Νέα

Linux, Ubuntu, κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ptr2112
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 341
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tο νεο ubuntu 7.10(gutsy gibbon);

  • Το εχω ηδη βαλει

    Ψήφοι: 7 100,0%
  • θα το βαλω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα το δοκιμασω(ισως dual boot)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν τα αλλαζω τα windows xp

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα βαλω τα windows (s)vista

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Απο μερικά βιντεάκια που είδα σε youtube μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν είναι ότι καλύτερο το virtual box ούτε το διπλό boot! Βέβαια μένει να τα δοκιμάσω όλα ώστε να έχω προσωπική άποψη!
Dual Boot έχω το δικό μου εδώ και χρόνια. Περισσότερο τρέχω Linux αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα, Δεν υπάρχει κάτι να σε φοβίζει αν θες να το κάνεις
 

shiny

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιαν 2022
Μηνύματα
25
Κριτικές
23
Like
1.180
Πόντοι
2.390
Καλησπέρα,

Επειδή είμαι υποστηρικτής του τερματικού παρά του γρφικού περιβάλοντος θα δόσω έναν μικρό οδηγό για την εγκατάσταση λογισμικού και ενημέρωσης απο το τεερματικό.
-
Κώδικας:
sudo apt-get update && apt-get upgrade
Ενημέρωση και αναβάθμιση του λειτουργικού εάν υπαρχει και ενημέρωση του πυρήνα ( kernel ) τότε καλό είναι να κάνουμε επανεκίννηση
Κώδικας:
sudo reboot
ή
Κώδικας:
sudo init 6
-
Κώδικας:
sudo apt-cache search <Ονομα Λογισμικού ή μέρος του ονοματος>
αναζήτηση λογισμικού
-
Κώδικας:
sudo apt-get install <Ονομα του λογισμικού>
εγκατάσταση του λογισμικού που θελουμε ή βρήκαμε στην αναζήτηση>
-
Κώδικας:
sudo apt-get remove <Ονομα του λογισμικού>
απεγκατασταση του λογισμικού
-
Κώδικας:
sudo apt-get list  <Ονομα του λογισμικού>
χωρίς ονομα λογισμικού θα μας εμφανίση λίστα με όλα τα λογισμικα που έχουμε εγκαταστήση. Με το ονομα του λογισμικου θα μας εμφανιση πληροφορίες για το συγκεκριμένο λογισμικό.
-
Κώδικας:
 -y
με αυτή την παράμετρο στο τέλος ή μετά την εντολή
Κώδικας:
apt-get <command>
θα αποφύγουμε την ερώτηση εάν θέλουμε να εκτελέσουμε την ενέργεια της εντολής.

Ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο για παραπάνω ππληροφορίες ρωτατε ελεύθερα.
Καλυτερα και απο οτι τα εχω δει σε βιβλιο τα εγραψες
 

Zeus07

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
259
Κριτικές
1
Like
516
Πόντοι
21
Απο μερικά βιντεάκια που είδα σε youtube μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν είναι ότι καλύτερο το virtual box ούτε το διπλό boot! Βέβαια μένει να τα δοκιμάσω όλα ώστε να έχω προσωπική άποψη!
Τα χω δοκιμάσει και τα δύο. Δε ξέρω για τι χρήση θες, αλλά καντο άφοβα. Virtual box καντο, Αν θες να βλέπεις αλλά λειτουργικα συστήματα με light χρήση. Αν θες για βαριά χρήση, να τρέχεις απαιτητικά πρόγραμματα, παιχνίδια κτλ, δε θα κάνεις δουλειά πιστεύω.
Διπλό boot, καντο άφοβα, έτρεχα για πάνω απο 3 χρόνια καθημερινή χρηση, Λίνουξ και windows σε διπλό boot, χωρίς κανένα θέμα!!
Επίσης, έιχα κάνει με project υπολόγιστη, εγκατάσταση κανονικά και να κάνει boot με διαφορά εγκατεστημένα κανονικά στον δίσκο,συγκεκριμένα: windows 2000, xp, Vista, windows 7,windows 10 Και απο linux ubuntu, backtrack (για γνωστες) . Ξεκίναγες το pc, και επελεγες τι λειτουργικο ήθελες να φορτώσεις. Καλό δίσκο θες, επεξεργαστή, ραμ και όρεξη να παίξεις, τα υπόλοιπα πάνε μόνα τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ZoReN

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
dual boot καλύτερα. για να έχετε όλα τα λειτουργικά με τις πλήρεις δυνατότητες τους. εγώ βέβαια είμαι μονο linux από το 2009.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.180
Like
10.509
Πόντοι
2.256
dual boot καλύτερα. για να έχετε όλα τα λειτουργικά με τις πλήρεις δυνατότητες τους. εγώ βέβαια είμαι μονο linux από το 2009.
Διπλό PC εγώ... ένα της δουλειάς με windows και προσωπικό με linux.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.174
Like
1.051
Πόντοι
216
Dual boot και λύνεις όλα τα προβλήματα. Ακόμα καλύτερα, το κάθε λειτουργικο σε ξεχωριστό δίσκο και ο κάθε δίσκος σε partitions. Όλα σε δύο, νοικοκυρεμένα.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
den ξέρω αν είναι τυχαίο αυτό το φόρουμ έχει την γραμματοσειρα που έχει προεπιλεγμένη στο ubuntu. αν και εγώ λατρευω την open-sans
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.174
Like
1.051
Πόντοι
216
den ξέρω αν είναι τυχαίο αυτό το φόρουμ έχει την γραμματοσειρα που έχει προεπιλεγμένη στο ubuntu. αν και εγώ λατρευω την open-sans
Ubuntu regular ειναι αυτή;;;;;
Τι είδες ρε γατόνι;;;;:respect:
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
χα χα παλιος στο linux. ολοι με ubuntu ξεκινήσαμε. πρώτη μου διανομή ήταν ή ubuntu 8.04 μετα jolicloud και ο μεγάλος μου έρωτας αποδείχθηκε με τα χρόνια το καθαρό debian.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Στιγμιότυπο οθόνης_2023-10-03_17-45-03.png

τόσες εντολές. θες να βρείς μία και δεν την πολύ θυμάσαι. ανοιγεις τερματικό τυπώνεις "history" Πατάς εντερ και εμφανίζονται όσες έχεις δώσει ως τώρα!
 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης_2023-10-03_17-45-03.png
    Στιγμιότυπο οθόνης_2023-10-03_17-45-03.png
    110 KB · Εμφανίσεις: 26

Nikos40@

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2023
Μηνύματα
133
Like
292
Πόντοι
21
Raspberry Pi OS (πρωην Raspbian) το αγαπημένο μου....
μακάρι να είχα χρόνο να το μελετήσω καλύτερα..!
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Θελω να φτιαξω ενα usb stick να περασω μεσα τα windows γιατι τα χρειαζομαι για ενα αλλο προγραμα που δεν εχουν τα ubuntu, μπορει καποιος να μου πει ολοι την διαδικασια που χρειαζεται για να τρεξει το προγραμμα rufus γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καταλαβει τι δεν κανω σωστα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.545
Like
11.303
Πόντοι
3.656
τα windows δεν πρέπει να υποστηρίζουν live usb για να μπορείς να κάνεις boot από το στικ θα πρέπει να τα εγκαταστήσεις και αφολυ θα το κάνεις γιατί δεν τα τρέχεις σε ένα vm στα linux?
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
τα windows δεν πρέπει να υποστηρίζουν live usb για να μπορείς να κάνεις boot από το στικ θα πρέπει να τα εγκαταστήσεις και αφολυ θα το κάνεις γιατί δεν τα τρέχεις σε ένα vm στα linux?
Ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα, τι ειναι το vm linux; βασικα θα προτιμουσα να τρεχω δυο διαφορετικα λειτουργικα παρα να μπαινω στο τρυπακι με τοσα αγνωστα που μου γραφετε μερικη, δεν λεω οχι οτι ειμαι πολυ ασχετος με τα ubuntu αλλα τα εβαλα για να τα μαθω σιγα σιγα. Το γνωριζω οτι δεν υποστηριζουν live usb αλλα θα τα βαλω για να εχω διπλο boot και να τρεχω αυτο που χρειαζομαι.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Θελω να φτιαξω ενα usb stick να περασω μεσα τα windows γιατι τα χρειαζομαι για ενα αλλο προγραμα που δεν εχουν τα ubuntu, μπορει καποιος να μου πει ολοι την διαδικασια που χρειαζεται για να τρεξει το προγραμμα rufus γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καταλαβει τι δεν κανω σωστα.
Μπορείς να κάνεις ένα εικονικό μηχάνημα που να έχει Windows. Για να κάνεις εικονικό μηχάνημα μπορείς να το κάνεις με αυτό το πρόγραμμα.

Ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα, τι ειναι το vm linux;
Είναι η συντόμευση του Virtual Machine Linux δηλ. εικονικό μηχάνημα με λειτουργικό Linux. Οπως σου έγραψα παραπάνω.

Εάν θέλεις κάποια παραπάνω βοήθεια μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα.
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Εάν θέλεις κάποια παραπάνω βοήθεια μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα.
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις, ποια η διαδικασια που χρειαζεται για να τρεξει το προγραμμα rufus; γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καταλαβει τι δεν κανω σωστα.

Ενα αλλο θεμα που παρατηρησα εδω και 2 ημερες ειναι οτι στην ενημερωση δεν κατεβαζει τα πακετα, μου βγαζει σφαλμα δικτυου ενω το ιντερνετ ειναι οκ, με της λιγες γνωσεις που εχω πανω στα ubuntu απο οτι καταλαβα πρεπει να διαγραφτηκαν καποια αρχεια που ειχαν σχεση με την ενημερωση. Σε αυτο δεν ξερω τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανω τωρα.

Τελος για να μην κουραζω το θεμα, θελω απλα να εχω δυο λειτουργικα στον η/υ για να μπορω να χρησιμοποιω οποιο θελω και καλυπτει της αναγκες για προγραμματα που δεν ειναι συμβατα με τα linux.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
to rufus δεν τρέχει σε linux. μπορεις σε linux να καψεις cd μέσω του τερματικου. επισης εχει πολλές εφαρμογές που το κάνουν αυτό η πιό γνωστη είναι η balena-etcher .
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
to rufus δεν τρέχει σε linux. μπορεις σε linux να καψεις cd μέσω του τερματικου. επισης εχει πολλές εφαρμογές που το κάνουν αυτό η πιό γνωστη είναι η balena-etcher .
Το εχω δοκιμασει και αυτο, μου λεει αδυνατη η εγκατασταση του αρχειου δεν υποστηριζεται, εχω δοκιμασει σκεδον τα περισσοτερα και ορισμενα θελουν κατι εντολες απο το τερματικο που εγω δεν γνωριζω και τοσα, απο τα ubuntu αυτο το προγραμμα που εχει μεσα ναι μεν το φτιαχνει το στικακι αλλα οταν παω να ξεκινησει απο το usb κατα το ανοιγμα του η/υ μου βγαζει κατι error και ξεκινανε τα ubuntu, για αυτο και σκεφτηκα αν με το rufus βρω την λυση που ψαχνω.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
μηπως εχει θέμα το στικακι. καμιά φορα γινεται
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom