Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.362
Κριτικές
16
Like
13.490
Πόντοι
5.577
Επιδόματος συνέχεια vol ....Για όποιον νομίζει πως οι εποχές των παχιών αγελάδων τέλειωσαν, μάλλον για κάποιους δεν ισχύει...Σήμερα έμαθα το εξής: πελάτης μου , ιδιώτης ιατρός, θα πηγαίνει 1 φορά την εβδομάδα σε επαρχιακό ΚΥ, ουσιαστικά μόνο για να συνταγογραφεί κ όχι φάρμακα της ειδικότητας του. Δλδ 4-5 ωρίτσες την εβδομάδα. Αμοιβή? Μισθός επιμελητή Β, δλδ 1400Ε καθαρά. Κ μεις οι κοροιδάρες αναρωτιόμαστε γιατί έχει 2Ε η βενζίνη κ 15 Ε η φέτα. Όλα καλά?
Αναγκάζονται να, δώσουν στους γιατρους γιατί τους σπουδάζει η Ελλάδα, μετά φευγουν έξω δεν θα μείνει κανεις
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.829
Πόντοι
1.496
Γνωστος μου απο τη δουλεια, , παντρεμενος και απεκτησαν και παιδι προσφατα, εκει που νοικιαζε τους βγαζει γιατι το πουλαει ο ιδιοκτητης. Οποτε εχει βγει εδω και μηνες στην αναζητηση κατοικιας. Εργαζομενοι και οι δυο, , και αυτος και η γυναικα του. Μου λεει οτι εχει απελπιστει. Ζητανε 600 ευρω ενοικιο. Και καποιοι ζητανε 6 ενοικια μπροστα !! (εχουν ξεφυγει)
Αφου τον λυπηθηκα και του ειπα αν ξενοικιαστει καποιο δικο μου διαμερισμα, η καποιο της οικογενειας μου, να του το νοικιασω. Ειναι τιμιος ανθρωπος και ξερω θα εχω το κεφαλι μου ησυχο.
 

Alex Mason

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
860
Like
1.110
Πόντοι
206
Τα καταφερανε μια χαρα οι φωστηρες (βεβαια γιαυτους το σχεδιο παει τρενο και θα φυγουν με γεματες τσεπες) του κρατους.
Απο τελος καλοκαιριου του 2023 ακουω μονιμα γκρινια απο τους πελατες που παω.
οι πωλησεις εχουν πεσει στον πατο, δεν αγοραζουν ουτε σε τιμη εφημεριδας (τα μισα τα παιρνουν με πιστωση και τα αλλα μισα καθε μηνα ειναι και μικροτερη παραγγελια).
τα εξοδα των επιχειρησεων εχουν παει στο θεο. για ποσο θα "κλεβουν" τους υπαλληλους τους? μονιμα γκρινια τους τελευταιους μηνες.
εχουμε μηνες να πλησιασουμε στοχο (το να τον πιασουμε ειναι ονειρο). απωλειουν ατομα, περνουν καλυτερους με εμπειρια, φυσικα με μισθο λιγο πανω απο βασικο
και τσακωνοντε στο τελος για τα εξοδα μετακινησης, με αποτελεσμα να παραιτουντε μετα απο 1-2 μηνες (το ιδιο θα κανω και εγω, γιατι βλεπω πως δεν υπαρχει κατανοηση
οσο και αν προσπαθησεις, ουτε τα τυπικα δε πληρωνουν).
μιλαω για μικρες εως μεσαιες συνηθως τοπικες επιχειρισεις διαφορων ειδων.
μονο οι ιδιοκτητες αλυσιδων-πολυκαταστηματων κτλ πανε καλα και οχι εξαιτιας των κερδων απο τα προιοντα αλλα κυριως λογο εκμεταλλευσης εργαζομενων.
Αρα τελικα για ποιον ειναι καλα τα πραγματα? Για τον ΔΥ που μοιραζεται εξοδα με συναδελθους να παει στη δουλεια?
Κανονικα βαζει βενζινη με 1.80, πληρωνει ακριβο γαλα και γενικα Super Market.
ποιος ειναι κερδισμενος τελικα? Ποιες επιχειρησεις πανε καλα και γτ???
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
682
Like
1.628
Πόντοι
206
Τα καταφερανε μια χαρα οι φωστηρες (βεβαια γιαυτους το σχεδιο παει τρενο και θα φυγουν με γεματες τσεπες) του κρατους.
Απο τελος καλοκαιριου του 2023 ακουω μονιμα γκρινια απο τους πελατες που παω.
οι πωλησεις εχουν πεσει στον πατο, δεν αγοραζουν ουτε σε τιμη εφημεριδας (τα μισα τα παιρνουν με πιστωση και τα αλλα μισα καθε μηνα ειναι και μικροτερη παραγγελια).
τα εξοδα των επιχειρησεων εχουν παει στο θεο. για ποσο θα "κλεβουν" τους υπαλληλους τους? μονιμα γκρινια τους τελευταιους μηνες.
εχουμε μηνες να πλησιασουμε στοχο (το να τον πιασουμε ειναι ονειρο). απωλειουν ατομα, περνουν καλυτερους με εμπειρια, φυσικα με μισθο λιγο πανω απο βασικο
και τσακωνοντε στο τελος για τα εξοδα μετακινησης, με αποτελεσμα να παραιτουντε μετα απο 1-2 μηνες (το ιδιο θα κανω και εγω, γιατι βλεπω πως δεν υπαρχει κατανοηση
οσο και αν προσπαθησεις, ουτε τα τυπικα δε πληρωνουν).
μιλαω για μικρες εως μεσαιες συνηθως τοπικες επιχειρισεις διαφορων ειδων.
μονο οι ιδιοκτητες αλυσιδων-πολυκαταστηματων κτλ πανε καλα και οχι εξαιτιας των κερδων απο τα προιοντα αλλα κυριως λογο εκμεταλλευσης εργαζομενων.
Αρα τελικα για ποιον ειναι καλα τα πραγματα? Για τον ΔΥ που μοιραζεται εξοδα με συναδελθους να παει στη δουλεια?
Κανονικα βαζει βενζινη με 1.80, πληρωνει ακριβο γαλα και γενικα Super Market.
ποιος ειναι κερδισμενος τελικα? Ποιες επιχειρησεις πανε καλα και γτ???
Οι λίγες κ πολύ μεγάλες επιχειρήσεις, όμιλοι, πολυεθνικές κλπ πάνε καλά με τις πλάτες της κυβέρνησης. Οι μικρομεσαίες κ οι εργαζόμενοι κλάψτους. Τα αφεντικά έχουν πακτωμένα μαύρα, μη τους λυπάσαι
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Σήμερα έμαθα το εξής: πελάτης μου , ιδιώτης ιατρός, θα πηγαίνει 1 φορά την εβδομάδα σε επαρχιακό ΚΥ, ουσιαστικά μόνο για να συνταγογραφεί κ όχι φάρμακα της ειδικότητας του. Δλδ 4-5 ωρίτσες την εβδομάδα. Αμοιβή? Μισθός επιμελητή Β, δλδ 1400Ε καθαρά.
Γύρω στα €70 την ώρα, πέφτει.

Αν ακούσεις τι χρεώνει η Intracom για τους IT Consultants που στέλνει από δω κι από κει, μάλλον θα αναθεωρήσεις. :confused: :2funny:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.362
Κριτικές
16
Like
13.490
Πόντοι
5.577
Τα καταφερανε μια χαρα οι φωστηρες (βεβαια γιαυτους το σχεδιο παει τρενο και θα φυγουν με γεματες τσεπες) του κρατους.
Απο τελος καλοκαιριου του 2023 ακουω μονιμα γκρινια απο τους πελατες που παω.
οι πωλησεις εχουν πεσει στον πατο, δεν αγοραζουν ουτε σε τιμη εφημεριδας (τα μισα τα παιρνουν με πιστωση και τα αλλα μισα καθε μηνα ειναι και μικροτερη παραγγελια).
τα εξοδα των επιχειρησεων εχουν παει στο θεο. για ποσο θα "κλεβουν" τους υπαλληλους τους? μονιμα γκρινια τους τελευταιους μηνες.
εχουμε μηνες να πλησιασουμε στοχο (το να τον πιασουμε ειναι ονειρο). απωλειουν ατομα, περνουν καλυτερους με εμπειρια, φυσικα με μισθο λιγο πανω απο βασικο
και τσακωνοντε στο τελος για τα εξοδα μετακινησης, με αποτελεσμα να παραιτουντε μετα απο 1-2 μηνες (το ιδιο θα κανω και εγω, γιατι βλεπω πως δεν υπαρχει κατανοηση
οσο και αν προσπαθησεις, ουτε τα τυπικα δε πληρωνουν).
μιλαω για μικρες εως μεσαιες συνηθως τοπικες επιχειρισεις διαφορων ειδων.
μονο οι ιδιοκτητες αλυσιδων-πολυκαταστηματων κτλ πανε καλα και οχι εξαιτιας των κερδων απο τα προιοντα αλλα κυριως λογο εκμεταλλευσης εργαζομενων.
Αρα τελικα για ποιον ειναι καλα τα πραγματα? Για τον ΔΥ που μοιραζεται εξοδα με συναδελθους να παει στη δουλεια?
Κανονικα βαζει βενζινη με 1.80, πληρωνει ακριβο γαλα και γενικα Super Market.
ποιος ειναι κερδισμενος τελικα? Ποιες επιχειρησεις πανε καλα και γτ???
Τώρα ξεσπάει το μνημόνιο, καλο κουράγιο που είχε πει ο αλλος
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
682
Like
1.628
Πόντοι
206
Γύρω στα €70 την ώρα, πέφτει.

Αν ακούσεις τι χρεώνει η Intracom για τους IT Consultants που στέλνει από δω κι από κει, μάλλον θα αναθεωρήσεις. :confused: :2funny:
Τι εννοείς να αναθεωρήσω? Δε κατάλαβα
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.590
Like
2.185
Πόντοι
456
Επιδόματος συνέχεια vol ....Για όποιον νομίζει πως οι εποχές των παχιών αγελάδων τέλειωσαν, μάλλον για κάποιους δεν ισχύει...Σήμερα έμαθα το εξής: πελάτης μου , ιδιώτης ιατρός, θα πηγαίνει 1 φορά την εβδομάδα σε επαρχιακό ΚΥ, ουσιαστικά μόνο για να συνταγογραφεί κ όχι φάρμακα της ειδικότητας του. Δλδ 4-5 ωρίτσες την εβδομάδα. Αμοιβή? Μισθός επιμελητή Β, δλδ 1400Ε καθαρά. Κ μεις οι κοροιδάρες αναρωτιόμαστε γιατί έχει 2Ε η βενζίνη κ 15 Ε η φέτα. Όλα καλά?
Αυτό δεν είναι τίποτα. Ρώτα τον να σου πει για τα νεα συμβόλαια και τις υπερωρίες.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Γύρω στα €70 την ώρα, πέφτει.

Αν ακούσεις τι χρεώνει η Intracom για τους IT Consultants που στέλνει από δω κι από κει, μάλλον θα αναθεωρήσεις. :confused: :2funny:
Είσαι απο τους λίγους που το βλέπουν έτσι, συμφωνώ μαζί σου.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Ψήνομαι για ολιγόμηνη διαμονή Αυστρία (Βιέννη κυρίως) και με σοβαρές σκέψεις για μόνιμη, αν το περιβάλλον είναι ευνοικό. Αυτά που λες είναι ενθαρρυντικά. Ξέρεις τίποτα για περιοχή Klagenfurt και Villach στα νότια; Έχει λίμνη, κάστρα, τουρισμό και είναι 3 ώρες από θάλασσα (Trieste, Rijeka κλπ). Καλό ακούγεται.
Καλά.ειναι καλύτερα Klagenfurt
Είχα μια ευκαιρία να πάω μικρός θα ήμουν καλύτερα ο ότι Ελβετία από ζωή
Δυστυχώς μαλακιστηκα και πήγα Ρουμανία τοτε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom