Νέα

Προταση γαμου...πως γινεται;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

καρδιναλιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2013
Μηνύματα
1.235
Κριτικές
9
Like
3.977
Πόντοι
736
Η πείρα, Πανιερότατε, είναι ένα σχολείο με ΠΟΛΥ ακριβά δίδακτρα, τα οποία έχω καταβάλει...
Οίκον μεν πρώτιστα γυναίκά τε βούν τ᾽ αροτήρα, κτητήν ου γαμετήν.
Ησίοδος
(Σε ελευθερη μετάφραση : Πρώτα απ᾽ όλα να πάρεις σπίτι, βόδι για όργωμα, γυναίκα αγορασμένη, όχι με γάμο.)
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Να υποθέσω ότι θα εξαφανισθείς από το σα'ι' επί ποινει παντοφλιασμου ;;;
Το σαιτ,εχω σταματησει εδω και καιρο να το χρησιμοποιω για πληρωμενο σεξ.Εχω πολλα χρονια στο χωρο και τελευταιως επεφτε η μια μετα την αλλη φολα καθως και εγω ημουν σε φαση που αποτραβιομουν ή εστω εψαχνα αφορμη.

Ομως οι συζητησεις εδω και η ελευθερια εκφρασης,ειναι υποδειγματικα,κατι που δεν εχω βρει σε κανεναν αλλο φορουμ.Οποτε θεωρω πως θα συνεχισω για καποιο διαστημα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
τυπε ειναι σιγουρο οτι δεν ξερεις που ζεις.
τουλαχιστον προσπαθησε να μην βιαστεις

τελος παντων για να μην γινομαι κακος τουλαχιστον πες της να αρραβωνιαστιτε πρωτα ετσι θα το τραιναρεις νομιμα τουλαχιστον 3-4 χρονια
οχι μωρε αρραβωνες και μαλακιες..τι νοημα εχει ο αρραβωνας? η κανεις μια κινηση εκει και τελειωνει το θεμα η οχι.Για να θελει να τη παντρευτει λογικα θα τη ξερει τη κοπελα (οσο μπορει κανεις να πει οτι ξερει καποιον)....παντως εγω δε θα γονάτιζα :tooth:
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Δε χρειάζεται tutorial γι΄αυτό.Μια μέρα που θα είστε μόνοι σας.Είτε για φαγητό,είτε για ποτάκι,βγάλε από την τσέπη σου ένα δαχτυλιδάκι,φορέσε της το και πες της απλά "θέλεις να παντρευτούμε;".Να έχει ένα "ρομαντισμό" οι γυναίκες θέλουν ρομαντισμό,και όχι υπερβολές ούτε όμως και τελείως απλά.Αν πιστεύεις ότι είστε αρκετό καιρό ώστε να γνωρίζεστε αλλά όχι τόσο πολύ που να έχει βαρεθεί ο ένας τον άλλο,μπορεί να δεχτεί.Έχεις βολιδοσκοπήσει την άποψη της περί γάμου;Έχει γίνει κάποια συζήτηση επί του θέματος;Πολλές γυναίκες ιδίως μικρής ηλικίας δεν το βλέπουν θετικά διότι πιστεύουν ότι έχουν καιρό,αλλά ο καιρός είναι σχετικός.Πάντως είναι μια πολύ σοβαρή απόφαση που γεννάει υποχρεώσεις.Πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις;Κυρίως οικονομικά.Δουλεύετε και οι δύο;Έχει κάποιος εκ των δύο σπίτι να μείνετε;Και ύστερα να είσαι σίγουρος ότι στο γάμο δεν είναι όπως είστε τώρα.Θα ταιριάξετε στη συμβίωση;Σκέφτεσαι και για παιδί;Εκεί είναι τα έξοδα τα πολλά.Δυστυχώς η οικονομική του γάμου έπρεπε να διδάσκεται στα πανεπιστήμια,δεν είναι απλό πράγμα.Η έλλειψη επαρκών πόρων επιφέρει γκρίνια,τσακωμούς και οδηγεί στα δικαστήρια και στο διαζύγιο,με ότι συνεπάγεται οικονομικά και ψυχικά.
Ναι,το εχουμε συζητησει!Σαφως και ειναι (καθως δειχνει επισης) ετοιμη να το δεχτει οπως εχουμε συζητησει και για το θεμα απογονος.

Σπιτι υπαρχει,δουλευουμε και οι δυο και θεωρουμε το θεμα παιδι υψιστο αγαθο ωστε να το εξισωσουμε με "εξοδο".

Δεν διαφωνω πως ειναι κατι υπολογισιμο στον οικογενειακο λογαριασμο,αλλα και απ την αλλη κατατασσεται ως κατι μοναδικο !Ολα αυτα αν αξιωθουμε βεβαια.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Ναι,το εχουμε συζητησει!Σαφως και ειναι (καθως δειχνει επισης) ετοιμη να το δεχτει οπως εχουμε συζητησει και για το θεμα απογονος.

Σπιτι υπαρχει,δουλευουμε και οι δυο και θεωρουμε το θεμα παιδι υψιστο αγαθο ωστε να το εξισωσουμε με "εξοδο".

Δεν διαφωνω πως ειναι κατι υπολογισιμο στον οικογενειακο λογαριασμο,αλλα και απ την αλλη κατατασσεται ως κατι μοναδικο !Ολα αυτα αν αξιωθουμε βεβαια.
Τότε προχώρα ακάθεκτος.Πάρε ένα δαχτυλίδι,δε χρειάζεται να κάνει χιλιάρικα,ένα φθηνό ωραίο δαχτυλιδάκι,και βρες την ημέρα να της κάνεις πρόταση.
(Μετά ακολουθώ κι εγώ μάλλον χαχαχαχα)
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Τότε προχώρα ακάθεκτος.Πάρε ένα δαχτυλίδι,δε χρειάζεται να κάνει χιλιάρικα,ένα φθηνό ωραίο δαχτυλιδάκι,και βρες την ημέρα να της κάνεις πρόταση.
(Μετά ακολουθώ κι εγώ μάλλον χαχαχαχα)
Αντε ρε τυπε!Σωραιος!Με το καλο κ εσυ :D:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

οχι μωρε αρραβωνες και μαλακιες..τι νοημα εχει ο αρραβωνας? η κανεις μια κινηση εκει και τελειωνει το θεμα η οχι.Για να θελει να τη παντρευτει λογικα θα τη ξερει τη κοπελα (οσο μπορει κανεις να πει οτι ξερει καποιον)....παντως εγω δε θα γονάτιζα :tooth:
Οχι ρε γονατισματα και χαζα...Καβαλα στη μηχανη !
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Αντε ρε τυπε!Σωραιος!Με το καλο κ εσυ :D:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Οχι ρε γονατισματα και χαζα...Καβαλα στη μηχανη !
Ποια γονατίσματα και μαλακίες;Στο τραπέζι ή αν γουστάρεις στη μηχανή αλλά χωρίς γάντια,δε χωράει το δαχτυλίδι εκτός αν της περάσεις καμιά κλειδαριά της Abus xaxaxaxa
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Τυποι,με οτι τεκταινομενο επικρατει το τελευταιο διαστημα (καμια δεκαετια εννοω) εγω πηρα την αποφαση να κανω κατι που δεν πιστευα ποτε πως θα εκανα.

Εχω γνωρισει ενα φινο γκομενακι,σε βαθμο που να θελω να της φορεσω βερα!

Ετσι,θα θελα να ρωτησω οποιον εχει αποψη επι του θεματος,πως γινεται αυτο;Πως φερνεις αυτη την κουβεντα και αν υπαρχει καποιος "ενδεδειγμενος" τροπος.

Γενικως,επειδη ειμαι-ειμαστε αρκετα χυμα,δεν θα παιξει το παραμικρο εξοδο-ντιρινταχτα κλπ

Απλα μια "δηλωση" θα γινει,εως οτου παμε παρακατω :confused:
τυπε για αυτα τα θέματα ειδικος ειναι το μελος @baros που εχει την εμπειρία σε προτάσεις γάμου και ενα βημα παρακατω για κουμπαρο τον μελος @athinaios44 τσίφτης και ανοικτοχέρης θα τρωτε και τζαμπα μελομακάρονα!
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
τυπε για αυτα τα θέματα ειδικος ειναι το μελος @baros που εχει την εμπειρία σε προτάσεις γάμου και ενα βημα παρακατω για κουμπαρο τον μελος @athinaios44 τσίφτης και ανοικτοχέρης θα τρωτε και τζαμπα μελομακάρονα!
Ο @athinaios44 εκανε ηδη λαικ,οποτε εντοπισε το νημα.Θα περιμενω τοποθετηση του οποτε :grin:
 
Εγγρ.
27 Νοε 2021
Μηνύματα
27
Like
86
Πόντοι
0
Η βοηθεια π ανερτησα το νημα εδω,εχει να κανει με το:

Κανω εγω σ αυτη την προταση,οκ.Μετα θεωρουμαστε αρραβωνιασμενοι;Οριζουμε γαμο;Το δαχτυλιδι αυτο ειναι το πρωτο ή αρραβωνα;Θα υπαρξει κ γαμηλιο;

Να κατι τετοια εχω ως αποριες
Αν κάνεις εσύ την πρόταση και η καλή σου την αποδεχτεί, τότε θεωρείστε λογοδοσμένοι. Αν θέλετε να το γλεντήσετε λίγο παραπάνω, μερικές εβδομάδες μετά, κάνετε ένα τραπέζι στο σπίτι της η στο δικό σου ή και σε μια ταβέρνα, παρουσία γονέων και αδερφών και αν γουστάρετε καλείτε κι έναν παπά να σας δώσει και μια ευχή. Αυτό λέγεται αρραβώνας αλλά ο παπάς είναι προαιρετικός. Το δαχτυλίδι που θα της δώσεις στην πρόταση γάμου θεωρείται το δαχτυλίδι των αρραβώνων και μέχρι τους αρραβώνες εσύ είσαι ΟΚ από τέτοιες αγορές. Συνηθίζεται στο τραπέζι των αρραβώνων οι γονείς της κοπέλας να κάνουν ένα δώρο στο γαμπρό (συνήθως ρολόι) και οι γονείς του γαμπρού ένα δώρο στη νύφη (συνήθως κάποιο κόσμημα). Κάπου εκεί ορίζετε και την ημερομηνία του γάμου που συνήθως είναι περίπου 12 μήνες μετά. Το επόμενο δαχτυλίδι που θα αγοράσεις θα είναι οι βέρες.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Αν κάνεις εσύ την πρόταση και η καλή σου την αποδεχτεί, τότε θεωρείστε λογοδοσμένοι. Αν θέλετε να το γλεντήσετε λίγο παραπάνω, μερικές εβδομάδες μετά, κάνετε ένα τραπέζι στο σπίτι της η στο δικό σου ή και σε μια ταβέρνα, παρουσία γονέων και αδερφών και αν γουστάρετε καλείτε κι έναν παπά να σας δώσει και μια ευχή. Αυτό λέγεται αρραβώνας αλλά ο παπάς είναι προαιρετικός. Το δαχτυλίδι που θα της δώσεις στην πρόταση γάμου θεωρείται το δαχτυλίδι των αρραβώνων και μέχρι τους αρραβώνες εσύ είσαι ΟΚ από τέτοιες αγορές. Συνηθίζεται στο τραπέζι των αρραβώνων οι γονείς της κοπέλας να κάνουν ένα δώρο στο γαμπρό (συνήθως ρολόι) και οι γονείς του γαμπρού ένα δώρο στη νύφη (συνήθως κάποιο κόσμημα). Κάπου εκεί ορίζετε και την ημερομηνία του γάμου που συνήθως είναι περίπου 12 μήνες μετά. Το επόμενο δαχτυλίδι που θα αγοράσεις θα είναι οι βέρες.
Αψογος!

Γι αυτο το bou.com θεωρειτε μαγικο,διαθετει ολες τις πληροφοριες
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Conan

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.909
Κριτικές
2
Like
21.051
Πόντοι
6.236
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
ΟΚ τότε, προχώρα.
Να θυμάσαι όμως δύο πράγματα.
1. Μόνο οι δειλοί αυτοκτονούν. Οι γενναίοι παντρεύονται και έχουν έναν αργό και επώδυνο θάνατο.
2. Οι γυναίκες είναι εξαιρετικά πλάσματα. Σε συγχωρούν ακόμη κι αν δεν φταις σε τίποτα.
Θα με θυμηθείς...
Και να συμπληρωσω:

Εκεινος που υποχωρει οταν εχει αδικο, ειναι ΣΟΦΟΣ
Εκεινος που υποχωρει οταν εχει δικιο, ειναι ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ!
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
360
Πόντοι
326
Πλήρης ασάφεια για το πόσο διάστημα τα έχεις με τη κυρία
 

Πράκτωρ Θου Βου

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2022
Μηνύματα
237
Κριτικές
6
Like
1.394
Πόντοι
481
Χαχα,γαμηθηκα στα γελια με τα καγκουρια...

Οχι,ουτε καν.

Σιγουρα θα ειναι σε ταξιδι κ οχι στην πλατεια Βαθης ξερω γω,σιγουρα θα ειναι οι δυο μας και σιγουρα θα ειναι η μοτο μου παρων. ο
ο μόνος που μπορώ
να σκεφτώ οτι θα έκανε
κάπως έτσι
πρόταση γάμου είναι ο Trannos
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom