Νέα

Linux, Ubuntu, κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ptr2112
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 341
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Tο νεο ubuntu 7.10(gutsy gibbon);

  • Το εχω ηδη βαλει

    Ψήφοι: 7 100,0%
  • θα το βαλω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα το δοκιμασω(ισως dual boot)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν τα αλλαζω τα windows xp

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • θα βαλω τα windows (s)vista

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    7

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Επειδή τα πολυμηχανήματα είναι ΗΡ κανένα πρόβλημα.
Για scan χρησιμοποιώ το Simple Scan, απλό και εύχρηστο
Υπάρχει και το Xsane, κάνει παπάδες που δεν χρειάζομαι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.545
Like
11.303
Πόντοι
3.656
εχω βαλει linux σε macbookair . γινεται οπως και σε υπολογιστη με παραθυρα. ξεκινας με το στικάκι και κάνεις κανονικά εγκατάσταση. στα μακ πατάς alt πριν ανοίξει και ξεκινάς με το στικάκι . μετά κανονικά σαν να ήταν με παράθυρα.
Θα γίνει εγκατάσταση του λειτουργικού αλλά δεν θα είναι όλα λειτουργικά. Τουλάχιστον με Ubuntu που δοκίμασα dual boot έκανα 3 προσπάθειες. Δεν αναγνωρισε την onboard κατά ήχου η την κάρτα δικτύου και τέτοια.

Δεν είναι θέμα του Mac OS αλλά του hardware που έρχεται μαζί με το λειτουργικό από την Apple.

Το οποίο παπαρια είναι πιο ασφαλές (λειτουργικό) παπαρια είναι πιο ΣΤΑΘΕΡΟ και σίγουρα παπαρια είναι πιο καινοτομο.

Το desktop των Ubuntu και την λειτουργικότητα δεν την έχουν φτάσει ακόμα και ο MacBook Pro κάνει 5.5Κ
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Τα Ubuntu πάντα σταθερά αψεγάδιαστα και με ενημερώσεις που τις βλέπουν τα Mac OS και τραβάνε μαλακία.

Αν το Mac έτρεχε Linux χωρίς θέμα θα τα έτρεχα και εκεί.
Τα Apple fanboys θα διαφωνήσουν. :2funny:

Θα σου πουν για το ecosystem κλπ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.545
Like
11.303
Πόντοι
3.656
Τα Apple fanboys θα διαφωνήσουν. :2funny:

Θα σου πουν για το ecosystem κλπ.
Ναι έχει ecosystem πολύ δυνατό. Τα πάντα integrated και εύκολα δεν διαφωνώ

Αλλά σαν λειτουργικό είναι κατώτερο αντικειμενικά. Βέβαια η apple δεν γράφει μόνο software αλλά κατασκευάζει και hardware.

Για να είμαστε δίκαιοι. Απλά εγώ για τον επαγγελματικό μου λαπτοπ επέλεξα τα Ubuntu και όχι το MacBook γιατί ακόμα και έτσι εμπιστεύομαι 1000 φορές τα Ubuntu από τα macOS.

Για windows δεν μιλάω καν δεν τα έχω ανοίξει 5 χρόνια τώρα.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
εγω μία φορα που εκανα εγκατάσταση σε macbook του 2018 μοντελο με διανομή debian ολα δουλεψαν και δουλευουν ρολόι. δεν θυμάμαι ποτέ σε εγκατάσταση να μην αναγνωρίστηκε η κάρτα ήχου πρώτη φορά τ ακούω αυτο. το πακετο που εγκαθιστάνε συνήθως αυτόματα όλες οι μεγάλες διανομές καλύπτειν σχεδόν όλες τις κάρτες δικτύου
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Μιας και υπαρχει θεμα με το linux ubuntu, γνωριζει καποιος αν γινεται σε εγκατασταση απο 64b να το γυρισω σε 32b γιατι εχω προσεξει οτι το λαπτος ζεσταινετε υπερβολικα και κλεινει μετα απο 1 ωρα χρησης ενω στα win 10 32b δεν μου τα κανει αυτα.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
καλησπερα! Ποιος ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να μαθεις λινουξ;
το διάβασμα. ολες οι μεγαλες διανομές εχουν πολύ ενεργές κοινότητες. υπάρχει και πολύ καλό ελληνικο φορουμ με πολύ εμπειρους χρήστες δεν ξερω αν επιτρεπεται να βάλω εξωτερικό λινκ μην θεωρηθει διαφήμιση
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.180
Like
10.509
Πόντοι
2.256
Linux Mint σε LeNovo laptop του 2010, με τη προσθήκη 8άρας μνήμης και SSD δίσκου και το μηχάνημα πετάει. Λες και ξαναγεννήθηκε. Κανένα θέμα με drivers, κάρτες και λοιπά περιφερειακά (σε αντίθεση με όταν πέρασε σε Windows 10).
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Μιας και υπαρχει θεμα με το linux ubuntu, γνωριζει καποιος αν γινεται σε εγκατασταση απο 64b να το γυρισω σε 32b γιατι εχω προσεξει οτι το λαπτος ζεσταινετε υπερβολικα και κλεινει μετα απο 1 ωρα χρησης ενω στα win 10 32b δεν μου τα κανει αυτα.
Καλησπέρα,

Κατέβασε ένα live usb από κάποια διανομή 32bit και δοκίμασε με αυτό πρώτα. Μπορεί να μην είναι αυτό το πρόβλημα σου.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Μιας και υπαρχει θεμα με το linux ubuntu, γνωριζει καποιος αν γινεται σε εγκατασταση απο 64b να το γυρισω σε 32b γιατι εχω προσεξει οτι το λαπτος ζεσταινετε υπερβολικα και κλεινει μετα απο 1 ωρα χρησης ενω στα win 10 32b δεν μου τα κανει αυτα.
an to μηχανημα ειναι 32 bit , 32βιτ διανομη θα βαλεις.αν ειναι 64 bit 64 διανομη
 
Τελευταία τροποποίηση:

Mpooumpoukos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2022
Μηνύματα
474
Κριτικές
13
Like
4.527
Πόντοι
731
εγω μία φορα που εκανα εγκατάσταση σε macbook του 2018 μοντελο με διανομή debian ολα δουλεψαν και δουλευουν ρολόι. δεν θυμάμαι ποτέ σε εγκατάσταση να μην αναγνωρίστηκε η κάρτα ήχου πρώτη φορά τ ακούω αυτο. το πακετο που εγκαθιστάνε συνήθως αυτόματα όλες οι μεγάλες διανομές καλύπτειν σχεδόν όλες τις κάρτες δικτύου
Ναι αλλά έχεις intel όλα τα πρόσφατα mac είναι arm (M1/M2) δεν έχω ασχοληθεί αλλά είναι πιθανό να μην έχουν πλήρη υποστήριξη από πολλά distributions.
Μιας και υπαρχει θεμα με το linux ubuntu, γνωριζει καποιος αν γινεται σε εγκατασταση απο 64b να το γυρισω σε 32b γιατι εχω προσεξει οτι το λαπτος ζεσταινετε υπερβολικα και κλεινει μετα απο 1 ωρα χρησης ενω στα win 10 32b δεν μου τα κανει αυτα.

an to μηχανημα ειναι 32 bit , 32βιτ διανομη θα βαλεις.αν ειναι 64 bit 64 διανομη
Για να είναι "32bit το μηχάνημα", θα πρέπει να είναι εποχής Pentium4 και παλαιότερο !!!
@amilo γιατί είχες 32bit windows στο laptop ; Επίσης, το ότι είναι ποιο "ελαφρύ" το linux δεν σημαίνει πως θα πηγαίνει σφαίρα σε μηχάνημα χωρίς ssd, με λίγη ram και/η μόνο 2 cores/threads πχ.
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
an to μηχανημα ειναι 32 bit , 32βιτ διανομη θα βαλεις.αν ειναι 64 bit 64 διανομη
Ναι 32 bit ειναι το θεμα ειναι αν μπορει να περαστει πανω σε 64 bit αντι να κανω πληρης φορματ στον δισκο.

Καλησπέρα,

Κατέβασε ένα live usb από κάποια διανομή 32bit και δοκίμασε με αυτό πρώτα. Μπορεί να μην είναι αυτό το πρόβλημα σου.
Αυτο ειναι το προβλημα οτι ο η/υ δεν σηκωνει εκδοσης 64bit παρα μονο 32 bit. Ακομα και τα win 10 που εχω ειναι 32bit παλια που ειχα δοκιμασει στα 64 bit δεν σηκωνε με τιποτα και πολλα πολλα και το γυρισα στα 32 bit.
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Ναι αλλά έχεις intel όλα τα πρόσφατα mac είναι arm (M1/M2) δεν έχω ασχοληθεί αλλά είναι πιθανό να μην έχουν πλήρη υποστήριξη από πολλά distributions.



Για να είναι "32bit το μηχάνημα", θα πρέπει να είναι εποχής Pentium4 και παλαιότερο !!!
@amilo γιατί είχες 32bit windows στο laptop ; Επίσης, το ότι είναι ποιο "ελαφρύ" το linux δεν σημαίνει πως θα πηγαίνει σφαίρα σε μηχάνημα χωρίς ssd, με λίγη ram και/η μόνο 2 cores/threads πχ.
Γιατι ειναι μοντελο του 2007 ειναι το:

Όνομα συσκευής Fujitsu-Siemens-Amilo
Επεξεργαστής Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T7250 @ 2.00GHz 2.00 GHz
Εγκατεστημένη RAM 2,00 GB
Τύπος συστήματος Λειτουργικό σύστημα 32 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
64-bit είναι η CPU, άρα δέχεται 64-bit OS.

Μνήμη χρειάζεται βασικά.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.174
Like
1.051
Πόντοι
216
ki εγω δεν είχα ποτέ σοβαρά προβλήματα με τις συσκευές. στις μεγάλες διανομες πχ linux mint όλα αναγνωρίζονται αυτόματα πλεον. μόνο η αισθηση ελευθερίας που σου δίνει το λειτουργικό να το τροποποιήσεις οπως θέλεις -ανάλογα τις γνώσεις βέβαια- φτάνει. και αν σε μιά συσκευη υπάρχει θέμα δεν φταίει το λειτουργικό, φταίει ο κατασκευαστής της που δεν έχει οδηγό για λινουξ. ολες πλέον οι συσκευές γράφουν με τι λειτουργικό είναι συμβατές ακόμα και οι ασύρματες καρτες δικτύου.
Ομοίως χρήστης linux, εδώ και μια δεκαετία περίπου.
Για καθημερινή χρήση, οποιαδήποτε διανομή απλά δεν συγκίνεται με windows ή τα σιχαμένα mac.
Για να είμαστε όμως ειλικρινείς, πάντα θα προκύψει στα linux μια παλιοσυσκευή που δεν θα δουλέψει όπως πρέπει, μια ψιλοδουλειά όπως πχ ελληνικό ocr που δεν θα υπάρχει κτλ. Ένας ψιλοέμπειρος χρήστης θα το αντιμετωπίσει, ένας καινούργιος θα νιώσει πονοκέφαλο και θα φύγει. Όντως είναι θέμα κατασκευαστή και όχι του λειτουργικού, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.
Προσωπικά δεν θέλω κιόλας να γίνουν mainstream τα linux, κυρίως για να μην εκτεθεί η ασφάλειά τους, να μην γίνουν θελκτικά σε ιούς, malware κτλ.
Όσο και αν είναι απείρως πιο εύκολο να αντιμετωπίσεις ένα κακόβουλο λογισμικό στα linux σε σχέση με τα windows, καλό θα ήταν να μην πολυυπάρχουν εξ αρχής αυξημένες πιθανότητες να μολυνθείς.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.545
Like
11.303
Πόντοι
3.656
Ομοίως χρήστης linux, εδώ και μια δεκαετία περίπου.
Για καθημερινή χρήση, οποιαδήποτε διανομή απλά δεν συγκίνεται με windows ή τα σιχαμένα mac.
Για να είμαστε όμως ειλικρινείς, πάντα θα προκύψει στα linux μια παλιοσυσκευή που δεν θα δουλέψει όπως πρέπει, μια ψιλοδουλειά όπως πχ ελληνικό ocr που δεν θα υπάρχει κτλ. Ένας ψιλοέμπειρος χρήστης θα το αντιμετωπίσει, ένας καινούργιος θα νιώσει πονοκέφαλο και θα φύγει. Όντως είναι θέμα κατασκευαστή και όχι του λειτουργικού, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.
Προσωπικά δεν θέλω κιόλας να γίνουν mainstream τα linux, κυρίως για να μην εκτεθεί η ασφάλειά τους, να μην γίνουν θελκτικά σε ιούς, malware κτλ.
Όσο και αν είναι απείρως πιο εύκολο να αντιμετωπίσεις ένα κακόβουλο λογισμικό στα linux σε σχέση με τα windows, καλό θα ήταν να μην πολυυπάρχουν εξ αρχής αυξημένες πιθανότητες να μολυνθείς.
Μα δεν είναι μόνο το ότι δεν είναι mainstream.

Το κυριότερο είναι ότι είναι open source που σημαίνει ότι κάθε τρύπα είναι εκτεθειμένη στην τεράστια και έμπειρη κοινότητα,

Είναι εκ φύσεως πιο ασφαλές σαν λειτουργικό

Αλλά το κυριότερο δεν είναι τόσο εύκολο να τρέξεις μη πιστοποιημένα αρχεία όπως είναι στα windows.

Επίσης όσο υπάρχουν τα τρύπια (επίτηδες) windows γιατί να ασχοληθεί κάποιος (κακόβουλος)με τα Linux ;
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
Γιατι ειναι μοντελο του 2007 ειναι το:

Όνομα συσκευής Fujitsu-Siemens-Amilo
Επεξεργαστής Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T7250 @ 2.00GHz 2.00 GHz
Εγκατεστημένη RAM 2,00 GB
Τύπος συστήματος Λειτουργικό σύστημα 32 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64
τοσο παλιό λαπτοπ μονο debian 32 bit. με τόσλη λιγη ραμ θα χωλαίνει στην περιηγηση ειδικα αν δεις βιντεο. στην εποχή μας το λαπτοπ για να μπορει να παιζει ιντερνετ θελει το λιγότερο 4γβ ραμ. θα παιξει με λινουξ αλλα μην περιμένεις και θαυματα σε λαπτοπ 16 χρονων. τοσο παλιά για τοπικό σερβερ κάνει με κλειστή την οθονη.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
10
Like
1.337
Πόντοι
506
εαν εγκαταστησω τα linux θα μπορω να διαβαζω αρχεια pdf και βιντεακια mp4 απο εξωετρικο σκληρο δισκο με μορφοποιηση NTFS;
 

Mpooumpoukos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2022
Μηνύματα
474
Κριτικές
13
Like
4.527
Πόντοι
731
Γιατι ειναι μοντελο του 2007 ειναι το:

Όνομα συσκευής Fujitsu-Siemens-Amilo
Επεξεργαστής Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T7250 @ 2.00GHz 2.00 GHz
Εγκατεστημένη RAM 2,00 GB
Τύπος συστήματος Λειτουργικό σύστημα 32 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Ε ναι ok παίρνει 64bit αλλά θα σέρνεται όντως, εσύ θες το ποιο στεγνό distro που υπάρχει , δεν ξέρω ποιο είναι ...
Πιο έυκολο είναι ν πάρεις άλλο μηχάνημα έστω refurbrished.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.174
Like
1.051
Πόντοι
216
Επίσης όσο υπάρχουν τα τρύπια (επίτηδες) windows γιατί να ασχοληθεί κάποιος (κακόβουλος)με τα Linux ;
Αυτό λέω. Αν τα linux αποκτούσαν ποτέ το μεγαλύτερο μερίδιο των εγκατεστημένων λειτουργικών συστημάτων, τότε θα ασχολούνταν και ο κακόβουλος μαζί τους.
Ο λόγος που ασχολούνται τώρα με τα windows, είναι γιατί τα windows υπάρχουν στους περισσότερους υπολογιστές, όχι επειδή είναι τρύπια. Κακόβουλο λογισμικό υπάρχει και σε mac και σε linux. Αλλά καμία σχέση μεγέθους με τα windows.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom