Νέα

Linux, Ubuntu, κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ptr2112
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 341
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Tο νεο ubuntu 7.10(gutsy gibbon);

  • Το εχω ηδη βαλει

    Ψήφοι: 7 100,0%
  • θα το βαλω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα το δοκιμασω(ισως dual boot)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν τα αλλαζω τα windows xp

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα βαλω τα windows (s)vista

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.174
Like
1.051
Πόντοι
216
εαν εγκαταστησω τα linux θα μπορω να διαβαζω αρχεια pdf και βιντεακια απο εξωετρικο σκληρο δισκο με μορφοποιηση NTFS;
ναι, τα linux διαβάζουν κανονικά τους δίσκους ntfs. Το αντίστροφο δεν γίνεται, τα windows να διαβάσουν ext4 (νομίζω δηλαδή).
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Ε ναι ok παίρνει 64bit αλλά θα σέρνεται όντως, εσύ θες το ποιο στεγνό distro που υπάρχει , δεν ξέρω ποιο είναι ...
Πιο έυκολο είναι ν πάρεις άλλο μηχάνημα έστω refurbrished.
Ti έστω ?
Εδώ και 10 χρόνια
laptop MONO refurbished

Lenovo thinkpad σειρά Τ κατα προτίμηση
Dell latitude

Τα επαγγελματικά των 2 εταιρειών, δεν παθαίνουν τίποτα

Εχω ασχοληθεί με τα thinkpad για μένα και για φίλους μέχρι 400 € με touch οθόνη, 8 ram, μ2 ssd 256, μηχανάκι 4-5 χρονών, παίρνει και original win 11

Aπό 300-400 €, μια χαρά μηχανάκια.
Στα νιάτα τους κάνανε 1700-1800 €

Αν είσαι και μερακλής παίρνεις 1-2 οθόνες 24άρες και εξωτερικό πληκτρολόγιο
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
εαν εγκαταστησω τα linux θα μπορω να διαβαζω αρχεια pdf και βιντεακια mp4 απο εξωετρικο σκληρο δισκο με μορφοποιηση NTFS;
Καλησπέρα,

Μπορείς δεν θα έχεις θέμα ακόμα και με NAS να είχες δεν θα είχες θέμα. Ακόμα θα μπορείς να μορφοποιείς USB στικάκια σε NTFS εάν θέλησεις να δώσεις αρχεία σε άλλους.
 

nondas_xel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
18
Like
823
Πόντοι
990
το διάβασμα. ολες οι μεγαλες διανομές εχουν πολύ ενεργές κοινότητες. υπάρχει και πολύ καλό ελληνικο φορουμ με πολύ εμπειρους χρήστες δεν ξερω αν επιτρεπεται να βάλω εξωτερικό λινκ μην θεωρηθει διαφήμιση
Στειλε μου pm σε παρακαλω, να μην ψαχνω τσαμπα η παω αλλου κατα λαθος
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Ε ναι ok παίρνει 64bit αλλά θα σέρνεται όντως, εσύ θες το ποιο στεγνό distro που υπάρχει , δεν ξέρω ποιο είναι ...
Υπάρχουν αρκετά distros για παλιά μηχανήματα.


Έχω τσεκάρει και προτείνω LXLE & Emmabuntus.

Έχουν LibreOffice κλπ έτοιμα και χαμηλό memory usage (ειδικά το 1ο).

Το 2ο έχει γαμάτο dock!
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Μετα απο ψαξιμο βρηκα τα ubuntu16 32bit αλλα εχω ενα αλλο θεμα τωρα, δεν αναγνωριζει των εκτυπωτη δικτυου, ουτε απο την σελιδα του κατασκευαστη δεν εχει οδηγους, τι κανουμε τωρα υπαρχει λυση; εχω κανει καποιες εγκαταστασης με αλλους οδηγους αλλα μου εκτυπωνει οτι να ναι και μου καταστρεφει πολλες σελιδες χαρτι ενω ζητησα μονο 1 εκτυπωση Καμια ιδεα; ο εκτυπωτης ειναι ο Lexmark MB2236adw
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Μετα απο ψαξιμο βρηκα τα ubuntu16 32bit αλλα εχω ενα αλλο θεμα τωρα, δεν αναγνωριζει των εκτυπωτη δικτυου, ουτε απο την σελιδα του κατασκευαστη δεν εχει οδηγους, τι κανουμε τωρα υπαρχει λυση; εχω κανει καποιες εγκαταστασης με αλλους οδηγους αλλα μου εκτυπωνει οτι να ναι και μου καταστρεφει πολλες σελιδες χαρτι ενω ζητησα μονο 1 εκτυπωση Καμια ιδεα; ο εκτυπωτης ειναι ο Lexmark MB2236adw
Ψάξιμο και αύριο φεύγω
Για δοκίμασε
 

at1sr

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
60
Like
275
Πόντοι
20
Μετα απο ψαξιμο βρηκα τα ubuntu16 32bit αλλα εχω ενα αλλο θεμα τωρα, δεν αναγνωριζει των εκτυπωτη δικτυου, ουτε απο την σελιδα του κατασκευαστη δεν εχει οδηγους, τι κανουμε τωρα υπαρχει λυση; εχω κανει καποιες εγκαταστασης με αλλους οδηγους αλλα μου εκτυπωνει οτι να ναι και μου καταστρεφει πολλες σελιδες χαρτι ενω ζητησα μονο 1 εκτυπωση Καμια ιδεα; ο εκτυπωτης ειναι ο Lexmark MB2236adw
Δες το support στο site της Lexmark (έχει drivers για Linux για το δικό σου μοντέλο):

Θα επιλέξεις "Driver files for 32-bit Linux distributions with Debian-based packaging"
 
  • Like
Αντιδράσεις: amilo

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Δες το support στο site της Lexmark (έχει drivers για Linux για το δικό σου μοντέλο):

Θα επιλέξεις "Driver files for 32-bit Linux distributions with Debian-based packaging"
Σε ευχαριστω, αυτο δεν το ειχα δει ισως μαλλον γιατι ειχα επιλεξει ως γλωσσα/χωρα τα ελληνικα η αγγλικα. Ολα οκ.
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Πως γίνεται εγκατάσταση ενός προγράμματος; Το Thunderbird μετά την αποσυμπίεση τι άλλο χρειάζεται να κάνω;
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.174
Like
1.051
Πόντοι
216
Πως γίνεται εγκατάσταση ενός προγράμματος; Το Thunderbird μετά την αποσυμπίεση τι άλλο χρειάζεται να κάνω;
Γιατί το κατέβασες και δεν το εγκατέστησες απευθείας από το store;

Όπως και να έχει, αν έχεις ubuntu, όπως είδα παραπάνω, θα έχεις κατεβάσει ένα αρχείο που λήγει σε .deb
Απλά το τρέχεις και εγκαθιστά αυτόματα, είναι σαν τα .exe των windows.
 
  • Like
Αντιδράσεις: amilo

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Γιατί το κατέβασες και δεν το εγκατέστησες απευθείας από το store;

Όπως και να έχει, αν έχεις ubuntu, όπως είδα παραπάνω, θα έχεις κατεβάσει ένα αρχείο που λήγει σε .deb
Απλά το τρέχεις και εγκαθιστά αυτόματα, είναι σαν τα .exe των windows.
Καλησπέρα,

Επειδή είμαι υποστηρικτής του τερματικού παρά του γρφικού περιβάλοντος θα δόσω έναν μικρό οδηγό για την εγκατάσταση λογισμικού και ενημέρωσης απο το τεερματικό.
-
Κώδικας:
sudo apt-get update && apt-get upgrade
Ενημέρωση και αναβάθμιση του λειτουργικού εάν υπαρχει και ενημέρωση του πυρήνα ( kernel ) τότε καλό είναι να κάνουμε επανεκίννηση
Κώδικας:
sudo reboot
ή
Κώδικας:
sudo init 6
-
Κώδικας:
sudo apt-cache search <Ονομα Λογισμικού ή μέρος του ονοματος>
αναζήτηση λογισμικού
-
Κώδικας:
sudo apt-get install <Ονομα του λογισμικού>
εγκατάσταση του λογισμικού που θελουμε ή βρήκαμε στην αναζήτηση>
-
Κώδικας:
sudo apt-get remove <Ονομα του λογισμικού>
απεγκατασταση του λογισμικού
-
Κώδικας:
sudo apt-get list  <Ονομα του λογισμικού>
χωρίς ονομα λογισμικού θα μας εμφανίση λίστα με όλα τα λογισμικα που έχουμε εγκαταστήση. Με το ονομα του λογισμικου θα μας εμφανιση πληροφορίες για το συγκεκριμένο λογισμικό.
-
Κώδικας:
 -y
με αυτή την παράμετρο στο τέλος ή μετά την εντολή
Κώδικας:
apt-get <command>
θα αποφύγουμε την ερώτηση εάν θέλουμε να εκτελέσουμε την ενέργεια της εντολής.

Ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο για παραπάνω ππληροφορίες ρωτατε ελεύθερα.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Καλησπέρα,

Επειδή είμαι υποστηρικτής του τερματικού παρά του γρφικού περιβάλοντος θα δόσω έναν μικρό οδηγό για την εγκατάσταση λογισμικού και ενημέρωσης απο το τεερματικό.
-
Κώδικας:
sudo apt-get update && apt-get upgrade
Ενημέρωση και αναβάθμιση του λειτουργικού εάν υπαρχει και ενημέρωση του πυρήνα ( kernel ) τότε καλό είναι να κάνουμε επανεκίννηση
Κώδικας:
sudo reboot
ή
Κώδικας:
sudo init 6
-
Κώδικας:
sudo apt-cache search <Ονομα Λογισμικού ή μέρος του ονοματος>
αναζήτηση λογισμικού
-
Κώδικας:
sudo apt-get install <Ονομα του λογισμικού>
εγκατάσταση του λογισμικού που θελουμε ή βρήκαμε στην αναζήτηση>
-
Κώδικας:
sudo apt-get remove <Ονομα του λογισμικού>
απεγκατασταση του λογισμικού
-
Κώδικας:
sudo apt-get list  <Ονομα του λογισμικού>
χωρίς ονομα λογισμικού θα μας εμφανίση λίστα με όλα τα λογισμικα που έχουμε εγκαταστήση. Με το ονομα του λογισμικου θα μας εμφανιση πληροφορίες για το συγκεκριμένο λογισμικό.
-
Κώδικας:
 -y
με αυτή την παράμετρο στο τέλος ή μετά την εντολή
Κώδικας:
apt-get <command>
θα αποφύγουμε την ερώτηση εάν θέλουμε να εκτελέσουμε την ενέργεια της εντολής.

Ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο για παραπάνω ππληροφορίες ρωτατε ελεύθερα.
Χαθήκανε .. :buck2:
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Πως γίνεται εγκατάσταση ενός προγράμματος; Το Thunderbird μετά την αποσυμπίεση τι άλλο χρειάζεται να κάνω;
δεν κανεις αποσυμπίεση. εφοσον ειναι πακετο deb υπάρχουν 2 τροποι. δεξι κλικ και επιλογη "εγκαταρταση με το gdebi " o αυτοματος τροπος.
ή με το τερματικο αν πχ το πακετο λεγεται bourdela.deb και ειναι στον πρωσοπικο σου φακελο τοτε δινεις στο τερματικο sudo dpkg -i bourdela.deb πατας εντερ ζηταει κωδικο τον βαζεις και γινεται.

αν ομως το πακετο το κατεβασεις σε αλλο φακελο πλην του προσωπικου πχ στις Λήψεις η εντολη γινεται sudo dpkg -i /home/user/Λήψεις/bourdela.deb οπου user το ονομα χρηστη σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: amilo

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
334
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Έχω βάλει το mint σε ένα laptop του 2014 για λειτουργεί ένα cnc μηχάνημα! Μια χαρα λειτουργεί αλλά δεν κάνω κάτι άλλο με το συγκεκριμένο laptop. Μόλις χειμωνιάσει που θα έχω περισσότερο χρόνο θα το βάλω και στο άλλο laptop που έχω σαν βασικό!
Το wine προσπαθώ να μάθω πως λειτουργεί! Μέσω του wine μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε προγραμμα τον windows?
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους που απαντησατε, δεν ασχοληθηκα και πολυ με το θεμα θα το δω της επομενες μερες και ισως επανελθω με ερωτησης.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Έχω βάλει το mint σε ένα laptop του 2014 για λειτουργεί ένα cnc μηχάνημα! Μια χαρα λειτουργεί αλλά δεν κάνω κάτι άλλο με το συγκεκριμένο laptop. Μόλις χειμωνιάσει που θα έχω περισσότερο χρόνο θα το βάλω και στο άλλο laptop που έχω σαν βασικό!
Το wine προσπαθώ να μάθω πως λειτουργεί! Μέσω του wine μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε προγραμμα τον windows?
Σχεδόν
Αν το laptop είναι λίγο της προκοπής (μνήμη) καλύτερα να στήσεις virtual machine (VM). Εκεί εγκαθιστάς win και τρέχουν τα πάντα σε περιβάλλον win
Προτείνω virtualbox
To βάζεις σε άλλο workspace και με ctrl+alt+ βελάκι έχεις ταυτόχρονα και linux + win
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
334
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Σχεδόν
Αν το laptop είναι λίγο της προκοπής (μνήμη) καλύτερα να στήσεις virtual machine (VM). Εκεί εγκαθιστάς win και τρέχουν τα πάντα σε περιβάλλον win
Προτείνω virtualbox
To βάζεις σε άλλο workspace και με ctrl+alt+ βελάκι έχεις ταυτόχρονα και linux + win
Απο μερικά βιντεάκια που είδα σε youtube μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν είναι ότι καλύτερο το virtual box ούτε το διπλό boot! Βέβαια μένει να τα δοκιμάσω όλα ώστε να έχω προσωπική άποψη!
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Απο μερικά βιντεάκια που είδα σε youtube μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν είναι ότι καλύτερο το virtual box ούτε το διπλό boot! Βέβαια μένει να τα δοκιμάσω όλα ώστε να έχω προσωπική άποψη!
Το διπλό boot είναι σαν να έχεις μόνο win
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom