Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.915
Κριτικές
1
Like
4.436
Πόντοι
456
Εγώ όταν πήγα για μεταπτυχιακά στην Αγγλία, αυτό κατάλαβα.

'Εμενε ο άλλος ας πούμε στο Σέφιλντ, πήγαινε στο Νιουκάστλ στα 18 για Μπάτσελορ, σπούδαζε το πρωΐ στο Πανεπιστήμιο δουλεύοντας fish 'n chips το απόγευμα και έμενε με 4-5 άτομα ακόμα. Tο βράδι τύφλα με μπύρες όλοι στην pub της γειτονιάς.

Αυτό κάνουν και στη συνέχεια (ως εργαζόμενοι δηλ), μέχρι να βρουν το γκομενάκι να κάνουν χωριό και να πάρουν σπίτι mortgage, παιδιά κλπ.

Εμείς εδώ τι μοντέλο έχουμε; Δες εδώ τον riding τι λέει. Περί Αδώνιδος μιλάει. :2funny:
Πηγες Αγγλια για μεταπτυχιακο;

Μαλιστα...

Και μας λες τι ωραια ητανε εκει οι Αγγλοι;

Μαλιστα...

Για πες μας και αν εχεις συγκατοικησει με κανεναν;Για πες μας και τις συνθηκες υγιεινης που εχει ο μεσος αγγλος σπιτι του με τον μεσο ελληνα!

Για πες μας και για τα ποσοστα ναρκωτικων κ χρηση των 25 αριδων αγγλων ;

Ελα ρε τυπε τωρα,μας δουλευεις ψιλο γαζι,που ειχα κολητο παρθενο π πηγε αγγλια για μεταπτυχιακο και κοντεψε να επιστρεψει στην κασα απ τα ναρκωτικα που εκανε!

Οταν τον ρωτησα γιατι ρε μαλακα;Μ λεει τα ναρκωτικα τα βρισκεις πιο ευκολα απ το φαγητο αγγλια
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.915
Κριτικές
1
Like
4.436
Πόντοι
456
Ισχύει αυτό πού λες 100%.
Ελλάδα θα αλλάξει σε 20-30 χρόνια, μόλις χαιρετήσουν οι παππούδες της τελευταίας γενιάς και θα πούνε οι επόμενοι γιατί να σκάω φράγκα συνεχώς στα εγγόνια; Γονείς δεν έχουν;

Έξω έχω γνωρίσει δεκάδες παιδιά από άλλες χώρες και όχι μόνο μένουν μόνοι από τα 18, αλλά γυρνάνε όλο τον κόσμο ως μέρος της εμπειρίας που θέλουν να έχουν.
Ο μέσος Έλληνας πιτσιρικάς μόνο από Αθήνα μέχρι Αράχωβα έχει πάει μέχρι τα 25 του.
Συγκρινεις Ελλαδα με αλλες χωρες;

Μενουν μονοι απ τα 18 τους αλλου;

Πως πληρωνουν;Γιατι δεν λες για τα προγραμματα που εχουν για τους νεους εξω;Γιατι δεν λες για τα ατοκα ή χαμηλοτοκα δανεια που δινουν στους 18 χρονους εξω;

Γιατι παραπληροφορεις;Δλδ ενας 18 αρης ευρωπαιος φευγει εκτος σπιτιου κ ειναι αξιος ενω ο ελληνας αχρηστος;Δεν δεχεται βοηθεια με τα παραπανω π σου ανεφερα;

Εδω με τι φοντα να μεινει ενας 18 αρης μονος του;Να του πει η κυβερνηση διαλεξε τι τιμολογιο ρευματος θα πληρωνεις;

Που εξω πληρωνεις μια φορα τον χρονο και μιλαμε για ενα ποσο ανεκτο ;

Λες γυρνανε τον κοσμο ως μερος της εμπειριας.Ετσι τον γυρνανε τον κοσμο;

Με τα δικα τους αρχιδια;Ή π παιρνοντας το μεταπτυχιακο ακολουθουν τους γιανκηδες και λενε "μαμα-μπαμπα,δεν θελω αμαξι αντιθετως θελω να μου χρηματοδοτησετε το ταξιδι που θα κανω ενα χρονο στην Ασια,Λ.Αμερικη" ή οπου αλλου.

Και ο γονιος εκει,λεει καλυτερα να του επαιρνα αμαξι και να το ειχα εδω το παιδι παρα ενα χρονο να μ γυριζει τον κοσμο.

Εδω πως να κανει κατι αντιστοιχο;Ποιος 18αρης να πει του γονιου "φευγω για ενα χρονο σκασε μου τα φραγκα"

Ληγμενα παιρνετε ;

Απορω δλδ
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Για πες μας και αν εχεις συγκατοικησει με κανεναν;Για πες μας και τις συνθηκες υγιεινης που εχει ο μεσος αγγλος σπιτι του με τον μεσο ελληνα!

Για πες μας και για τα ποσοστα ναρκωτικων κ χρηση των 25 αριδων αγγλων ;

Ελα ρε τυπε τωρα,μας δουλευεις ψιλο γαζι,που ειχα κολητο παρθενο π πηγε αγγλια για μεταπτυχιακο και κοντεψε να επιστρεψει στην κασα απ τα ναρκωτικα που εκανε!
Κι εγώ έμενα με άλλα 3 άτομα, τύπε riding.

Μια χαρά πέρασα. Με βλέπανε που μαγείρευα στην κουζίνα και ρωτούσαν πως τα καταφέρνω, μια και από φαγητό εκεί είναι γάμησέ τα.

Τώρα αυτά που λες για τα ναρκωτικά, τι να σου πω. Εγώ δεν έπινα πάντως!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Μην μπερδεύεσαι...δεν είπα για επιστροφή στην πρότερη κατάσταση.
Το 3%ειναι αύξηση και αυτό.


Σκατά είναι , όταν τα τρόφιμα έχουν ανέβει ταβάνι .
Μεγαλύτερη αξία είχαν τα 500€ το 2018
παρά σήμερα τα 800€ .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Βλεπω τριγυρω πολλους γνωστους οι οποιοι μεχρι προτεινος στηριζονταν σημαντικα στις συνταξεις γονιων, οι οποιοι πλεον εχουν φυγει απ τη ζωη, ενω ταυτοχρονα εχουν παιδια που ενηλικωνονται/περνανε φοιτητες σε αλλη πολη και τελος οι συνταξεις που θα παρουν σε 12-17 χρονια απο τωρα θα ειναι μικροτερες απο 600-700 ευρω. Καποιοι εχουν και σπιτια με στεγαστικα δανεια, που προσφατα ειχαν και αυξησεις στις δοσεις. Μιλαμε για τραγικες ιστοριες, μιλαω καθημερινα με τετοια ατομα. Καταστροφη, φρικη, θριλερ
Οι παραπάνω τι ψήφισαν από το 2009 ;
Φοβούνται ... τους ακροδεξιούς .... και κάθε χρόνο γιορτάζουν την πτώση της ... χούντας ;;;;
Και γουστάρουν που οι πατεράδες τους με την ψήφο , έδιωξαν το βασιλιά ;;;;


Κάτω από τις γέφυρες να ψοφήσουν από την πείνα και τον κρύο .
Στα τσακίδια.
Είναι αργά για δάκρυα.

ΨΟΦΟ.
Δεν τους λυπάται κανείς.

Θέλαν και καινούρια διαμερίσματα τα αρχίδια.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.326
Πόντοι
3.846
Συγκρινεις Ελλαδα με αλλες χωρες;

Μενουν μονοι απ τα 18 τους αλλου;

Πως πληρωνουν;Γιατι δεν λες για τα προγραμματα που εχουν για τους νεους εξω;Γιατι δεν λες για τα ατοκα ή χαμηλοτοκα δανεια που δινουν στους 18 χρονους εξω;

Γιατι παραπληροφορεις;Δλδ ενας 18 αρης ευρωπαιος φευγει εκτος σπιτιου κ ειναι αξιος ενω ο ελληνας αχρηστος;Δεν δεχεται βοηθεια με τα παραπανω π σου ανεφερα;

Εδω με τι φοντα να μεινει ενας 18 αρης μονος του;Να του πει η κυβερνηση διαλεξε τι τιμολογιο ρευματος θα πληρωνεις;

Που εξω πληρωνεις μια φορα τον χρονο και μιλαμε για ενα ποσο ανεκτο ;

Λες γυρνανε τον κοσμο ως μερος της εμπειριας.Ετσι τον γυρνανε τον κοσμο;

Με τα δικα τους αρχιδια;Ή π παιρνοντας το μεταπτυχιακο ακολουθουν τους γιανκηδες και λενε "μαμα-μπαμπα,δεν θελω αμαξι αντιθετως θελω να μου χρηματοδοτησετε το ταξιδι που θα κανω ενα χρονο στην Ασια,Λ.Αμερικη" ή οπου αλλου.

Και ο γονιος εκει,λεει καλυτερα να του επαιρνα αμαξι και να το ειχα εδω το παιδι παρα ενα χρονο να μ γυριζει τον κοσμο.

Εδω πως να κανει κατι αντιστοιχο;Ποιος 18αρης να πει του γονιου "φευγω για ενα χρονο σκασε μου τα φραγκα"

Ληγμενα παιρνετε ;

Απορω δλδ
Τραγουδα τυπε.
Στο μυαλό σου παίρνει δάνεια ο νέος έξω και υποτροφίες για να πάει ταξίδια;

Απλά μαθαίνει να δουλεύει και να σπουδάζει παράλληλα και δεν τον έχουν μέσα στο σπίτι όπως κάνει η μέση Ελληνική οικογένεια μέχρι τα 40, αν δεν έχει βρει σύντροφο μέχρι τότε.

Έχεις ζήσει καθόλου εξωτερικό; Έχεις περάσει χρόνο με άτομα στο εξωτερικό;
Ή έχεις άποψη και εσύ από αυτά που ακούς από τηλεόραση ή αυτά που λένε οι φίλοι σου;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.793
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Τύπε στις σοβαρές χώρες ,τα παιδιά φεύγουν από το σπίτι στα 18 για να βρουν τον δρόμο τους. Σπουδάζουν και δουλεύουν παράλληλα, μένουν με άλλους (δεν έχει σημασία), κάτι κάνουν πάντως.

Αυτά που περιγράφεις είναι το μοντέλο της χρεοκοπημένης Ελλάδας, που κάποτε πρέπει ν' αλλάξει.
Για να αλλάξει πρέπει να φτάσουμε σε μισθούς Β.Ευρωπης άρα καλύτερα ξέχνα το.
Αυτό δεν ισχύει μόνο σε εμας αλλά και στις πιο πολλές χώρες της Μεσογείου με εξαίρεση την σαφώς πιο δυτικοποιημενη Γαλλία.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
228
Like
517
Πόντοι
81
Τυπε αυτο μοιαζει με ενα ωραιο ξεκινημα σπονσορινγκ :cool2:

Ειναι ωραιο το μουνετο;
Μια μετρια 40ρα ειναι. Και σιγα μην εδινα 200 ευρω για να την φορτωθω κιολας. Με 120 γαμαω βιζιτα αστερι και με 60 ενα τραβελι που εχω στανταρακι, γιατι να τα χωνω στην ανθυπομετρια ?
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Μια μετρια 40ρα ειναι. Και σιγα μην εδινα 200 ευρω για να την φορτωθω κιολας. Με 120 γαμαω βιζιτα αστερι και με 60 ενα τραβελι που εχω στανταρακι, γιατι να τα χωνω στην ανθυπομετρια ?
Αυτός είναι ο λόγος που πολλές φορές ενώ θέλω να "παίξω μπάλα" - μετά το αφήνω, γιατί κοστίζει πολύ περισσότερο στο τελος μια γκόμενα από μία πληρωμένη.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.793
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Μήπως είναι χαμηλόμισθα ή άνεργα γιατί (μεταξύ άλλων) οι ασφαλιστικές εισφορές είναι υψηλές και πρέπει να είναι για να καλυφθεί η υπέρογκη συνταξιοδοτική δαπάνη της χώρας;
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί αν και άνεργοι δεν ρίχνουν τα στάνταρ τους ιδίως αν είναι πτυχιουχοι.
Ξέρω πρώην άνεργη που μέχρι να βρει δουλειά στον τομέα της απέρριψε πολλές δουλειές που πρότεινα όχι μόνο εγώ αλλά και άλλα άτομα του περιβάλλοντός της.Εργαζεται τώρα αλλά δεν έπεσε από τα στάνταρ της ακόμα και όταν ήταν δύσκολα .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Ειδικά δε στην Ελλάδα, που είναι χώρα ΠΥΡΦΟΡΙΣΜΟΥ, πλέον οι γκόμενες, ειδικά αν είναι "γαμεύσιμες" έχουν τρελές απαιτήσεις ακόμα και για μια βραδιά να πας μαζι τους
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.829
Πόντοι
1.496
Οι παραπάνω τι ψήφισαν από το 2009 ;
Φοβούνται ... τους ακροδεξιούς .... και κάθε χρόνο γιορτάζουν την πτώση της ... χούντας ;;;;
Και γουστάρουν που οι πατεράδες τους με την ψήφο , έδιωξαν το βασιλιά ;;;;


Κάτω από τις γέφυρες να ψοφήσουν από την πείνα και τον κρύο .
Στα τσακίδια.
Είναι αργά για δάκρυα.

ΨΟΦΟ.
Δεν τους λυπάται κανείς.

Θέλαν και καινούρια διαμερίσματα τα αρχίδια.
Αφου ετσι ειναι τυπε, η ψηφος ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και βουληση.

Στη δουλεια συναδελφος απο Αλβανια που ψηφιζει φανατικα Βελοπουλο, ελεγε σε συναδελφισσα επισης απο Αλβανια (και οι δυο τους πολλα χρονια στην Ελλαδα) οτι ο Βελοπουλος ειναι καλος, να αφησει τη ΝΔ που ψηφιζει, αλλα εκεινη ελεγε οτι δεν αλλαζει τον Μητσοτακη, ειναι καλος.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.793
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Θα θες πλάτες για να μείνεις μόνος σου
Θέλεις πλάτες και αρχιδια που κάνουν χαράδρα καθώς περπατάς...
Ξέρω παντρεμένο που πρήζει την μάνα του όταν έχει λίγο πυρετό.Εννοειται ότι την πρήζει ακόμα και για ψύλλου πήδημα...κατά τα άλλα ...είναι παντρεμένος!Και ενήλικος!
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Θα θες πλάτες για να μείνεις μόνος σου
Θέλεις πλάτες και αρχιδια που κάνουν χαράδρα καθώς περπατάς...
Ξέρω παντρεμένο που πρήζει την μάνα του όταν έχει λίγο πυρετό.Εννοειται ότι την πρήζει ακόμα και για ψύλλου πήδημα...κατά τα άλλα ...είναι παντρεμένος!Και ενήλικος!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.793
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Εγώ όμως μένω ΜΟΝΟΣ...
ΟΧΙ με σο'ι' και φίλους στα είκοσι μετρα.Ουτε καν στα 200χλμ.
Δύσκολο αυτό αν δεν είσαι ιδιοκτήτης ή αν δεν έχεις βοήθεια από 3 μπάντες ή αν δεν έχεις γερό εισόδημα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.793
Κριτικές
62
Like
40.176
Πόντοι
8.530
Δύσκολο αυτό αν δεν είσαι ιδιοκτήτης ή αν δεν έχεις βοήθεια από 3 μπάντες ή αν δεν έχεις γερό εισόδημα.
Είμαι για τα δύσκολα...γελάω με κάτι γατάκια που παίρνουν τηλέφωνο την μάνα τους επειδή έχουν πυρετό... μέσα στην νύχτα,3 η ωρα!!
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πάρε ένα Ντεπόν ρε παπάρα και άσε την μάνα σου ησυχη!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom