Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Είμαι για τα δύσκολα...γελάω με κάτι γατάκια που παίρνουν τηλέφωνο την μάνα τους επειδή έχουν πυρετό... μέσα στην νύχτα,3 η ωρα!!
Εσύ πολύ σωστά τα λες αλλά εγώ το πάω στο εντελώς εξελίστικο: Δεν βγαίνουν τα νούμερα σήμερα με το κόστος ζωής να ζεις μόνος σου εκτός αν είσαι σε ιδιοκατοίκηση ή αν έχεις παράλληλα εισοδήματα. Αυτό που λες με μάνα ναι έχεις δίκιο. Χαίρω πολύ
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.386
Κριτικές
10
Like
2.784
Πόντοι
3.385
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί αν και άνεργοι δεν ρίχνουν τα στάνταρ τους ιδίως αν είναι πτυχιουχοι.
Ξέρω πρώην άνεργη που μέχρι να βρει δουλειά στον τομέα της απέρριψε πολλές δουλειές που πρότεινα όχι μόνο εγώ αλλά και άλλα άτομα του περιβάλλοντός της.Εργαζεται τώρα αλλά δεν έπεσε από τα στάνταρ της ακόμα και όταν ήταν δύσκολα .
Όταν έχεις μαμά-μπαμπά- παππούδια να χώνουν, ενώ μένεις στην πατρική εστία και σε ταΐζουν-ποτίζουν- πληρώνουν λογαριασμούς, προφανώς και έχεις standards και όλες οι δουλειές σου βρωμάνε και σου ξινίζουν.
Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν μείνει ΠΟΤΕ χωρίς δουλειά. ΠΟΤΕ κυριολεκτικά. Αλλά έκαναν και κάνουν τα πάντα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Όταν έχεις μαμά-μπαμπά- παππούδια να χώνουν, ενώ μένεις στην πατρική εστία και σε ταΐζουν-ποτίζουν- πληρώνουν λογαριασμούς, προφανώς και έχεις standards και όλες οι δουλειές σου βρωμάνε και σου ξινίζουν.
Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν μείνει ΠΟΤΕ χωρίς δουλειά. ΠΟΤΕ κυριολεκτικά. Αλλά κάνουν και κάνουν τα πάντα.
Ναι. Απλά οι εποχές που "έκανες τα πάντα" και ζούσες αξιοπρεπώς έχουν παρέλθει ανεπιστερπτί. Το κόστος διαμονής είναι δυσανάλογα στο Θεό πια.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Το νέο "μοντέλο" είναι η συγκατοίκηση πλέον. Αλλιώς οικονομικά να μείνει μόνος του κάποιος δεν βγαίνει ρε παιδιά με ενοικιο. Θα μετράς και τα σεντς κάθε μερα.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.829
Πόντοι
1.496
Ναι. Απλά οι εποχές που "έκανες τα πάντα" και ζούσες αξιοπρεπώς έχουν παρέλθει ανεπιστερπτί. Το κόστος διαμονής είναι δυσανάλογα στο Θεό πια.
Το βλεπει κανεις οταν κυκλοφορει στην Αθηνα στη κινηση. Παντα υπηρχαν μαλακες που με τις μηχανες γκαζωναν και καλα να τρομαξουν τους προπορευομενους να παραμερισουν να περασουν. Παντα υπηρχαν ζοχαδες ετοιμοι για τσαμπουκα. Αλλα τετοιο πραγμα με τοσους στα προθυρα υστεριας σαν να ειναι γκομενες, ισως εχει μια εξηγηση. Πιεση, οικονομικη δυσπραγια.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Το βλεπει κανεις οταν κυκλοφορει στην Αθηνα στη κινηση. Παντα υπηρχαν μαλακες που με τις μηχανες γκαζωναν και καλα να τρομαξουν τους προπορευομενους να παραμερισουν να περασουν. Παντα υπηρχαν ζοχαδες ετοιμοι για τσαμπουκα. Αλλα τετοιο πραγμα με τοσους στα προθυρα υστεριας σαν να ειναι γκομενες, ισως εχει μια εξηγηση. Πιεση, οικονομικη δυσπραγια.
ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το γράφεις αδερφέ! Ακριβώς. Όλοι έτοιμοι να εκραγούν.

Σήμερα, όσο ποτέ, πρέπει να είσαι έτοιμος για να κάνεις "ΑΠΟΚΛΙΜΑΚΩΣΗ". Πλέον όλοι δεν χαρίζονται, μπάινουν απευθειας σε τσαμπουκά
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Εγώ πλέον στο δρόμο κοιτάζω μπροστά ακόμα και σε aggressive τύπους που αναζητάνε ένα βλέμμα σου για να πιαστούν δεν δίνω καν σημασία. Το πάιζω πολλές φορές "χαζός".
 

Mpirimpas76

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2023
Μηνύματα
232
Κριτικές
4
Like
536
Πόντοι
21
Εγώ πλέον στο δρόμο κοιτάζω μπροστά ακόμα και σε aggressive τύπους που αναζητάνε ένα βλέμμα σου για να πιαστούν δεν δίνω καν σημασία. Το πάιζω πολλές φορές "χαζός".
Εγώ το παίζω και "τυφλός" και "κουφός".
Για να έχω την ηρεμία μου.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.124
Like
3.163
Πόντοι
456
Αν έχεις μια καβάτζα που να σου επιτρέπει να ζήσεις τουλάχιστον 6 μήνες χωρίς μισθό ή να καλύψεις μια αναπάντεχη στραβή τότε στην Ελλάδα μπορείς να πεις είμαι καλά.
Η διαφορά μας πιστεύω με κάτι χώρες όπως η Γερμανία είναι πως εδώ κινδυνεύεις από τίποτα ιατρικά έξοδα στο Θεό, κούφια ή ώρα, ή άμα χάσεις τη δουλειά σου στο ενδιάμεσο μέχρι να μάθεις κάτι καινούργιο ή να βρεις άλλη δουλειά είσαι μόνος σου. Αν δεν έχεις και την καβάτζα που είπαμε τον ήπιες.

Δηλαδή στη Γερμανία για παράδειγμα πλέον πλούσιος δεν γίνεσαι αλλά ξέρεις πως υπάρχει και ένα κράτος που σε υποστηρίζει σε μια κακιά στιγμή. Αν δεν είναι έτσι κάποιος που έχει ζήσει εκεί ας με διορθώσει.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
228
Like
517
Πόντοι
81
Αν έχεις μια καβάτζα που να σου επιτρέπει να ζήσεις τουλάχιστον 6 μήνες χωρίς μισθό ή να καλύψεις μια αναπάντεχη στραβή τότε στην Ελλάδα μπορείς να πεις είμαι καλά.
Η διαφορά μας πιστεύω με κάτι χώρες όπως η Γερμανία είναι πως εδώ κινδυνεύεις από τίποτα ιατρικά έξοδα στο Θεό, κούφια ή ώρα, ή άμα χάσεις τη δουλειά σου στο ενδιάμεσο μέχρι να μάθεις κάτι καινούργιο ή να βρεις άλλη δουλειά είσαι μόνος σου. Αν δεν έχεις και την καβάτζα που είπαμε τον ήπιες.

Δηλαδή στη Γερμανία για παράδειγμα πλέον πλούσιος δεν γίνεσαι αλλά ξέρεις πως υπάρχει και ένα κράτος που σε υποστηρίζει σε μια κακιά στιγμή. Αν δεν είναι έτσι κάποιος που έχει ζήσει εκεί ας με διορθώσει.
Ετσι ειναι. Στην Γερμανια αν χασεις τη δουλεια σου πας στο job center και αυτοι αναλαμβανουν να σου πληρωνουν το ενοικιο και να σου δινου καποια λεφτα το μηνα αναλογα με τι δηλωνες οτι επαιρνες. Συν οτι σου βρισκουν δουλειες αναλογες των ικανοτητων σου.
Εγω πριν ερθω Γερμανια περασα πεινα στην Ελλαδα κι ας ημουν ελευθερος επαγγελματιας. Ασε τα χρεη που μαζευονταν. Και στα δυσκολα χανονται ολοι. Φιλοι, συγγενεις, γκομενες γινονται καπνος. Ο καθενας για παρτη του κι οποιος επιζησει.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
10
Like
5.336
Πόντοι
2.816
Πηγες Αγγλια για μεταπτυχιακο;

Μαλιστα...

Και μας λες τι ωραια ητανε εκει οι Αγγλοι;

Μαλιστα...

Για πες μας και αν εχεις συγκατοικησει με κανεναν;Για πες μας και τις συνθηκες υγιεινης που εχει ο μεσος αγγλος σπιτι του με τον μεσο ελληνα!

Για πες μας και για τα ποσοστα ναρκωτικων κ χρηση των 25 αριδων αγγλων ;

Ελα ρε τυπε τωρα,μας δουλευεις ψιλο γαζι,που ειχα κολητο παρθενο π πηγε αγγλια για μεταπτυχιακο και κοντεψε να επιστρεψει στην κασα απ τα ναρκωτικα που εκανε!

Οταν τον ρωτησα γιατι ρε μαλακα;Μ λεει τα ναρκωτικα τα βρισκεις πιο ευκολα απ το φαγητο αγγλια
Ισχύει
Μας ρώτησαν στο δρόμο αν θέλουμε
Χύμα
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.256
Like
1.606
Πόντοι
216
Το νέο "μοντέλο" είναι η συγκατοίκηση πλέον. Αλλιώς οικονομικά να μείνει μόνος του κάποιος δεν βγαίνει ρε παιδιά με ενοικιο. Θα μετράς και τα σεντς κάθε μερα.
Δύσκολο να βρεις συγκάτοικο!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Δύσκολο αυτό αν δεν είσαι ιδιοκτήτης ή αν δεν έχεις βοήθεια από 3 μπάντες ή αν δεν έχεις γερό εισόδημα.
3/3...δεν είμαι ιδιοκτήτης,δεν έρχεται τσεκ από βοήθεια στο σπίτι κάθε 1η του μηνός και είμαι χαμηλόμισθος.
Όμως δεν μου λείπει τίποτα...απλά δεν ασχολούμαι με το αγαπημένο μου άθλημα όπως τις καλές μέρες αλλά επενδύω στην ποιότητα με στοχευμένες εξόδους αφού προηγηθεί επισταμένη μελέτη στο bou.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Το νέο "μοντέλο" είναι η συγκατοίκηση πλέον. Αλλιώς οικονομικά να μείνει μόνος του κάποιος δεν βγαίνει ρε παιδιά με ενοικιο. Θα μετράς και τα σεντς κάθε μερα.
Aν επαρκούν και τα λεπτά,τότε είναι αρκετά...
Θυμάμαι τις καλές μέρες υπήρχε ένας τύπος που όταν κέρδιζε μισό η ένα ευρώ στο ΚΙΝΟ δεν τα έπαιρνε!!!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Το νέο "μοντέλο" είναι η συγκατοίκηση πλέον. Αλλιώς οικονομικά να μείνει μόνος του κάποιος δεν βγαίνει ρε παιδιά με ενοικιο. Θα μετράς και τα σεντς κάθε μερα.

Ενα ρητο λεει πως αν μετα το μετρημα σου περισσευει ενα ευρω, τοτε ειναι ευτυχια
Αν σου λειπει ενα ευρω, τοτε ειναι δυστυχια
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.713
Like
6.603
Πόντοι
1.056
εγω και η σχεση μου, οικονομικα, ειμαστε πλεον καλυτερα απο ποτε. εγω κανω 5 δουλειες. 1ον. δικα μου χωραφια, εισοδηματα, αναλογα τη παραγωγη. μεσος ορος με τα στρεμματα που εχω (λιγα βαζω) 6 χιλιαρικα. συν τις αποζημειωσεις, ΑΝ υπαρχουν καταστροφες απο φυσικα φαινομενα. 2ον. εποχικη δουλεια στο τοπικο αγροτικο συνεταιρισμο. διαρκεια δουλειας, αναλογα τη παραγωγη των αγροτων της περιοχης, απο 4 εως 6-7 μηνες. μισθος 900 ευρω συν ενσημα. 3ον. βοηθος σε κτηνοτροφικη μοναδα. διαρκεια εργασιας, 1-2 ωρες. μισθος 300 το μηνα. 4ον. φροντιστης κυνηγοσκυλων τους χειμερινους μηνες. διαρκεια εργασιας, ενα τεταρτο. 2 ευρω η μερα. 5ον. οδηγος εκχιονιστηκου-αλατιερας ΜΟΝΟ οταν οι καιρικες συνθηκες εχουν αγριεψει και οι βασικοι οδηγοι δε προλαβαινουν. 10 ευρω η ωρα. με τα χιονια ομως να γινοντε ολοενα και πιο σπανια φαινομενα, ακομα και για τη περιοχη μου, θα κανω να πιασω τιμονι αρκετο καιρο. η σχεση μου. 1ον. καφε-μπαρ-αναψυκτηριο, στο μερος που μενουμε. εισοδημα. αναλογα τη πελατεια. 2ον. καθαρηστρια και τοπικα κτηρια. μισθος 500 ευρω
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.357
Κριτικές
5
Like
5.428
Πόντοι
1.056
Θα τρίζουν τα κόκαλα του Λοκ, του Σμιθ και του Παλαιοκρασά με τις ΚΑΜΑΡΩΤΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ που γράφετε πάλι εδώ μέσα.
Μα, τι γίνεται, όλοι ταρίφες είστε;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Αφου ετσι ειναι τυπε, η ψηφος ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και βουληση.

Στη δουλεια συναδελφος απο Αλβανια που ψηφιζει φανατικα Βελοπουλο, ελεγε σε συναδελφισσα επισης απο Αλβανια (και οι δυο τους πολλα χρονια στην Ελλαδα) οτι ο Βελοπουλος ειναι καλος, να αφησει τη ΝΔ που ψηφιζει, αλλα εκεινη ελεγε οτι δεν αλλαζει τον Μητσοτακη, ειναι καλος.
Είναι τουλάχιστον αντιφατικό ,μην πω τρελό,Αλβανή να ψηφίζει τον σκληρό πατριώτη Βελόπουλο.
Είναι πιο Ελληνίδα από κάτι ελληνόφωνους που ψηφίζουν κάτι κοκκινοροζουλι ανθελληνες και κάτι μπερδεμενους λαθρολαγνους πασοκονεοδημοκρατες.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
εγω και η σχεση μου, οικονομικα, ειμαστε πλεον καλυτερα απο ποτε. εγω κανω 5 δουλειες. 1ον. δικα μου χωραφια, εισοδηματα, αναλογα τη παραγωγη. μεσος ορος με τα στρεμματα που εχω (λιγα βαζω) 6 χιλιαρικα. συν τις αποζημειωσεις, ΑΝ υπαρχουν καταστροφες απο φυσικα φαινομενα. 2ον. εποχικη δουλεια στο τοπικο αγροτικο συνεταιρισμο. διαρκεια δουλειας, αναλογα τη παραγωγη των αγροτων της περιοχης, απο 4 εως 6-7 μηνες. μισθος 900 ευρω συν ενσημα. 3ον. βοηθος σε κτηνοτροφικη μοναδα. διαρκεια εργασιας, 1-2 ωρες. μισθος 300 το μηνα. 4ον. φροντιστης κυνηγοσκυλων τους χειμερινους μηνες. διαρκεια εργασιας, ενα τεταρτο. 2 ευρω η μερα. 5ον. οδηγος εκχιονιστηκου-αλατιερας ΜΟΝΟ οταν οι καιρικες συνθηκες εχουν αγριεψει και οι βασικοι οδηγοι δε προλαβαινουν. 10 ευρω η ωρα. με τα χιονια ομως να γινοντε ολοενα και πιο σπανια φαινομενα, ακομα και για τη περιοχη μου, θα κανω να πιασω τιμονι αρκετο καιρο. η σχεση μου. 1ον. καφε-μπαρ-αναψυκτηριο, στο μερος που μενουμε. εισοδημα. αναλογα τη πελατεια. 2ον. καθαρηστρια και τοπικα κτηρια. μισθος 500 ευρω
Είστε πλούσιοι...μπράβο σας!
Και όχι πολύ άγχος όπως στα μεγάλα αστικά κέντρα .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom