Νέα

Πιο γαμάτη ευρωπαϊκή πόλη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 158
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
ειχα παει τουρνε ευρωπαικη (ιταλια,γερμανια,τσεχια,πραγα) και ναι μεν εντυπωσιαστηκα απο αρχιτεκτονικες,οδικα δικτυα,ποιτητα φαγητου(ιταλια πχ αλλο πραγμα,η στη γερμανια κατι ζαχαροπλαστεια) ΑΛΛΑ σε καμμια περιπτωση δε θα μενα πουθενα...

πραγα= πανεμορφη αλλα πολυ μουνταδα  ιταλια=ωραιοι αθρωποι/φαγητο/κτιρια-αξιοθεατα αλλα πανακριβα και σε κλεβουν αβερτα,ασε που ψιλο-μισουν τους ελληνες...

γερμανια=με τιποτα,μουνταδα κι εκει, ασχημο μερος (μοναχο) πολυ ψυχροι ανθρωποι εξω ,δε μ αρεσε

τσεχια=πολυ μεθυσμενοι,τελεια οργανωση(αν και μια τυπισσα της επιτεθηκε αστεγος σε παρκο!) ωραιες γυναικες ειδα αλλα ειλικρινα δεν ειναι του γουστου μου οι συγκεκριμμενες...

σε γενικες γραμμες δεν εντυπωσιαστηκα(εκτος απο αρχιτεκτονικες και φαγητα) ...ωραια να πας ταξιδι αλλα οχι να μεινεις...για μενα παντα...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
κοζανη χαλια ειναι ρε...γιαννενα ειναι ωραια,θεσσαλονικη,κρητη στα χανια,πατρα(εμενα μ αρεσει) και στα νησια γενικως...
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.105
Like
139
Πόντοι
16
Απο αποψη αισθητικης και αρχιτεκτονικης παντως η Αθηνα ειναι απ τις χειροτερες. Αναρχα δομημενη, βρωμικη και χωρις καθολου πρασινο. Ειδικα το ιστορικα κεντρο φοβασαι μην ακουμπησεις πουθενα και κολλησεις τιποτα. Βεβαια στα συν της πολης μας ειναι το καλο και φθηνο φαγητο.
Τωρα το θεμα ειναι τι οριζει ο καθενας μας σαν προταιρεοτητα.
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Σκανδιναυικός βορράς,ωραίες γκόμενες,αρχιτεκτονική,μουσικές,ανθρώπινες πόλεις,δημόσιο που λειτουργεί
 

alpula

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
15.214
Κριτικές
41
Like
25.609
Πόντοι
17.470
Απο αποψη αισθητικης και αρχιτεκτονικης παντως η Αθηνα ειναι απ τις χειροτερες. Αναρχα δομημενη, βρωμικη και χωρις καθολου πρασινο. Ειδικα το ιστορικα κεντρο φοβασαι μην ακουμπησεις πουθενα και κολλησεις τιποτα. Βεβαια στα συν της πολης μας ειναι το καλο και φθηνο φαγητο.
Τωρα το θεμα ειναι τι οριζει ο καθενας μας σαν προταιρεοτητα.
+1
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Απο αποψη αισθητικης και αρχιτεκτονικης παντως η Αθηνα ειναι απ τις χειροτερες. Αναρχα δομημενη, βρωμικη και χωρις καθολου πρασινο. Ειδικα το ιστορικα κεντρο φοβασαι μην ακουμπησεις πουθενα και κολλησεις τιποτα. Βεβαια στα συν της πολης μας ειναι το καλο και φθηνο φαγητο.
Τωρα το θεμα ειναι τι οριζει ο καθενας μας σαν προταιρεοτητα.
καλο και φθηνο φαγητο η αθηνα? που το σαντουιτς-πλαστικο το πληρωνεις 7 κι 8 ευρω? η που για να φας σε εστιατοριο οχι τιποτα το ιδιαιτερο θες 30 και 40 ευρω?
 

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
για μένα από αυτές που έχω πάει οι πιο ωραίες ήταν:

Firentze

Venezia

Roma

απο εκείνες που δεν έχω πάει και θέλω να πάω είναι

Paris

Budapest

Prague
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
το μονο καλο με την αθηνα ειναι οτι αν εχεις μαθει εδω, σχεδον οπου και να πας σου φαινεται παραδεισος, μεσα στα αλλα αν εχεις μαθει στο αθηναικο "καμακι" οπου αλλου και να πας νομιζω οτι εισαι ο καλιτερος
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.825
Πόντοι
9.295
1.Amsterdam
2.Milano και Budapest
3.Luxemburg(ολοι με φεραρι για ψωνια στη λαικη και weekend με τα τζιπ για Παρισι οι κωλοτρυπιδες μπαστουνοβλαχοι-ας ειναι καλα ο Δουκας που εχουν εκει)
4.Vienna
Για πολεις που επισκεφθηκα και εχω μεινει η σειρα προτιμησης
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
φοβερη πολη κατα τη γνωμη μου ειναι το εδιμβουργο αρκετα συμπαθεις θα ελεγα
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Το ψιλογαμησαμε το θεμα με αρχιτεκτονικες και μουσεια...
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.105
Like
139
Πόντοι
16
καλο και φθηνο φαγητο η αθηνα? που το σαντουιτς-πλαστικο το πληρωνεις 7 κι 8 ευρω? η που για να φας σε εστιατοριο οχι τιποτα το ιδιαιτερο θες 30 και 40 ευρω?
Περα απ τα σουβλατζιδικα (που θεωρω οτι ειναι ενα νοστιμο και φθηνο γευμα που σε χορταινει), υπαρχουν στην Αθηνα πολλα φαγαδικα με νορμαλ τιμες, σε αντιθεση με αλλες ευρωπαικες πολεις που δεν βρισκεις καπου να φας καλα και σε καλη τιμη. Παραδειγμα το αμστερνταμ που παρολο μ αρεσει πολυ σαν πολη θεωρω οτι στο θεμα του φαγητου υστερει. Περα απο φαστφουνταδικο δεν υπαρχουν πολλες αλλες επιλογες για καλο χορταστικο φαγητο (και οχι πλαστικο οπως ειπες κ συ)
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
στην αθηνα αν ελειπαν οι αλλοδαποι και στην κυψελη να μενες ωραια θα ηταν...

θυμηθειτε οτι δεκατια ΄70 (πριν αρχισει να καταστρεφεται η χωρα) ολη η και καλα αφροκρεμα της αθηναικης κοινωνιας εμενε σε νεοκλασσικα στην κυψελη και στα πατησια...δεν ειναι υπερβολες αυτα,πριν ανοιξουν τα συνορα και γαμηθει ο διας γενικως η αθηνα ειχε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κλιμα παγκοσμιως και παρα την αναρχη δομηση ηταν πολη που δεν αντεχες μακρια της που λεμε...

υπηρχαν βεβαια και λεφτα ετσι...οι γονεις μου που εμεναν κυψελη το '80 μου λενε οτι περναγαν πολυ ωραια γιατι και δουλειες υπηρχαν και το κλιμα ηταν καλο και οι αλλοδαποι δεν ηταν τοσοι πολλοι(τοτε ειχαν αρχισει να μαζευονται) και γενικως ηταν πολη που παρα τα προβληματα εμενες ανετα...
 

milfslover

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.355
Κριτικές
13
Like
38
Πόντοι
2.945
προς οσους εχουν ταξιδεψει εξωτερικο ποιοα πιστευετε οτι ειναι η πιο γαματη ευρωπαικη πολη? με τα εξης κριτηρια:

οραιες / προσβασιμες γκομενες
την αισθηση οτι εισαι το "θηραμα"
καλη ζωη
λογικο κοστος ζωης σα τουριστας
ασφαλεια
ρατσισμος απεναντι στους ελληνες (μαυροι / πακιστανοι/ μαροκινοι σταρχιδια μας)


ακουω προτασεις

καλιτερα μη βαλετε ως πιο γαματη πολη αυτη που ετυχε να καμακωσετε γκομενακι αλλα αυτη που πιστευετε οτι θα γαμαγατε καθε μερα αν ειχατε μεινει κανα μηνα εκει (να προσαρμοστεις), επισης γραφτε και τους λογους για τους οποιους η ταδε πολη ειναι η πιο γαματη στην καρδια σας
αμστερνταμ χαλαρα πρωτη
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Περα απ τα σουβλατζιδικα (που θεωρω οτι ειναι ενα νοστιμο και φθηνο γευμα που σε χορταινει), υπαρχουν στην Αθηνα πολλα φαγαδικα με νορμαλ τιμες, σε αντιθεση με αλλες ευρωπαικες πολεις που δεν βρισκεις καπου να φας καλα και σε καλη τιμη. Παραδειγμα το αμστερνταμ που παρολο μ αρεσει πολυ σαν πολη θεωρω οτι στο θεμα του φαγητου υστερει. Περα απο φαστφουνταδικο δεν υπαρχουν πολλες αλλες επιλογες για καλο χορταστικο φαγητο (και οχι πλαστικο οπως ειπες κ συ)
επειδη εχω ζησει επαρχια πιστεψε με δεν εχει σχεση το φαγητο της αθηνας με των ιωαννινων η της θεσσαλονικης πχ...

ναι οκ αν ψαξεις βρισκεις ομως εδω μιλαμε για τη γενικοτερη εικονα...

τωρα σε σχεση με το εξωτερικο το φαι πχ στην ιταλια ηταν τελειο αλλα πανακριβο,στη γερμανια τα φαγητα τους δε τρωγονται το ιδιο και στην τσεχια-πραγα...τωρα για αλλες πολεις δεν εχω παει οποτε δε ξερω...βουλγαρια δε πιανεται...
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
καλα δεν εχω παει και σε πολλες πολεις, αλλα στο αμστερνταμ ηταν υπερεεεροχα  :grin:
μηπως γιατι ησουν...
smoking-dope-019.gif


:2funny: :2funny:
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Ειναι πολη για ολα τα γουστα. Με χαλαει λιγο η μυρωδια που αναδυουν τα καναλια.
Πραγα, Βιεννη, Κοπεγχαγη, Λισσαβωνα(και φθηνη)
Λισσαβωνα να φας μπακαλλιαρο ατλαντικου φρεσκο....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom