Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Κάποιοι ελάχιστοι κερδίζουν από την ζαβη 3σωτερικη αγορά
Οπότε όλοι αναμένουν να γίνουν το ίδιο αγνοώντας ότι ο μικρός τζίρος επιτρέπει σ ένα 2 με 5% να το πετύχει

Παπαρομοιζνες gr
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στο Rewe πηγα γιατι ηταν διπλα στη δουλεια. Αυριο θα περασω απο Lidl και Netto να δω τι παιζει απο τιμες.
Καλά το κατάλαβα
Penny είναι το καλύτερο discount
Στην ουσία έχει τα πράγματα του EDEKA στις μισές τιμές
Ίδιος όμιλος ειναι
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.789
Κριτικές
62
Like
40.170
Πόντοι
8.530
Καλύτερα σε σύγκριση με τις καλές μέρες δεν θα είναι ποτέ κανένας μας...
Απλως παρηγοριομαστε λίγο τώρα ..
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
228
Like
517
Πόντοι
81
Καλύτερα σε σύγκριση με τις καλές μέρες δεν θα είναι ποτέ κανένας μας...
Απλως παρηγοριομαστε λίγο τώρα ..
Εζησες εποχες με Αντρεα τυπε ? Τοτε εχω ακουσει οτι φτιαχτηκαν οι Ελληνες. Κριμα που δεν την προλαβα αυτη την εποχη:confused:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.789
Κριτικές
62
Like
40.170
Πόντοι
8.530
Εζησες εποχες με Αντρεα τυπε ? Τοτε εχω ακουσει οτι φτιαχτηκαν οι Ελληνες. Κριμα που δεν την προλαβα αυτη την εποχη:confused:
Δοθηκαν αυξήσεις στους μισθούς που τελικά τις πλήρωσε η γενιά μας .
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Εζησες εποχες με Αντρεα τυπε ? Τοτε εχω ακουσει οτι φτιαχτηκαν οι Ελληνες. Κριμα που δεν την προλαβα αυτη την εποχη:confused:
Έχασες, τύπε.

ΔΕΗ, Ολυμπιακή, ΟΤΕ, Δήμοι, καλά για το καρα-δημόσιο τύπου ΙΚΑ κλπ δεν το συζητάμε. Της πουτάνας γινόταν. Στην ΕΡΤ δεν είχαν καν γραφεία, όρθιοι γυρνούσαν.

Μιλάμε για μεγάλο πάρτι.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
επειδη πολλοι λενε για συγκατοικηση εχεις δει αγγελιες που νοικιαζουν δωματιο; να σου πω εγω ξεκιναν απο 300 ε γτ να μην τα δωσεις να μεινεις σε ενα στουντιο 20 τετραγωνικα (οχι οτι αξιζει αυτη τη τιμη, αυτο ειναι αλλο θεμα) και να εισαι και ανεξαρτητος; το προβλημα δεν ειναι οτι δεν δεχονται τη συγκατοικηση αλλα οτι δεν ειναι σωστη η τιμολογηση αν σου ελεγαν 100-150 για ενα δωματιο ναι τοτε θα εβλεπες ποσοι θα το κανανε. εδω βλεπεις αγγελιες δυαρια και λενε καταλληλα για συγκατοικηση. οποτε ας φτιαξουν το θεμα των σπιτιων και μετα ας κατακρινουν γτ δεν συγκατοικει ο αλλος
Εξαιρετικά πραγματικό αυτό που λες. Και έχεις απόλυτο δίκιο.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.936
Κριτικές
10
Like
1.335
Πόντοι
506
επειδη πολλοι λενε για συγκατοικηση εχεις δει αγγελιες που νοικιαζουν δωματιο; να σου πω εγω ξεκιναν απο 300 ε γτ να μην τα δωσεις να μεινεις σε ενα στουντιο 20 τετραγωνικα (οχι οτι αξιζει αυτη τη τιμη, αυτο ειναι αλλο θεμα) και να εισαι και ανεξαρτητος; το προβλημα δεν ειναι οτι δεν δεχονται τη συγκατοικηση αλλα οτι δεν ειναι σωστη η τιμολογηση αν σου ελεγαν 100-150 για ενα δωματιο ναι τοτε θα εβλεπες ποσοι θα το κανανε. εδω βλεπεις αγγελιες δυαρια και λενε καταλληλα για συγκατοικηση. οποτε ας φτιαξουν το θεμα των σπιτιων και μετα ας κατακρινουν γτ δεν συγκατοικει ο αλλος
Αυτο που γραφεις, δεν ειναι δεδομενο, ουτε στο εξωτερικο.
Οταν λοιπον ο ιδιοκτητης ενοικιαζει δωματιο τοτε κερδιζει περισσοτερα ως αθρισμα απ οτι εαν το ενοικιαζε ολοκληρο. Νομιζω οτι οι ιδιοκτητες στην Ελλαδα αδιαφορουν ή δεν το γνωριζουν ΄απλα δεν περιμενουν να εχει περαση κατι τετοιο.
Αλλα εαν καποιος ενοικιασει ενα 3ρι η 4ρι μπορει να υπενοικιασει με κερδος τα υπολοιπα δωματια, γινεται
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.914
Κριτικές
1
Like
4.436
Πόντοι
456
Να πας λιντλ αλντι και καουφλαντ που έχουν 2 και 2.5
Αν θες εντεκα και ρεβε σιγκνατουρ πλήρω 3.5 και 4 να σου πουν μπράβο οιβταμιες τους
Lidl & Kaufland παιρνεις μπαλακια του τενις κοκκινα σε οψη ντοματας.
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
578
Like
490
Πόντοι
26
Αυτο που γραφεις, δεν ειναι δεδομενο, ουτε στο εξωτερικο.
Οταν λοιπον ο ιδιοκτητης ενοικιαζει δωματιο τοτε κερδιζει περισσοτερα ως αθρισμα απ οτι εαν το ενοικιαζε ολοκληρο. Νομιζω οτι οι ιδιοκτητες στην Ελλαδα αδιαφορουν ή δεν το γνωριζουν ΄απλα δεν περιμενουν να εχει περαση κατι τετοιο.
Αλλα εαν καποιος ενοικιασει ενα 3ρι η 4ρι μπορει να υπενοικιασει με κερδος τα υπολοιπα δωματια, γινεται
εξηγησε μου για ποιο λογο να δωσεις τα ιδια λεφτα για ενα δωματιο ενω τα δινεις για ενα δικο σου στουντιο που δεν θα εχεις κανενα μεσα στα ποδια σου;
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
εξηγησε μου για ποιο λογο να δωσεις τα ιδια λεφτα για ενα δωματιο ενω τα δινεις για ενα δικο σου στουντιο που δεν θα εχεις κανενα μεσα στα ποδια σου;
Λόγω ανάγκης, επειδή σε μια περιοχή η ζήτηση μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την προσφορά και δεν βρίσκεις εύκολα.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Καλα και η συγκατοικηση πολυ εχει μυθοποιηθει στην Ελλαδα. Εμεις φοιτητες ολοι με συγκατοικηση μεναμε. Αμα δε θες πολλα-πολλα με τους συγκατοικους μπορεις να μην τα εχεις. Προκειμενου να καθεται καποιος στο πατρικο του και να μιζεριαζει, χιλιες φορες καλυτερα να δωσει 250-300 ευρω για ενα καλο δωματιο και να κανει τη ζωη του. Επισης τα παγια ειναι αρκετα μειωμενα στη συγκατοικηση. Επισης ειναι καλη για κοινωνικοποιηση, πχ αν καποιος παει πρωτη φορα σε μια μεγαλη πολη, ειναι ενας τροπος να κανει καποια πρωτα βηματα κοινωνικοποιησης
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.363
Κριτικές
16
Like
13.493
Πόντοι
5.577
η κυβερνηση φορολογει πολυ τις επιχειρησεις, οι επιχειρησεις ακριβαινουν πολυ τα προιοντα.
Απο την υπερφορολογηση η κυβερνηση εχει παραπανω εσοδα και μοιραζει επιδοματα

κερδισμενη η κυβερνηση γιατι φαινεται οτι προσπαθει για τον λαο

κερδισμενες και οι επιχειρησεις γιατι με τις ανατιμησεις ολο και κατι τσιμπανε

χαμενος ο καταναλωτης :confused:
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
578
Like
490
Πόντοι
26
Λόγω ανάγκης, επειδή σε μια περιοχή η ζήτηση μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την προσφορά και δεν βρίσκεις εύκολα.
σε αναγκη ναι να το δεχτω αλλα αναλογικα η προσφορα για στουντιο ειναι μεγαλυτερη απο την προσφορα για δωματια με κοινοχρηστους
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Αυτο που γραφεις, δεν ειναι δεδομενο, ουτε στο εξωτερικο.
Οταν λοιπον ο ιδιοκτητης ενοικιαζει δωματιο τοτε κερδιζει περισσοτερα ως αθρισμα απ οτι εαν το ενοικιαζε ολοκληρο. Νομιζω οτι οι ιδιοκτητες στην Ελλαδα αδιαφορουν ή δεν το γνωριζουν ΄απλα δεν περιμενουν να εχει περαση κατι τετοιο.
Αλλα εαν καποιος ενοικιασει ενα 3ρι η 4ρι μπορει να υπενοικιασει με κερδος τα υπολοιπα δωματια, γινεται
Ισχύουν αυτά που λες για τον ιδιοκτήτη, αλλά ο ενοικιαστής δεν μπορεί να ενοικιάσει μεγάλο σπίτι και να κάνει υπεκοικίαση δωματίων χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη. Αν μιλάμε για χώρες που τηρούνται οι νόμοι προφανώς.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
σε αναγκη ναι να το δεχτω αλλα αναλογικα η προσφορα για στουντιο ειναι μεγαλυτερη απο την προσφορα για δωματια με κοινοχρηστους
Εγώ σου έδωσα έναν λόγο, ο @George71 κάποιους άλλους. Δεν μπορείς να ξέρεις πώς σκέφτεται ο καθένας και τι ανάγκες έχει ή πόσο επείγεται σε μια δεδομένη στιγμή. Κι επίσης δεν είναι όλες οι περιοχές το ίδιο. Ε ναι είναι προτιμότερο να μένεις σε στούντιο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά η κάθε περίπτωση ενοικιαστή είναι ξεχωριστή.
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
578
Like
490
Πόντοι
26
Εγώ σου έδωσα έναν λόγο, ο @George71 κάποιους άλλους. Δεν μπορείς να ξέρεις πώς σκέφτεται ο καθένας και τι ανάγκες έχει ή πόσο επείγεται σε μια δεδομένη στιγμή. Κι επίσης δεν είναι όλες οι περιοχές το ίδιο. Ε ναι είναι προτιμότερο να μένεις σε στούντιο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά η κάθε περίπτωση ενοικιαστή είναι ξεχωριστή.
κοιτα οποιον και να ρωτησεις παντα η πλειοψηφία θα σου πει μονος. και ετσι ειναι το σωστο πχ αυτο που ειμαι ο george για κοινωνικοποίηση δεν ισχυει γτ δεν ξερεις σε τι ατομο θα πεσεις. το μονο που δεχομαι εναι αυτο που λες για το επειγον τπτ αλλο
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
681
Like
1.628
Πόντοι
206
Επιδόματος συνέχεια vol ....Για όποιον νομίζει πως οι εποχές των παχιών αγελάδων τέλειωσαν, μάλλον για κάποιους δεν ισχύει...Σήμερα έμαθα το εξής: πελάτης μου , ιδιώτης ιατρός, θα πηγαίνει 1 φορά την εβδομάδα σε επαρχιακό ΚΥ, ουσιαστικά μόνο για να συνταγογραφεί κ όχι φάρμακα της ειδικότητας του. Δλδ 4-5 ωρίτσες την εβδομάδα. Αμοιβή? Μισθός επιμελητή Β, δλδ 1400Ε καθαρά. Κ μεις οι κοροιδάρες αναρωτιόμαστε γιατί έχει 2Ε η βενζίνη κ 15 Ε η φέτα. Όλα καλά?
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Καμμια σχέση
Αυστρία κερδίζει κάποιος με την ίδια δουλειά 2 μισθούς πιο πάνω συν ποιότητα ζωής 20%καλυτερη και πολλοί λιγότεροι τριτοκοσμικοι γυφταρεοι
Ψήνομαι για ολιγόμηνη διαμονή Αυστρία (Βιέννη κυρίως) και με σοβαρές σκέψεις για μόνιμη, αν το περιβάλλον είναι ευνοικό. Αυτά που λες είναι ενθαρρυντικά. Ξέρεις τίποτα για περιοχή Klagenfurt και Villach στα νότια; Έχει λίμνη, κάστρα, τουρισμό και είναι 3 ώρες από θάλασσα (Trieste, Rijeka κλπ). Καλό ακούγεται.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Ψήνομαι για ολιγόμηνη διαμονή Αυστρία (Βιέννη κυρίως) και με σοβαρές σκέψεις για μόνιμη, αν το περιβάλλον είναι ευνοικό. Αυτά που λες είναι ενθαρρυντικά. Ξέρεις τίποτα για περιοχή Klagenfurt και Villach στα νότια; Έχει λίμνη, κάστρα, τουρισμό και είναι 3 ώρες από θάλασσα (Trieste, Rijeka κλπ). Καλό ακούγεται.

Ακουσα για το Γκρατσ οτι γαμαει σαν πολη
 

Neos1995

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2024
Μηνύματα
42
Like
113
Πόντοι
0
Ενοικια σε Αθήνα πλέον 20€/τμ. Μετά σου λέει ο άλλος δούλευε. Ισόγειο σαν υπόγειο με κουζίνα λεηλατημένη και ντουλάπα της προγιαγιάς του ο άλλος 18€/τμ στις ανεπαναληπτες Τζιτζιφιές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom