικη μελετη να σε πεισω.
Αντε γεια.  
ελα ντε, οι παλιοκουμουνιστες που τα λενε αυτα...

αλλωστε οι φοροι πληρωνονται για να ξεχρεωνεις τραπεζες ετσι δεν ειναι? αυτη ειναι η λογικη ενος κρατους!


τωρα για την τηλεοραση, σιγα μην απαντησεις, αλλα πως θεωρεις που η τηλεοραση ειναι ακατασχετη αλλα το ρευμα εχει δικαιωμα να στο κοψει μια ιδιωτικη εταιρεια θετοντας σε κινδυνο την ιδια σου την ζωη και αξιοπρεπη επιβιωση? νομιμοτατο φανταζομαι και μεσα στα πλαισια της χαρτας των ανθρωπινων δικαιωματων ε?
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Εγω ειμαι παντα της αποψης οτι δεν αξιζει να χαθει μια ανθρωπινη ζωη για τυχον διαφυγοντα κερδη καποιου οργανισμου/επιχειρησης, ποσω μαλλον για 1.20 ευρω. Με αυτη τη λογικη οποιος ειναι ανασφαλιστος, αστεγος, πεινασμενος κτλ να εξωντονεται αμεσως διοτι αποτελει επιβαρυνση για το κοινωνικο συνολο. Αρα οσοι ειναι βολεμενοι με δουλειες να γραψουν στα αρχιδια τους τους ανεργους.( μεχρι να ερθει η σειρα τους). ομοιως οι χορτατοι για τους πεινασμενους ( μεχρι να ερθει και αυτων η σειρα τους) και ουτω καθεξης. Ωραιο.
με εχουν πιασει 3 φορες χωρις τικετακι.Την πρωτη εδωσα ταυτοτητα εφυγα φανταρος και ξεχασα να πληρωσω.Εγινε δικαστηριο και μου ηρθε ενα μπουγιουρντι γαμησε τα.Τα πληρωσα.Τις αλλες 2 φορες εδωσα παλι ταυτοτητα και πληρωσα τις κλησεις εκει που επρεπε.Δεν το εκανα επιτηδες απλα δεν ειχα φραγκο.Δεν το επαιξα μαγκας ουτε τσαμπουκας.Σκεφτηκα να τρεξω ομως αλλα δεν το εκανα.Αυτα
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Δεν πρόκειται να το σχολιάσω το συμβάν.

Το μόνο που έχω να πω είναι 2 πράγματα.

1.

Εάν συνέβαινε στο παιδί σας (ακόμα και εάν δεν έφταιγε ο ελεγκτής ή ο οδηγός) πώς θα αντιδρούσατε;

2.

εχει ξανασυμβεί αυτό ποτέ στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες;

3.

Κάποτε οι έλληνες πέθαιναν για την πατρίδα, τώρα φτάσανε να πεθαίνουν για ένα γαμωεισιτήριο; Και ποιός φταίει γι αυτό
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
με εχουν πιασει 3 φορες χωρις τικετακι.Την πρωτη εδωσα ταυτοτητα εφυγα φανταρος και ξεχασα να πληρωσω.Εγινε δικαστηριο και μου ηρθε ενα μπουγιουρντι γαμησε τα.Τα πληρωσα.Τις αλλες 2 φορες εδωσα παλι ταυτοτητα και πληρωσα τις κλησεις εκει που επρεπε.Δεν το εκανα επιτηδες απλα δεν ειχα φραγκο.Δεν το επαιξα μαγκας ουτε τσαμπουκας.Σκεφτηκα να τρεξω ομως αλλα δεν το εκανα.Αυτα

πες μας τώρα και πόσες φορές έχεις χρησιμοποιήσει μέσα μεταφοράς και πόσα έχεις γλιτώσει.

Γιατί εάν σε έχουν πιάσει 3 φορές σημαίνει ότι είσαι κατά συρροήν τζαμπατζής και σίγουρα τα πρόστιμα συνολικά είναι λιγότερα απο αυτά που έχεις γλιτώσει σε όλο σου το βίο.

 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
Δεν πρόκειται να το σχολιάσω το συμβάν.

Το μόνο που έχω να πω είναι 2 πράγματα.

1.

Εάν συνέβαινε στο παιδί σας (ακόμα και εάν δεν έφταιγε ο ελεγκτής ή ο οδηγός) πώς θα αντιδρούσατε;

2.

εχει ξανασυμβεί αυτό ποτέ στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες;

3.

Κάποτε οι έλληνες πέθαιναν για την πατρίδα, τώρα φτάσανε να πεθαίνουν για ένα γαμωεισιτήριο; Και ποιός φταίει γι αυτό
1. θα σκεφτόμουν ότι το παιδί μου θα ήταν για το ψυχιατρείο. (δεν νοείται .ανθρωπος σώφρων να πηδήξει από κινούμενο όχημα)
2. Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.
3. Οι εξωγήινοι!  :grin:
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
πες μας τώρα και πόσες φορές έχεις χρησιμοποιήσει μέσα μεταφοράς και πόσα έχεις γλιτώσει.

Γιατί εάν σε έχουν πιάσει 3 φορές σημαίνει ότι είσαι κατά συρροήν τζαμπατζής και σίγουρα τα πρόστιμα συνολικά είναι λιγότερα απο αυτά που έχεις γλιτώσει σε όλο σου το βίο.
:jerking: παντα χτυπαω εισιτηριο.Απλα ειμαι 40 ε στα τοσα χρονια εγινε αυτο επειδη δεν ειχα πραγματι φραγκο.Απλα και κατανοητα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
με εχουν πιασει 3 φορες χωρις τικετακι.Την πρωτη εδωσα ταυτοτητα εφυγα φανταρος και ξεχασα να πληρωσω.Εγινε δικαστηριο και μου ηρθε ενα μπουγιουρντι γαμησε τα.Τα πληρωσα.Τις αλλες 2 φορες εδωσα παλι ταυτοτητα και πληρωσα τις κλησεις εκει που επρεπε.Δεν το εκανα επιτηδες απλα δεν ειχα φραγκο.Δεν το επαιξα μαγκας ουτε τσαμπουκας.Σκεφτηκα να τρεξω ομως αλλα δεν το εκανα.Αυτα
Τρεις φορες στις πόσες δηλαδη?
Για να δουμε ποσοστο ευστοχιας.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Ποιος διαφωνει σε αυτο που λες?
Ο φιλος σού ειπε οτι αν σου ειναι συνηθεια, δεν το ξεχνας ποτέ.

Πας σε περίπτερο να αγοράσεις εισιτήριο

Σου λένε δεν έχουμε γιατί το κέρδος πλέον είναι ελάχιστο.

Ψάχνεις για σταθμαρχείο. Ολα κλειστά λες και έχουμε πόλεμο.

Και μετά φταις εσύ που επί μισή ώρα επειδή δεν είσαι συχνός χρήστης αλλά θες να πληρώσεις δε βρίσκεις μέσα σε 1 ώρα εισιτήριο για μια διαδρομή μέχρι το τέρμα του μετρό δλδ 4-5 στάσεις που στις χρεώνουν 1.40

Η μαλακία όντως στην Ελλάδα είναι συνήθεια. Γιατί ακόμα και να θες να είσαι τυπικός υπάρχει πάντα ένας μαλάκας που υπερασπίζεται διαρκώς τις παραλείψεις και τις παρατυπίες ενός κράτους απατεώνων.
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
Τρεις φορες στις πόσες δηλαδη?
Για να δουμε ποσοστο ευστοχιας.
ξερω γω ρε αλεξ;χιλιαδες φορες εχω μπει στα μμμ παντα με εισιτηριο.Μου εχουν κανει αρκετους ελεγχους αλλα τι να λεει αφου ειχα τικετακι
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Πας σε περίπτερο να αγοράσεις εισιτήριο

Σου λένε δεν έχουμε γιατί το κέρδος πλέον είναι ελάχιστο.

Ψάχνεις για σταθμαρχείο. Ολα κλειστά λες και έχουμε πόλεμο.

Και μετά φταις εσύ που επί μισή ώρα επειδή δεν είσαι συχνός χρήστης αλλά θες να πληρώσεις δε βρίσκεις μέσα σε 1 ώρα εισιτήριο για μια διαδρομή μέχρι το τέρμα του μετρό δλδ 4-5 στάσεις που στις χρεώνουν 1.40

Η μαλακία όντως στην Ελλάδα είναι συνήθεια. Γιατί ακόμα και να θες να είσαι τυπικός υπάρχει πάντα ένας μαλάκας που υπερασπίζεται διαρκώς τις παραλείψεις και τις παρατυπίες ενός κράτους απατεώνων.
τα ρωταγα κι εγω πριν αλλα απαξιει ο χασοδικης, εχει αυτοανακυρρηχθει σε ιερο αλανθαστο νικ και ηδη καθεται διπλα στο θρονο του ΠΠου..... μετα κατηγορουν τους ΧΑυγιτες για φασιστες.... :jerking:
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Πας σε περίπτερο να αγοράσεις εισιτήριο

Σου λένε δεν έχουμε γιατί το κέρδος πλέον είναι ελάχιστο.

Ψάχνεις για σταθμαρχείο. Ολα κλειστά λες και έχουμε πόλεμο.

Και μετά φταις εσύ που επί μισή ώρα επειδή δεν είσαι συχνός χρήστης αλλά θες να πληρώσεις δε βρίσκεις μέσα σε 1 ώρα εισιτήριο για μια διαδρομή μέχρι το τέρμα του μετρό δλδ 4-5 στάσεις που στις χρεώνουν 1.40

Η μαλακία όντως στην Ελλάδα είναι συνήθεια. Γιατί ακόμα και να θες να είσαι τυπικός υπάρχει πάντα ένας μαλάκας που υπερασπίζεται διαρκώς τις παραλείψεις και τις παρατυπίες ενός κράτους απατεώνων.
μου εχει τυχει κ μενα να ψαχνω να αγορασω εισητηριο κ να μην βρισκω...αλλα στις πλειστες των περιπτωσεων στην Θεσ/κη.
Αθηνα βρισκει καποιος κ στον αυτοματο σε στασεις Μετρο κ ετσι...ειναι ευκολια αυτο.
απαραδεκτη η τιμη στην Αθηνα του 1.40(για διαδρομες εντος μιαμισης ωρας)...δεν ανταποκρινεται στα συγχρονα οικονομικα δεδομενα του Ελληνα.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
1. θα σκεφτόμουν ότι το παιδί μου θα ήταν για το ψυχιατρείο. (δεν νοείται .ανθρωπος σώφρων να πηδήξει από κινούμενο όχημα)
2. Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.
3. Οι εξωγήινοι!  :grin:
σαφως και είναι για το ψυχιατρείο. αυτός είναι ο αντικειμενικός σκοπός πλέον των τύπων που ελέγχουν τις χώρες μέσω των χρεών.

σαφώς υπάρχει η πρώτη φορά. Αλλωστε στην Ελλάδα όλα πάντοτε είναι μεμονωμένα περιστατικά.

λογικότατο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Πας σε περίπτερο να αγοράσεις εισιτήριο

Σου λένε δεν έχουμε γιατί το κέρδος πλέον είναι ελάχιστο.

Ψάχνεις για σταθμαρχείο. Ολα κλειστά λες και έχουμε πόλεμο.

Και μετά φταις εσύ που επί μισή ώρα επειδή δεν είσαι συχνός χρήστης αλλά θες να πληρώσεις δε βρίσκεις μέσα σε 1 ώρα εισιτήριο για μια διαδρομή μέχρι το τέρμα του μετρό δλδ 4-5 στάσεις που στις χρεώνουν 1.40

Η μαλακία όντως στην Ελλάδα είναι συνήθεια. Γιατί ακόμα και να θες να είσαι τυπικός υπάρχει πάντα ένας μαλάκας που υπερασπίζεται διαρκώς τις παραλείψεις και τις παρατυπίες ενός κράτους απατεώνων.
Μπορεις να αγορασεις εισιτηριο απο τον οδηγο, εχω την εντυπωση.
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
δεν ανταποκρινεται στα συγχρονα οικονομικα δεδομενα του Ελληνα.

πως να ανταποκριθει? Οταν για δεκαετιες ειχες το ΟΑΣΑ να βγαζει 100-200 εκατομμυρια ζημια το χρονο αλλα να πληρωνει τον οδηγο 1500 ευρω ονομαστικο μισθο και 3500 ευρω το μηνα επιδοματα αλλαγης βαρδιας και ξερω γω τι?
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
μου εχει τυχει κ μενα να ψαχνω να αγορασω εισητηριο κ να μην βρισκω...αλλα στις πλειστες των περιπτωσεων στην Θεσ/κη.
Αθηνα βρισκει καποιος κ στον αυτοματο σε στασεις Μετρο κ ετσι...ειναι ευκολια αυτο.
απαραδεκτη η τιμη στην Αθηνα του 1.40(για διαδρομες εντος μιαμισης ωρας)...δεν ανταποκρινεται στα συγχρονα οικονομικα δεδομενα του Ελληνα.

δε μιλάω για σταθμούς μετρό.....

μιλάω για συγκοινωνία.

Ας πούμς θες να πας για μπανιο με το λεωφορείο. Είναι αδιανόητο να μην πωλούνται εισιτήρια απο τον οδηγό και να μη βρίσκεις πουθενά παρά μονο σε σταθμούς μετρό και ηλεκτρικού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom