Νέα

Πιο γαμάτη ευρωπαϊκή πόλη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 158
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Το Αμστερνταμ πιστευω οτι το εχουμε μυθοποιησει λογο της ελευθεριας που υπαρχει εκει σε καποια θεματα (ναρκωτικα, πορνεια). Προσωπικα στην μια βδομαδα που εμεινα εκει το 1992 περα απο το coffee shop, τις βιτρινες με τις τανες και τα καναλια που οντως ειναι ωραια, ειδα πολλους αστεγους, με ληστεψαν, με πεταξαν εξω απο ενα coffee shop, δεν καταφερα να γνωρισω ουτε εναν-μια ντοπιοα και παντου αισθανομουν "τουριστας". Αντιθετως στην Πραγα που πηγα μετα το Αμστερνταμ, απο το πρωτο βραδι γνωρισα μια παρεα ντοπιων αγοριων κοριτσιων. Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και οι ντοπιοι ησαν πολυ φιλικοι και πολυ εξυπηρετικοι.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Το Αμστερνταμ πιστευω οτι το εχουμε μυθοποιησει λογο της ελευθεριας που υπαρχει εκει σε καποια θεματα (ναρκωτικα, πορνεια). Προσωπικα στην μια βδομαδα που εμεινα εκει το 1992 περα απο το coffee shop, τις βιτρινες με τις τανες και τα καναλια που οντως ειναι ωραια, ειδα πολλους αστεγους, με ληστεψαν, με πεταξαν εξω απο ενα coffee shop, δεν καταφερα να γνωρισω ουτε εναν-μια ντοπιοα και παντου αισθανομουν "τουριστας". Αντιθετως στην Πραγα που πηγα μετα το Αμστερνταμ, απο το πρωτο βραδι γνωρισα μια παρεα ντοπιων αγοριων κοριτσιων. Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και οι ντοπιοι ησαν πολυ φιλικοι και πολυ εξυπηρετικοι.
+1000+to amsterdam πολθ βρωμικη πολη...
 

Επισκέπτης
+1000+to amsterdam πολθ βρωμικη πολη...

Οντως, αυτο το ξεχασα. Ακομα και απο τα καναλια μερικες φορες ερχοταν μια αφορητη μποχα. Οσο για το hostel που κοιμηθηκα το πρωτο βραδι τι να πρωτογραψω ? Πληρωσα για 3 μερες και την κοπανισα το επομενο πρωι για ξενοδοχειο.
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
μηπως γιατι ησουν...
smoking-dope-019.gif


:2funny: :2funny:

:cheesy:

μ'αρεσε πολυ γτ ολοι ηταν πολυ προσχαροι, μεχρι κ σε μπατσους ελεγα καλημερα γτ χαμογελουσαν κ δεν ηταν *εκ πρωτης οψεως* μαλακες.
αν κ πηγα αυγουστο, τα καναλια δε μυριζαν.. το μονο αρνητικο ειναι το συννεφο μπαφιλας οταν βγαινεις απο τον σιδηροδρομικο σταθμο.
γνωριζες πανευκολα ατομα, με αγγλικα συννενοεισαι παντου, εχει υπεεεροχα παταταδικα με τελειες σαλτσες, βρηκα ρουχα κ παπουτσια που μονο με παραγγελια απο νετ μπορουσα να βρω :grin:
στα μειον, ο γαμοκαιρος που μια εκανε ψυχρα, μια ζεστη, μια εβρεχε κ σου σπαγε τα νευρα. επισης ηταν λιγο επικινδυνα γτ σε καθε στενο, ηταν κ ενας μαυρος κ ελεγε cocaine, xtc, κλπ κλπ, αλλα ημουν κ λιγο ακουσμενη κ μου φαινονταν τρομακτικοι :rolleyes:
δυστυχως δεν προλαβα να παω στο σπιτι της αννας φρανκ, στους ανεμομυλους αλλα πηγα στο ΝΕΜΟ-μουσειο φυσικης ιστοριας και ειναι εκπληκτικο!
οι αχρηστες πληροφοριες της μερας :P

αααα, οι γκομενες στις βιτρινες κατα τη διαρκεια της μερας ειναι οοοολες σαβουρες, το βραδυ που αλλαζε η βαρδια, ηταν κατα πολυ καλυτερες!
 

tsiki-tsiki

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
προς οσους εχουν ταξιδεψει εξωτερικο ποιοα πιστευετε οτι ειναι η πιο γαματη ευρωπαικη πολη? με τα εξης κριτηρια:

οραιες / προσβασιμες γκομενες
την αισθηση οτι εισαι το "θηραμα"
καλη ζωη
λογικο κοστος ζωης σα τουριστας
ασφαλεια
ρατσισμος απεναντι στους ελληνες (μαυροι / πακιστανοι/ μαροκινοι σταρχιδια μας)


ακουω προτασεις

καλιτερα μη βαλετε ως πιο γαματη πολη αυτη που ετυχε να καμακωσετε γκομενακι αλλα αυτη που πιστευετε οτι θα γαμαγατε καθε μερα αν ειχατε μεινει κανα μηνα εκει (να προσαρμοστεις), επισης γραφτε και τους λογους για τους οποιους η ταδε πολη ειναι η πιο γαματη στην καρδια σας


Απο δικη μου εμπειρια (Για ταξιδι οχι να μενεις, γιατι για να ζεις προτιμω ΑΘΗΝΑ) το ΝΟ5 χωρις σειρα προτιμησης:

1.Βερολινο για μπουρδελιαρηδες (ΑΡΤΕΜΙΣ).
2.Αμστερνταμ για αισθηση ελευθεριας- μπαφους, ωραιες γκομενες.
3. Λονδινο για τα παντα, αρκει να εχεις χρημα.
4. Παρισι για ομορφη Πολη αλλα ακριβη, με καλα call girls αλλα πολυ δηθεν οι παρισιανες και ψηλομυτες.
5. Βαρκελωνη για ζεστους ανθρωπους,θαλασσα  και σχετικα καλες τιμες.
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Το Αμστερνταμ πιστευω οτι το εχουμε μυθοποιησει λογο της ελευθεριας που υπαρχει εκει σε καποια θεματα (ναρκωτικα, πορνεια). Προσωπικα στην μια βδομαδα που εμεινα εκει το 1992 περα απο το coffee shop, τις βιτρινες με τις τανες και τα καναλια που οντως ειναι ωραια, ειδα πολλους αστεγους, με ληστεψαν, με πεταξαν εξω απο ενα coffee shop, δεν καταφερα να γνωρισω ουτε εναν-μια ντοπιοα και παντου αισθανομουν "τουριστας". Αντιθετως στην Πραγα που πηγα μετα το Αμστερνταμ, απο το πρωτο βραδι γνωρισα μια παρεα ντοπιων αγοριων κοριτσιων. Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και οι ντοπιοι ησαν πολυ φιλικοι και πολυ εξυπηρετικοι.

οπως ξαναγραψα εχω παει 4 φορες στο αμστερνταμ. υπηρχαν αυτα που λες παλιοτερα θα συμφωνησω μαζι σου αλλα οσο περναει ο καιρος η κατασταση αλλαζει προς το καλυτερο. εχει καθαρισει πολυ πλεον. δηλαδη αν εχεις την οικονομικη ανεση χτυπα κανα ταξιδακι ξανα οταν φτιαξει ο καιρος, θα αλλαξεις γνωμη. πραγα ποτε πηγες? αν πηγες παλια δε μετραει αν πηγες προσφατα 1-2 χρονια παιζει να ειναι ο επομενος προορισμος, εμπιστευομαι τη γνωμη και το γουστο σου ;)
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.957
Κριτικές
490
Like
36.532
Πόντοι
41.447
το Αμστερνταμ ειναι πολύ πιο καθαρο και ασφαλες τα τελευταια χρόνια απο οτι παλαιότερα...
4 φορές εχω παει , και εχω κυκλοφορήσει μονος και ποτέ κανεις δεν με πειραξε....
μονο μια φορά πηγα να πλακωθω με κάποιον γιατι περναγα πανω στο ποδηλατο απο τις βιτρινες και χαζευα και τον πατησα.... :grin:
μετα ζηταγε τα ρεστα (ειχε δικιο) αλλά στο τσακ δεν πλακωθηκαμε...

ασε που αμα γινει κατι σε χρόνο dt σκανε οι εφιπποι αστυνόμοι και εκει χεζονται ολοι...
 

Επισκέπτης
οπως ξαναγραψα εχω παει 4 φορες στο αμστερνταμ. υπηρχαν αυτα που λες παλιοτερα θα συμφωνησω μαζι σου αλλα οσο περναει ο καιρος η κατασταση αλλαζει προς το καλυτερο. εχει καθαρισει πολυ πλεον. δηλαδη αν εχεις την οικονομικη ανεση χτυπα κανα ταξιδακι ξανα οταν φτιαξει ο καιρος, θα αλλαξεις γνωμη. πραγα ποτε πηγες? αν πηγες παλια δε μετραει αν πηγες προσφατα 1-2 χρονια παιζει να ειναι ο επομενος προορισμος, εμπιστευομαι τη γνωμη και το γουστο σου ;)


Γεναρη του '92 πηγα στην Πραγα. Εκατσα μια βδομαδα στο Αμστερνταμ και μετα πηγα κατευθειαν Πραγα οπου εκατσα αλλη μια βδομαδα. Συγκρινοντας τις 2 πολεις η Πραγα μου φανηκε πιο ανθρωπινη πολη και ανετα θα ζουσα εκει.
Δυστηχως δεν εχω ουτε το χρονο ουτε τα λεφτα για να κανω ταξιδια. Ασε που εχω αραξει πλεον στο χωριο, εχω βρει την ησυχια μου και δεν το κουναω απο δω με τιποτα. Παντως αν καταφερω και βρω λεφτα, 2 ειναι οι προορισμοι που εχω στο μυαλο μου. Ταιλανδη και Κενυα. Στην Κενυα εχω κατσει 7 μηνες (Μομπασα) μου αρεσε και θα ηθελα να ξαναπαω. Ταιλανδη με τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα ζηλευω και θελω να παω κι εγω. Αλλα οχι για μονιμα, δεν το αντεχω το κλιμα που εχουν αυτες οι περιοχες.
 
OP
OP
P

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
92 ειναι πολυ παλια θαχουν αλλαξει τα παντα απο τοτε και στην πραγα. εσυ το βλεπεις σεξοτουριστικα το θεμα εγω και οι υπολοιποι αναφερομαστε περισσοτερο στην "κανονικη" ζωη, οσο μπορεις να τη ζησεις σα τουριστας βεβαια
 

Επισκέπτης
92 ειναι πολυ παλια θαχουν αλλαξει τα παντα απο τοτε και στην πραγα. εσυ το βλεπεις σεξοτουριστικα το θεμα εγω και οι υπολοιποι αναφερομαστε περισσοτερο στην "κανονικη" ζωη, οσο μπορεις να τη ζησεις σα τουριστας βεβαια

Καθολου σεξοτουριστικα. Στο Αμστερνταμ πηγα για τα "πιωματα" στην Πραγα για την "κουλτουρα" της πολης. Συγκρινοντας τες η Πραγα μου φανηκε πιο ανθρωπινη πολη και οι ανθρωποι πιο φιλικοι. Σιγουρα μετα απο τοσα χρονια θα εχουν αλλαξει οι πολεις. Εδω και η Αθηνα καποτε ηταν πολη ανθρωπινη και φιλοξενη, τωρα δεν την αναγνωριζω.
Στην Κενυα πηγα για δουλεια.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777


             Δαλματία...καλοκαίρι
                                   
Coat_of_Arms_of_Dalmatia.png
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
London.

Δεν την θεωρώ ωραία πόλη,αλλά έχει μια γοτθική γοητεία,που την κάνει μοναδική στον κόσμο,για αυτό μου αρέσει κ περισσότερο από όσες έχω δει.
 

tomaxok

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2009
Μηνύματα
89
Like
0
Πόντοι
0
Με τι μπατζετ πρέπει να κινηθεις Αμστερνταμ για ένα ΠΣΚ?Με όλα μεσα!Σκέφτομαι να παω συντόμα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Για μενα ο ανθρωπος πρεπει να αλλαζει περιβαλον.Οσο ωραια και να ειναι μια πολη σιγα σιγα την βαριεσαι!Αν εισαι συνεχεια εκει.-------Αν καποιος θελει ομορφα κτηρια αρχιτεκτονικη κλπ. Σιγουρα ειναι η Αγια Πετρουπολη χωρις συγκριση!Αν βεβαια εχεις 2000+ Ευρω το μηνα εισοδημα εννοειται δικο σου διαμερισμα και ενα αμαξι σε ενα υπογειο γκαραζ.Τα αρνητικα της θα ελεγα (για μενα)ειναι η αθλια Ρωσσικη κουζινα η ακριβεια και ο καιρος (βρεχει πολυ,και πολλες φορες το παρακανει με το κρυο).------Η Βαρσοβια ειναι πολυ πιο φτηνη (μιση τιμη απο Αγια Πετρουπολη θα ελεγα).οι γκομενες πολυ πιο ευκολες αλλα σε μαθαινουν πολυ γρηγορα αφου η πολη εχει 1,5 εκατομυρια κατοικους μονο!Ολη η κινηση γινεται γυρω απ'την Αλεα Γιεροσολιμσκι.Και δεν ειναι τοσο απαραιτητο να κανεις επιδηξη πλουτου οπως στην Αγια Πετρουπολη.Το Βερολινο μου αρεσε  και δεν θα το χαρακτηριζα ακριβο (σε σχεση με την Αγια Πετρουπολη) το δε φα'ι' του πολυ καλο.Αλλα οι Γερμανιδες ειναι  απαιρηποιητες και απλα ντυμενες (αυτο ειναι το στυλ τους.Δυστηχως αυτη η μοδα ερχεται σιγα σιγα και στη Ρωσσια!).Τωρα εξαρταται τι ζηταται απο μια πολη ολα ειναι σχετικα?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
[youtube=425,350]_kvOVC3Ew7k[/youtube]  Αν θελεται αρχιτεκτονικη και ομορφια σιγουρα ειναι η Αγια Πετρουπολη.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Την οποία φυσικά μην ξεχνάμε σχεδίασαν και έχτισαν Ιταλοί...
 

Le_Roi 1982

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
377
Like
10
Πόντοι
1
                                                      AMSTERDAM
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom